דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

מטולה הזמנת מקומות לינה מומלצים

מטולה והסביבה הזמנת מקומות לינה מומלצים
 
מטולה בית שלום
מטולה בית שלום
בשנת 1892 הגיע מרוסיה חיים משה פיין בעקבות הפוגרומים עברו היהודים ברוסיה, את עבודת החקלאות למד חיים במושבות ארץ ישראל כמו יסוד המעלה, ובעיקר בבית דוברובין   לימים הכיר את העלמה יוכבד ביתו של החקלאי השורשי המיוחס אייזנברג שהתגורר בישוב יסוד המעלה באזור , הבקשה להינשא לביתו של אייזנברג מהעולה שזה רק הגיע לישראל, הווה נושא לשיחה במושבה צמאת הרכילות.

בעיה אחת פעוטה ,הייתה לחיים ברצונו להגשים את הנישואים , עמק החולה וביצותיה הציפו את המעברים ולכן נאלצו בני הזוג להמתין שנה מחוץ למושבה עד אשר המים נסוגו וניתן היה לעבור ולבנות את ביתם במושבה מטולה בעידוד פקידי הברון.

מעשה החתונה של הזוג  שהגיע לישב את המושבה היה אירוע מרנין במושבה,ומיד זינקו בני הזוג  לחיים הקשים שבתחילת הדרך במושבה  מטולה ,לאחר שנתיים של מגורים במקום בשנת 1898 החלו לבנות את ביתם מאבן הגיר, כמו שאר המשפחות מתיישבים אשר פקידי הברון קבצו אותם משאר המושבות שבתמיכתם בארץ.

למרות בעיות הבריאות של יוכבד ,ילדה היא תשע בנים ושתי ילדות ,כמו שנאמר הפרו את הארץ , לצערם ילדיהם התפזרו ברחבי הארץ ובנם העשירי שלום פיין שעל שמו קרוי הבית במטולה ,נשאר להמשיך לעבד את האדמה , הוא נישא לעלמה שורה ונולדו לו חמישה ילדים.

ילדיהם של חיים ויוכבד החליטו גם כן לישב את הארץ ,הבכור צבי פיין היה ממקימי הישוב נהלל, הבן יהודה פיין היה ממייסדי ראשון לציון שאז נקראה נחלת יהודה, הבן יהודה היה ממייסדי שוני הלא היא בנימינה וגבעת עדה , הבן יוסף היה ממקימי הקבוץ דגניה א ,הבן הילל היה ממקימי הקבוץ גבעת השלושה .

כאשר הלך חיים משה פיין לעולמו, השאיר מעט מילים לבנו שהמשיך את דרכו בבית שלום , שעליו לשמר ולטפח את המשק והבית ושידע כי החיים קשים וישנם קשיים כלכליים אך עליו להתגבר.

כיום השתמרה החצר המקורית למבנה ששופץ והנקרא בית שלום, המקום משמש כבית הארחה , בית קפה ומסעדה המנסה לשמר את ארוחות הבוקר הגליליות המפורסמות עד היום, , שרידים לחומה שהקיפה את החצר להגנת הדיירים נמצאת מאחורי המבנה וכוללת את דלת העץ המקורית שבני הבית יצאו לעבודה בחלקתם, עוד בחצר גינה מטופחת ומזרקות מים שנבנו ומדשאות בינות לעצי ערבה  .

במקביל לעיסוק בהארחה ,המשיך שלום וצאצאיו וכיום  חיים ואשתו מרים לטפח את החלקות החקלאיות הכוללות עצי פרי מניבים, כמו תפוחי עץ, שזיפים, אפרסקים, זיתים דובדבנים ועוד ובל נשכח את הריבות מיצירות הבית ,במסעדה הטעמים של פעם שנפתחה במבנה המקורי הישן , מגישים  פירות מהגידול העצמאי והמזון המוגש בבית שלום מגיע רובו מחלקתם ומיבול שכניהם .
 
הריהוט המשמש את המסעדה יובא ממרוקו ומנבה להשתלב באווירה , כמו כן משמש חיים כמדריך ברחובות המושבה והסביבה המספר בדרכו הציורית את סיפור העבר ,שני אחיו של שלום המשיכו את הדרך החקלאית במשקיהם במושבה מטולה .
מטולה בית שלום
 
א - מטולה רשימת מקומות לינה
מטולה רשימת מקומות לינה
 
בית קפה נחלת איכרים
בית קפה נחלת איכרים
כתובת  מטולה ,
טלפון  052-2465410 ,
מידע 
בית קפה ושוק איכרים במשק של המשפחה  , מגישים קפה, גלידות, סוגי מאפים ועוגות מתוצרת ביתית  ,  בחצר יש דוכני אמנים, קרמיקה, תכשיטים, בגדים ותוצרת בית: ריבות ביתיות, ליקרים, שמן זית, פרי העונה היישר מן המטעים וספרים יד שנייה. בתצוגת הכלים החקלאיים: עגלות, כרכרות ומחרשות. לילדים: משחקייה, גימבורי ופעילות יצירה.  
בחצר המשפחה הוקמו ארבעה צימרים מעוצבים המתאימים לאוכלוסייה מגוונת: דירת אירוח למשפחות, צימר זוגי עם גקוזי, צימר רומנטי עם גקוזי וסוויטה מפוארת שמותאמת לנכים. הסוויטה החדשה מאובזרת במסכי פלזמה, מטבח גדול, יין, שוקולד ופירות. הדירה בנויה מאבן מקומית וחדר השינה מצויד במיטת עץ זית, מעשה אמנות. כל היחידות מוקפות גינה מטופחת, רחבת דשא, פינות ישיבה מוצלות תחת עצי ארז הלבנון והדולב.
ובסיור מודרך במטעים עורכים- בהתאם לעונה,היכרות עם אפרסקים, שזיפים, משמשים ותפוחים. בדרך עוברים במעיין סודי. הסיור החקלאי כולל קטיף עצמי. לאורחים הסיור חינם .
בית קפה נחלת איכרים
 
 
 
בניית אתרים - שרקור