דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

נתניה פארקים וחניונים

שמורת אירוס הארגמן ממוקמת בשטח שבין שתי גבעות כורכר שבשדות ואזור פרדסים , אל תחילת הכניסה לשמורת האירוסים בנסיעה לאורך שדרות בן גוריון לכיוון מזרח, בכביש 2 יורדים מזרחה למחלף פולג, בחלק הדרומי של העיר, ממשיכים כקילומטר ורואים את השמורה מצד שמאל, עושים יו טרן (פרסה ) ברמזור השלישי ולהכנס לרחבת חניה עם שער ברזל שבראשו פרח האירוס מעליו, או ממשיכים בשדרות בן גוריון ופונים ברמזור השני שמאלה וחונים עד ונכנסים לכניסה לשמורה.  

את פרחי האירוס ניתן למצוא פורחים החל מאמצע חודש ינואר עד סוף חודש מרץ , הסיור בשמורה נוח יחסית להליכה בשבילים מוסדרים המסומנים בסימון כחול כחלק משביל ישראל שבילים אלו מוליכים לבסוף לחוף ימה של נתניה , בנוסף לפריחת האירוס ניתן להבחין בצמחי בר נוספים הפורחים בשמורה ולאורך השבילים.

נתניה שמורת אירוס הארגמן
 

בשנת 2017 נפתח מרכז מבקרים אינטראקטיבי המונגש גם לבעלי מוגבלויות ,ביער אילנות הממוקם בכביש 4, סמוך לקדימה-צורן ,אחרי תחנת הדלק מצד ימין לכוון צומת בית ליד, ניתן לבקר במרכז רק בתאום לטלפון 050-6273641, בימים ראשון-חמישי בין השעות 09:00-14:00.

הביקור במרכז כולל מספר חלקים ובהמשך ניתן לבקר, גם בגן הבוטני וברחבי היער ששימש בעבר כתחנת גידול עצים ניסיונית, ששימש לנטיעת והתאמת סוגי עצים על מנת לאקלימם בארץ במידה ותוכח התאמתם לתנאי הקרקע והאקלים בישראל, ביער הניסיוני גודלו כשלוש מאות סוגי עצים שונים מרחבי העולם חלקם עצים נדירים ועצים מהצמחייה הארץ ישראלית.

המרכז עצמו מחולק לשני חלקים עיקריים, בתחילת הביקור צופים בסרט אור קולי באולם המתאר את התפתחות ותחילת הייעור והיערות בארץ ישראל ,בסופו של הסרט מתקיים חידון לידיעת החומר של זיהוי יערות על פי תמונות   .

בהמשך הסיור ניתן לרכב על שש עמדות אופניים מקובעים הכוללות משקפים וירטואליים ולדווש בשבילי יערות בארץ ובחו"ל ,תוך קבלת מידע לצמחים לעצים ולפרחים הגדלים ביערות, בהמשך הסיור מבקרים בתערוכה המסבירה והמלמדת את תפקידי חלקי העץ מהשורשים לצמרת העצים.

נתניה מרכז מבקרים בגן הבוטני ביער אילנית
 
נתניה פארק השלולית בריכת דורה
פארק השלולית - בריכת דורה
כניסה חופשית
איך מגיעים : 
בנסיעה על כביש החוף, יורדים מערבה במחלף פולג. נוסעים בשדרות בן גוריון, לאורך שני קילומטר עד הצטלבות עם רחוב החבצלת,  פונים ימינה בדרך עפר המוליכה אל הפארק.
 
מידע
הפארק מתשרע על שטח של 20.000 דונם,מהווה בית גידול לצמחיה,לבעלי כנף וזוחלים,כמו : סלמנדרות, טריטונים, צפרדעים  ,במקום נטועים עצי אקליפטוס וצמחיה.
 
הפארק ממוקם מול שמורת האירוסים,מעבר לכביש , בקרבה וממזרח לטיילת המצוק,הפארק הוקם בערה ותרומה של הקקל,על מנת לשמר את אחת משלוליות החורף הבודדות אשר נותרו בישראל.
 
מסביב לשלולית טבעית חורפית ,בגן  שבילי הליכה וספורט,מתקני שעשועים לילדים מעץ אתגרי ומותאם גם לבעלי מוגבלויות ,טפוס חבלים ,סולמות וגשרים.מגלשות,שבילי הליכה,מגרש גלגיליות ואופנים ,כניסה חופשית.
נתניה פארק השלולית בריכת דורה
 
נחל אלכסנדר הגשר ופארק צבי הנחל
פארק צבי הנחל והגשר מעליו בנחל אלכסנדר
מתאים לנכים
איך מגיעים  מכביש הגישה לכפר ויתקין, המסתעף מכביש החוף הישן שמספרו 4.
 
פונים בצומת חפר בכוון מערב לכפר ויתקין, לאחר שעוברים את הגשר 500 מטר,פונים לכוון צפון ,ימינה, בדרך סלולה לפני המסילה, ממשיכים כקילומטר עד שמגיעים לחניית הפארק בלב חורשת האיקליפטוס, נתבונן בשלט ההסבר ולדרך.
מידע
מהחניון של הקקל,החניון לפארק נמצא צפונית לקיבוץ מעברות,בקצה החורשה נבחין בפסלי מתכת בדמות עצים,מכאן מהחניון מתחילים סיור על שביל על גדות נחל אלכסנדר בקטע הנחל לדוגמא,אורכו כשבע מאות וחמישים מטר, לחצות מתחת לגשר הכביש המוליך לקבוץ מעברות,להסתכל בסמני המדידה של סימון גובה המים בעת השיטפונות בחורף,בקטע הנחל לדוגמא הוקם פארק איטליה ,נשתלו בו צמחים ועצים ונבנו בו פינות ישיבה ,שירותיים,ספסלים ושולחנות,שילוט וסכרים קטנים.
 
בפארק בקטע הנחל לדוגמא שני גשרים מעל לנחל, גשר הפרות העשוי בטון אשר שימש את חברי הקיבוץ להעברת עדר הבקר למרעה,אין לעלות עליו,בהמשך נמצא גשר תלוי פלדה תלוי אשר הוקם בתהליך השיפוץ,ניתן לעלות עליו ולצפות,בשטח הקיבוץ לידו נפתח בית קפה בסופי שבוע.
ממול במרחק חצי קילומטר ממוקם אתר ארכיאולוגי הנקרא תל חפר.
 
בקצה השביל של הקטע לדוגמא נמצא את פארק צבי הים, בנקודת הצפייה בצבי המים,נהנה מחוויה של צפייה בצבי מים,ליהנות מפינות המרגוע, לשבת במרפסת הצפייה ,לשבת באמפיתיאטרון הקטן, לשחרר את הילדים לפינת המשחקים, ואפילו לעלות למגדל הצפייה בצבים ובעמק חפר , גשר הצבים ממוקם מעל נחל אלכסנדר מזרחית לכפר ויתקין,הגשר הוקם בשנות השלושים,בידי אנשי המקום,הגשר נבנה מבולי עץ ונפגע בשיטפון בשנת 1991,במקומו הוקם גשר בטון צר ,כיום עוברות על הגשר מכוניות וצריך להיזהר עם הילדים. ולמעשה אוכלוסיית הצבים מתרכזת סביב הגשר.ובמשטחי השיזוף אשר הוקמו עבורם .
נחל אלכסנדר הגשר ופארק צבי הנחל
 
יער חדרה
יער חדרה
כניסה חופשית
איך מגיעים במחלף אולגה פונים מכביש החוף לכיוון חדרה. יורדים במחלף חדרה ונוסעים לפי השילוט אל תחנת הרכבת מערב חדרה שבסמוך אליה נמצא היער.
 
מידע
יער חדרה הגובל בכביש הרוחב בין חדרה לגבעת אולגה, ניטע בשנת 1896 בכספו של הברון רוטשילד,בשטחי ביצת בירכאטס, על מנת לעזור בישוב הביצה, בעבר היה היער גדול אך התורכים בשימוש בעצי היער על מנת להניע את קטרי הרכבת נטלו מן העצים וכיום נותרה חלקה קטנה ליער הגדול אשר היה במקום,כיום נותרו בה עצי אקליפטוס אלון וחרוב.
 
כאשר יוצאים מחניון הקקל ביער האיקליפטוסים,ופונים מערבה בדרך הגובלת ליער,לאחר 500 מטר מגיעים לברכת ביצת סמר אשר מימיה נאספים רק בחורף ממימי הגשם ויוצרים ביצה.

בקצהו הדרומי של היער, ממוקם חניון נוסף,וכאשר ממשיכים עוד דרומה ועולים לגבעת עצי אלון התבור, משם ניתן לצפות על ברכת יער או בשמה הנוסף ברכת עטה.
יער חדרה
 
חדרה פארק השרון

הכניסה חופשית

איך להגיע הפארק ממוקם מזרחית לכביש 2 כביש החוף,הכניסה אליו היא דרך הכביש הנקרא רחוב אהרון אהרונסון ומיד לאחר חציית פסי הרכבת, פונים ימינה בעקבות השלטים לתחנת רכבת חדרה מערב. עוברים את תחנת הרכבת וממשיכים עם שביל העבר כמה מאות מטרים עד לחניון שבו מחנים את הרכב.

 

או מדרך העפר הצמודה לתחנת הדלק דור אלון אשר נמצאת כ - 4 קילומטר  דרומית לחדרה על כביש 4  ומדרום לצומת חדרה.

חדרה פארק השרון
 
חניאל פארק קדם
פארק קדם
איך מגיעים בנסיעה ממושב בוגתא לכוון מושב חניאל ,עוברים את הכפר ופונים ימינה בשביל עפר לכוון החניה בפארק. או מכוון המרכז ברופין בדרכי עפר.
מידע
הפארק ממוקם בעברו המזרחי של נחל אלכסנדר, במקום חניונים מסודרים הכוללים שולחנות,הנטועים בין צמחיה ועצי בוסתן שונים שנטעו במקום, הפאר ממוקם משני צדדי הנחל ומקושר בגשרונים ,המאפשרים מעבר ובילוי משני צדדי הפארק.
חניאל פארק קדם
 
נתניה יער אילנות
נתניה יער אילנות
כניסה חופשית ,היער פתוח מזריחת החמה עד השקיעה.
איך להגיע יער אילנות ממוקם באמצע הדרך בין קדימה לפרדסיה על הכביש המוליך מרעננה לכוון חדרה,לאחר שעוברים את צומת הדסים כקילומטר פונים ימינה בכוון השילוט לאילנות,עוצרים את הרכב בחניון,ממשיכים בדרך עפר עולים על דרך אספלט ופונים לדרך עפר מסומנת הפונה ליער.
מידע
בכניסה ליער הקימה הקקל אזור לפיקניקים הכולל שולחנות וספסלים, היער הוא מוזיאון של עצים,במקום נשתלו ונטעו מאות זנים בניסיון לבחון את הסתגלותם לתנאי המחייה של הארץ, המגוון הרב של העצים,  משמשים כמוצגים במוזיאון היער הייחודי ,יחוד נוסף של המקום ,בעונת הפריחה ,פורחים במקום אירוסים ופרחים נוספים האופיינים לישראל.
 
במקום מסלולי הליכה המאפשרים בחלקם להסיע עגלות ילדים,מסלול הקפי העובר בין שבילי הכורכר ביער,שביל נוסף הוא,  שביל האירוסים לאורך של קילומטר וחצי, שבהליכה בו בעונת הפריחה רואים מרבדי אירוסים הארגמן וצבעוני השרון.
 
נתניה יער אילנות
 
 
 
בניית אתרים - שרקור