דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עמק יזרעאל מוזיאונים

 
 
עין חרוד מוזיאון בית שטורמן

יד הזיכרון לחיים שטורמן ,בניהולו של ש. סבוראי הוקם בשטח עין חרוד מאוחד ונחנך הסוף שנת 1941 , בידי משפחתו וחבריו מהקיבוצים עין חרוד ותל יוסף ,בתחילה נקרא המוזיאון המכון האזורי לידיעת המולדת ,שבו היו אמורים להיות ,מוצגים מתחומים שונים הכוללים את הזואולוגיה, ממצאים ארכאולוגיים שנאספו בידיו של חיים שטורמן והמוצבים בגן המוזיאון, שהובאו בחלקם מחפירות קו המים בית שאן חרמונים, ממצאים מתקופת בית חשמונאי ומקופת התלמוד.

עשר שנים לאחר הירצחו של חיים שטורמן הערך טקס זיכרון במכון האזורי לידיעת הארץ ,בהשתתפות בני המשפחה ,נציגי המתיישבים בעמק ,ואישים מהקיבוץ המאוחד,

במוזיאון מוצגות תערוכות מתחלפות ,אך בעיקר יד זיכרון למשנתו החלוצית ורוחו של חיים שטורמן מרצו ודרכו ,שהביא להגשמת החלום של הקמת קבוץ מעין חרוד והאזור בהתיישבות היהודית החדשה שבה שימש כמוכתר ואיש הביטחון .

מוזיאון חיים שטורמן נחנך ביום השנה העשרים להקמת הקבוץ ,ושלוש שנים לאחר הירצחו במוקש שהוטמן בכביש למכוניתו ביחד עם חבריו אהרון אטקין מקבוץ גבע ודוקטור דוד מוסינזון, בעת שסיירו בעמק בית שאן בדרכם לטירת צבי שהוקם כמושב עולים בשנת 1937.

המבנה כלל בתחילה שתי קומות, כאשר בקומה הראשונה שימשה לאולם הרצאות שעל קירותיו תמונות ומסמכים מימי ההקמה ושל משפחת שטורמן ששכלה את מיטב בניה בלחימה להגנת המולדת, סמוך לאולם שכנה מעבדה לפעילות תלמידים ,חדר מכשירים ומרפסת מקורה וגן בוטני שבהם הוצגו ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו באזור.

בקומה העליונה נמצא אולם תצוגה גדול לתצוגות מתחלפות ומשם ניתן היה לעלות למרפסת התצפית שבגג המוזיאון ,על מנת לראות את הישובים הסמוכים, רכס הגלבוע והשדות הירוקים המוריקים .

         

עין חרוד מוזיאון בית שטורמן
 
מוזיאון ההגנה בג'וערה ליד קבוץ עין השופט

מוזיאון ההגנה בג'וערה ליד קבוץ עין השופט

איך להגיע ליד קבוץ עין השופט

כתובת המוזיאון : בסיס הגדנע ג'וערה

טלפון לתאום : 04-9597402

בשנת 2016 נעזב ונסגר המוזיאון וכיום איננו פעיל.

מידע

מוזיאון גוערה נפתח בשנת 1970 על גבעה שנקראה גבעת נוח , על שם נח לינדהיים שהיה חלוץ מארצות הברית וחבר קיבוץ עין השופט, שהתנדב במלחמת העולם השנייה לחיל אוויר האמריקני ונספה כטייס במלחמת העולם השנייה. השם ג'וערה הוא ערבי ופירושו אינו ידוע.

מרכזו של הבסיס היה מבנה ערבי בן שתי קומות נטוש ,מבנה ששימש את אריסי החווה החקלאית במקום ,לאחר שהשטח נרכש בידי היהודים הוא שימש כביתם הראשון של אנשי הכשרה בשנת 1937 ,שהקימו בסמוך את קיבוץ עין השופט, לאחר שעזבו הקימה ההגנה במקום ,את בית הספר לפיקוד .

מכוון שהיה מבודד ונקודה גבוהה שימש גם כנקודת תצפית על האזור, בתקופת מלחמת השחרור שימש כנקודת יציאה ללחימה באזור, לאחר המלחמה שימש כאחד מבסיסי הנח"ל, לאחר מכן בית הספר למכים של גולני, בשנת 1970 הפך לבסיס גדנ"ע ואז גם נפתח בו המוזיאון.

במוזיאון היו תצוגות שעסקו בקורסי הקצינים של ההגנה בשלהי הקמת המדינה, קדם לבית הספר לקצינים ,ההתיישבות של גרעין עין השופט בהכשרתו לפני ההתיישבות בנקודה של היום ,,ממרומי הגבעה ניתן לתצפת על האזור, המוזיאון עצמו ממוקם בבסיס הגדנ"ע ג'וערה ליד קבוץ עין השופט.

מוזיאון ההגנה בג'וערה ליד קבוץ עין השופט
 
עמק יזרעאל קבוץ מזרע

נכנסים דרך שער הקיבוץ ומיד פונים ימינה. ממשיכים קדימה עוברים את משק החי ואת הרפת. פונים שמאלה ומגיעים לחנייה של בתי הילדים. משם ממשיכים לכיוון מגדל המים.

משך הסיור המודרך במוזיאון, בין שעה לשעה וחצי, משך הסיור ב"סליק" (מותנה בגודל הקבוצה) כחצי שעה, ביקורי קבוצות ויחידים במוזיאון ובסליק תוך תאום

כניסה בתשלום ,אך ניתן לערוך סיור חיצוני ללא תשלום בחצר המוזיאון בפתח ליד שער הכניסה נגישות לנכים, ביקור במוזיאון בתאום מראש עם פיני שיבולי. טל. 04-6429804, נייד: 052-7950229 עד הצהריים, בשעות הערב: 04-6429019.

בחזית המוזיאון מצד ימין עומד מגדל המים הישן ומספר פסלי מתכת בגן קטן ,המוזיאון מציג תערוכות בנושאים הקרובים לאופיו של המוזיאון, פרי עבודתו של משוגע לנושא פנחס שיבולי, העוסקים בנושאים הבאים : העלייה והעפלה, תולדות ההתיישבות באזור, ההגנה והלחימה לעל האזור , במוזיאון מוצגות  תערוכות קבע של חפצים שנאספו בעשרות שנים והמדגימים את חיי היום יום בעבר, באמצעות החפצים וכלי הבית והעבודה אשר נאספו.

שטחו של המוזיאון רחב ובסיור המודרך נצפה : בצריפים של פעם, מגדל המים אשר נבנה בשנת 1925,חדר האוכל הישן, המכבסה, מחסן הבגדים, חדרי הלינה המשותפים, טרקטורים ומחרשות וציוד חקלאי ששימש את המתיישבים בעבר ,כלי נשק.

עמק יזרעאל קבוץ מזרע
 
עמק יזרעאל קבוץ מזרע מוזיאון מזרע הקטנה
מוזיאון   מזרע הקטנה בקבוץ מזרע
כניסה בתאום ובתשלום,נגישות לנכים .  
טלפון לתאום :  04-6429804, 04-6429019
ביקור במוזיאון בתאום
מידע
בחזית מימין לשער הכניסה ניצבים מספר פסלים ומגדל המים הישן ,ניתן להיכנס למתחם המוזיאון לסיור חיצוני ללא תשלום בין האוספים שבחצר ומבני המוזיאון,המוזיאון מציג תערוכות בנושאים הקרובים לאופיו של המוזיאון, פרי עבודתו של משוגע לנושא פנחס שיבולי, העוסקים בנושאים הבאים : העלייה והעפלה, תולדות ההתיישבות באזור, ההגנה והלחימה לעל האזור , במוזיאון מוצגות  תערוכות קבע של חפצים שנאספו בעשרות שנים והמדגימים את חיי היום יום בעבר, באמצעות החפצים וכלי הבית והעבודה אשר נאספו.
 
שטחו של המוזיאון רחב ובסיור המודרך נצפה : בצריפים של פעם,מגדל המים אשר נבנה בשנת 1925,חדר האוכל הישן,המכבסה,מחסן הבגדים,חדרי הלינה המשותפים.
 
טרקורים ומחרשות וציוד חקלאי ששימש את המתיישבים בעבר,כלי נשק,סליק בחדר אמבטיה, ששימש כספא של הימים ההם. אלה שסבלו ממחלות ראומטיות באו לקבל שם טיפולי בוץ, כשבתוך דוד המים החמים הוסתר מתקן הפתיחה של הסליק. כשהזיזו את האמבטיה נפער הבור שירד אל מרתף עמוק ומוגן - שם הוסתר הנשק.
 
תצלומים,מסמכים ומידע על התקופה,הדרכה בתערוכות ובמוזיאון מתקיימת בתאום ,ניתן לקבל  חוגי הפעלת ילדים וסדנאות .
 
בצמידות וממול למוזיאון גלרייה לאומנות המציגה ,חפצי אומנות ויצירות של אומנים מהאזור,כמו : ציורים, תכשיטים, כלים מעץ וזכוכית, בובות, מוביילים.
עמק יזרעאל קבוץ מזרע מוזיאון מזרע הקטנה
 
עמק יזרעאל קבוץ מרחביה מוזיאון החצר הגדולה
מוזיאון החצר הגדולה מרחביה
מרכז מבקרים 
כתובת  קבוץ מרחביה עמק יזרעאל
הכניסה בתשלום לסיור מודרך ובתוך המוזיאון, אך ניתן לסייר ללא תמורה בחצר ולעבור בין המבנים ללא תמורה.
טלפון לתאום 052/3638051  050-7941209.
מידע

החצר הגדולה נבנתה בשנים 1912-1916, כיום מרכז מבקרים המכיל את בית מאיר יערי המתאר את פועלו להתיישבות הארץ,מבנה שני הוא הארכיון והשלישי המרכזי ממוקם באסם הישן,המוזיאון מתאים לילדים ומשפחות, ומציגים בו תערוכות קבועות ומתחלפות בנושא מורשת ישראלית, ניתן לקבל הדרכה למהות התערוכה ,המוצגים והרעיון העומד מאחוריו, המתמקד בהקמת הישוב מרחביה,אשר הוקמם כישוב הראשון בעמק יזרעאל בשנת 1910,בסגנון קולחוז שיתופי של מתיישבים על אדמות בעמק,המוזיאון מציג את מורשת המייסדים במצגת אור קולית ,תמונות וסיפורת המלווה במסמכים את הקמת מרחביה,החצר והמבנים המקיפים אותה שוחזרו כולל הכלים החקלאים .
עמק יזרעאל קבוץ מרחביה מוזיאון החצר הגדולה
 
עמק יזרעאל קבוץ מרחביה סליק הנשק הסודי וסיור בחצר הגדולה

ניתן לבקר בסיור כולל בקבוץ כולל סיור בסליק ששוחזר בתשלום ,טלפון לקישור

 052-3638051,או 052-3638156   הקבוץ ממוקם כשני קילומטר מזרחית לעיר עפולה.

בשנת 1935 נתקבלה החלטה בקבוץ מרחביה בעמק יזרעאל,שהוקם בשנת 1909 , על הקמת סליק נשק ,שישמש להגנת הקבוץ והסביבה בעת צרה ,כמו המאורעות של שנת 1929, שבהם הותקפו יהודים ומקומות שבהם נמצאו קהילות יהודיות בארץ ישראל,בסליק הוטמנו נשק וציוד צבאי ,שאינו חוקי בעיני הבריטים ששלטו במדינה שבדרך ,ציוד שנרכש והיה צורך בהסלקתו.

חמישה שותפים היו לרעיון ההקמה של הסליק,ומכיוון שבאותה העת ,הוחלט גם על הקמת בית ילדים לילדי הקיבוץ,חברו שני המעשים ויצרו את הסליק הסודי,האגדות מספרות כי היוזם היה החבר משה מן (מונטג) ז"ל שכונה גולני, כיוון שהיה בין מקימי החטיבה ומפקדה .

עוד מספרות האגדות כי חבריו של היזם היו בנאי המשק סטפן רוטנברג (אחד הבנאים של בית הילדים) איש החשמל ומערכת הפתיחה של פתח הסליק היה יחזקאל (חסקל) שטויר,והחברים מיכאל קירשנר ויעקב פרנס האיש הממונה על הביטחון והנשק באזור העמק.

עמק יזרעאל קבוץ מרחביה סליק הנשק הסודי וסיור בחצר הגדולה
 
עמק יזרעאל קבוץ יפעת מחלבה ומוזיאון הרפת
יפעת מחלבה ומוזיאון הרפת קיבוץ יפעת
מחלבת רפת העמק
אזור עמק יזרעאל כתובת קבוץ יפעת
איך מגיעים בנסיעה על הכביש בין חיפה לכוון עפולה פונים על פי השילוט לכוון קבוץ יפעת.
כניסה ללא תשלום, סיור לקבוצות ולמשפחות בתאום ובתשלום.
טלפון לתאום 04-6548974
מידע 
מוזיאון הרפת הינו חלק ממוזיאון העמק במבנה הניצב מתחת למוזיאון ,כמו כן ניתן בתאום לערוך סיור מודרך ברפת שהינה אחת הגדולות בארץ, במהלך הסיור עוברים את תהליך גידול הפרות ועדר הבקר, מתחילתו בצפייה בתהליך גידול העגלים והנקתם, ועד לשלבי גידולם והפיכתם לפרות המניבות חלב
 
כמו כן ניתן לצפות בעגלים המיועדים לשווק בשר, תהליך העבודה היום יומית, לילדים ניתנת האפשרות להניק את העגלים, הסיור כולל ביקור במכון החליבה והדגמות .
 
מוזיאון הרפת והבקר הממוקם בתחתית מוזיאון העמק , כולל טבלת הזיכרון וספור אסון הרפתנים   .
עמק יזרעאל קבוץ יפעת מחלבה ומוזיאון הרפת
 
עמק יזרעאל קבוץ יפעת מוזיאון ההתיישבות והמכוורת לדבש
מוזיאון ההתיישבות והמכוורת לדבש
ממוקם בקבוץ יפעת באזור עמק יזרעאל
כניסה בתשלום
באתר נתבונן בתהליך יצור הדבש,בחיי הדבורים
כתובת : קבוץ יפעת ,תמונה באדיבות מוזיאון העמק ביפעת
כיצד מגיעים : בעמק יזרעאל, השוכן בין נהלל למגדל העמק
טלפון לתאום :6548974 – 04  
האתר פתוח בימים : א- ה בשעות 089:00-15:00 ,יום שישי בשעות  10:00- 13:00,שבת 11:00-14:000.נגישות לנכים. הסיור נמשך 2-4 שעות.
מידע : מזנון בכניסה לקיבוץ, ארוחות בהזמנה ניתן לקבל במוזיאון או בחדר האוכל בקיבוץ. לרשות המבקרים פינת אוכל מסודרת בצל העצים.

מוזיאון לשחזור מוטיב ההתיישבות בארצנו אשר נפתח בשנת 1972,להתיישבות העלייה שנייה ושלישית 1904-1914,בתצוגות והדרכה על חיי החלוצים בעמק יזרעאל,שער עליה, ראשונים, קק"ל, חלוצים, חקלאות מסורתית, שער שדה, ביתן הדבש, שער מושב, קיבוץ ומה שביניהם.
תצוגת טרקטורים וכלים חקלאיים.

באתר נערכים סיורים מודרכים להכרת פעילות הדבורים ויצור הדבש, הסיור כולל ביקור במכוורת ,הסיור כולל ביקור במכוורת ובמכון הרדייה לחלות הדבש ותהליכי יצור הדבש מהחלה עד למיכל האחסנה, באתר חנות מפעל למכירת דבש .
עמק יזרעאל קבוץ יפעת מוזיאון ההתיישבות והמכוורת לדבש
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור