דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

תל אביב פארקים וחניונים

 
 
פארק מקורות הירקון הצעה למסלול הליכה
פארק מקורות ירקון הצעה למסלול הליכה
חונים בחניון ומשלמים בקופה נכנסים לתוך הפארק ,פונים לכוון צפון ,חוות קאסר ,לאחר הביקור חוזרים בשביל על הגדה המערבי וחוצים על הגשר לגדה המזרחית  לעבר המבנה בעל הקשתות ונקרא טחנת הקמח אל-מיר , שמה של התחנה מגיע משמו של הכפר הערבי מיר שבאדמותיו הוקמה תחנת הקמח , תושבי הכפר הינם פלאחים סודניים שהגיעו מסודן לישראל והתיישבו במקום, תושבים סודנים אלו עמדו מול מחלת קדחת הביצות בחוסן יותר מאשר מתיישבים שהגיעו לאזור ממדינות אחרות.
 
תחנת מיר ממוקמת כעליונה במעלה הנחל והיא אחת מחמש תחנות הקמח שהיו ממוקמות על גדות נחל הירקון ,בנקודה זאת ניתן להמשיך בשביל הרומנטי קיים שילוט לכוון בהרחבת  הסיור בהליכה על השביל הרומנטי העובר על גשרון ותעלה מנהרה בין צמחיית הקנה וצמחייה נוספת, אורכו של המסלול הרומנטי כקילומטר עד בית הבטון ששימש בית למשאבות המים שסיפקו מי השקיה לפרדסני פתח תקווה.
 
לאחר חנייה בנקודת בית הבטון ,כדאי לעשות מנוחה ונישנוש וממשיכים צפונה כמאתיים מטר לגדות נחל הירקון, במפגש עם גדות הנחל פוגשים עצי איקליפטוס ענקיים המשמשים מחוץ להצלה על המים והסביבה בית חם לבעלי הכנף בשיכוני הקבע שלהם, ניתן לראות קיני עורבים ובזים פשושים וחוחיות , ואיך נשכח את השחרורים , בינות לסבך נוכל לראות בעלי כנף אוהבי מים כמו ברווזים ואגמיות ואולי סופיות והחביבים עלי במיוחד תוכי דרדרה ירוקים שבהתנחלותם בישראל הם מדירים את דיירי הבית הישראלים מביתם אט אט.
 
בנקודת המפגש חוזרים  בכוון דרום מזרח לאורך הגדה ,מבחינים מעבר לה על שפת הגדה בבית חווה מהתקופה העותומאנית ומשאבת מים שבנה האיכר להשקות את שדותיו בעבר.
 
ממשיכים לכוון דרום מזרח לאורך השביל ומגיעים לסכר מדידת מפלס המים , ממשיכים מט הלאה ונתקלים בעלי נופר ענקיים המכסים את הנחל בבריכה טבעית, ממשיכים ללכת לאורך  השביל ומגיעים לגשר הרכבת ולנקודת הפילבוקס .
 
כאן ניתן לחצות לכוון מערב ולחזור לחניון ,או באם יש מי שיעביר את הרכב ממשיכים בשביל לכוון פארק אפק ומבצר אנטיפטרוס כאשר לאחר 400 מטר  ניתקל בבריכת הנופר הגדולות.
 
גם מכן אפשרי לחזור לגשר הרכבת ולהמשיך לאחריו מערבה שמאלה לכוון החניון ליד הקופות.
פארק מקורות הירקון הצעה למסלול הליכה
 
תל אביב מוזיאון ואנדרטת ההעפלה בגן לונדון
מוזיאון ואנדרטת ההעפלה בגן לונדון
המוזיאון ממוקם  מעל לטיילת בין  רציף הרברט סמואל - הטיילת ורחוב הירקון .
המוזיאון והגן פתוחים בכל שעות היום לביקור ,במקום ספסלי ישיבה הצופים לים.
 
מידע
בשנת 1942 הוקם הגן והוקדש לעיר לונדון לכבוד עמידתה בהפצצות הגרמניות,  בשנת 2003 הוקם ועוצב הגן מחדש כמוזיאון ואנדרטה
אשר  משקיפים על חוף תל אביב והטיילת, המוזיאון הפתוח מכיל שני מבנים בדמות אוניות מבטון ושקועים בקירות החיצוניות של האוניות,חלונות המשמשים כמקום תצוגה של סיפור ההעפלה, השייט של הספינות בגן מסמלות את הטמעות המעפילים בארץ לאחר הגיעם לחוף מבטחים, החיפוי החיצוני של האוניות באלומיניום יצוק, כל זאת במחק של הבדלי הגבהים בין הרחובות לתאור גלי הים.
 
קיר האלומיניום של ההנצחה הצמוד למוזיאון ,מעוצב כגל המחולק לששה חלקים ובהם חרוטים מבצעי ההעפלה והפעילות מסביבה  ושמות כל הספינות שנטלו חלק בההעפלה,, כאשר הגלים מסמנים את המלחמה באתני הטבע והבריטים בדרך לחוף המבטחים.
 
יש הכועסים על השילוב והכריכה של הגן הבריטי ,על פי שמו לבין מוסד העלייה. מתחת לגן ממוקם חניון גדול.
תל אביב מוזיאון ואנדרטת ההעפלה בגן לונדון
 
פארק מקורות הירקון שבע התחנות
פארק מקורות הירקון שבע התחנות
כינוייה של שבע התחנות היא גריסה- גרישה  ומיקומה מתחת לתל גריסה ,מקור השם שבע התחנות ניתן לה על שבע ממערכות כפולות של אבני ריחיים שהופעלו לטחינה בטחנה המערבית שבין שלושת הטחנות שניצבו במתחם , התחנה המערבית שוקמה הראשונה מבין שרידי שלוש התחנות , שתי התחנות הנוספות במתחם שופצו בתקופה מאוחרת יותר, הטחנה המערבית ואחיותיה פעלו מהתקופה העותומאנית עד שנת 1936 .
 
מיקומם של שבע התחנות  בלב פארק הירקון ולידה זרימת נחל ומפלון מים קטן,בעברה תחנת מים שהופעלה בידי זרימת נחל הירקון ובבתחומה פעלו שלוש תחנות קמח, שהפעילו  11 זוגות אבני ריחיים,מוצאה של התחנות בעבר והן שוקמו לעבודה מחדש בתקופה העותומאנית , ליד התחנות נבנה סכר קטן וגשר עץ הוליך עוברים ושבים מעל לנחל.
 
כיום לאחר שנהרסו בחלקם ואותות הזמן הטביעו בהן את חותמם , פעולת שיקום שנעשו בתקופה האחרונה חשפו מחדש את תעלות המים שהובלו למנגנוני הטחינה, שופצו הסכרים שהיטו את המים לתעלות ההולכה ,שופץ מעט סכר האבנים שעל פי הסברות הוא שייך לתקופה הרומאית המשמש כיום גם למעבר מעל למימי הנחל בתוספת גשרון עץ להשלמת החצייה .
 
   
 
פארק מקורות הירקון שבע התחנות
 
יער בן שמן תל חדיד
יער בן שמן – תל חדיד
כניסה חופשית
איך להגיע בנסיעה על כביש 444 המוליך מכוון ראש העין לכיוון כביש 433 למודיעין,פונים לפי השילוט החום לאנדרטת חיל התחזוקה ואל תל חדיד,הדרך הסלולה הופכת  לדרך עפר בהמשך ולצידו סימון שחור, הדרך הזאת מוליכה לחלקו המזרחי של התל ולמגרש החניה,
מידע
תל חדיד מרוחק כקילומטר וחצי מן הכביש 444 בחלקו הצפוני של צומת בן שמן,התל הארכיאולוגי ממוקם על גדות נחל נטוף, בסיור בתל ובסביבתו נראה בשרידי הישוב העתיק חדיד, שרידי מחצבות עתיקות,מערות,שרידי מבנים עתיקים,גת ליין, ובתי בד לעשיית שמן, מסביב לתל מטעי עצי זית,ועצי פירות ארץ ישראלים כמו: רימון,גפן,חרוב ועוד.
יער בן שמן תל חדיד
 
פארק חירייה - פארק אריאל שרון

פארק חירייה פארק אריאל שרון האתר ממוקם במזבלת חירייה בתחילת כביש גיא ממזרח.  

איך להגיע ניתן להגיע בירידה מכביש מספר אחד המחבר את תל אביב לירושלים לרדת בצומת גיא,או להגיע בכביש גיא מכוון פתח תקווה לכוון אשדוד ולרדת מהכביש על פי השילוט, הכניסה בתשלום לחלק הראשון הכולל את מרכז המבקרים ,לפארק אריק שרון לא משלמים, סיורים מודרכים בתאום טלפון לתאום 03-7396633המקום פתוח בימים א – ה בשעות  10:00-17:00 ,ביום שישי בשעות 10:0013:00.ביום שבת בשעות 10:00-16:00.

כיום הפארק מורכב משתי רשויות המנהלות את המקום מנהלת ההאשפה הכוללת את מתחם הטיפול באשפה של 3000 טון אשפה יומית המגיעה מתל אביב כשלוש מאות משאיות,לאחר שהזבל נשפך הוא נדחס ומשונע לרמת חובב,בימים אלו מושלם מתקן מיון הזבל,כך שכמויות האשפה הנשלחת למטמנה תופחת בהרבה, עוד מטפל המרכז בחינוך סביבתי במבנה ייעודי .

לאחר שעולים במעלה התל מגיעים לצריף ההנהלה של פארק אריק שרון ומשם עולים רגלית למרפסת התצפית כחמש מאות מטר בעליה מדורגת ולאחר צפיה והסבר משוטטים ברחבי הפארק ויורדים בחזרה למנהלה דרך האגם הגדול.
פארק חירייה - פארק אריאל שרון
 
פארק מקורות הירקון
פארק מקורות הירקון
הכניסה לפארק הלאומי תל אפק ופארק מקורות הירקון בתשלום. ניתן להשתמש בכרטיס הכניסה למתחם פארק אפק והן לגן הלאומי מקורות הירקון בתנאי שהכניסות נעשו באותו יום בלבד  ,שעות הכניסה זהות  בשני חלקי הפארק.
 
הפארק פתוח כל ימות השבוע, בחדשים אפריל- ספטמבר בשעות  8:00-17:00 ובחודשים אוקטובר-מרץ בשעות 8:00-16:00 בגן הלאומי תל אפק יש חניון מסודר עם מדשאות רחבות ידיים, מי שתייה ושירותים .
 
הגן הלאומי ירקון משלב כיום שני אתרים ואטרקציות : האחד הוא תל אפק, שהכניסה אליו היא מכביש 483, בין פתח-תקוה לראש העין והשני, מקורות נחל הירקון שהגישה אליהם  היא מכביש 5 או מכביש 40, דרך הכניסה אל כפר הבפטיסטים.
 
איך מגיעים למקורות נחל הירקון ,בנסיעה לכוון צומת ירקונים. שאליו ניתן גם להגיע מכביש פתח תקווה לכוון כפר סבא  בכביש מספר 40 ועל פי השילוט כשני קילומטר מצפון לצומת סגולה, בכניסה לכפר הבפטיסטים.פונים מזרחה לכיוון כפר הבפטיסטים,  נוסעים ישר עד סוף הכביש ומגיעים לקופות הגן הלאומי.
 
מיקומו של הפארק בסמוך למקורות הירקון ,בסמוך לכפר הבפטיסטים ,בקטע בו זורם החלק הנקי של הירקון,על גדות הירקון עצי איקליפטוסים רבים וצמחיית גדות נחלים, כמו קנים,שיחי פטל לוביה מצרית,צמחי מים כמו הנימפיאה הכחולה ונופר צהוב.
בסבך הצמחייה בעלי חיים ובעלי כנף.   
  
נחל הירקון קרוי בערבית אל עוגה כלומר הפתלתל , אורכו כעשרים ושמונה קילומטר ממעיינות ראש העין ,בקו אווירי כארבע עשר קילומטר, לאורך פיתולי הנחל נובעים כאלפים נביעות שמימיהם נאספים בנחל הירקון , את המים הנאספים מווסתים כיום בסכרים הממוקמים על תווי הפיתולים של הנחל בידי רשות המים .
 
מעיינות ראש העין ,משמשים מקור ראשי ,ביחד עם מי הגשמים הנקווים אליו , מנחלים כמו:  בצפון נחל קנה, נחל רבה הקטן ביובלים נשפך ליד כפר הבפטיסטים, נחל שילה מכוון בית אל ונחל איילון המנקז את המים מעמק איילון ואחראי כמעט על חמישים אחוז מכמות המים בנחל הירקון.
  
האטרקציות בפארק מקורות הירקון :חוות קאסר, גשר הרכבת והפילבוקס, סכר מדידה, טחנת הקמח אל-מיר ובית הבטון הראשון,  בריכת הנופרים,פינות נופש ופיקניק ,מתקני משחקים לילדים ועוד.
 
לאורך נחל הירקון וביובליו הוקמו מספר טחנות קמח , חמש תחנות קבועות ועוד מספר תחנות עונתיות  על יובליו ההריים של הנחל , תחנות היובלים הופעלו אך ורק בעונת החורף כאשר הייתה זרימת מים , את שרידי התחנות ניתן לראות בסיור לאורך גדות נחל הירקון .
פארק מקורות הירקון
 
חולון גני סיפור
חולון גני  סיפור
כניסה ללא תשלום
הגנים פתוחים מזריחה עד שקיעה
מידע 
עיריית חולון הקימה 17 גנים המיועדים למשחק וכמקום להקראת סיפורי ילדים לילדים,ברחבי העיר מפוזרים גנים ייחודיים לסיפורי ילדות,כאשר בכל גן מכב סיפור אחד,גנים אלו עוצבו גם לשעשוע ולהנאה ומתפקדים גם כגני משחק רגילים ברחבי העיר חולון.
גן איתמר מטייל על הקירות  ,שם הסופר דוד גרוסמן  ,כתובת רחוב מוטה גור ,שם האומן  אלי שוקי ולימור אולוקיה ,מידע : סדרת פסלים הכוללת מסגרות בגובה 3 מטר מברזל הדמויות נחצבו בריתוך.
גן אליעזר והגזר  ,שם הסופר לוין קיפניס  ,כתובת רחוב משה שרת פינת רחוב ברנדס  ,שם האומן  דוד פין ,מידע : פסלי אבן וארד המילים כתובות לצד הדמויות.    
גן דירה להשכיר  ,שם הסופר לאה גולדברג  ,כתובת רחוב מוטה גור ,שם האומן ריצארד שילה ,מידע : תיאור הדמויות והאנשתן. 
גן הארנב ממושי  ,שם הסופר שולמית כהן אסיף  ,כתובת רחוב העבודה 12  ,שם האומן ורדה גבעולי ואילן גלבר  ,מידע : פסלי אבן    
גן הביצה שהתחפשה   ,שם הסופר דן פגיס ,כתובת שדרות גולדה מאיר  ,שם האומן יעל ארצי ,מידע : הפסלים העשויים ברזל, נירוסטה ויציקת ברזל עוצבו בדמות הביצה, הבלון, הפרח, הליצן ואמא תרנגולת.    
גן הדג שלא רצה להיות דג  ,שם הסופר פאול קור  ,כתובת רחוב מוטה גור ,שם האומן דורית פלדמן  ,מידע : מבנה מבטון יצוק, היוצר שני חללים ובמרכזם פסלים מחומרים שונים     
גן הכינה נחמה  ,שם הסופר מאיר שלו  ,כתובת רחוב מוטה גור  ,שם האומן ישראלה הרגיל  ,מידע : הפסלים מורכבים משני ראשים קרח ושעיר על פי הסיפור ותאור סוגים של כינים.         
חולון גני סיפור
 
שייט בירקון תל אביב
שייט בירקון תל אביב  
שייט בירקון תל אביב
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור