דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עמק יזרעאל אטרקציות לילדים ומשפחה

 
 
 
הרי הגלבוע תצפיות

לצערי הביקור בתחילת נובמבר 2012 , שהיה במזג אוויר מקסים של קרירות קלה וראות נפלאה ,חסר את חווית הפריחה , ביקור שהקדים במספר חודשים ,את האירוע המרכזי של הפריחה , אבל הירוק הנשקף לעיניים ונקודות התצפית עזרו לבלוע את הגלולה .

ביקור חוזר נערך בתחילת מרץ 2014 רשמיו מצורפים למאמר זה .

בעת שנוסעים על כביש הסרגל ממגידו לכוון עפולה נפנה ימינה לכוון ישובי חבל תענך בכביש מספר 675 , עד צומת יזרעאל ,שם נפנה ימינה על פי השילוט למעלה נורית , ממשיכים עד שנתקל בשלט הכוונה להר ברקן , מרחוק נראה את מגדל התצפית המוצב על כיפת ההר, חונים בחנייה וממשיכים בשביל העולה בצורה מדורגת כמאתיים מטר לתצפית.

     


       

הרי הגלבוע תצפיות
 
הרי הגלבוע תצפית מפסגת שלוחת הברקן

נקודת הביקור הראשונה בשלוחת הר ברקן נחשבת לשנייה בגובהה ברכס הגלבוע ,גובהה מגיע קרוב לחמש מאות מטר, ממגרש החניה עולה שביל מתון שאורכו מאתיים מטר לכיפת ההר שעלייה ניצב מגדל תצפית ממתכת גבוה,( אין לטפס על המגדל) מתחתיו רחבת תצפית של שלוש מאות שישים מעלות לנוף מסביב, בחלק המערבי של ההר ממול ובמדרונות נראה את הישובים הערביים שברכס,שמהם יצאו הכנופיות בניסיון לכבוש את ההר בעת מלחמת השחרור ,הם גם ניצבו מעבר לקו הירוק בתקופה שבין מלחמת השחרור למלחמת ששת הימים.

הרי הגלבוע תצפית מפסגת שלוחת הברקן
 
הרי הגלבוע תצפית מכתף שלוחת שאול בחלק הצפוני של רכס הגלבוע ממוקמת תצפית כתף הר שאול בגובה של כשלוש מאות מטר מעל פני הים,המהווה חוויה נחמדה ותצפית על העמק ובריכות הדגים הפזורות בו ,כתף הר שאול מהווה גם נקודת יציאה לסיור בנקודות תצפית נוספות כמו להר גיבורים שעליו שרידי הכפר הערבי מזר שתושביו נמלטו ושנהרס לאחר המלחמה ( סגירת חשבון רצח הסמל רוזנפלד משה).

שביל התנ"ך

שביל התנ"ך הוא מסלול מעגלי היוצא מפסגת השלוחה, הסובב את פסגת שלוחת הר שאול, שביל שאיננו ארוך ומתאים בחלקו לעבירות עגלות ילדים, לאורכו של המסלול המסומן בסימוני הקק"ל הירוקים ,נטועים שלטים המספרים את ספור הקרב ומהלכיו ואת סיפורו של המלך שאול בקרב.

לקראת סיומו של מסלול התנך קיימת צומת המאפשרת לסיים את הסיור ולהגיע בחזרה לחניון ,אך ניתן להמשיך את הסיור עד מפגשו עם כביש האספלט וממנו להגיע בחזרה לחנייה או להמשיך כלפי למטה לחניון התחתון .


הרי הגלבוע תצפית מכתף שלוחת שאול
 
הרי הגלבוע מצפה תל יזרעאל האנדרטה להנצחת חללי אנשי הפלמ"ח האנדרטה לזכרם של חברי הכשרת הפלמ"ח שנפלו בניסיונות כיבוש האזור וכפר זרעית הערבי, האנדרטה ממוקמת במרכז ומעט במדרון המזרחי ברכס התצפית , לאחר עצירה קלה ,ממשיכים בשביל המוליך למרפסת התצפית.

האנדרטה בצורת פירמידה מאבן היושבת על בסיס והמתנשאת לגובה ,על צדה של האנדרטה מובלטת טבלא שעליה חקוקים שמות עשרים ושתים הנופלים מהפלמ"ח לכיבוש האזור .


הרי הגלבוע מצפה תל יזרעאל האנדרטה להנצחת חללי אנשי הפלמ"ח
 
הרי הגלבוע אורחן סקי הגלבוע

האורחן ממוקם בצומת יזרעאל, מסעדת קימל הממוקמת במבנה נפרד בחלק השמאלי של המתחם ,הייתה האטרקציה היחידה שפעלה במתחם בתחילת נובמבר 2012,

מחוסר מבקרים נסגרו חנויות ובתי אוכל שהיו במתחם ,נותרה מסעדת קימל בגלבוע מסעדתו של שף שאול בן אדרת ,שיצר מנות אוכל תוך שימוש בחומרי גלם טובים שנרכשים מחקלאי הסביבה הכוללות בשרים ,דגים, ירקות וצמחי תבלין טריים.

המתחם גדול על מדרונות ההר ,וממנו נשקף נוף העמק, המבנים המרכזיים בנויים כחצי קשת כשחזיתם במרפסת הענקית של המתחם לכוון עמק יזרעאל , פסלי ברזל של פרחים מוגנים כמו כלניות רקפות ועוד פזורים ברחבת הקדמית של מגרש החניה הענק ,בנוסף לפסלי האיילים בהמחזת קרבות שלהם בעת תקופת הייחום.

במתחם פועל מתקן גלישת סקי בשלג מלאכותי , על יריעות פלסטיק המדמות שלג,מקום לבלות ממתחם סגור בהחלקה ספורטיבית כיום 2017 ניתן לגלוש במתקן הסקי רק לאחר תאום בטלפון 0732510000 – 0546123650 מתקן הגלישה הכניסה בתשלום ,פתוח בתאום בימי ראשון - שישי בין השעות 10:00-16:00,שבת סגור, כאשר הכניסה היומית האחרונה בשעה 14.00.הרי הגלבוע אורחן סקי הגלבוע
 
עמק חרוד מעיין יזרעאל

איך להגיע לחניון קק"ל ליד תל יזרעאל

לאנשים המגיעים ממרכז הארץ בנסיעה על כביש נחל עירון ומשם לצומת מגידו,בהמשך לפנות לכביש הסרגל שמספרו 65 לכוון העיר עפולה,בצומת הסרגל יש לפנות ימינה לכביש 675 וממשיכים עד צומת יזרעאל.

ממשיכים מצומת יזרעאל ,עוברים את הפניה לדרך נוף הגלבוע ליד מתחם סקי בגלבוע נכנסים לירידה בשביל עפר עביר ,המתחיל בפניה שמאלה קצת מעט אחרי כקילומטר לכוון עמק חרוד,ממשיכים על דרך העפר כקילומטר ועוצרים בחניון עין יזרעאל .


עמק חרוד מעיין יזרעאל
 
עמק יזרעאל מעיין חרוד גן לאומי

אל הגן הלאומי עין חרוד מגיעים בנסיעה על כביש 71 שבין העיר עפולה לעיר בית שאן בנקודה המרוחקת כעשרה קילומטר מהעיר עפולה על פי השילוט פונים לכוון הישוב גדעונה עד לשילוט למעין עין חרוד,אפשרות נוספת לנסוע בכביש 675 הנקרא כביש תענכים עד צומת כביש הסרגל , לפנות בצומת נבות ,ומשם לאחר כקילומטר פונים על פי השילוט למעיין עין חרוד.

הכניסה בתשלום ,ניתן לתאם ביקור או סיור מודרך בטלפון 04-6532211, הפארק פתוח בחודשי הקיץ בימי השבוע בשעות 08:00-17:00 ,בחודשי החורף בימי השבוע בשעות 08:00-16:00 בימי השישי המקום נסגר בסביבות השעה 16:00.

שטחו של הגן הלאומי מעיין חרוד נחלק לביקור והשתכשכות במימי הבריכות והאפשרות ללון בשטח הקמפינג , הכולל בריכות טבילה, מתקני קמפינג, מגרש שעשויים לילדים ומגרשים לפעילות ספורטיבית.

מימיו של הפארק מגיעים ממעין הממוקם במערת גדעון ,שמשם זורמים המים בנתיב העובר בשטח הפארק ממשיך משם למערכת השקיה לגידולים חקלאיים בעמק, שמה של מערת גדעון ומקום נביעת המעיין קשור למסע גדעון ולוחמיו בדרך למלחמה עם ממלכת מדיין .

עמק יזרעאל מעיין חרוד גן לאומי
 

מרכז המבקרים בחוות שבשבות הרוח שקרויה לזכרו של שלמה שמלצר ז"ל ,ממוקמת ליד קבוץ מעלה גלבוע, בגובה שמעל לארבע מאות מטר.

מרכז המבקרים אפקון ,שבבעלות משפחת שלמה מלצר ,המנוהלת כיום בידי חתנו ישראל רייף הינו פרויקט ליצור חשמל הפועל בעזרת 14 שבשבות רוח,שהחל לפעול באפריל 2016 ,האתר פתוח בימים ראשון - חמישי בין השעות 09:00-16:00, ביום ושישי בין השעות   09:00-14:00 ביום שבת המרכז ביקורים סגור, הגעה למרכז בתאום טלפוני לטלפון 052-8114645

הכניסה לסיור בחוות השבשבות ובמרכז מותנת מגיל 5 לילדים, אורכו של הסיור המודרך בשביל הרוח (בין השבשבות) כשעה שבו לומדים את תהליך הפקת החשמל מהשבשבות המפעילות טורבינות ליצור חשמל , בטרם היציאה צופים בתצוגה אינטראקטיבית המספרת על הקמת החווה והפקת החשמל החדשנית כאנרגיה ירוקה.

עוד בסיור בשביל הרוח צופים על פסל הרוח ופסלים קינטיים נוספים המוצגים במרפסת התצפית וברחבת מרכז המבקרים ,ממרפסת התצפית ניתן קבל תמונה פנורמית על האזור ולשמוע את הסיפור ההיסטורי של הרי הגלבוע ועמק בית שאן.

בעת הסיור שאורכו מספר מאות של מטרים, בראש העמוד מותקן מדחף פיברגלס ענק,בעל שלושה להבים ,שאורכם כ 15 מטרים שלושתם מסובב טורבינה המייצרת את החשמל, בחלקה העליון מתנשאת כל תחנה כזאת לגובה של 50 מטרים, ומשקל כל תחנה הוא כ-70 טונות, בסיום הסיור ניצבים בתצפית לכוון אתר האנרגיה השאובה שתשולב במערכת אספקת החשמל מהשבשבות בשנת 2018.

         

חוות שבשבות הרוח (הטורבינות ליצור חשמל )בגלבוע
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור