דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רמת הגולן רחצה מפלים ומעיינות

 
 

בנסיעה מצומת צמח לכוון חמת גדר ,פונים לכביש מספר 98 שמוליך לכוון מבוא חמה ומשם לכפר חרוב לאחר נסיעה של כארבעה קילומטר נראה שלט חום בצדו השמאלי של הכביש לכוון מעין עין נקוב, ממשיכים עוד כמאה מטר ימינה שם חונים .

שמו של המעיין וכינויו הם : עין תאופיק משמו של הכפר הסורי הסמוך, עין עקוב, או עין עקב או חאן אל עקבה על שם פונדק דרכים עתיק , מעין הנובע ביער מבוא חמה , נקודת המעיין שימשה את עוברי האורח והשיירות מדמשק לדרום הארץ בדרך הבקעה והערבה , או בדרך לעכו דרך הגליל התחתון.

למעין הממוקם בלב יער מבוא חמה ,ליד מבנה ועץ דקל לידו , המים מהנביעה מתנקזים דרך תעלות מאבן בזלת לבריכת אגירה המשמשת לטבילה בקיץ , קק"ל יצרה מקום חביב ביצירת תעלות למים הזורמים ,ואפילו גשרון קטן מעל לתעלה, ביער שולחנות לפיקניק ומנוחה.

רמת הגולן עין טאופיק - עין עקוב
 
טבריה ספור תקרית אל-חמה 5.4.1951הקדמה

בעת שהחלה פעולת ייבוש החולה ,החל הצבא הסורי ליזום פעולות של ירי לכוון העובדים,על מנת להמשיך את הפעולות הללו , חדר כוח סורי לשטח המפורז לרכס תל מוטילה לאחר הקרב על כיבושו שבו נהרגו 41 חיילי צה"ל,יומיים לאחר מכן החלה תקרית אל-חמה.

בעת הסכם סייקס-פיקו משנת 1916 , בין הצרפתים לבריטים נקבע כי נהר הליטני לא יהיה בתחומי ארץ ישראל,במחצית 1946 פוצץ גשר הרכבת באזור אל-חמה ,מעשה ששיתק את מעבר הרכבת לתקופה שהוערכה כעשרה חודשים,לאחר מלחמת השחרור בשנות החמישים המשיכו לפקוד את מעיינות המרפא של אל-חמה יהודים וערבים מאזור משולש הגבולות בעת הישיבה במעיינות החמים נשכחה האיבה בזכות הרצון ליהנות מסגולות נביעת המעיינות למרות שהמקום היה על פי הסכמי הפרוז סגור לכניסת אזרחים .

למרות הפרוז  ניתן לזכיין סורי בהסכמת הצדדים, לשימוש וניצול מימי המעיינות, שהקים אוהלי אירוח וטיפול,שיפץ את המרחצאות בנה תשתית שירותיים והחל לארח חולים ונזקקים למימי המרפא משני העמים,כול זאת בהסכם ג'נטלמני, כי במקום לא יתנהלו שיחות פוליטיות,המתארחים לא יישאו נשק ולא יקראו עיתונים יומיים בפתח המרחצאות נמסרו העיתונים והנשק למשמורת עד עזיבת המתארחים,התשלום לאירוח נעשה בכסף ישראלי וסורי (ימות המשיח).


טבריה ספור תקרית אל-חמה 5.4.1951
 
רמת הגולן מפל עיט
מפל עיט
כניסה ללא תשלום וחניה,אין גישה לנכים.
כיצד מגיעים כיצד מגיעים בנסיעה בכביש דרום מספר 98 , לחניון בכניסה למושב אליעד ,ממשיכים לחניון נוסף חניון המפלים במושב אבני איתן. החניון ממוקם בקצה הצפוני של המושב. בשבת ובחג אין להיכנס ליישוב ולחניון ברכב אך ניתן לעקפו .
 
ממשיכים על הציר  המפלים כביש 808 ולאחר ארבע קילומטר מהמפגש עם כביש 87 , כקילומטר לאחר מושב אניעם,עוצרים בחניון מפל העיט.
האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום
מידע
לאחר העצירה בחניון המפל מתחילים במסלול מסודר, המוביל מהחניה לנקודת התצפית על המפל,זהו מסלול מעגלי פשוט וחמוד,כאשר רוצים להתקרב מהתצפית למפל ,יש לרדת מהצד השמאלי מתחת לגשרון ומתקרבים לתחתית המפל.
 
כאשר רוצים לבקר בנחל עיט ,עולים על כביש 87 המתחיל בצומת קצרין לכוון אלוני הבשן , עוברים כשנים וחצי קילומטרים ,פונים ימינה לצומת המפלים,לאחר נסיעה של כשלושה קילומטר  ומאתים מטר ,עוצרים בחניון מצד ימין, והולכים מעט על כביש לכוון התצפית מעל לנחל.
רמת הגולן מפל עיט
 
רמת הגולן מפל דבורה
מפל דבורה  - דבוריה
כניסה ללא תשלום וחניה,אין גישה לנכים.
כיצד מגיעים נוסעים לכוון צומת בית המכס העליון בכביש 888,בצומת פונים ימינה לכביש 91 עד צומת נשוט, שני קילומטר לאחר הצומת , במפגש עם מחנה ברק ,בצידו השמאלי של הכביש,שילוט בשלט בצבע חום המורה לכוון נחל הגילבון, בשלט פונים שוב שמאלה לדרך עפר , וסימון לבן אדום מורה על הדרך הנכונה לחניה בחניון בריכת הקצינים, לקראת ההליכה למפל דבוריה ומפל הגילבון . 
האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום.
למפל מגיעים לאחר שמחנים את הרכב בחניון של נחל גילבון, ממשיכים בשביל היורד למפל כעשרים דקות, ניתן לטבול במימיו,
מפל דבוריה הינו המפל העליון שנמצא בנחל גילבון , בשמורת גילבון, המפל נופל מגובה 10 מטר, וברוב ימות השנה זורמים מים דרכו.
 
דרך נוספת להגעה
חנייה בחניון עווינת א שמלייה, לוקחים את המסלול האדום ,אחרי 600 מטר יורדים בשביל לנחל גילבון, במפגש עם המסלול המסומן בכחול ניתן לעמוד ולצפות על מפל דבוריה בנפילתו לבריכה,ממשיכים במסלול לעבר חורבות הכפר הערבי דבוריה ,כאשר חוצים את הנחל ועוברים בצמחיה רבה,מהחירבה המסלול מחזיר את המטייל לנקודת ההתחלה החנייה.
רמת הגולן מפל דבורה
 
רמת הגולן מפל רסיסים
מפל רסיסים
כניסה ללא תשלום וחניה
כיצד מגיעים נסיעה בכביש 99 מקריית שמונה למסעדה בגולן,לאחר מעבר הצומת שני קילומטר מערבה , מפל רסיסים ממוקם  כקילומטר ממזרח ל גשר הידידות בכביש העולה לעין קיניה
האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום,אין גישה לנכים,
מידע
נרד מגשר הידידות ונפנה מזרחה (ימינה) . נלך לאורך הגדה הדרומית של הנחל בשביל המסומן ירוק. לאחר כק"מ נגיע אל מפל רסיסים שגובהו 25 מטר. בימות החורף המים במפל נופלים בכוח כה רב ורסיסים מתנפצים על הסלעים עד שנדמה שירטיבו גם את העומדים בתצפית.
מעבר לכביש ניתן להמשיך במעלה הנחל עד למפלו הגדול והמרשים ביותר - מפל רסיסים, שזכה לכינויו תודות לכל אותם רסיסי מים הניתזים ממנו לכל עבר.
כדאי לקחת בחשבון שהשביל בקטע זה אינו נוח ובימים הגשומים אף מצריך טיפוס על סלעים חלקלקים.
מראה המפל, הנופל מגובה רב, מרשים ושוה כל החלקה או מעידה בדרך אליו. מהמפל יש לחזור חזרה לגשר הידידות בשביל בו הגענו.
נקודת תצפית על המפל,ניתן לרדת בשביל עד בריכה,הממוקמת בתחתית המפל, אתר נופש מסודר,במקום נמצאים פינות ומתקנים למנוחה,דשאים,שולחנות וספסלים לפיקניקים ,מתקני משחק לילדים,מי שתייה,שירותיים כימיים ,מסלולי טיול מסומנים, באתר ניתן לראות : שרידי עתיקות,צמחיה וטבע,תצפית נוף,
רמת הגולן מפל רסיסים
 
רמת הגולן המפל הלבן ושמורת אל על ליד אליעד
המפל הלבן ושמורת אל על ליד אליעד
כניסה ללא תשלום וחניה,אין גישה לנכים למפלים.
כיצד מגיעים בנסיעה בכביש דרום מספר 98 , לחניון בכניסה למושב אליעד ,חניון נוסף באזור הנקרא  חניון המפלים במושב אבני איתן. החניון ממוקם בקצה הצפוני של המושב, בשבת ובחג אין להיכנס ליישוב ולחניון ברכב אך ניתן לעקפו .
האתר פתוח בכל השבוע בשעות היום
מידע
שמורת נחל אל על כוללת נחל איתן אשר במהלך זרימתו עובר במפל הלבן ובמפל השחור, נחל אל על שוכן בין המושבים אלי עד ואבני איתן
 
תחילת הטיול בחניון הממוקם בכניסה למושב אלי עד הממוקם כחמש מאות מטר מהכביש,, לתוך שביל המסומן בצבע אדום דרך מטע זיתים ,וליד חורבות הכפר אל על ,חוצים נחל היבש ברב השנה, ומגיעים לתצפית על מפל המכונה המפל הירוק משום הצמחייה הרבה הצומחת בו,מפל זה פעיל רק בחורף,ממשיכים דרך מטע הזיתים וחוצים מספר ערוצי נחל קטנים.
 
בנקודה זאת מתפצל השביל הראשי, לשביל היורד לבריכה של המפל הלבן במדרגות הבנויות מבולי עץ,מסומן בשחור,  המפל הלבן קיבל את שמו מבוהק הסלע  הגירי הלבן מעליו הוא זורם,גובה המפל כארבע עשר מטר בקרקעית בריכת האגירה  סלעים רבים ואסור לקפוץ לתוכה ,הטבילה או הרחצה באחריות המטייל, לאחר הביקור בבריכה חוזרים באותה הדרך. 
 
ניתן להמשיך למפל השחור כאשר שבים לראש המפל בנקודת תחילת הירידה, ולא חוזרים לחניון, בשביל המסומן באדום והחוצה אפיק, מגיעים למפל השחור,שקיבל את שמו מסחלעי הגרניט השחורים הנמצאים מתחת למימי המפל,מים אלו נאספים בבריכת אגירה בטרם ימשיכו בדרכם,פינת חמד למנוחה וטבילה, לחזור יש לחזור לשביל המסומן באדום ולטפס לחניון.
 
השמורה היא אתר נופש מסודר, במקום נמצאים פינות ומתקנים למנוחה, דשאים, שולחנות וספסלים לפיקניקים ,מתקני משחק לילדים, מי שתייה, שירותים כימיים ,מסלולי טיול מסומנים, באתר ניתן לראות : שרידי עתיקות,צמחיה וטבע,תצפית נוף. 
רמת הגולן המפל הלבן ושמורת אל על ליד אליעד
 
רמת הגולן מצפה לשלוםמצפה לשלום  בגולן
ממוקם מעט מדרום לקיבוץ כפר חרוב ,ממוקם על המצוק הדרומי של רמת הגולן,
איך מגיעים :  דרך סלולה יוצאת מכביש 98 מערבה, כ-500 מטרים מדרום לכפר חרוב.

אתר נופש מסודר,במקום נמצאים פינות ומתקנים למנוחה,דשאים,שולחנות וספסלים לפיקניקים ,מתקני משחק לילדים,מי שתייה,שירותיים כימיים ,מסלולי טיול מסומנים, באתר ניתן לראות : שרידי עתיקות,צמחיה וטבע,תצפית נוף,מזנון וחנות מזכרות.ספסלי ישיבה לצפייה בנוף.במקום צימרים מעץ לחופשה.
רמת הגולן מצפה לשלום
 
רמת הגולן מעין כנף בית הכנסת ומעיין דיר עזיז
הכפר והמעיין  הערבי עין דיר עזיז
בשמו העברי מעין עין כנף המעיין ממוקם ברמת הגולן
איך להגיע נוסעים מכוון טבריה בצידה המזרחי של הכנרת על כביש 92,עד צומת מעלה גמלא בכביש 869 לאורך תשע קילומטר,פונים ימינה בכביש העולה לכוון ישוב כנף,נכנסים לישוב ועוברים אותו , לכוון אזור התעשייה,יש לפנות שמאלה, בכביש ישר,פונים ימנה בפניה, יורדים ימינה לשביל עפר עביר לרכבים, המסומן בסימון שחור,ממשיכים כשני קילומטר עד לחניה, ליד החניה של המעין לשרידי בית כנסת עתיק יש לעלות מעט וממולו למעין והבוסתן ,יש לרדת במדרגות הבנויות מאדני עץ .
 
דרך נוספת להגיע לשער הרפתות לפני הישוב, יש מחלת הפה והטלפים לכן נדרש מעבר בבריכת שטיפה לגלגלי הרכב, לאחר המעבר בשער ממשיכים ישר ולאחר מאתיים מטר עוברים שער בקר,לא לשכוח לסגרו לאחר המעבר, אוטובוסים : יש לקרוא לאנשי הרפת שיפתחו את השער השני שמיועד למעבר אוטובוסים, ממשיכים כשני קילומטר בשביל עפר עד לחנייה מעל למעיין.
הכניסה למעיין ללא תשלום ,ניתן לבקר במעיין משעות הזריחה עד לשקיעה.
מידע
על חורבות הכפר הסורי הנטוש דיר עזיז , הוקם הישוב החדש כנף , שרידי הכפר הערבי דיר עזיז נבנו על שרידי כפר יהודי מזרעת כנף , הישוב היהודי מזרעת כנף ,שימש כישוב יהודי מתקופת התלמוד שכלל בית כנסת ובית בד בקרבת מקום ואת המעיין,
 
על פי החפירות שנעשו במקום בשנות התשעים משערים שבית הכנסת נבנה במאה השישית לספירה, הדבר המעניין שנתגלה כי בקיר הדרומי היא גומחת התפילה והקשתות בשרידי הקיר הדרומי הפונות  לכוון ירושלים, באום בית הכנסת שתי שורות עמודים שתמכו בגג המבנה ובניהם שרידי ספסלי התפילה לאורך הקירות וקיימות גם שרידים של מדרגות לכוון הקומה השנייה של המבנה.
 
בפינה השמאלית של המבנה שרידי בימה ששימשה כך משערים לארון הקודש, על הבימה נחקקה כתובת ביוונית שבה ניתן לראות את המילה יהודה ואת המספר 295 שמסמן על פי ההשארות את מניין השנים  לחורבן בית המקדש, כתובת זאת נלקחה למוזיאון קצרין ואיננה כיום בשרידי בית הכנסת .
 
תחילת הסיור מהחניה הדרך מתפצלת לשתי אפשרויות :
 
לאחר חניית הרכב מעל למעין ,חוזרים כארבעים מטר , ומתחילים לטפס בשביל עפר ובמדרגות החצובות בין עצי השיזף - הדומים המלאים בפרי יוני 2011, עליה קצרה של מעט ממאה מטר , מגיעים לשרידי בית הכנסת ונכנסים אליו לאחר שעולים בשתי מדרגות ,לשרידי שער הכניסה לאחר המעבר במבואת הכניסה ישירות לאולם התפילה , בקיר האחורי שורת ספסלי אבן או המדרגות לקומה השנייה ,מקום טוב לישיבה וקבל הסברים או סתם לשבת וליהנות מהרוח הקלה המנשבת ומפיגה במעט את החום.
 
על רצפת בית הכנסת העתיק מוטלים או ניצבים ,שרידי שתי שורות עמודי התמיכה העגולים ובסיסי העמודים , ששימשו לגג בית הכנסת וחילקו את בית אולם התפילה לשלושה חלקים, מחוץ לקירות בית הכנסת מוטלים אבנים ושרידים נוספים של המבנה כולל שוקת מים עגולה כמו חצי חבית , אבל החלק שנתגלה לאחרונה מוטל מעל למדרגות בחלד השני של בית הכנסת הוא חלק מכרכוב הכניסה שהיה מעל לשער הכניסה ועליו חרוט פרח בסגנון יווני , כאשר יוצאים מחוץ לקומה השנייה לשדה מאחור מבחינים בשרידים נוספים בגלי האבנים המקיפים את בית הכנסת , ואפילו צמח מטה אהרון שגמר את מחזור הטבע.
רמת הגולן מעין כנף בית הכנסת ומעיין דיר עזיז
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור