דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

עכו מידע כללי

 
 
נפוליאון סיפורו בכיבוש ארץ ישראל

הקדמה : נפוליאון במסעו הצבאי שהה בארץ ישראל רק כשלושה חודשים.

נפוליאון הגיע לארץ ישראל על מנת לכבשה ,במסע הכיבוש של מצרים וארץ ישראל בשנים 1798 – 1799     קדמה לכך הכרזתו שבה עקף את השלטון העותומאני ,(כיוון שלא היו סכסוכים בין צרפת לבין המוסלמים והעותומאניים באותה העת),על פי הידוע בהיסטוריה של הקצין הצעיר נפוליאון , בתחילת דרכו כקצין ארטילריה נשלח נפוליאון להדריך את קציני הצבא העותומאני בתותחנות ומהלכי קרב מודרני.

הכרזתו של נפוליאון בטרם יצא למסעו ,כללה שני אלמנטים חשובים,תוך שימוש בהסתרת כוונותיו האישיות , להפוך לקיסר המזרח ולהשתלט על אוצרות המזרח למימון הקמת והגדלת צבאו.

סיבה נוספת לרצונה של צרפת להלחם כנגד השלטון הבריטי שנחשב כאויב העיקרי של צרפת שלאחר המהפכה משום שהשלטון המלכותי בבריטניה ,התנגד לרעיונות המהפכה הצרפתית ,ולכן כרת בריתות כנגדם עם מדינות באירופה.

נפוליאון בחן את האפשרויות הצבאיות העומדות בפניו במלחמה כנגד בריטניה ,בעת שבחן את האפשרויות, הבין נפוליאון, כי כוח הצי הצרפתי ,לא יעמוד כנגד כוחו של הצי הבריטי , בבחינת הבנה זאת החליט לפגוע בבטן הרכה של בריטניה ובמושבותיה ,שהיו מקור הכסף הגדול לבריטניה.


נפוליאון סיפורו בכיבוש ארץ ישראל
 
עכו מסגד מסגד אל-בחר או מסגד אל-מינה בכינויו מסגד הים

לאחר סיום השלטון הצלבני בעיר עכו בין השנים 1191-1291 ,עברה עכו לשליטת השלטון העותומאני בשנת 1517 ,אז הוקם כמסגד סינאן באשה כראשון בעיר עכו, ולכן נחשב המסגד העתיק בעיר עכו ,המסגד נבנה במיקומו הקודם, ליד ח'אן אל-פראנג' במאה השש עשר, אז נקרא מסגד סינאן באשה או מסגד סנאן פאשא.

המסגד החליף את שמו לאל-בחר או מסגד אל-מינה (הנמל) בתקופת שלטונו של הפחה הדרוזי דאהר אל עומר, אז נחרב המסגד ברעש אדמה ,בתקופת שלטונו של השליט שאחריו אחמד גז'אר פחה.

השליט הבא של עכו סולימן פחה ,הקים את המסגד בשנית במיקומו הקיים בנמל עכו בכיכר ונציה, הוא שימש ומשמש גם כיום ,את דייגי עכו בטרם צאתם לעבודתם ,על מנת לשאת תפילה לברכה לדייג טוב ולתפילת ברכת הדרך כמו אצל היהודים,

לאחר שהוקם המסגד בשנית ,החלו תושבי העיר לכנות את המסגד : אל באחר (הים), מסגד ג'יריני (האסם) כהשלכה למושגים החקלאיים אסם התבואה אסם שלל דגים, יש שכינו אותו בפשטות אל מינה ( הנמל) משום מיקומו.

עכו מסגד מסגד אל-בחר או מסגד אל-מינה בכינויו מסגד הים
 
עכו טובה אישית לנופש וסיור בעיר ובאזור

העמיסו את הטף או עם העזר שכנגד וצאו ליום כיף קליל באזור עכו.

 

לא תצטרכו לעמוד בתורים ובשמש וקבלו את גן הבהיים הקטן במתכונת מצומצמת אך משביעה גם,יעני מנה קטנה ומשובחת אני לא מצרף את ההיסטוריה ,כשתסיימו שתו את הקפה נשנשו עוגית בין העצים והפליגו הלאה.

 

להגעה בכביש חיפה-נהריה, לנסוע בעוקף עכו, בצומת שומרת שמאלה ,הכניסה הצפונית של עכו,  לכביש צר שמסתיים בשער הגן.שני קילומטר צפונית לעכו, ממש בסמוך למושב בוסתן הגליל. הגן פתוח הימים א – ה בשעות 16:00-8:00 בימים שבת וראשון בשעות  12:00-8:00,ההיכל הנקרא גם הקבר אינו פתוח בימים שני-חמישי, אך פתוח לביקור בימים שישי-ראשון,חלק מהגן השייך למגורים ומשרדים סגור לקהל בכל הימים.

 

כרגע הגיעה השעה לארוחת הבוקר מספר אפשרויות : חדר האוכל של קבוץ הגטאות גאוות המקום על ארוחות הבוקר הישראליות הכוללות :סלטים,ריבות,לחמים טריים,שתייה חמה וקרה, והכל בישיבה במרפסת שמש,בין השעות 08:00-12:00 ולסיום בנקודה ניתן לעשות   סיור במוזיאון לוחמי הגיטאות,במתקן החליבה,לאורך אמת המים הרומאית הסמוכה ,

עכו טובה אישית לנופש וסיור בעיר ובאזור
 
עכו הנמל הפנימי (כיכר ונציה כיום)

בהתבוננות במפות מסוף המאה השמונה עשר ניתן להבחין במעגן פנימי שהיה בתוך שטח כיכר ונציה של היום מאחורי נמל הדייגים, שם ניתן להבחין בפתח טבעי או מלאכותי ששימש לכניסת מים ואוניות למעגן הפנימי, אלא שהנמל הפנימי פנה לכוון דרום ובעת שנכנסו המים הם סחפו פנימה חול שגרם לסתימתו.

לכן נוצר הצורך להרחיק את סחף החול מהנמל הפנימי, ישבו מהנדסי האבירים הצלבנים הטמפלרים והחליטו לשפר מנהרה קיימת מכוון מזרח ממש מקו הסלעים המקיף את המעגן הפנימי, מנהרה שתגביר את השימוש בהכנסת מים למעגן הפנימי ממעיינות מליחים ,שנבעו במקום על מנת שידחקו את הסחף החוצה מהמעגן .  

מניחים שהנמל הפנימי נוצר בתקופה ההלניסטית ,על מנת לאפשר עגינה בנמל הפנימי לספינות קלות בעלות קוער נמוך, נמל פנימי זה יובש וחוסל בתקופת המושל אחמד אל ג'אזר בסוף המאה השמונה עשר ,בעת שביקש להקים את חאן אל עמדאן ומאידך לתת תשובה לאוניות גדולות ולעגון בנמל החיצוני ולכן שודרגו והורחבו הרציפים בנמל המים העמוקים.

עכו הנמל הפנימי (כיכר ונציה כיום)
 
עכו בעקבות סימני העבר הצלבניים שנתגלו בעיר

הממצאים שנתגלו בעכו עד היום ,יש הטוענים כי עוד הרבה מעברה של העיר ,מסתתר מתחת לפני הקרקע, כבתולה ביישנית המגלה טפח אך מסתירה טפחיים ,בעת הביקור בעיר כדאי לנסות ולהציץ בחלק מתגליות אלו , בשילוב עם הביקור התיירותי והטעים בשוק העיר העתיקה .

 

חפירות שנערכו בעיר עכו חשפו לעיני כול את שרידי ביצורי העיר,את מערכת הולכת המים מערכות ניקוז מתחת למרצפות האבן של רחובות וסמטאות העיר,מצודות שבהם התגוררו הכתות השונות של הצלבנים והטמפלרים,מבנים גדולים ששימשו את מערכות הממשל בעיר,מערות ומנהרות מסתור ומעבר בין הרובעים ולעבר מעגן האוניות בנמל,מתחם אולמות האבירים והרובע ההוספיטלרי .

 

כדאי לבקר בתגליות ארכיאולוגיות אלו :

עכו בעקבות סימני העבר הצלבניים שנתגלו בעיר
 
עכו המסגד הגדול אל ג'אזר

הנקרא גם בשם מסגד הפאשה ,גאמע אל באשא ,או מסגד האורות.

הכניסה בתשלום כולל הדרכה לקבוצות, המסגד ממוקם  ברחוב אל גזאר 13 בעכו העתיקה טלפון לתאום 04-9913039 , האתר פתוח מצאת החמה עד השקיעה.

מסגד אל גזאר, נבנה בידי המושל אחמד אל ג'זאר שמוצאו מבוסניה ונשלח לחזק את השלטון העותומאני בעכו בשנת 1781, הצורך להקמתו של המסגד נבע מבעיה של מצוקת מקום ,למספר המתפללים הרב, בשלושת המסגדים שהיו בעיר עכו באותה עת, המושל אחמד אל ג'זאר דאג לתכנונו ולבנייתו של המסגד, בתקופה העותומאנית נחשב מסגד זה כגדול בישראל אחרי מסגד כיפת הזהב בירושלים.

המסגד שחומרי הבנייה להקמתו ,נלקחו משרידי העתיקות בקיסריה, במיוחד עמודי האבן והגרניט הניצבים בכניסה למבנה, חזית המבנה מחופה בלוחות שיש שהובאו מאיטליה, יש הטוענים כי  המסגד נבנה על חורבות כנסיית הצלב הקדוש והקתדראלה ,שגם היא נבנתה על הריסות מקדש פגאני .  

עכו המסגד הגדול אל ג'אזר
 
עכו מנהרת הטמפלרים

      עכו סיור במנהרה הטמפלרית שתחילת מתחת למצודה ההוספטלרית

 
תודה לחברה לפיתוח עכו העתיקה ולמשפחת הילמן על העזרה בכתיבת המאמר
 
הכניסה למנהרה בתשלום , המנהרה המכונה מנהרת הטמפלרים ,היוצאת מחצר המצודה ההוספטלרית ,פתוחה בימים א - ה ושבת  בשעות 09:30-19:30  ,ביום שישי בשעות  09:30-17:30.
 
לשלטון האבירים ששלטו בעכו בסך הכול כמאה ותשעים שנה, כאשר הטמפלרים שהגיעו בסוף המאה השמונה עשר לארץ ישראל לקחו על עצמם את התפקיד על פי עיקרי הכת , להגיש סיוע רפואי ואכסניות מגורים לצלבנים וחולים בעת ביקורם ,במסע הצלייני לארץ ישראל
 
החוקרים טוענים כי בפועל הטמפלרים שהגיעו לעכו בשנת 1187 ,בנו מבנים רבים בעיר והחלו להשתמש גם במערכת המנהרות לשטיפת המים , מכיוון שהנמל שלהם היה בצד המערבי של העיר, לכן לא נדרשו לעבור לנמל שלהם דרך המנהרה השנייה שיצאה מכוון הנמל הפיזני ,מה עוד שמנהרה זאת עקב היותה נמוכה ,לא תוכננה בתחילה למעבר בני אדם ,אלא רק למעבר מים לשטיפת החול בנמל הפנימי


עכו מנהרת הטמפלרים
 

ביתו של חיים פרחי ממוקם בקצהו הדרומי של השוק כאשר הרחוב נפגש ברחוב יוליוס קיסר ליד מסגד אל מועליק ,שעל פי המסורת שימש כבית כנסת יהודי שהוחרם בידי הפחה אחמד אל ג'אזר והפך למסגד.

סיור חינמי בבית ניתן לערוך רק בתאום טלפוני 04-9956707,כיום הבית של קירותיו תלויה טבלת נחושת עם תקציר חיו סגור לביקור נדרש תאום, לגבי מגוריו של חיים פרחי ישנן מחלוקת הטוענת כי חיים פרחי התגורר בבית הצנוע המשמש כיום כמוזיאון קטן.

לעומתם יש הטוענים כי חיים פרחי התגורר בחאן אל פארנג ,ולראיה מציגים הם, כי בתחילת המאה התשע עשר ,נבנה בחאן פארנג אגף מגורים חדש בעבורו שנקרא דאר אל מועלם (בית המורה ) כינויו בתקופת ששרת כיועץ וגזבר ושר הכספים של מושלי עכו .

עכו השוק העממי בית חיים פרחי
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור