דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

עכו אטרקציות לילדים ומשפחה ונוספות

 
 
 
ראש הנקרה רצועת החוף הפראי

בנסיעה על כביש 4 צפונה מנהריה, לאחר נסיעה של כארבעה קילומטר, נבחין בצדו השמאלי של הכביש   שלט הכוונה לגן הלאומי אכזיב, פונים שמאלה וממשיכים בכביש לאורך מספר קילומטרים לאורך שמורת הטבע המפרצונים והברכות הטבעיות בין הסלעים, הדייגים עד לסיום הכביש, בפתח המנהרה הרכבת הישנה של ראש הנקרה, בדרך חולפים על פני חוף בצת המסודר.

הרצועה ממוקמת בחופה הצפון  מערבי המדינה, בחוף הגליל המערבי, 4 קילומטר צפונית לנהריה, כאשר מחליטים על סיור רגלי, מחנים את הרכב בחניית הרכב של גן לאומי אכזיב, אורך הטיול הרגלי שעתיים עד שלוש, לאורך של 5,5 קילומטר ,מתאים לסיור לכל השנה, ללכת לפי סימון השבילים כדאי לקדם רכב להחזרה לחניה.

את הסיור ניתן לערוך ברכב לאורך דרך היוצאת מרחבת החניה, אורכה כחמישה וחצי קילומטר, מהרחבה עד מרגלות צוק ראש הנקרה , הטיול מוליך למפרצונים ,פינות טבילה טבעיות ,מגוון צמיחות ימיות ויבשתיות ,בעלי חיים יבשתיים וימיים, צבי ים, דייגים, מטיילים, פריחה של חבצלות בערבים של חודש אוגוסט, לאורך רצועת הים הסלעית, ריבוי מחילות ומערות היוצרות מזרקות מים ,שוניות, בחורבות נמל אכזיב, שרידי מחצבות פניקיות.

ראש הנקרה רצועת החוף הפראי
 
עכו חפיר החומות המזרחיות

החפיר ממוקם בכניסה לחומות העיר העתיקה ושער היבשה מצד צפון מזרח,50 מטר מהגן הקסום בכניסה לעיר העתיקה .

הכניסה ללא תשלום,פתוח בכל שעות היום.

 

על מנת להגיע לחפיר אין להיכנס לעיר העתיקה אלא, במרחק של בין חמישים למאה מטר , קיימות מדרגות היורדות לחפיר,מדרגות אלו גם יורדות לתעלות המגן הנמצאות למרגלות החומות בחלקם החיצוני.

 

על פי הממצאים נחפרו תעלות מגן אלו להגנת חומות העיר במאות השמונה עשר והתשע עשר, משערים שתעלות אלו שימשו כהגנה מפני פריצת כוחותיו של נפוליאון ,אשר טוענים כי המקום הקרוב אשר הגיע אליו היה תל עכו ממזרח לעיר.

עכו חפיר החומות המזרחיות
 
עכו החמאם התורכי חמאם אל באשא

הכניסה בתשלום ניתן להזמין הדרכה

האתר פתוח בימים א – ה בשעות 09:00-17:00 ,שישי 09:00-14:00.

 

המבנה שימש כחמאם פעיל עד הקמת המדינה,לאחר מכן עד שנות התשעים שימש המקום כמוזיאון העירוני של העיר עכו ,כאשר בוחנים את סגנונות הבניה השונים במבנה ,מבינים כי הוספו למבנה תוספות בנייה .

 

כיום הכניסה היא מחלקו המזרחי של המבנה,בעת הסיור במקום רואים את חלקיו על פי שימושם , אנו נבחין לאחר המעבר בכניסה לחמאם ,במאגרי המים,בבור המים,בחדר המלתחה,חדר המנוחה.

 

שימוש המתרחצים השתנה בהתאם לחדרים הנבדלים בדרגות החום שלהם,החדרים כללו את : החדר הפושר,החדר החם,הסאונות , ניתן לראות את הרצפה שחוממה והאדים עלו למעלה לפעילות הסאונות. והטיפול הגופני.

עכו החמאם התורכי חמאם אל באשא
 
עכו חאן א שווארדה - חאן הסוחרים

החאן ממוקם בפינה הצפון-מזרחית של עכו העתיקה .

מידע

החאן היחידי שהוקם בצמידות לחומת העיר, בחלקו הדרומי שכנו בעבר בתי מלאכה לבניית סירות ותיקונן ,החאן שימש את הסוחרים המקומיים ובעבור שיירות של סוחרים שהגיעו לעיר,החאן ממוקם בחלק הצפון-מזרחית של עכו העתיקה ,פרט נוסף המפריד את החאן מיתר החאנים בעכו, הם חדרי הלינה שהוקמו רק בחלק הדרומי והמערבי .

 

החאן עצמו כולל חצר מוקפת מבנה בצורת מרובעת ,משערים כי חאן זה הוקם בסוף המאה השמונה עשר, בעת הסיור בחאן נבחין במרכז החצר שוקת להשקיית בעלי חיים, לחאן שנבנה כך משערים בתקופה העותומאנית, הינו  בן קומה האחת , לחאן הייתה כניסה יחידה בפינתו הצפון-מזרחית , על פי הממצאים, פתחים נוספים נוספו לחאן בחלק הדרומי והצפוני בתקופת שלטון הבריטי בישראל.

עכו חאן א שווארדה - חאן הסוחרים
 
עכו מנהרת הטמפלרים

      עכו סיור במנהרה הטמפלרית שתחילת מתחת למצודה ההוספטלרית

 
תודה לחברה לפיתוח עכו העתיקה ולמשפחת הילמן על העזרה בכתיבת המאמר
 
הכניסה למנהרה בתשלום , המנהרה המכונה מנהרת הטמפלרים ,היוצאת מחצר המצודה ההוספטלרית ,פתוחה בימים א - ה ושבת  בשעות 09:30-19:30  ,ביום שישי בשעות  09:30-17:30.
 
לשלטון האבירים ששלטו בעכו בסך הכול כמאה ותשעים שנה, כאשר הטמפלרים שהגיעו בסוף המאה השמונה עשר לארץ ישראל לקחו על עצמם את התפקיד על פי עיקרי הכת , להגיש סיוע רפואי ואכסניות מגורים לצלבנים וחולים בעת ביקורם ,במסע הצלייני לארץ ישראל
 
החוקרים טוענים כי בפועל הטמפלרים שהגיעו לעכו בשנת 1187 ,בנו מבנים רבים בעיר והחלו להשתמש גם במערכת המנהרות לשטיפת המים , מכיוון שהנמל שלהם היה בצד המערבי של העיר, לכן לא נדרשו לעבור לנמל שלהם דרך המנהרה השנייה שיצאה מכוון הנמל הפיזני ,מה עוד שמנהרה זאת עקב היותה נמוכה ,לא תוכננה בתחילה למעבר בני אדם ,אלא רק למעבר מים לשטיפת החול בנמל הפנימי


עכו מנהרת הטמפלרים
 
עכו השוק העממי העתיק בעיר העתיקה

השוק פתוח כל השבוע משעות הבוקר המוקדמות עד אחר הצהריים, בסביבות השעה 17:00 מתחילים חלק מסוחרי השוק לסגור דוכנים והחנויות.

לשוק כניסות רבות מהסמטאות שמתחברות לרחוב השוק הראשי, ניתן להיכנס בכניסה העליונה לשוק: כאשר נכנסים לעיר העתיקה ,מרחוב חיים וייצמן, פונים לרחוב צלאח-א-דין וחונים בחניון השוק הקטן, או מומלץ לחנות ולהשתמש ברחבה החנייה הגדולה הקרובה יותר בתשלום ,חנייה הממוקמת בכניסה לעיר העתיקה. ברחבה הנקראת כיכר פרחי, שסביבה חומוסיות רבות ומסעדות נוספות קטנות .

מהחניה נכנסים לכיכר חיים פרחי, ומשם ממשיכים לשוק ,ניתן להיכנס מרחוב מרקו פולו מימין דוכן הפלאפל, השוק מחולק לשלושה רחובות המתחברים זה לזה, המוליך מכיכר חיים פרחי עד לנמל הדייגים רחוב השוק הראשי מתפתל תחילתו ברחוב מרקו פולו, וממשיך לרחוב בנימין מטודלה, ומשם לרחוב פאכר א-דין, ומשם לבסוף מגיעים לכיכר ונציה ולנמל הדייגים .

עכו השוק העממי העתיק בעיר העתיקה
 
עכו המצודה ההוספליטרית ואולמות האבירים

הכניסה בתשלום ניתן להזמין הדרכה

כתובת רחוב ויצמן 1 עכו

איך להגיע בגן הקסום בכניסה לעיר העתיקה בשער היבשתי,ליד מגרש החניה.

 

האתר פתוח בימים א – ה  בשעות 08:00-17:00 ,יום שישי בשעות 09:00-14:00,בשבת בשעות 09:00-14:00.

טלפון לתאום ביקור 04-9956706 ,04-9956707

 

המצודה נבנתה במאה  ה  12 בידי אבירי המסדר ההוספליטרי, שהיה מעין מסדר צבאי נזירי, אשר העניק סעד רפואי וטיפל בצליינים שהגיעו בעיקר מאירופה, בתחילה שכנה המנהיגות של המסדר בירושלים אך היא הועברה בשנות שלטון האבירים בין השנים 1191-1291 למצודה בעכו.

עכו המצודה ההוספליטרית ואולמות האבירים
 
עכו ספור המגדלור

בשמותיו הנוספים מגדל הדגל או מגדל המחוז.מידעהמגדל בפינה הדרום-מערבית של חומת עכו העתיקה נקרא בורג  סנגק.

על מנת להגיע אליו אחת הדרכים ללכת על חומת העיר הנמשכת לאורך החוף מכוון נמל עכו לכוון הצפון ,לאחר שחולפים על פני הכנסייה היוונית ניצב מגדלור העיר המודרני ,על קירותיו צבועים קוביות צבע בשחור לבן, אין אפשרות להכנס אליו, זהו המגדל היחידי אשר מדרגות ממנו יורדות לתוך המים.

עכו ספור המגדלור
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור