דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים מרכזי מבקרים

 
 
בצלאל סיפור האקדמיה לאומנות

כאדם שלמד במוסד הזה רציתי לספר את סיפורו.

בסיור בירושלים בעקבות האקדמיה לאומנות ועיצוב בצלאל מוליכה את המטייל שלושה מיקומים בירושלים, לאורך המסלול אחת ברחוב החבשים והשנייה בנחלאות  והשלישית בקמפוס של הר הצופים, כיום מחלקת העיצוב חזרה למבנה הישן ברחוב שמואל הנגיד, יש לציין כי בצלאל המוסד נפתח בשנת 1906, לפני פתיחת האוניברסיטה העברית.

 

בצלאל נוסדה בעקבות שכנוע של מייסדה בוריס שץ את צירי הקונגרס היהודי בשנת 1905, בצורך של שימור האומנות היהודית הארץ ישראלית כמו מימושה של הציונות ,את המוסד אימצה יהדות גרמניה בראשו של פרופסור וורצבורג,  אשר אף רשם אותם כאגודה גרמנית בשנת 1906, שמטרתה להקנות מלאכת יד ואומנות בארץ ישראל ואף לייצר תשמישי קדושה לבתי כנסת וכנסיות ולפתח את תעשיית הרקמה והשטיחים בסגנון אוריינטלי ארץ ים תיכוני, תמיכה כספית למימון לימוד הסתתות בארץ ניתן לו מאגודת חובבי ציון באודסה.

 

איש ססגוני היה בוריס כץ בלבושו הלבן , כתלבושת התושבים הערבים בארץ ישראל או בהשקפת עולמו לגבי מהות האומנות היהודית ישראלית בהתהוותה ,את דרכו האומנותית החל בוריס שץ כפסל של נסיך בולגריה פרדיננד ,לאחר שכשל בהקמת אקדמיה לאומנות בעיר סופיה המשיך כאומנים רבים לפריז,מאחר והתחרות על האומנות הייתה קשה עקב ריבוי אומנים מפורסמים בפריז ,נאלץ להתפרנס מלחימה בזירת האגרוף.

 

בצלאל סיפור האקדמיה לאומנות
 
בצלאל בית הנכאות בית האומנים

תחילת בית הנכאות הייתה בשנת 1908, כאשר עברה האקדמיה ובית מגוריו הצמוד של בוריס שץ לרחוב בצלאל פינת רחוב השמואל הנגיד של היום ,במבנים שהוקמו בידי עשיר מוסלמי בשם אבו שאכר ,אשר הקרן הקיימת קנתה אותם ומסרה לבוריס שץ לצורך האקדמיה בצלאל, מבנה המוסד והמבנה השני של בית האומנים של היום נבנו בסגנון הערבי אופייני הילויאן חלל מרכזי שממנו יוצאים חדרים והכול מוקף בחומה שבה היו שני שערים אחד לכול מבנה.

בית הנכאות בצלאל

במבנה הסמוך לבית הספר בצלאל נפתח בית הנכאות לתצוגה בתחילה הוצגה בו תמונת עצמית של האומן יוסף איזראלס שנתרמה בידי נדבן , לאחר מכן הצטרפו עבודות לתערוכות של האמנים : מורלי, גליצנשטיין,אפשטיין לילאן אנטוקולסקי והירשנברג, מוריס שטרן רוטשטיין .

בשנת 1912 נתרמו לבית הנכאות ממצאים מהתקופה היוונית של פסלים וכלים בידי הנדבן הרוסי קנלסקי , לאוספי התצוגות התווספו ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו בארץ ישראל, אוסף מטבעות,תשמישי קודש כולל ספרי תורה ,טליתות וסידורים שניצלו לאחר פרעות ביהודים ברוסיה ,חלקם מוכתמים בדם של הקורבנות.

 

בצלאל בית הנכאות בית האומנים
 
תצפית מבית העירייה בכיכר ספרא

תצפית מבית העירייה בכיכר ספרא

הכניסה בתשלום

טלפון  02-6295363

התצפית פתוחה לסיורים מודרכים בימי שני בשעות 10:00, ישנם  סיורים לקבוצות מאורגנות בתיאום מראש ובמשך כל ימות השבוע. לתיאום בטלפון: 6295363

מידע

התצפית הנרחבת על נוף ירושלים ,ממוקמת במרפסת הפנוראמית בקומה 6 של בית העירייה, במהלך הסיור עוברים באולם מועצת העיר,מומלץ לשלב בביקור בבית מודל העיר בקומת הממסד ( המרתף) .

 

תצפית מבית העירייה בכיכר ספרא
 
מוזיאון יד ושם בסמוך להר הרצל

איך להגיע מהכניסה לעיר ירושלים לפנות לשדרות הרצל, לעבור את הכניסה לבית העלמין הר הרצל,ומיד לפנות ימינה בהתאם לשילוט המוצב במקום, סמוך לשער הכניסה יש רחבת חנייה גדולה והמקום נגיש לנכים.

 

הכניסה חינם ,סיורים מודרכים בתשלום, טלפון  02-6443400  ,לקבוצות לתאם הדרכה.

המוזיאון פתוח בימים א – ה משעה 09:00 ועד שעה 17:00 וביום שישי משעה 09:00 ועד שעה 13:00.

 

בעת הביקור במוזיאון יד ושם, אנו מבקרים במספר מוזיאונים הקשוריעם זה לזה במסלול מעגלי העוסקים בנושא השואה, המוזיאון לתולדות השואה ,משמש כליבו של המוזיאון,העובר בתוכו חוצה מסלול העובר בין חדרים המספקים מידע על היבטים ונושאים שונים של השואה והעם היהודי.

מוזיאון יד ושם בסמוך להר הרצל
 
ירושלים גן החיות התנכי

הכניסה בתשלום ניתנת אפשרות לסיור מודרך בתאום.

אזור מלחה ירושלים  

איך מגיעים  בכניסה לעיר נוסעים בכביש בגין עד לקניון מלחה,אחרי שעוברים את הקניון פניה שניה ימינה לפי השילוט.

טלפון לתאום  6750130 - 02 , 6750125- 02

התצוגה פתוחה בימים א – ה בשעות 09:00-19:00 ,ביום שישי בשעות 10:00-16:30 ביום שבת בשעות 10:00-18:00.

מידע

גן החיות מיועד לילדים ולגדולים ,בתאום ניתן לקבל סיור מודרך בלוית הסברים ומידע על שוכני הגן, הגן משולט בשילוט מודרני מאיר עיניים,המכיל אינפורמציה עדכנית על כל חיה ומכוון את הקהל לכל נקודות האטרקציה  והשירותים השונים.
 

ספור גן החיות התנכי הירושלמי מתחיל ברחוב הרב קוק פינת הנביאים מאחורי מכללת הדסה.

 

 

ירושלים גן החיות התנכי
 

  FOZ - ראשי תיבות של המילים: Friends Of Zion Museum

מוזיאון חדש בירושלים שנפתח במחצית יולי 2015 ,הכניסה בתשלום ובהדרכה קבוצתית של קבוצות המונות עד 25 מבקרים, המוזיאון ממוקם ברחוב רחוב יוסף ריבלין 20 שכונת נחלת שבעה ,במרכז ירושלים (ליד גן החתולות) .

הביקור במוזיאון ידידי ישראל ,נערך בקבוצות מודרכות בתאום טלפוני 02-5329400 , המוזיאון פתוח בימים ראשון – חמישי בשעות 09:30-18:00, ביום שישי בשעות 09:30 – 14:00 ,בשבת בשעות 10:00- 18:00 ,אורכו של הסיור המודרך כשעה .

מוזיאון ידידי ישראל FOZ
 
עמק רפאים בית מס 1 בית העם הטמפלרי

בית העם הטמפלרי או הכנסייה הארמנית מושבה גרמנית ירושלים בית הראשון בתחילת רחוב עמק רפאים בבית מספר אחד כפי שנקרא בידי הבריטים כביש בית צפפה לאחר מלחמת העולם הראשונה ,בית העם הטמפלרי נחנך בשנת 1882 בטקס השתתף המושל העותומאני ,המבנה  שימש את כת הטמפלרים כבית עם לכינוסים ואירועים והן ככנסייה.

 
לידו נבנה בית השומר שבו התגורר השומר על בית העם ובתי הספר, לידו נבנה בית הספר הראשון בבניין מס 3 שעבר לאחר מכן לרחוב עמק רפאים מספר 5 ,בית ספר זה שנתמך בידי גרמניה נחשב בזמנו לטוב ביותר בארץ, כל המבנים נבנו מאבן ירושלמית ולא מעץ כמו בגרמניה רובם בני שתי קומות.
 
המבנה שימש לפעילותם של שתי ועדות הקהילה : ועדת המושבה הטמפלרית אשר דנה בפעילות היום יומית ,בעיות של תרבות כמו שנאמר בענייני דיומא, הוועדה השנייה טיפלה בצרכי הדת של הקהילה תפילה,חתונות ולוויות.המבנה נבנה בסגנון נאו רומנסקי אשר היה נהוג לפני כשמונה מאות שנים באירופה , ולכן מבנהו החיצוני אינו דומה למבנה כנסייה מקובל,סיבה נוספת היא שהעותומאניים ששלטו בארץ לא אישרו לבנות כנסיות עם סממנים חיצונים לכנסייה ולכן המבנה נראה כך מבחוץ.                    

                  

עמק רפאים בית מס 1 בית העם הטמפלרי
 
בית המדרש בית זהרי חמה שעון השמש

בית המדרש ממוקם ברחוב יפו 92 מול שוק מחנה יהודה,כיום מבנה אבן בן ארבעה קומות אך בתחילה היה בן קומה אחת ,שהקומות האחרות התווספו בהמשך , שטח האדמה ועליו דירה שנרכש בידי החייט שמואל לוי בשנת 1905 , בית האירוח ובית הכנסת נפתח בשנת 1908 , כאחד המבנים הגבוהים באותה העת מחוץ לחומות,מטרתו הראשונית לשמש  כבית הארחה לעולי רגל יהודיים בירושלים ואירוח ליהודים המגיעים לירושלים וכמטבח להגשת ארוחות לנזקקים.

שמואל לוי היה חייט ברוסיה שהיגר לאמריקה והתעשר ,הוא החליט לעלות לארץ ישראל כעולה והתיישב בירושלים,בתחילה קרא לבית האירוח  תפארת ציון וירושלים ,בעת שהקים את המבנה מיקם בעליית גג המבנה את בית כנסת ובית המדרש,  שלהם העניק את השם זהרי חמה, לימים כול המבנה קבל את השם ומאז הוא נקרא כך.

השלטים הישנים שנקבעו באת הקמת המבנה ,שופצו בעת השיפוץ הגדול , השלט הממוקם בחזית הקומה השלישית עליו נכתב " שמואל לעווי חייט מאמריקה " ,השלט בחזית הקומה הרביעית עליו נכתב " בית הכנסת זהרי חמה למתפללים כוותיקין, נוסד במחנה יהודה בירושלים תרס"ח" ואילו על השלט על עליית הגג מקום מושבו הראשון של בית הכנסת נכתב "בן פורת יוסף .

בית המדרש בית זהרי חמה שעון השמש
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור