דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

מטולה פארקים וחניונים

 
 
מפל התנור בשמורת נחל עיון

הכניסה בתשלום

הדרך לסיור בדרך הארוכה

איך להגיע

נדרשים שני רכבים למסלול הארוך ,כאשר הכניסה הינה  בכניסה הצפונית לנחל עיון, נכנסים אל תוך המושבה ויורדים ברחוב הראשונים לכיוון מזרח, קרוב לגדר המערכת המזרחית. בקצהו הצפוני של רחוב המייסדים, רחובה הראשי של מטולה, שם יורדים לתחילת הטיול בשמורת עיון שילוט ברור מכוון ממרכז המושבה, המוצא לנחל הוא בשער גדר המערכת של מטולה.
 

איך להגיע לסיור הקצר

יש לנסוע ולהגיע מכביש 90 המקשר בין ראש פינה למטולה, בנקודת סימון הקילומטר בכביש בין הסימונים 476-477 בסיור בחלק הדרומי של נחל עיון, קיים המסלול המעגלי הקצר, אשר מתחיל בחניון התחתון של שמורת עיון, המסלול הקצר המעגלי מתחיל ומסתיים בחניון התחתון של השמורה. הסיור כחצי שעה והוא כולל ביקור במפל התנור.

מפל התנור בשמורת נחל עיון
 
מטולה מפל עיון ושמורת נחל עיון
מפל עיון ושמורת נחל עיון
טלפון לתאום 6951579  - 04
איך להגיע נכנסים אל תוך המושבה ויורדים ברחוב הראשונים לכיוון מזרח, קרוב לגדר המערכת המזרחית. בקצהו הצפוני של רחוב המייסדים, רחובה הראשי של מטולה, שם יורדים לתחילת הטיול בשמורת עיון שילוט ברור מכוון ממרכז המושבה, המוצא לנחל הוא בשער גדר המערכת של מטולה.
 
כניסה בתשלום אם נכנסים דרך השמורה ,לפיקניק בכניסה לשמורה של נחל עיון , שולחנות פיקניק, פחי אשפה וברזיות מים
מידע 
נחל עיון הנו אחד מארבעת מקורות הירדן והמערבי מביניהם אשר נובע בעמק עיון שבלבנון וזורם כשבעה קילומטר בלבנון ,  עד אשר שהוא נכנס לישראל באזור מטולה,וסופו אבד בשטח בצתי ממזרח לקריית שמונה. באמצע שנות השבעים, הוטה סופו של הנחל לתעלה מלאכותית, המוליכה את מימיו אל נחל שניר .
 
שטח של 400 דונם משני צדי הנחל הוכרז כשמורת טבע. עובר כאן שביל מסודר, עם גשרונים ומדרגות ומעקות במקומות שצריך,בראש המפל הממוקם כראשון בארבעת מפלי נחל עיון, בנו הבריטים ממשטרת מטולה, סכר מים אשר שימש להשקיית סוסי הרכיבה בסיורם לאורך הגבול עם לבנון,בזמן השלטון הבריטי.
 
השבילים בשמורה מסומנים היטב, לוקחים את השביל המזרחי .מצפון לשביל המוליך למפל ,בחלק הצפוני של השביל,נראה שרידי  גשר על הנחל, אשר פוצץ בליל הגשרים בשנת 1946 ,שרידיו נמצאים במקום,גשר זה פוצץ שוב בידי חבלני הפלמח ערב מלחמת העצמאות, בנקודת הגשר ומפל עיון,  עברו מעפילים יהודיים בדרכם לישראל בתקופת העפלה,תושבי המקום, יצרו אירועים שמחה מדומים,המעפילים אשר הגיעו בהברחת הגבולות,עורבבו עם האורחים ופוזרו מיד בין ישובי האזור.
 
המפל נופל מגובה 9 מטר,מימיו מנוצלים להשקיה בקיץ של מטעי ושדות האזור,המפל הוא גם הראשון בארבעת מפלי נחל עיון.
מטולה מפל עיון ושמורת נחל עיון
 
גליל שמורת טבע תל דן

שמורת דן כוללת את נחל הדן בערבית מכונה "עין לידאן " שהינו נחל צפוני גדול ,הכולל מעין נביעה קארסטי ת, הניזון במקורותיו ממימי השלג הנמס בהפשרתו מהר החרמון ,נחל מהווה אחד ממקורות המים הגדולים של מדינת ישראל בצפון, שהטמפרטורה הקבועה של המים בנקודת הנביעה היא בסביבות 15 מעלות לאורך כול השנה.

שפע המים במקום גרמו בתקופות קדומות (כחמשת אלפים שנים) להקמת העיר דן על התל שאת שרידיה ניתן לראות בשמורה במיוחד לאחר תקופת פריחתה בתקופה הכנענית ובתקופה ישוב הארץ בתקופת המקרא ,בהמשך נקראה העיר דן גם בשמות לשם או ליש בכתובים הקדומים.

על פי טענת ההיסטוריונים ,העיר תל דן ירדה מגדולתה ,בתקופה הקדומה שבה צמח ופרח אזור שמורת הבניאס ,בצורה התנהלות עירונית זאת, המשיכה העיר עד התקופה ההלניסטית הארכאולוגים מאוששים זאת בזכות כתובת בייונית שנמצאה בתל שבה נכתב "לאל אשר בדן".


גליל שמורת טבע תל דן
 
מטולה פארק המעיין
פארק המעיין מטולה
איך להגיע בנסיעה על כביש 90 בצפון מטולה , בשכונת החצבים בדרום המושבה מטולה, יש להיכנס לרחוב רקפת, ממשיכים בנסיעה צפונה לרחוב מצפה נפתלי ,פונים לרחוב המעיין ,שלט כניסה ובו פסל תפוחים מוביל לרחבת חנייה, שממנה ניתן לרדת ברגל אל המעיין.
כניסה חופשית
מידע 
בפארק המעיין שוחזר ושוקם המעיין אשר שימש את מטולה בראשית דרכה, כמקור מים,מיקומו היה בשולי המושבה ,תהליך הובלת המים היה מייגע ,והצריך הליכה יום יומית לאיסוף המים בפחים והובלתם למושבה על גבי בעלי חיים.
 
לאחר שסבלו שנים רבות,נרתמו פקידי הברון רוטשילד והקימו טחנת קמח ומשאבת מים,אך כמות המים לא הספיקה לשני המפעלים יחדיו,ולצורך זאת נחפרה בריכה שלתוכה אגרו את המים ושוב חזרו להובלת מים על בעלי חיים,רק בשנת 1958 חוברה מטולה לרשת המים הארצית.
 
כאשר שיקמו את המקום נתגלתה הבריכה מחדש, שוקמה תעלת ההולכה לבית השאיבה, במקום נסללו שבילים לטיול,נבנו מדרגות לטיפוס במפלסי המקום על מנת שהמבקר יוכל לבקר בנקודת הנביעה, שמשמשת כנקודה מרכזית בפארק,מסביב למעיין נשתלה מדשאה,המשמשת כאמפיתיאטרון למופעים שונים הנערכים במקום,ניטעו עצים להצללה על פינות המנוחה ונבנו ספסלים ושולחנות לפיקניקים,פינות מנוחה ותצפית נוף לכוון עמק החולה ועמק עיון.
מטולה פארק המעיין
 
מטולה חורשת המייסדים
חורשת המייסדים מטולה
איך מגיעים חורשת האיקליפטוסים הנקראת חורשת המייסדים,כמעט נוגעת בגדר הגבול,בסמוך לאנדרטת הספארי  הניצבת לפני הכניסה לשמורת עיון - שמורת התנור,בצפון המושבה ליד.
 
בחורשת המייסדים ליד האנדרטה מוצב טנק שלל רוסי המשמש כאטרקציה לילדים, בסמוך לחורשה ממוקמת האנדרטה לזכרם של 12 חללי צהל אשר נהרגו בתוך משאית ספארי בדרכם ממטולה למוצב בלבנון,בשנת 1985 ,במקום גם הוקם חניון ופינות פיקניק ומנוחה.
מטולה חורשת המייסדים
 
מטולה מצפור הר צפייה ,מצפור דדו ,גן השישה .
מצפור הר צפייה ,מצפור דדו ,גן השישה .
בערבית נקרא המקום אל מונטאר
הכניסה חופשית
איך להגיע יוצאים מהשער המערבי של מטולה ,על פי השילוט, עד למפגש עם גדר הגבול,שבעבר נקראה הגדר הטובה,משם פונים מערבה ,שמאלה, ועולים במעלה דרך רחוב מעלה הצפייה, לפי השילוט למצפור,בנקודה גבוה של השכונה נעצרים במצפור דדו, במצפה פונים מזרחה ,ימינה, בשלוחת הר צפייה עד מצפור הנוף ונקודת התצפית.
מידע
הדרך להר צפייה כוללת את:
מצפור  דדו ,במדרון המזרחי של הר הצפייה,המצפה נקרא בשמו של הרמטכל לשעבר דוד אלעזר זל, במצפור. רחבת התצפית מרוצפת באבן גלילית בצורת חצי גורן, לאורך החזית שישה ספסלי ישיבה ומולם מוצבים שלטי מתכת המכוונים את המטייל לישובים הנצפים מהתצפית. התצפית מקורה בפרגולה. בחזית המצפור הוצבה עמדת אודיו בשפה העברית והאנגלית , מהמצפור ניתן לראות את החרמון,עמק החולה,ובתי מטולה מתחתיו.
 
גן השישה , הגן משמש כאנדרטת זיכרון לחייליי צהל אשר נפלו בקרב לכיבוש של מוצב הבופור במלחמת לבנון.
 
בגן נסללו מסלולים,מגרש לגלגיליות,מתקני משחק לילדים,פרגולות צל לפינות מנוחה וספסלים,ישנה התאמה לכניסת נכים.
 
הר הצפייה, נוסעים בדרך המעפילה אל ההר, ממצפור דדו ומגיעים אל המרפסת תצפית הנמצאת במדרונו של ההר. גובהו של הר צפייה הוא 615מטר ,והתצפית ממנו מרהיבה ביום טוב לצפייה מתגלה מראה החרמון,עמק עיון,חוות שבעה,בתי המושבה,מטעי הפרי.
מטולה מצפור הר צפייה ,מצפור דדו ,גן השישה .
 
מטולה סיור במפלי נחל עיון
סיור במפלי נחל עיון
מסלול הטיול אינו מעגלי ולכן צריך לדאוג להכנת רכב איסוף בחניון התחתון , ניתן להפסיק את הסיור בשלב כל שהוא ולחזור לכניסה העליונה.
 
אורכו של המסלול כשעה ,מומלץ לבצע אותו מוקדם בבוקר בימי השרב  ולכן מומלץ להתחיל אותו בשער הכניסה העליונה במטולה ממש בפאתי העיר ראו את השילוט,אז אינכם תלויים בשעת הפעלת השמורה שהיא השעה שמונה ,הוא פתוח בדרך כלל,לא לדאוג התשלום ביציאה.
 
לאחר הליכה קצרה מגיעים למדרגות ומגיעים למפל עיון,למרגוליתיו בריכת אגירה קטנה , בהמשך ההליכה  למפל התחנה ומפל אשד  הליכה שאינה קשה במיוחד שרובה מוצלת ,הירידה למפל התנור ארוכה מעט ושאינה מוצלת .

לצערי הרחצה אסורה כי המקום הוא שמורה מוכרזת,עקב הזרמת מים של חברת מקורות יש מים במפלים מנחל דן ,אך הזרימה די דלה יחסית לחורף,מתחילים במפל עיון,ממשיכים למפל התחנה,ממשיכים למפל אשד ומסיימים במפל התנור, הממוקם בערך שלוש מאות מטר מהכניסה התחתונה,ישנה נקודת תצפית וצילום מעליו.

מטולה סיור במפלי נחל עיון
 
מטולה שמורת נחל עיון מפל האשד
מפל האשד
על שם ישראל אשד
איך להגיע נכנסים אל תוך המושבה ויורדים ברחוב הראשונים לכיוון מזרח, קרוב לגדר המערכת המזרחית. בקצהו הצפוני של רחוב המייסדים, רחובה הראשי של מטולה, שם יורדים לתחילת הטיול בשמורת עיון שילוט ברור מכוון ממרכז המושבה, המוצא לנחל הוא בשער גדר המערכת של מטולה.
כניסה בתשלום אם נכנסים דרך השמורה
מידע 
נחל עיון הנו אחד מארבעת מקורות הירדן והמערבי מביניהם אשר נובע בעמק עיון שבלבנון וזורם כשבעה קילומטר בלבנון ,  עד אשר שהוא נכנס לישראל באזור מטולה,בראש המפל אשר הוא הראשון בארבעת מפלי נחל עיון,
המפל הוא השלישי במפלי הנחל לכוון צפון ,אחרי מפל עיון ומפל התחנה, ממוקם בחלק היותר תלול בערוץ זרימת המים ומהווה מעין קניון,השביל המוליך אליו עובר ליד ערוץ הנחל מטפס אל החלק הגבוה של הערוץ, בסמוך לבית הקברות של מושבת מטולה.
כאשר ממשיכים ללכת לאחר שצפינו במפל, ממשיכים בשטח הכיפתי של גבעת החצבים, על שם החצבים הפורחים בו במספרים גדולים בעונה,ממשיכים עד לנקודת תצפית  ומצפור לכוון מפל התנור.
מטולה שמורת נחל עיון מפל האשד
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור