דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מצפה רמון מרכזי מבקרים

 
 
מצפה רמון מסלול אטרקציות וחוות בודדים בדרך מהצפון לדרום

כיצד לנסוע :

נסיעה לבאר שבע ,משם ממשיכים דרומה ,לכוון צומת הנגב בכביש 40 ,ממשם ממשיכים לצומת טללים תוך מעבר בצומת משאבי שדה ,ממשיכים מערבה לכוון צומת חלוקים ,פונים דרומה לכוון שדה בוקר ממשיכים על הכביש לכוון מצפה רמון .
 
אטרקציות תיירותיות וחוות בדרך בין דרום באר שבע - למצפה רמון מהצפון לדרום
 
אטרקציות וחוות בין צומת הנגב לצומת טללים על כביש 40 חוות אמיר מרחק קצר מצומת הנגב שילוט מצד ימין , טלפון לתאום 08-6555140.
 
ישוב שיזף ישוב קהילתי מעורב לדתיים ושאינם ,בצד שמאל של הכביש.
מצפה רמון מסלול אטרקציות וחוות בודדים בדרך מהצפון לדרום
 

הגן הלאומי שבו ממוקמת העיר עבדת ,פתוח בימי השבוע לביקורים בתשלום ,בין השעות 08:00-17:00 בקיץ, בחורף שעה פחות, הגן ממוקם בין שדה בוקר למצפה רמון ,בצדו המזרחי של כביש 40 כשלושה עשר קילומטר ממדרשת שדה בוקר , מהכביש מוליך כביש סלול למעלה ההר שעליו ניצבת העיר, לפני כן יש לעבור במבנה הכניסה, לצפות בסרטון המתאר את העיר והמבנה ,להציץ בתצוגת ממצאים ארכיאולוגיים שהתגלו במקום , לרכוש כרטיס הפותח בפני המבקר את שער הכניסה לכביש העולה.

העיר הנבטית עבדת ממוקמת בראש מצוק שמעל לנחל צין, בגובה של 625 מטר מעל גובה הים , העיר שמשה כנקודה שבין האחרונות להשלמת המסע של דרך הבשמים שבין פטרה לנמל עזה , קטע זה שמתחיל בעבדת שאורכו כשלושים וחמשה קילומטר לחולות חלוצה ומשם עוד כחמישים קילומטר לנמל עזה .

עיר מסחר מרכזית נבטית ,שתחילתו במאה השלישית לפני הספירה ,המשיכה בתקופה ההלניסטית היוונית שממנה נותרו המקדש לאל לאפיס המצרי, ומקדש המצופה אבן לבנה לאפרודיטה אלת האהבה, ומערת הקברים שבמדרון הדרומי מערבי , שבה נתגלו כתובות ביוונית .

העיר נשלטה בידי הנבטים במאה הראשונה לאחר הספירה עד המאה השלישית ,ובמאה הרביעית נכבשה העיר בידי הרומאים ,ולשיא תפארתה הגיעה בתקופה הביזנטית שהחליפה את השלטון הרומאי.

במאה השישית נחרבה העיר ברעידת אדמה שהתחוללה באזור וירדה מגדולתה וננטשה במחצית המאה העשרים החלו משלחות ארכיאולוגיות לחפור ולשחזר חלק גדול משרידי העיר , העיר ממשית ,שפטה והעיר עבדת הוכרזו בידי אונסקו כאתרים בעלי מורשת לדרך הבשמים והנבטים.

הגן הלאומי עבדת ,שוחזר ושופץ על מנת לשמר את שרידה לאורך מאות השנים ,ולהבליט את מפעלם של הנבטים ,הרומאים והביזנטיים ,שהקימו עיר גדולה שבה חיו כשלושים אלף תושבים בימי תפארתה ,כמו כן לספר על חיי המסחר ,המבנים ולספר את סיפור השיירות שעברו בה בדרך הבשמים והתבלינים.

בסוף המאה התשע עשר ,גילה החוקר הצ'כי אלואיס מוסיל ,שהיה אחד מחוקרי הנבטים על דרך השמים ,כתובת ביוונית על שרידי אחד ממגדלי השמירה של עבדת ,שבה נכתב " במזל טוב זבס עבדת עזור לארנאיוס אשר בנה את המגדל הזה באותות טובים, בשנת 188 .

החוקרים משערים שאת שמה של העיר עבדת, היא קבלה מאחד משלושת המלכים הנבטים ששמם היה עבדת , ומכן חשיבותה של הכתובת המציינת את שמה של העיר על מבנה בעיר, שהאל אליו הם סגדו נקרא זבס , כתובת זאת שהייתה על מגדל שמירה רומי ,נעלמה לאורך השנים כאשר המגדל התמוטט ,ורק הכיתוב של החוקר אלואיס נותר כמקור יחיד באותה תקופה להמצאות הכתובת.

בשנות השישים עת נערכו חפירות במקום ,פונו גלי האבנים שהתמוטטו מסביב למגדל וכיסו את הכתובת ובעקבות פינוי של אבני המגדל נתגלתה הכתובת מחדש בצדו הצפוני של המגדל , שחלקו הגדול נותר למרות רעידת האדמה שחווה.

בעת החפירות נתגלו גם חרסים מהתקופה ההלניסטית במאה השלישית לפני הספירה, מטבעות מהתקופה הנבטית מהמאות השנייה והשלישית לספירה ,לאורך תקופת שלטון הנבטים על העיר משלו בה שלושה מלכים שבנו בה מקדש לאל ,שצורתו דומה למקדשי הישראלים כנענים מאותה תקופה, מקדש הממוקם בין שער המצודה מהתקופה הרומית המאוחרת-ביזנטית והכנסייה הדרומית .

עובדת העיר הנבטית בדרך הבשמים
 

מתחם המסעדה הצמחונית חלבית דסער נסגר והפך לאירוח קבוצות, הממוקם בשני מבני תעשייה צמודים ,ברחוב הר בוקר 6 במרכז המסחרי של העיירה (רובע מתחם הבשמים) ,טלפון  089408473 ,המתחם פתוח בכול ימי השבוע   פרט לשבת בין השעות 08:00-22:00.

מתחם הבילוי והאוכל כולל : מתחם קניות של מוצרים אורגניים מן הטבע בעיקר מהחוות והישובים שבנגב, גבינות, ירקות, דבש, שמן ועוד ועוד, מקום לבילוי ואכילה של מאכלים בסגנון ים תיכוניים ופזילה ליוון , ואפילו מקומות מנוחה באווירה מדברית, מוצרים של עבודות יד של אומני האזור והעיר.

מצפה רמון מתחם "דסער חיים טבעי"
 

הזעפרן התפרסם וגדל בעיקר בחבל קשמיר שבצפון הודו, קבל את שמו מהמילה הערבית צהוב (אספר) , בלטינית שמו saffron , התבלין הגיע מהודו ומפרס ,בעזרת סוחרים ושבטי הנבטים הסוחרים הנודדים, הוא חצה את יבשת אסיה וארצות ערב והגיע לנמלי ארץ ישראל ומצריים או מכוון אילת או מכוון ירדן ים המלח ולמרכז הארץ ,מן הנמלים נשלח תבלין הזעפרן לרחבי העולם העתיק.

סוחרי התבלין זעפרן שהובא מהודו ואירן, הביאו גם פקעות שגודלו בארצות איטליה, צרפת, ספרד ומרוקו, שנטשו את מלאכת הגידול עקב העבודה הידנית הגדולה הנדרשת בקטיף ובהכנת שערות הזעפרן לאחר הקטיף וכמובן שקילתו והפרדתו

הזעפרן נחשב לאחד מתבליני המזון היקרים בעולם ,השימוש בתבלין הזעפרן נפוץ במאכלים הודיים ובמטבח הפרסי ,קמצוץ ממנו עולה בכסף רב, הפקעות הראשונות הובאו לחווה מתנת המדבר ,לפני למעלה מעשר שנים בידי גבי ורעייתו לילך ממרוקו, פקעות שהוטמנו בערוגות שכוסו בהמשך ביריעות ניילון להגנתם .

תהליך צמיחת עלי הצמח ,שמקיצים בסוף הקיץ מתרדמתם ובהמשך פריחת פרחי הזעפרן הסגולים, מתחיל במחצית חודש נובמבר ותהליך קטיפת הפרחים נמשך כחודש , כאשר הקטיף עצמו נעשה בשעות הבוקר המוקדמות ,כאשר לכול פקעת מחזוריות ,של צמיחת פרחים מחדש מאותה הפקעת ,בתנאי שהפקעת בוגרת .

חוות מתנת המדבר פקעות הזעפרן כרכום
 
מצפה רמון מסלול טיול לציר צבעי רמון (פארק צבעי המכתש)

בנסיעה על כביש 40 בסימון שבין הקילומטר 86-87 שלושה וחצי מדרום לאתר האטרקציות המנסרה ,בעקבות השילוט לציר צבעי רמון ממשיכים בנסיעה ,הערה חשובה : כאשר מגיעים מכוון הירידה ממצפה רמון למכתש ,אין אפשרות לפנות לשביל העפר המוליך לציר והמסלול, כיוון שכביש 40 הדו צדדי , מסומן בנקודה זאת בקו לבן ,ואין אפשרות לפנות שמאלה .

לכן ממשיכים כקילומטר ומשהו ,לנקודה מימין תחילת דרך אספלט ,שבו מבצעים פניית פרסה וחוזרים בכביש לכוון מצפה רמון ,ומשם לאחר נסיעה בחזרה של כקילומטר ,יורדים לשביל העפר המסומן בשלט כרגע בד לאטרקציה ,לאחר הירידה למסלול עפר כבוש המיועד לאוטובוסים ומכוניות פרטיות לציר צבעי רמון שאורכו לכול אורכו כשבעה קילומטר ,המסומן בסימון דרכים בצבעי כחול לבן מסלול שבו שני אוטובוסים חולפים אחד ליד השני.

אורכו של המסלול הרכוב (מכוון שכך הוא נגיש לבעלי מוגבלויות) בפארק הגאולוגי שישתרע בהמשך על שטח של שלושה דונם מרובע , מסלול שנפתח לאחרונה וירידות בתחנות לצפייה מקרוב כשבעה קילומטר והסיור בו נמשך כשעתיים, המסלול בשמורה עובר על פני שטח המכרה ,המשמש כחלק מהמוזיאון גאולוגי , המאפשר הכרת השכבות המשובצות בין קירות הסלע שבמכתש ובתופעות הטבע המיוחדות לאזור בצבעים סגול, אדום, ורוד, צהוב, ירוק ועוד.

מבצע שיקום המכרה נגב כימיקלים והאזור הנטוש בוצע בידי רשות הטבע והגנים ובידי הקרן לשיקום מחצבות ישנות ברחבי ישראל, במחצבה הישנה ששוקמה ניתן לראות ,עושר של שכבות סלע ותופעות טבע וגיאולוגיות שנחשפו בעת החציבה בעבר , הנגלות לאורך המסלול למסיירים.

מצפה רמון מסלול טיול לציר צבעי רמון (פארק צבעי המכתש)
 

אתר החולות הצבעוניים במכתש רמון נמצא בנסיעה על כביש 40, כששה וחצי קילומטר על פי השילוט ,לאחר כיכר היציאה ממצפה רמון , כשש מאות מטר לאחר הכניסה לאתר המנסרה ,האתר ממוקם בצידו הימני של כביש 40 ,אתר חינמי רגלי מהחניה הליכה קצרה.

אחרי מאבק ממושך של גופי שמירת הטבע   והידלדלות חומרי הגלם שנחצבו במכרות מכתש רמון ,גיבשה הממשלה בשנים 1990-2000 החלטה סופית האוסרת על המשך שימוש הכרייה בשטחו של המכתש, ההחלטה השנייה הייתה לנסות ולשקם את האקולוגיה והנוף בפצעים שנוצרו מהכרייה.

פארק אבן רוח מים ,הוא אחד הראשונים במלאכת השיקום ,הניצב במרחק של עשרות מטרים על כביש 40 מכוון היישוב מצפה רמון היורד למכתש והמוליך לכוון העיר אילת (תחילתו של כביש 40 בעיר פתח תקווה) ,מומלץ לעצור בדרך וליהנות מבילוי משפחתי או תיירותי שבדרך ,

ממולו לפארק אבן רוח ומים ,מעבר לכביש 40 ,ממוקמת מרפסת תצפית הנשרים ,שבמרכזה מוטבע לוח שיש עם ציורי הנשרים ודברי הסבר ,על גבעה ממול למרפסת ,הוצב פסל בגודל טבעי של נשר להתרשמות .

מצפה רמון פארק אבן רוח מים
 

מרפסת הניצבת בטיילת המכתש מעל חלל מצוק מכתש רמון , הכוללת רצפת זכוכית המאפשרת לצפות במעמקי המכתש ולנוף לאורכו של המכתש הגדול.


מכתש רמון המצפור התלוי מעל מכתש רמון - מצפור על שם אילזה כץ
 
מצפה רמון מרכז המבקרים מכתש רמון

לאחר תקופת שיפוצים נפתח מחדש מרכז המבקרים על שמו של אילן רמון בשנת 2013 כהנצחה לאילן רמון שנספה באסון המעבורת קולומביה , הכניסה בתשלום , פתוח בימים ראשון- חמישי ושבת בשעות  8:00-16:00, בימי שישי בשעות  8:00-15:00 כניסה אחרונה למרכז- שעה לפני הסגירה הסיורים במרכז בתיאום מראש בלבד בטלפון 08-6588691.

 

הרעיון בפתיחת המרכז החדש נבע משילוב הרצון להנציח את פועלו וחיו של אילן רמון ובנו אסף רמון שבחר ללכת בעקבות אביו הטייס,והרצון לערוך הכרות וסיפורו של מכתש רמון הייחודי והגדול בעולם היושב על קצהו של מצוק מכתש רמון והמהווה את שער הכניסה לסיורי עומק במכתשים תוך הצטיידות במידע על תופעותיו ,שביליו והאפשרות לבילוי בין גרגרי החול והסלעים שנותרו מקרקעית הים שכיסה בעבר את המקום.

 

מרכז המבקרים משלב ונותן חוויה על חושית עם פלאי הטבע ,תוך שילובם ברעיון החיבור בין שמים לקרקע או יותר נכון בין החלל והאדמה באזור, המשולבים בסיפור חייו של האסטרונאוט הראשון של ישראל אילן רמון תוך הצגת חפצים ושרידים מהמעבורת שהתרסקה , יומניו האישיים,חליפת האסטרונאוט וסרטים שצילם מהחלל של האזור מן ההיבט הגיאולוגי והטבע .


מצפה רמון מרכז המבקרים מכתש רמון
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור