דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

עכו מרכזי מבקרים

 
 
עכו טובה אישית לנופש וסיור בעיר ובאזור

העמיסו את הטף או עם העזר שכנגד וצאו ליום כיף קליל באזור עכו.

 

לא תצטרכו לעמוד בתורים ובשמש וקבלו את גן הבהיים הקטן במתכונת מצומצמת אך משביעה גם,יעני מנה קטנה ומשובחת אני לא מצרף את ההיסטוריה ,כשתסיימו שתו את הקפה נשנשו עוגית בין העצים והפליגו הלאה.

 

להגעה בכביש חיפה-נהריה, לנסוע בעוקף עכו, בצומת שומרת שמאלה ,הכניסה הצפונית של עכו,  לכביש צר שמסתיים בשער הגן.שני קילומטר צפונית לעכו, ממש בסמוך למושב בוסתן הגליל. הגן פתוח הימים א – ה בשעות 16:00-8:00 בימים שבת וראשון בשעות  12:00-8:00,ההיכל הנקרא גם הקבר אינו פתוח בימים שני-חמישי, אך פתוח לביקור בימים שישי-ראשון,חלק מהגן השייך למגורים ומשרדים סגור לקהל בכל הימים.

 

כרגע הגיעה השעה לארוחת הבוקר מספר אפשרויות : חדר האוכל של קבוץ הגטאות גאוות המקום על ארוחות הבוקר הישראליות הכוללות :סלטים,ריבות,לחמים טריים,שתייה חמה וקרה, והכל בישיבה במרפסת שמש,בין השעות 08:00-12:00 ולסיום בנקודה ניתן לעשות   סיור במוזיאון לוחמי הגיטאות,במתקן החליבה,לאורך אמת המים הרומאית הסמוכה ,

עכו טובה אישית לנופש וסיור בעיר ובאזור
 
עכו חפיר החומות המזרחיות

החפיר ממוקם בכניסה לחומות העיר העתיקה ושער היבשה מצד צפון מזרח,50 מטר מהגן הקסום בכניסה לעיר העתיקה .

הכניסה ללא תשלום,פתוח בכל שעות היום.

 

על מנת להגיע לחפיר אין להיכנס לעיר העתיקה אלא, במרחק של בין חמישים למאה מטר , קיימות מדרגות היורדות לחפיר,מדרגות אלו גם יורדות לתעלות המגן הנמצאות למרגלות החומות בחלקם החיצוני.

 

על פי הממצאים נחפרו תעלות מגן אלו להגנת חומות העיר במאות השמונה עשר והתשע עשר, משערים שתעלות אלו שימשו כהגנה מפני פריצת כוחותיו של נפוליאון ,אשר טוענים כי המקום הקרוב אשר הגיע אליו היה תל עכו ממזרח לעיר.

עכו חפיר החומות המזרחיות
 
עכו מוזיאון עוקשי

הכניסה בתשלום ניתן להזמין הדרכה

איך להגיע המוזיאון ממוקם בצמוד לאולמות האבירים בכניסה לעיר העתיקה בעכו,ממשיכים ממול לרחוב אל ג'אזר ממול למסגד.

האתר פתוח בימים א – ה בשעות 08:30-18:00 ,

טלפון לתאום ביקור 04-9816697, 04-9956710 ,  04-9956711

מידע

המוזיאון ממוקם במבנה עותומאני בעל קמרונות מצולבים, במוזיאון מוצגות תערוכות מתחלפות של אומנות ישראלית ,ואוסף מיצירות האומן אבשלום עוקשי שהיה שייך לזרם אופקים חדשים ,זרם שנוצר בידי ציירים ואומנים ישראלים ,שהוקמה בארץ מיד לאחר הקמתה.

עכו מוזיאון עוקשי
 
עכו הנמל הפנימי (כיכר ונציה כיום)

בהתבוננות במפות מסוף המאה השמונה עשר ניתן להבחין במעגן פנימי שהיה בתוך שטח כיכר ונציה של היום מאחורי נמל הדייגים, שם ניתן להבחין בפתח טבעי או מלאכותי ששימש לכניסת מים ואוניות למעגן הפנימי, אלא שהנמל הפנימי פנה לכוון דרום ובעת שנכנסו המים הם סחפו פנימה חול שגרם לסתימתו.

לכן נוצר הצורך להרחיק את סחף החול מהנמל הפנימי, ישבו מהנדסי האבירים הצלבנים הטמפלרים והחליטו לשפר מנהרה קיימת מכוון מזרח ממש מקו הסלעים המקיף את המעגן הפנימי, מנהרה שתגביר את השימוש בהכנסת מים למעגן הפנימי ממעיינות מליחים ,שנבעו במקום על מנת שידחקו את הסחף החוצה מהמעגן .  

מניחים שהנמל הפנימי נוצר בתקופה ההלניסטית ,על מנת לאפשר עגינה בנמל הפנימי לספינות קלות בעלות קוער נמוך, נמל פנימי זה יובש וחוסל בתקופת המושל אחמד אל ג'אזר בסוף המאה השמונה עשר ,בעת שביקש להקים את חאן אל עמדאן ומאידך לתת תשובה לאוניות גדולות ולעגון בנמל החיצוני ולכן שודרגו והורחבו הרציפים בנמל המים העמוקים.

עכו הנמל הפנימי (כיכר ונציה כיום)
 
עכו החמאם התורכי חמאם אל באשא

הכניסה בתשלום ניתן להזמין הדרכה

האתר פתוח בימים א – ה בשעות 09:00-17:00 ,שישי 09:00-14:00.

 

המבנה שימש כחמאם פעיל עד הקמת המדינה,לאחר מכן עד שנות התשעים שימש המקום כמוזיאון העירוני של העיר עכו ,כאשר בוחנים את סגנונות הבניה השונים במבנה ,מבינים כי הוספו למבנה תוספות בנייה .

 

כיום הכניסה היא מחלקו המזרחי של המבנה,בעת הסיור במקום רואים את חלקיו על פי שימושם , אנו נבחין לאחר המעבר בכניסה לחמאם ,במאגרי המים,בבור המים,בחדר המלתחה,חדר המנוחה.

 

שימוש המתרחצים השתנה בהתאם לחדרים הנבדלים בדרגות החום שלהם,החדרים כללו את : החדר הפושר,החדר החם,הסאונות , ניתן לראות את הרצפה שחוממה והאדים עלו למעלה לפעילות הסאונות. והטיפול הגופני.

עכו החמאם התורכי חמאם אל באשא
 
עכו בעקבות סימני העבר הצלבניים שנתגלו בעיר

הממצאים שנתגלו בעכו עד היום ,יש הטוענים כי עוד הרבה מעברה של העיר ,מסתתר מתחת לפני הקרקע, כבתולה ביישנית המגלה טפח אך מסתירה טפחיים ,בעת הביקור בעיר כדאי לנסות ולהציץ בחלק מתגליות אלו , בשילוב עם הביקור התיירותי והטעים בשוק העיר העתיקה .

 

חפירות שנערכו בעיר עכו חשפו לעיני כול את שרידי ביצורי העיר,את מערכת הולכת המים מערכות ניקוז מתחת למרצפות האבן של רחובות וסמטאות העיר,מצודות שבהם התגוררו הכתות השונות של הצלבנים והטמפלרים,מבנים גדולים ששימשו את מערכות הממשל בעיר,מערות ומנהרות מסתור ומעבר בין הרובעים ולעבר מעגן האוניות בנמל,מתחם אולמות האבירים והרובע ההוספיטלרי .

 

כדאי לבקר בתגליות ארכיאולוגיות אלו :

עכו בעקבות סימני העבר הצלבניים שנתגלו בעיר
 
עכו המסגד הגדול אל ג'אזר

הנקרא גם בשם מסגד הפאשה ,גאמע אל באשא ,או מסגד האורות.

הכניסה בתשלום כולל הדרכה לקבוצות, המסגד ממוקם  ברחוב אל גזאר 13 בעכו העתיקה טלפון לתאום 04-9913039 , האתר פתוח מצאת החמה עד השקיעה.

מסגד אל גזאר, נבנה בידי המושל אחמד אל ג'זאר שמוצאו מבוסניה ונשלח לחזק את השלטון העותומאני בעכו בשנת 1781, הצורך להקמתו של המסגד נבע מבעיה של מצוקת מקום ,למספר המתפללים הרב, בשלושת המסגדים שהיו בעיר עכו באותה עת, המושל אחמד אל ג'זאר דאג לתכנונו ולבנייתו של המסגד, בתקופה העותומאנית נחשב מסגד זה כגדול בישראל אחרי מסגד כיפת הזהב בירושלים.

המסגד שחומרי הבנייה להקמתו ,נלקחו משרידי העתיקות בקיסריה, במיוחד עמודי האבן והגרניט הניצבים בכניסה למבנה, חזית המבנה מחופה בלוחות שיש שהובאו מאיטליה, יש הטוענים כי  המסגד נבנה על חורבות כנסיית הצלב הקדוש והקתדראלה ,שגם היא נבנתה על הריסות מקדש פגאני .  

עכו המסגד הגדול אל ג'אזר
 
עכו מנהרת הטמפלרים

      עכו סיור במנהרה הטמפלרית שתחילת מתחת למצודה ההוספטלרית

 
תודה לחברה לפיתוח עכו העתיקה ולמשפחת הילמן על העזרה בכתיבת המאמר
 
הכניסה למנהרה בתשלום , המנהרה המכונה מנהרת הטמפלרים ,היוצאת מחצר המצודה ההוספטלרית ,פתוחה בימים א - ה ושבת  בשעות 09:30-19:30  ,ביום שישי בשעות  09:30-17:30.
 
לשלטון האבירים ששלטו בעכו בסך הכול כמאה ותשעים שנה, כאשר הטמפלרים שהגיעו בסוף המאה השמונה עשר לארץ ישראל לקחו על עצמם את התפקיד על פי עיקרי הכת , להגיש סיוע רפואי ואכסניות מגורים לצלבנים וחולים בעת ביקורם ,במסע הצלייני לארץ ישראל
 
החוקרים טוענים כי בפועל הטמפלרים שהגיעו לעכו בשנת 1187 ,בנו מבנים רבים בעיר והחלו להשתמש גם במערכת המנהרות לשטיפת המים , מכיוון שהנמל שלהם היה בצד המערבי של העיר, לכן לא נדרשו לעבור לנמל שלהם דרך המנהרה השנייה שיצאה מכוון הנמל הפיזני ,מה עוד שמנהרה זאת עקב היותה נמוכה ,לא תוכננה בתחילה למעבר בני אדם ,אלא רק למעבר מים לשטיפת החול בנמל הפנימי


עכו מנהרת הטמפלרים
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור