דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

נהריה מוזיאונים

 
 

תודה למשה רימר על עזרתו בכתיבת מאמר זה .

דרגתו של הקצין בדימוס הבריטי הייתה בריגדיר קולונל השווה לדרגת תת אלוף. 

בית הקולונל ממוקם בכניסה הצפונית בכפר הערבי מזרעה, נכנסים בכניסה הצפונית של הכפר מזרעה, ליד שוק פייסל, בעת הנסיעה בעיקול הכביש המבנה נראה המבנה ,יש להיכנס ימינה ברמזור הראשון, שלאחר שוק פייסל. ממשיכים ישר גם אחרי הפניה ימינה עד שמגיעים לעיקול הכביש שמאלה, טלפון לתאום  04-8313131, ביקור בתוך המבנה מחייב אישור של הגנים הבהאים בעכו.   .  

על פי אגדות הגליל נבנתה החווה החקלאית בידי אפנדי מעשירי עכו בתקופת השלטון התורכי יש הטוענים כי מקור החווה מתחיל בתקופה הצלבנית ,כאשר בוחנים את יסודות המבנה הבית המקורי שהורחב בתקופת המנדט היה רכושו של האפנדי מוחמד ספאד , מכיוון שמושבו היה בעיר עכו ,השכיר את החווה לידי בני הכת הבהאית בארץ ישראל ולמנהיגם בהא אללה מירזא חוסיין-עלי ששוחרר מכלאו במצודת עכו בשנת 1878.

בהאיים בית הבריגדיר קולונל אנגוס ג'ון מקניל בצפון נהריה
 
שלומי ביתה של עפייה זכריה
ביתה של עפייה זכריה
הכניסה בתשלום
המוזיאון הייחודי ממוקם במועצה המקומית שלומי ברחוב נתן אלבז 151 בשלומי,משמאל לבית הכנסת אוהל יעקב.
תיאום ביקורים שלום דדון מנהל מחלקת לתיירות ותעשייה בעיירה.
טלפון 04-9809746 פקס  04-9809747
מידע
בתוך בית מגורים השייל לעמידר בדירה בקומת קרקע,מסתתר מוזיאון ייחודי של אומנות תיממנית שעברה מהעולם בישראל של ציורי קיר בריקמה בסגנון תיימני, תוך שילוב צבעים בוהקים של אדום ,צהוב ועוד.

גברת עפייה זכרייה עלתה לישראל במבצע מרבד הקסמים ,התגוררה בתחילה בכפר הערבי הנטוש באסה אשר שימש את תושבי שלומי לפני עלייתם לקרקע הקבועה בשלומי,המגורים היו בחינם והיא גרה במקום גם לאחר ששלומי יושבה והייתה האחרונה לצאת משם בגיל 80 ,כאשר עזבה סיפקה לה חברת עמידר דירה בשיכון עולים שבה התגוררה עד מותה כיוון שהיית ערירית חיפשה במה להעסיק את עצמה.
 
את תורת האומנות הייחודית הזאת למדה במולדתה תיימן ואף עבדה בה בשינוי שם בעבור עשירי צנעא לקישוט קירות בייתם,באומנות הזאת יוצרים שטיחים לציפוי קירות רצפות ותקרות בנול שעליו אורגים את השטיחים,שנוצרים על פי ציורים וסמלים האופיינים לתימן,בדרך כלל בתיימן את עבודת האריגה עשו הגברים.
 
כל פיסת שטח בדירתה כולל המטבח,השירותים,החדרים,בתקרה בקירות ובריצפה ,מכוסים בפרי עבודתה ,קיימות גם תמונות ובובות של דגמי נשים ושל האמנית היוצרת בדמותה ועל פי תמונות שנשארו,העירייה לקחה על עצמה לשמר את המקום ולהמשיך לשלם לחברת עמידר את דמי השכירות.
 
כאשר נכנסים למקום נדהמים מעוצמת הצבעים הניחתיים עלייכם ,ומקבלים משהו מעולם שנעלם ונשאה רק פיסת טבע כזאת לשמר תרבות ואומנות שנכלתה מהעולם, לדעתי חווית חושים מיוחדת ומומלצת .
שלומי ביתה של עפייה זכריה
 
מושב שבי ציון אטרקציות
אטרקציות במושב שבי ציון
המושב ממוקם צפונית לנהרייה על קו החוף.
הטיילת על שם מיכה שמיר שינדלר.
 
אבן המייל הרומאית ,ליד צריף הראשונים,ניצב מגדל אשר לו חרכי ירי,אשר שימש להגנת המקום,בגינה לידו ניצבת אבן סימון מייל מהתקופה הרומאית.היא אחת משנים הנמצאות במושב.
 
בית הקברות וקברי הפורצים לכלא עכו,בקרבה לרצפת הפסיפס ממוקם בית הקברות המקומי,המאכלס את עברה של הישוב.
כמו כן קבורים במקום תשעה חללים של לוחמים אשר השתתפו בפריצה לכלא עכו לשחרור אסירים במאבק למדינה בדרך,קבורתם נקבעה במקום עקב מאבקים רעיונים של פלגי המחתרות. 
 
צריף הראשונים,הצריף ממוקם בכביש הפנימי המוביל לרחוב הראשי בישוב,הוא נבנה בעת תקופת חומה ומגדל , ונבנה בשנת 1938,כיוון שנבה בתוך יממה ,לא נהרס על פי החוק העותומאני,בתקופת העבר שימש גם כבית ספר ובית מגורים. 
 
רצפת הפסיפס בשרידי הכנסייה הביזנטית ,הכניסה לביקור משער הנמצא בחלק הדרומי של הגדר המקיפה את השרידים,שרידי המבנה והרצפה נתגלו בחפירות בשנת 1955, כנסייה זאת שימשה את הנוצרים בסוף המאה הרביעית חמישית,את הפסיפס מקיף מזח מרפסת להתבוננות בפסיפס. 
 
ספסל המים , בקרבה לרצפת הפסיפס נתגלו בתוך המים שני ספסלים,המשמשים לתצפית לכוון השונית.

אנדרטה ל 12 חללי השייטת בפשיטה בלבנון.

 
מושב שבי ציון אטרקציות
 
רגבה מוזיאון השמן עץ הזית
מרכז מוזיאון השמן עץ הזית
הכניסה בתשלום
המוזיאון ממוקם בצידו השמאלי של מרכז הקניות ביג ברגבה,בנסיעה בכביש החוף מספר 4 בין עכו לנהריה ,ליד אמת המים
טלפון לתיאום  077-7821703  , 050-9552251  
המוזיאון פתוח בימים ראשון – שישי בשעות 09:30-14:30 בכל ימות השנה.
מידע
לאחר שהות של 29 שנים באזור חיפה עבר המוזיאון כאשר רק חלק מתצוגותיו הועברו למוזיאון החדש.
 
הסיור המודרך מתחיל בתצוגה אור קולית ובדברי הסבר על המקום,תפקידו של הזית והחומרים המופקים ממנו,ההיסטוריה של הזית והשמן לאורך אלפי השנים ומיקומו בהוויה היהודית,בחצר מפעילים בית בד ישן ומפיקים בו שמן בעונה,עוברים בצפייה ביצור הסבון מהשמן,ניתן לשלב סיור ברגבה עצמה בתשלום נוסף.
 
בחצר ניתן ליהנות משולחנות לפיקניק,ברזי שתייה ,מארוחות קלות ומזנון .
רגבה מוזיאון השמן עץ הזית
 
בוסתן הגליל בית הבובות של סבתא רניה
בית הבובות של סבתא רניה
כתובת מושב בוסתן הגליל בגליל המערבי בין עכו לנהריה ,לבוסתן הגליל נוסעים עד לעיר עכו. נכנסים בכניסה בצומת עכו שם פונים צפונה לכביש 8510  נוסעים שתי דקות עד לשילוט בוסתן הגליל.
המוזיאון פתוח בשבת הראשונה של כול חודש בשעות 10:30-13:30 , בתאום ניתן לבקר בשבתות נוספות
טלפון לתאום 052-8525618 - 054-5400711, 054-2515618
מידע
מפעל חייה של סבתא רניה זל ממוקם בביתן קטן ומסודר הנמצא במכולה , הבובות ברובם מעשי ידיה של סבתא רניה משאריות בדים ,צמר וכפתורים שנאספו,תחביבה של הסבתא אשר העניק לה את שמחת החיים והיצירה לאורך השנים.
 
את המוזיאון הקימה בתה אוגוניה לזכרה של אימה במלואת שלושים למותה כאשר יצרה בביתן מעין סלון קטן להצגת עבודותיה של אימה שנפטרה, בעת הביקור צופים במצגת של הסבתא המנוחה המספרת את סיפור בובות הטלאים .
בוסתן הגליל בית הבובות של סבתא רניה
 
נהריה המקדש הכנעני
המקדש הכנעני נהריה
המקדש ממוקם על גבעה קטנה בצפון נהריה,900 מטר מנחל הגעתון,בקרבה לחוף,שטח המקום כחמישים מטר מרובע,נחבא בין שני בתי מגורים,מקדש שהוקדש לאל אשתורת ים ,שימש לטקסים,נתגלה במאה ה 17-18,נערכו בו מקום המדינה מספר חפירות.
נהריה המקדש הכנעני
 
נהריה הכנסייה הביזנטית בגן כצנלסון
הכנסייה הביזנטית בגן כצנלסון בנהריה
קרביט עיתים או בשם הערבי טראט אל קמימה
 
הכנסייה ממוקמת על גבעה בצידה המזרחי של האורטוסטרדה לחיפה,נתגלתה בחפירות לבניית מבנה ציבורי,
בכנסייה שהשתמשו בה בשנים  324 עד 632 לספירה,נחשבת לגדולה בכנסיית שנתגלו בנהריה.
 
בכנסיה נתגלו  פסיפסים שהווה את כל שטח הרצפה,המוטיבים של הפסיפס, דגמי קשקשים עם קצה אדום,במרכז פסיפס שושנה,וממול התפילה המרכזי שני טווסים שמפריד בינהם פסיפס כד .
 
בשרידים גם שרידי בזיליקה עם שלוש גומחות תפילה,שתי שורות עמודי שיש בני ששה עמודים.שעליהם היו שתי גלריות,גג מעץ ורעפי בנין מעליו,הכנסייה נחרבה בשריפה בעת הכיבוש הפרסי במאה השישית.
 
ליד הכנסייה בית קברות קטן ומפעל קדרות על תנוריו .
נהריה הכנסייה הביזנטית בגן כצנלסון
 
מוזיאון בית ליברמן

כניסה בתשלום

המוזיאון ממוקם בדרום העיר ברחוב הגדוד ה  21.

טלפון לתאום  04-9821516

המוזיאון פתוח בימים א  - ה בשעות 9:00 - 13:00 . בימי ב ,  ד  16:00 - 19:00 בשבת  

בשעות 10:00 – 14

מידע

כאשר נבנה המקום בידי משפחת טועאני מלבנון ,הוא נקרא בית השמחה ,כאשר הגיע פיליפ ליברמן תעשיין עשיר לאזור ,הוא קנה שטח אדמה בצפון המדינה,על מנת להקים שכונת מגורים על שם אשתו שרה.

 
מוזיאון בית ליברמן
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור