דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

נתניה מידע כללי

יהושוע חנקין רכש את שטח עמק חפר (וואדי אל חווארת) ,כשלושים אלף דונם מידיו של הערבי הנוצרי אנטואן בישארי טיאן ,במגעים שהחלו עוד בשנת 1910 בתקופה העותומאנית והבשילו בתחילת שנות העשרים ,בתחבולה מעניינת כך מספרות האגדות ,פעילות שמאחורי הגב שבה הנגלה מוסתר .

האגדה ממשיכה בתיאור העסקה של האדמות שהיו רשומות אומנם ברישום הטאבו העותומאני ,אך לא הייתה קיימת מפת פרצלציה מוסדרת לגבולות השטח,והפחד העיקרי לתביעות של שכנים בשטח לבעלויות על חלקים ממנו.

אי לכך סיכם חנקין עם עורך דינו של המוכר כי מצד אחד יעברו האדמות למכירה פומבית,ובאותה העת משרד המקרקעין הממשלתי שלח צוותי מיפוי שמיפו בדקדקנות את גבולות השטח, והעלו אותם לרישום חוקי בטאבו,בעת המכירה הפומבית נטל פקיד המקרקעין ,את השטח המסומן לבעלותו של הטאבו .


חנקין רכישת אדמות עמק חפר (וואדי אל חווארת)
 
חנקין יהושוע גואל הקרקעות תקציר פעילותיו

לאחר עליית משפחת חנקין בתנועת חובבי ציון לישראל בשנת 1882 ,התיישבה המשפחה בתחילה ביפו,שם הקים אביו את ועד חלוצי העלייה ,על מנת לרכוש אדמות באזור יפו, כאשר ניסיון זה לא צלח עברה המשפחה למושבה ראשון לציון והאגדות מספרות שהם הקימו את המבנה הראשון במושבה.

באותה הזדמנות בשנת 1890 רכשה המשפחה  כעשרת אלפים דונם שעליהם צמחה המושבה רחובות, כיוון שלא הסכין לרודנות פקידי המושבות בעת שעבד את חלקותיו בניסיונו החקלאי שעזר לו להצליח בעמלו, סרב להישמע לפקודותיהם של פקידי הברון,כיוון שהתמרדה המשפחה עם עוד איכרים בראשון .

בשנת 1890 רכשה משפחת חנקין , כשלושים אלף דונמים ,בעיקר אדמות ביצות באזור חדרה , מידי האפנדי סלים חורי המוסלמי,הרכישה נעשתה בעבור תנועת חובבי ציון ברוסיה עקב רצונם לעזוב את המדינה בעקבות הפרעות שעברו שהיו באותה העת.משלחת מטעם תנועת חובבי ציון יצאה לישראל על מנת לרכוש קרקע בעבור אנשיהם שהתאגדו ברוסיה מהערים והעיירות בליטא מהערים : וילנה,אלסקוט,ריגה ,כאשר הגיעו נציגי הקבוצה לישראל הם נעזרו בקשריו של חנקין עם המושל התורכי ברכישת האדמות .


חנקין יהושוע גואל הקרקעות תקציר פעילותיו
 

נתניה קניון עופר השרון

הקניון ממוקם ברחוב הרצל 60 ,טלפון 09-862-0707 , הקניון פתוח בימי ראשון-חמישי בין השעות 10:00-21:30 ,ביום שישי בין השעות 10:00-14:00, בשבת מצאת השבת עד 22:00.

קניון גדול שבו כתשעים עסקים, חנויות ,בתי קפה ומסעדות ומגרש חניה גדול בתשלום שנפתח בשנות התשעים ,בקומת הקרקע סופרמרקט.

נתניה קניון פולג האירוסים

קניון קטן הממוקם ברחוב אמנון ותמר 6 שכונת האירוסים ברמת פולג ,טלפון 050-6663566, הקניון פתוח בימי ראשון-חמישי בין השעות 10:00-21:30 ,ביום שישי בין השעות 10:00-14:00, בשבת מצאת השבת עד 22:00.

מעבר לחנויות מסעדות ובתי קפה ולעסקים שבקניון ,ממוקם בו סופר מרקט ,קומה אחת של הקניון משמשת כמכון כושר ,לקניון מגרש חניה חיצוני ותת קרקעי, בימי שישי פועל בו שוק אוכל ובגדים .

נתניה מרכזי קניות וקניונים
 

שמורת אירוס הארגמן ממוקמת בשטח שבין שתי גבעות כורכר שבשדות ואזור פרדסים , אל תחילת הכניסה לשמורת האירוסים בנסיעה לאורך שדרות בן גוריון לכיוון מזרח, בכביש 2 יורדים מזרחה למחלף פולג, בחלק הדרומי של העיר, ממשיכים כקילומטר ורואים את השמורה מצד שמאל, עושים יו טרן (פרסה ) ברמזור השלישי ולהכנס לרחבת חניה עם שער ברזל שבראשו פרח האירוס מעליו, או ממשיכים בשדרות בן גוריון ופונים ברמזור השני שמאלה וחונים עד ונכנסים לכניסה לשמורה.  

את פרחי האירוס ניתן למצוא פורחים החל מאמצע חודש ינואר עד סוף חודש מרץ , הסיור בשמורה נוח יחסית להליכה בשבילים מוסדרים המסומנים בסימון כחול כחלק משביל ישראל שבילים אלו מוליכים לבסוף לחוף ימה של נתניה , בנוסף לפריחת האירוס ניתן להבחין בצמחי בר נוספים הפורחים בשמורה ולאורך השבילים.

נתניה שמורת אירוס הארגמן
 

מרכז מורשת של העיר נתניה הכניסה בתשלום, המרכז פתוח לסיורים כולל הדרכות בימים ראשון –רביעי בין השעות 08:00-14:00, קיימת אפשרות להדרכה ופעילות לילדים ,בית הבאר ממוקם בבית הבאר הראשון והישן של נתניה, הממוקם בסוף רח’ ויצמן פינת סוקולוב תאום ביקורים בטלפון 09-8329940.

בעת הסיור במבנה הבאר ההיסטורית ,שהוקם בידי אנשי הגדוד העברי בתחילת המאה העשרים ,מבנה ששימש את אנשי ההגנה לאימונים ופעילות, בעת הסיור   ניתן להציץ לתחילת הקמת העיר על חולות הים התיכון, כפי שמסופר בידי בוניה שהקימו את העיר ממש מסע ברוח העבר, האתר מנוהל ומתופעל בידי עמותה ,כאשר בעת הביקור במבנה ששוחזר בן שתי הקומות, כאשר בקומת הממסד ניתן לצפות להתבונן באוסף חפצי בית, צילומים וסרטי אור קוליים ,ניתן לערוך כינוסים למטרות שונות.

בין המוצגים ניתן לראות בסרטים את צורת השימוש בבאר להתבונן במשאבת המים המשופצת, בסרטים השייכים לתקופת העפלה של אוניות ומעפילים, נטיעות פרדסים בתחילת המאה ועוד.

נתניה בית הבאר הראשונה
 
נתניה מרכז מידע לתיירים
מרכז מידע נתניה
כתובת: ככר העצמאות 12 נתניה

טלפון:  1-700-709292 ; 09-8827286
פקס: 09-8874819

שעות פתיחה: ימים ראשון – חמישי בשעות  8:00-16:00 , יום שישי   9:00-12:00
נתניה מרכז מידע לתיירים
 
חדרה בית דנין
חדרה בית דנין
הבית ממוקם ברחוב אביאור 1
ביתם של צפורה ועזרא  דנין  זיכרונם לברכה ,חיו בשנים  1903-1984, עזרא דנין היה  איש השי , שירות הידיעות של ארגון ההגנה בתקופה שלפני קום המדינה ויועץ לענייני ערבים במשרד החוץ לאחר קום המדינה. דנין היה תושב חדרה והוענק לו התואר יקיר חדרה . בית דנין הינו בית בשימור וכיום כמרכז ההדרכה ליישומי מחשב בחינוך.
חדרה בית דנין
 
חדרה אנדרטת מייסדי העיר
חדרה אנדרטת מייסדי העיר
האנדרטה ממוקמת בגן המייסדים,בשדרות רוטשילד
מידע
גן המייסדים ,הינו גן היסטורי ממדרגה ראשונה, גן זיכרון למייסדים, גן יד לבנים שנפלו במלחמות וגן ציבורי, במרכז העיר,הגן נוסד בשנת 1891,כאשר האגרונום אהרונסון,נטע בו עצים ,ובהם שדרה גדולה של דקלי וושינגטוניה  והקים בו חממה,בשנת 1991 שופץ ושודרג הגן,אזור הבריכות, לעומת זאת אמור היה להיות מעין רמז לביצות חדרה.

בשנת 1966 במלאת 75 שנה לייסוד העיר, הוקמה בלב גן המייסדים  אנדרטה לזכר מייסדי חדרה שתוכננה על ידי האדריכל מ. זילברמן.
 
האנדרטה של זילברמן אמורה לייצג עץ איקליפטוס גדול העולה מתוך הבריכה, היא הביצה של חדרה. על קשת הבטון השאולה מן החאן של חדרה והמסמלת את תחילת ההתיישבות, מופיעים השמות של מייסדי העיר. אין זה סוד שמתכנני הגן החדש לא אהבו את האנדרטה הזו אבל בסופו של דבר כיבדו אותה והשאירו אותה על מקומה. יתר על כן, הציר המרכזי בגן המשוקם מחבר את מייסדיו עם הנופלים, הבנים. דווקא צניעותה של האנדרטה הישנה והגשרים המרחפים שסביבה אינם גורעים מחלקת הביצות. אחרי הכל, הגן נקרא על שמם של המייסדים ששמותיהם חקוקים באבן בצורת מגילה, שעל קירותיה תבליטים, המסמלים פרקים מחיי ראשוני המייסדים .
יד לבנים
אנדרטת  יד לבנים ממוקמת בגן המייסדים, מול הכניסה הראשית לקניון לב חדרה בשדרת רוטשילד.
בגן הסמוך, שעוצב על ידי דני קרוואן, ישנם פסלים, בריכות מים, דגים, גשרים ומוזיאון לזכר בני ובנות חדרה שנפלו במערכות ישראל,וספריית העיר.
חדרה אנדרטת מייסדי העיר
 
 
 
בניית אתרים - שרקור