דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

מטולה מרכזי מבקרים

מפל התנור בשמורת נחל עיון

הכניסה בתשלום

הדרך לסיור בדרך הארוכה

איך להגיע

נדרשים שני רכבים למסלול הארוך ,כאשר הכניסה הינה  בכניסה הצפונית לנחל עיון, נכנסים אל תוך המושבה ויורדים ברחוב הראשונים לכיוון מזרח, קרוב לגדר המערכת המזרחית. בקצהו הצפוני של רחוב המייסדים, רחובה הראשי של מטולה, שם יורדים לתחילת הטיול בשמורת עיון שילוט ברור מכוון ממרכז המושבה, המוצא לנחל הוא בשער גדר המערכת של מטולה.
 

איך להגיע לסיור הקצר

יש לנסוע ולהגיע מכביש 90 המקשר בין ראש פינה למטולה, בנקודת סימון הקילומטר בכביש בין הסימונים 476-477 בסיור בחלק הדרומי של נחל עיון, קיים המסלול המעגלי הקצר, אשר מתחיל בחניון התחתון של שמורת עיון, המסלול הקצר המעגלי מתחיל ומסתיים בחניון התחתון של השמורה. הסיור כחצי שעה והוא כולל ביקור במפל התנור.

מפל התנור בשמורת נחל עיון
 
מטולה בית המועצה
בית המועצה במטולה
בית פיקא ובית פקידי הברון אשר שוחזר והפך לבית מועצת מטולה.
כאשר עלתה מושבת מטולה להתיישבות בשנת 1896 גרו מתיישביה הראשונים בחושות חרבות למחצה ,שנותרו מידי האריסים הדרוזים והבדואים אשר עבדו את אדמותיה של משפחת גומבלט מצידון.
 
בשנת 1897 הוקם מבנה האבן הראשון מבלוקי גיר שנחצבו במחצבה שנפתחה במקום, מבנה  ציבורי זה יועד למגורים והמשרד של פקידי הברון רוטשילד,מבנים לפקידי הברון  הוקמו בכול מושבותיו , על מנת לספק תשלום תמיכה חודשי לעזרה ,לחלק כלי עבודה ובעלי חיים למשפחות של המתיישבים החדשים במושבותיו.
 
למעשה בבית פקידי הברון השתמשו אנשי הברון בעת שביקרו במושבה מטולה תושבי מטולה כינו אותו בית קלבריסקי על שם הפקיד האחראי , במבנה נערכו גם חתונות וחגיגות בעת ההיא, גם האגרונום אהרון אהרונסון שנשלח למושבה ללמד את המתיישבים החדשים את עבודת החקלאות המודרנית , טיפוח זנים חדשים המותאמים לאזור ולקרקע, טיפוח בעלי חיים .
 
חלק מרצונו לראות את איכרי המושבה בבתים מרווחים וטובים יותר נתנו את הדחף לפנות אל האיכרים על מנת שיהרסו את החושות וימהרו לבנות את מבני האבן הקבועים שלהם,הוא הזמין מהנדס צרפתי יהודי לעזור לו בתכנון הרחוב הראשי ובתי האיכרים החדשים.
 
חל עיכוב בבניה כיוון שהברון רצה בנייה בסגנון אירופאי והאיכרים התעקשו על סגנון שכולל גם קשתות ועמודים כמנהג הערבים בישראל, ויכוח זה עיכב את בניית הבתים בשנתיים עד אשר הסכים הברון לבקשתם.
 
ברחוב הראשונים המתוכנן נבנו ,בתים לאיכרי המושבה וכן מבני ציבור,בית ספר,בית כנסת,בית לרוקח של המושבה,בית למיילדת כיוון שהיה קשה להעביר את היולדות ללידה במושבה אחרת בעיקר בחורפים הגשומים.
 
 למזלם של במתיישבים אהרונסון נימנה גם על אנשי אגודת השומר וסיפק להם נשק ולימד אותם את תורת ההתגוננות מפני הפורעים הדרוזים והבדואים שהציקו להם ביום ובליל.
 
כיום הפך המבנה בן שתי הקומות שהורחב מאז הקמתו למבנה המשמש את מועצת המושבה מטולה.
מטולה בית המועצה
 
מטולה מסעדות ובתי קפה
מסעדת בית קפה הברונית ,ביסטרו בר, כתובת  הראשונים 17, מטולה , טלפון  04-6940071  ,המסעדה פתוחה בימים א-ה בשעות 08:00 – 24:00 ,בשישי בשעות 09:00-14:00 ,בשבת מצאת השבת עד 24:00 ,מחיר בינוני עד יקר ,מידע :  קפה, גלריה ומסעדה חלבית,מאכלים חלביים כשרים,
מסעדת הטחנה ,בשרים, כתובת  הראשונים 10, מטולה   , טלפון   04-6944810   ,המסעדה פתוחה בימים א- שבת בשעות  00:00-12:15,מחיר בינוני עד יקר ,ארוחת בשרים ותוספות,בצלייה ובישול במגוון רטבים שונים במסעדה  גריל בשרים איכותי ולצדו מבחר יינות. לא כשר,
מסעדת בית לישינסקי ,כתובת  רחוב הראשונים 42 , טלפון  04-6997184  ,המסעדה פתוחה בימים ב-ה בהזמנה מראש בשעות 09:30-22:00,בשעות 09:00 – 22:00 ,בשישי בשעות 09:30-עד הלקוח האחרון ,בשבת בשעות 09:30 עד 22:00 ,מחיר בינוני עד יקר ,
המסעדה ממוקמת במבנה ייחודי שנבנה ב-1936 על יסודות הבית המקורי משנת 1896,
מסעדת בת האיכר ,כתובת   הראשונים 21, מטולה , טלפון  04-6997177, 052-7323775  ,המסעדה פתוחה בימים ב- שבת  בשעות 10:00 – 24:00 ,יום ראשון סגור, מחיר בינוני עד יקר , מסעדה במבנה בן 120 שנה,ארוחות בנוסח גלילי לבנוני, ים תיכוני,בשרים מיושנים ,בכל יום שישי בטברנה עם הזמרת איילה לוי משעה 21:30 לתוך הלילה.
מסעדת הריף,מסעדת דגים ,כתובת  רחוב הראשונים 5 מטולה , טלפון  04-6941114  ,המסעדה פתוחה בימים א - ש 24:00 - 12:00,מחיר בינוני עד יקר ,
בית קפה ומסעדה נחלת איכרים ,בית משפחת בז ,כתובת רחוב הראשונים, בכניסה לישוב מתחת למגדל המים , טלפון   052-2465410  ,המסעדה פתוחה בימים א-ה בשעות 09:00 – 22:00 ,בשישי בשעות09:00-14:00 ,בשבת מצאת השבת עד 22:00 ,מחיר בינוני עד יקר , נחלת איכרים זהו בית קפה ושוק איכרים ואומנים. בית קפה מיוחד ובו שוק איכרים ואומנים המציגים עבודות תוצרת יד מאד מיוחדות ,יש אוירה נוסטלגית עם חפצי עתיקות מתקופת קום המדינה.
מסעדת גידיס לשעבר החקורה ,כתובת  הראשונים 12 מטולה , טלפון   054-4540386 ,  04-6997108 ,המסעדה פתוחה בימים א-שבת בשעות 12:00 – 24:00  ,מחיר בינוני עד יקר מסעדת בשרים מצוינת, בטעמים משובחים ואווירה משפחתית ונעימה.מסעדת בשרים שדיוקנו של קלינט איסטווד מרבה לעטר את קירות העץ שלה,
מסעדת בית השלום ,כתובת  הראשונים 28 מטולה , טלפון  04-6940767 ,  057-7707845   ,המסעדה פתוחה בימים א-שבת  בשעות 09:00 – עד אחרון הסועדים,ארוחת בוקר עד 12:00,עסקיות בשעות 13:00-16:00 ,מחיר בינוני עד יקרגולת הכותרת היא ארוחות הבוקר מתוצרת המשפחה, מתכונים של סבתא ועוגות בית מעולות בחצר בת 110 שנים, בסלון ובבר משקאות ששופץ לאחרונה,התפריט של המסעדה הוא חלבי , צמחוני, מבוסס על מאכלים כפריים שהיו נהוגים על שולחנם של ראשוני האיכרים.ארוחות דגים, ארוחות גבינה ויין, מרק איכרים וסלטים המוגשים עם לחמים עבים כפריים או לחמניות מאפה בית,ועוגות הבית לקינוח.
מטולה מסעדות ובתי קפה
 
בית המורים במטולה
בית המורים במטולה
רחוב ראשונים 25
החינוך העברי בגליל החל במאה ה 19 ,המורים שהובילו את החינוך במושבות הגליל מטולה, משמר הירדן ויסוד המעלה הדוקטור יצחק אפשטיין ושמחה חיים וילקומיץ,הם הקנו ערכי ציוניות,פעילות פעלתנית מחוץ לכיתות בלימוד מדעי הטבע, ולימודי חקלאות , בשילוב החומר הישן של החדר וחומר הלימודים האירופאי.
 
המורה יצחק אפשטיין היה המורה הראשון בבית הספר של המושבה מטולה,הוא נולד ברוסיה בשנת 1963, ועלה לארץ כאחד משישה צעירים שנשלחו בידי אגודת חובבי ציון ללמוד במושבות להיות מדריכים חקלאיים .
 
בשנת 1895 התחילה ההכשרה במושבות זכרון יעקב, ומשם למושבות הצפוניות יסוד המעלה וראש פינה, לאחר חמש שנים נבחר לנהל את בית הספר לבנות בצפת ומשם בשנת 1896 נשלח ביחד עם המייסדים של מטולה לפתוח את בית הספר במושבה ועבד בה עד שנת 1899 שאז עבר לנהל את בית הספר בראש פינה ,אפשטיין לימד תנך , היסטוריה של עם ישראל , שימוש בעברית כפה עיקרית , דקדוק, קריאה וכתיבה, חשבון וידיעת הטבע.
 
החליף את המנהל אפשטיין המנהל שמחה חיים וילקומוביץ שעבר מסלול הכשרה דומה והגיע אף הוא מרוסיה,הוא התמחה והעמיק את הלימוד הלשונאי העברי תוך הקניית שיטת לימוד טבעית כמו שפת אם,תוך קישור התלמידים אל הטבע ,עיולים שורשיים, השירה והקניית הזהות הציונית הלאומית,אך דרכו לא הייתה קלה עקב התנגדות השמרנית של הורי התלמידים לשיטותיו.
 
על מנת להבהיר את הדרך למטולה,  למורה אפשטיין אספר ,כי הוא התחיל את מסעו ביפו,המשיך ברכבת העמק לצמח, בצמח עלה על סירה לחלק הצפוני של הכנרת , שם  ירד ועלה על פרידה בדרכו למושבה ראש פינה ומשם על חמור למושבה מטולה.
 
חשיבות גדולה בבתי הספר של המושבות ניתנה ללימוד השפה העברית , תלבושת אחידה הונהגה כמו בתרבות האירופאית ,ודגש הושם על שוויון בים המעמדות בעיקר בין ותיקים לחדשים, והחל הטיפוח הגופני של התלמידים.
 
בבית זה התגוררו ראשוני המורים של בית הספר המטולאי. תושבי המושבה הבינו את חשיבותו של החינוך, והקדישו לכך בית מיוחד, כאן החלו ללמוד לראשונה את שפת העברית בעברית (ולא כתרגום משפה אחרת), הונהגו שיעורי התעמלות, והוחלה חובת לבישת תלבושת אחידה, שהחילה שוויון בין בני המעמדות השונים, כיום משמש הבית למשרד הרבנות של המושבה
בית המורים במטולה
 
בית המכס והעמילות
בית המכס והעמילות
רחוב ראשונים מטולה
כאשר נקבע קו הגבול הסופי בין הצרפתים לבריטים כשלושים מטר מבתיה הקיצוניים של המושבה מטולה, ניתנה תעודת מעבר צרפתית לאיכרי מטולה,  שארבעת אלפי הדונמים מחלקתם , נשארה בחלק הצרפתי של הגבול , איכרים אלו יצאו בכול יום על מנת לעבד את שדותיהם.
 
מיד כאשר נקבע קן הגבול הקימו הצרפתים והבריטים נקודת מעבר ומכס לעוברים במרכז רחוב ראשונים במושבה, לעוברים  לכוון לבנון והשטח הצרפתי , מצב אבסורדי זה גרם סבל רב לחקלאי מטולה שעיבדו את חלקותיהם במעבר היום יומי ובבדיקות שנעשו להם בבוקר ובערב בעת שובם מעמל יום בשדותיהם.
 
גם ההחלטה לגבות מס על המוצרים והתוצרת החקלאית שהוטלו בעת שובם של החקלאים עם יבולם משדותיהם ועצם החיפוש היום יומי בעגלותיהם יצר עיכוב וסבל לחקלאים.

כיום מבנה בית המכס העומד בשיממונו ומוזנח,  ממוקם מימין  למשק של משפחת לישינסקי בעבר ולבית הארחה והמסעדה של המשפחה.
בית המכס והעמילות
 
בית ראשונים – מוזיאון אומנות וספריית המושבה
בית ראשונים – מוזיאון אומנות וספריית המושבה
פתוח לביקורים חופשי בימים ראשון ,שני,חמישי בשעות 09:30-12:00 ובשעות 16:00-18:30,ביום רביעי בשעות 17:00-21:00 וביום שישי בשעות 09:00-12:00 , בשעות הפתיחה ניתן לבקר במבנה מבפנים.
כאשר החלו לבנות את בתי האבן במושבה במקום חושות החמר של האריסים הדרוזים במושבה בשנת 1901 נבנה בית הספר בעבור ילדי המושבה , בית הספר כלל ארבעה כיתות לימוד ,יחד עם מבנה בית הספר נבנו גם ביתם של מורי בית הספר ובית רב המושבה.

בית הספר שימש את תלמידי המושבה עד שנת 1920 שאז נסגר בית הספר בפקודת הצבא הצרפתי ששלט באזור ולתוכו שוכנו חיילי חיל המצב הצרפתי במטולה .

בעת ששימש המבנה את תלמידי מטולה ,שימשה כול כיתה ללימוד שלושה שנתונים של תלמידים , להבנה כיתה א,ב,ג למדו באותה כיתה וכן הלאה ,לימוד תלמידים בגילאים שונים ביחד נבע מחוסר ילדים בני אותה שכבת גיל למלא כיתת לימוד, בבית הספר לימדו שני מורים .

לאחר שסולקו הצרפתים ערב מלחמת העולם השנייה , הוחזר המבנה לאנשי מטולה והוא שימש כבית ספר עד שנות השבעים, ואז הפך למתנס וספרייה המשמשת עד היום את אנשי מטולה.
בית ראשונים – מוזיאון אומנות וספריית המושבה
 
קבוץ גלעדי הסליק
הסליק בקבוץ גלעדי
הכניסה בתשלום כולל הדרכה בידי תורה שרייבר, דור שני למתיישבי כפר גלעדי.
איך מגיעים בצומת עמיעד פונים שמאלה ונוסעים ישר  על כביש 90 לכיוון קריית שמונה - מטולה, עד צומת תל חי. בצומת תל חי פונים שמאלה  וממשיכים ישר עד הכניסה לקיבוץ כפר גלעדי ימינה.
טלפון לתאום   052-2512915
הסליק פתוח בימים 
מידע
סליק נשק ותחמושת הראשון אשר נחפר בשנת 1922 בתקופת השומר,מיקמו ומידע עליו,נשמר בקנאות ,שמונה עשר סליקים נחפרו ,נותרו רק שלושה, על כל אחד מהסליקים היה אדם אחד   שידע עליו,רק אברשה שמוקלר שהיה רכז הביטחון הכיר את כל הסליקים,אך משעזב כל ממונה סליק שמר על הסוד לבדו.
 
רק הרצון להקים מפעל למשקפים אשר היה אמור לקום על שרידי הסליק ,חשף אותו לידיעת הציבור.
בקצה המזרחי של הקיבוץ ,מתחת לאורווה עמלו חמשה חברי קיבוץ במשך שנה לחפור את הסליק לעומק של חמישה מטרים, הוא כלל חדר ומסדרון מילוט באורך 20 מטר.
 
הסליק נחפר בסודיות ומקום הימצאו או קיומו הוסתר אפילו מבני המשק,הנשק והתחמושת במקום תוחזקו בצורה טובה, על ידי חבר משק אחד ,פתחו של הסליק וכיצד לפתחו נחשף בעת הביקור.
 
החשש הגדול לקיומם, והטראומה בעקבות הפקרתם בעת מצוקה, הפכו את אנשי כפר גלעדי לסוחרי הנשק הטובים ביותר באזור. אפילו ארגוני המחתרת נעזרו בהם כדי לרכוש ציוד לחימה.
 
בשנת 1996 הוחלט לפתוח את הסליק לביקורים לקהל הרחב, לסליק מוזיאון קטן המציג את הנשק והתחמושת אשר הוחבאו בסליק.
קבוץ גלעדי הסליק
 
 
 
בניית אתרים - שרקור