דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

צפת אטרקציות לילדים ומשפחה

 
 
 
צפת סיור בעיר

תחילת הסיור ברחוב ירושלים פינת רחוב האר"י ,נקודת הירידה בית וואהל והכיפה ממול עולים למכללת צפת (בית החולים רוטשילד לשעבר) ממול גן רוטשילד,בית בוסל לשעבר,ממשיכים ברחוב ירושלים לכוון כיכר הדוידקה חולפים על פני מבנה העירייה , בכיכר הדוידקה שירותים עירונים בתשלום,מבקרים בעמדת הפילבוקס למרות שאיננה עגולה,ממשיכים במדרון על סמטת מדרגות עולי הגרדום,עוצרים בהצטלבות עם רחוב חתם סופר,פונים ימנה וממשיכים לאורך רחוב חתם סופר עד כיכר הפחם(כיכר מגינים) .

משם ממשיכים ברחוב בר יוחאי ,לכוון סמטת משיח ,חולפים משמאל על פני סמטת מדרגות ראשונה ,ממשיכים עוד כמאה מטר ועוצרים בתחילת סמטת המשיח הצרה,בסוף סמטת המשיח פונים שמאלה ברחוב סמ' ב' עד הקמרון והבתים,משם חוזרים לכיכר הפחם (המגינים) .


צפת סיור בעיר
 
צפת אנדרטת הדוידקה

האנדרטה ממוקמת מול תחנת משטרת המנדט,לאחר הליכה מישורית ממפגש הרחובות ירושלים והארי ,במרכז רחוב ירושלים, הדווידקה שימשה כנשק יעיל להפחדת התושבים הערביים בעיר צפת בימי מלחמת העצמאות הרעש אשר יצרה באפקט הנפילה, גרמה להם לברוח מן העיר.

 

מרגמת הדווידקה הינה יצור עצמי של מרגמה בתקופת מלחמת השחרור,לכול אחת משלושת חטיבות הפלמ"ח נמסרו שתי מרגמות, מבין שש מרגמות שיוצרו בסך הכול,בתכנונו של דוד ליבוביץ .

 

הדווידקה שפותחה ויוצרה בישראל הגיעה עם כוח הפלמ"ח לעיר צפת,בתחילה הוצבה בבית הכנסת הארי בצפת ושימשה להפגזת השכונות הערביות בעיר,היא מילאה תפקיד בעל ערך בלחימה.


צפת אנדרטת הדוידקה
 
צפת סמטת המשיח הסמטה הצרה ותלולה ברחוב רשב"י ליד בית 47 ,זאת סמטה היורדת בשורת מדרגות שגובהם גבוה מהסטנדרט של גובה מדרגה רגילה,המעבר שבסמטה צר (רוחבה כשישים סנטימטר) ומאפשר למעבר רק לאדם אחד מפאת רוחבה הצר, שמה של הסמטה קשור לסיפורה של יוכבד הקשישה.

 

סמטת המשיח פונה לעבר קברו של הרשבי ,על פי האמונה המיסטית (ספר הזוהר)שהחלה לצוץ במאה ה 16, המשיח אמור להיכנס לעיר מכוון הקבר (על פי האמונה) לאחר ביקורו בקברו של הרשב"י ,רכוב על חמור לבן ומשם יפנה לביקור בירושלים.

 

מיד שמתחילים לרדת במדרגות הסמטה,בצדה השמאלי נמצאת דירתה של יוכבד רוזנטל הזקנה אשר נהגה לשבת בפתח הסמטה בכל יום ולחכות לבואו של המשיח. עד שנת 1985 בעת מותה בגיל מאה, (דירתה עברה שיפוץ ושונתה),ניתן לראות את התריסים הירוקים מיד לאחר התחלת הירידה .


צפת סמטת המשיח
 
צפת בית הכנסת לזכרו של רבי יוסף קארו

הכניסה בתשלום כולל הדרכה לקבוצות, טלפון לתאום 04-6923284 , לאפרים בן שמעון, בית הכנסת ממוקם בעיר העתיקה צפת.

 

שעות פתיחה בימים א-ה בשעות 09:00-16:00 בימי שישי בשעות 09:00-13:00 ,בימי שבת סגור בית הכנסת למבקרים.

 

אגדות זקני צפת מספרות על הילד בן הארבע שנאלץ לעקור מעירו בספרד עם משפחתו בעת גרוש יהודי ספרד במאה החמש עשר ,לאחר הגרוש עברו הילד יוסף ומשפחתו לפורטוגל,ובסופו שוב גורשו מפורטוגל , התחנה הבאה של המשפחה הייתה בעיר איסטנבול ומשם לעיר אדרינה שבתורכיה.

 

כיוון שבגר יוסף קארו ולמד עד שהגיע שנתמנה  כרב הישיבה בעיר אדרינה בתורכיה ,בעת שניהל את ישיבתו החל יוסף קארו בכתיבתו המלומדת בנושאי הדת,בשנת 1536 החליט יוסף קארו להגשים את חלומו ועלה לארץ ישראל והתיישב בצפת,שם הקים במהרה בית מדרש לתלמידיו והמשיל לחקור ולכתוב על ההלכה בתורתנו.


צפת בית הכנסת לזכרו של רבי יוסף קארו
 
צפת בית הכנסת הארי האשכנזי

הרבה אמונות ואגדות קשורות לתקופת הקמת בית הכנסת הארי האשכנזי,בית הכנסת או בית מדרש לתלמידיו,בית הכנסת נחשב לאחד העתיקים בעיר צפת,להוספת הדרו של בית הכנסת האגדות טוענות כי הוא הוקם על פיסת שטח האדמה החקלאי שכונה שדה התפוחים הקדושים ,שטח שאליו היה מוליך הרב את תלמידיו ללימוד מחוץ למבנה סגור על מנת להקנות להם את אהבת הארץ.

ידוע שהרב הארי לא כתב את משנתו,כיוון שטען שהיריעה רחבה מדי ושאין קולמוס ודיו שיכילו את ידיעתו,ועל כן תלמידיו החליטו לכתוב את דרשות ושעורי הרב, דבר שהביא פרשנויות שונות ודעות לתורתו.

על פי האמונה בית כנסת זה נבנה בידי מגורשי ספרד שהתיישבו ביוון ומשם עברו לארץ ישראל לעיר המקובלים צפת,זקני צפת טוענים כי שמו הקדום של בית הכנסת של הקהילה היוונית היה גריגוס ושהו הוקם בשנת 1578, לדבריהם בבית הכנסת הזה התפללו תלמידיו של הרמ"ק ותלמידו הארי במאה השמונה עשר.


צפת בית הכנסת הארי האשכנזי
 
גבינות המאירי בצפת

כניסה ללא תשלום, סיור לקבוצות בתאום ובתשלום.

החנות באזור צפת בגליל כתובת רחוב יב 62 עיר עתיקה צפת

טלפון לתאום 04-6921431, 052-3721609 

שעות פעילות  בימים א – ה  08:00-15:00, ביום שישי  וערבי חג 08:00-13:30. שבת סגור.

 

המחלבה קיימת מעל 165 שנים,היא ממוקמת במבנה עתיק ברובע היהודי בצפת,

לאחר החליבה  נוטלים חלב זה ומכינים ממנו גבינות מסוגים שונים הכוללים גבינות קשות ורכות,או יוגורטים ומוצרי חלב שונים.


גבינות המאירי בצפת
 
צפת יד לנופלים בתש"ח
יד לנופלים בתשח בצפת
אנדרטת נופלי העיר במלחמת העצמאות
האנדרטה ממוקמת בגן מצודת העיר צפת
מידע
האנדרטה לזכרם של 42 הנופלים במלחמת העצמאות בצפת, האנדרטה ממוקמת על  פסגת ההר בגן הציבורי הגדול.
צפת יד לנופלים בתש"ח
 
צפת בית הכנסת אבואב

טלפון לתאום 04-6923885

בית הכנסת ממוקם ברחוב אבוהב, הרובע העתיק, צפת

מידע

בית הכנסת נבנה במאה ה  16 , בית הכנסת בולט בכיפתו המאפיינת את המבנה המסורתי של יושביו המזרחים של המקום, על כיפתו הכחולה חרוטים כלי נגינה מתקופת בית המקדש,סמלי שבטי ישראל ,וארבעה כתרים לאמונה לבואו של המשיח.

מתקרת המבנה משתלשלות מנורות עתיקות, בארון הקודש מונח ספר תורה עתיק שכתב רבי יצחק אבוהב.

צפת בית הכנסת אבואב
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור