דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים מרכזי מבקרים

 
 
בצלאל סיפור האקדמיה לאומנות

כאדם שלמד במוסד הזה רציתי לספר את סיפורו.

בסיור בירושלים בעקבות האקדמיה לאומנות ועיצוב בצלאל מוליכה את המטייל שלושה מיקומים בירושלים, לאורך המסלול אחת ברחוב החבשים והשנייה בנחלאות  והשלישית בקמפוס של הר הצופים, כיום מחלקת העיצוב חזרה למבנה הישן ברחוב שמואל הנגיד, יש לציין כי בצלאל המוסד נפתח בשנת 1906, לפני פתיחת האוניברסיטה העברית.

 

בצלאל נוסדה בעקבות שכנוע של מייסדה בוריס שץ את צירי הקונגרס היהודי בשנת 1905, בצורך של שימור האומנות היהודית הארץ ישראלית כמו מימושה של הציונות ,את המוסד אימצה יהדות גרמניה בראשו של פרופסור וורצבורג,  אשר אף רשם אותם כאגודה גרמנית בשנת 1906, שמטרתה להקנות מלאכת יד ואומנות בארץ ישראל ואף לייצר תשמישי קדושה לבתי כנסת וכנסיות ולפתח את תעשיית הרקמה והשטיחים בסגנון אוריינטלי ארץ ים תיכוני, תמיכה כספית למימון לימוד הסתתות בארץ ניתן לו מאגודת חובבי ציון באודסה.

 

איש ססגוני היה בוריס כץ בלבושו הלבן , כתלבושת התושבים הערבים בארץ ישראל או בהשקפת עולמו לגבי מהות האומנות היהודית ישראלית בהתהוותה ,את דרכו האומנותית החל בוריס שץ כפסל של נסיך בולגריה פרדיננד ,לאחר שכשל בהקמת אקדמיה לאומנות בעיר סופיה המשיך כאומנים רבים לפריז,מאחר והתחרות על האומנות הייתה קשה עקב ריבוי אומנים מפורסמים בפריז ,נאלץ להתפרנס מלחימה בזירת האגרוף.

 

בצלאל סיפור האקדמיה לאומנות
 
ירושלים אגדת מערת שמעון הצדיק

תודה לצלם מיכאל יעקובסון, בעבור השימוש בתמונותיהם במאמר .

הקדמה

מיקומה של מערת הקבורה שמעון הצדיק ,בחלקה הצפוני של ירושלים במה שנקרא דרך הר הזיתים שהוא הכביש העולה משכונת שייח גרא'ח לכוון הר הצופים ,בחלקה הצפוני של מה שאנו קוראים המושבה האמריקאנית.

במסורת היהודית העוברת מתקופה לתקופה מספרים זקני העיר כיח במערה קבורים שמעון הצדיק וחלק מתלמידיו,לעומתם אנשי הארכיאולוגיה טוענים כי על פי הממצאים שייכת המערה לתקופה הנוצרית או הביזנטית,עדויות למערה אנו מוצאים בכתב ידו של רבי יעקב השליח שסייר בארץ ישראל במחצית המאה השלוש עשר  וסיפר על מערה שנקראה בידי היהודים כמערת קבורתם של שמעון הצדיק ותלמידיו.

במחצית המאה השבע עשר כתב גם התייר הקראי שמואל בן דוד כי היהודים בירושלים מספרים על מערה שבה בור מים שבה נהגו שמעון הצדיק ורעייתו לטבול, האמונה סיפרה כי במערה זאת נטמנו במותם שמעון הצדיק ורעייתו, כיוון שעל פי המסורת כינו הערבים את המערה "ביר אל יהודייה " כלומר בור הטבילה של היהודייה.

ירושלים אגדת מערת שמעון הצדיק
 
בצלאל בית הנכאות בית האומנים

תחילת בית הנכאות הייתה בשנת 1908, כאשר עברה האקדמיה ובית מגוריו הצמוד של בוריס שץ לרחוב בצלאל פינת רחוב השמואל הנגיד של היום ,במבנים שהוקמו בידי עשיר מוסלמי בשם אבו שאכר ,אשר הקרן הקיימת קנתה אותם ומסרה לבוריס שץ לצורך האקדמיה בצלאל, מבנה המוסד והמבנה השני של בית האומנים של היום נבנו בסגנון הערבי אופייני הילויאן חלל מרכזי שממנו יוצאים חדרים והכול מוקף בחומה שבה היו שני שערים אחד לכול מבנה.

בית הנכאות בצלאל

במבנה הסמוך לבית הספר בצלאל נפתח בית הנכאות לתצוגה בתחילה הוצגה בו תמונת עצמית של האומן יוסף איזראלס שנתרמה בידי נדבן , לאחר מכן הצטרפו עבודות לתערוכות של האמנים : מורלי, גליצנשטיין,אפשטיין לילאן אנטוקולסקי והירשנברג, מוריס שטרן רוטשטיין .

בשנת 1912 נתרמו לבית הנכאות ממצאים מהתקופה היוונית של פסלים וכלים בידי הנדבן הרוסי קנלסקי , לאוספי התצוגות התווספו ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו בארץ ישראל, אוסף מטבעות,תשמישי קודש כולל ספרי תורה ,טליתות וסידורים שניצלו לאחר פרעות ביהודים ברוסיה ,חלקם מוכתמים בדם של הקורבנות.

 

בצלאל בית הנכאות בית האומנים
 

לבריכה מספר שמות וכינויים ,הצלבנים הנוצרים נהגו לכנותה בריכת הפטריארך או בריכת הקבר הקדוש , משום קרבתה לרובע הנוצרי השכן , המוסלמים בעיר העתיקה קראו לה ברכת אל חמאם ,כיוון שבמימיה נהגו להשתמש בבית המרחץ הסמוך , המים לבריכה הגיעו ממימי הגשמים ומבריכת ממילא .

בתקופת המצור הרומאי על העיר נקראה בריכת חזקיהו ,בריכת אמיגדליון, או בריכת השקדים כפי שתוארה בכתבי יוספוס פלביוס ,  מקור המים של בריכת חזקיהו הן מבריכת ממילא או כפי שאנו קוראים בריכת ממילא בריכה זאת ממוקמת בחלק הדרומי של גן העצמאות , יש הטוענים כי במקור בעבר יצא צינור ההולכה למים לכוון בריכת הפטריארך שמיקומה ברובע הנוצרי, אך ברור כיום על פי הממצאים שנתגלו בתקופה האחרונה על חלקי מעברי מים בחפירות מתחת לגשר בכניסה לשער יפו ובחלק שמתחת לרחבת הכניסה בשער יפו .

סוד מכסה המים מהבטון ברחבה הפנימית של  שער יפו לאחר שנים רבות שוקמה הרחבה והמעבר שמאחורי שער יפו , בתהליך השיפוץ נתגלו ממצאים ארכיאולוגיים ,נפתרו תעלומות למערכת המים הקדומה לירושלים והושתתו סברות והשערות היסטוריות ארכיאולוגיות.

העיר העתיקה ברכת חזקיהו ברובע הנוצרי
 
תצפית מבית העירייה בכיכר ספרא

תצפית מבית העירייה בכיכר ספרא

הכניסה בתשלום

טלפון  02-6295363

התצפית פתוחה לסיורים מודרכים בימי שני בשעות 10:00, ישנם  סיורים לקבוצות מאורגנות בתיאום מראש ובמשך כל ימות השבוע. לתיאום בטלפון: 6295363

מידע

התצפית הנרחבת על נוף ירושלים ,ממוקמת במרפסת הפנוראמית בקומה 6 של בית העירייה, במהלך הסיור עוברים באולם מועצת העיר,מומלץ לשלב בביקור בבית מודל העיר בקומת הממסד ( המרתף) .

 

תצפית מבית העירייה בכיכר ספרא
 
מוזיאון יד ושם בסמוך להר הרצל

איך להגיע מהכניסה לעיר ירושלים לפנות לשדרות הרצל, לעבור את הכניסה לבית העלמין הר הרצל,ומיד לפנות ימינה בהתאם לשילוט המוצב במקום, סמוך לשער הכניסה יש רחבת חנייה גדולה והמקום נגיש לנכים.

 

הכניסה חינם ,סיורים מודרכים בתשלום, טלפון  02-6443400  ,לקבוצות לתאם הדרכה.

המוזיאון פתוח בימים א – ה משעה 09:00 ועד שעה 17:00 וביום שישי משעה 09:00 ועד שעה 13:00.

 

בעת הביקור במוזיאון יד ושם, אנו מבקרים במספר מוזיאונים הקשוריעם זה לזה במסלול מעגלי העוסקים בנושא השואה, המוזיאון לתולדות השואה ,משמש כליבו של המוזיאון,העובר בתוכו חוצה מסלול העובר בין חדרים המספקים מידע על היבטים ונושאים שונים של השואה והעם היהודי.

מוזיאון יד ושם בסמוך להר הרצל
 
ירושלים גן החיות התנכי

הכניסה בתשלום ניתנת אפשרות לסיור מודרך בתאום.

אזור מלחה ירושלים  

איך מגיעים  בכניסה לעיר נוסעים בכביש בגין עד לקניון מלחה,אחרי שעוברים את הקניון פניה שניה ימינה לפי השילוט.

טלפון לתאום  6750130 - 02 , 6750125- 02

התצוגה פתוחה בימים א – ה בשעות 09:00-19:00 ,ביום שישי בשעות 10:00-16:30 ביום שבת בשעות 10:00-18:00.

מידע

גן החיות מיועד לילדים ולגדולים ,בתאום ניתן לקבל סיור מודרך בלוית הסברים ומידע על שוכני הגן, הגן משולט בשילוט מודרני מאיר עיניים,המכיל אינפורמציה עדכנית על כל חיה ומכוון את הקהל לכל נקודות האטרקציה  והשירותים השונים.
 

ספור גן החיות התנכי הירושלמי מתחיל ברחוב הרב קוק פינת הנביאים מאחורי מכללת הדסה.

 

 

ירושלים גן החיות התנכי
 

  FOZ - ראשי תיבות של המילים: Friends Of Zion Museum

מוזיאון חדש בירושלים שנפתח במחצית יולי 2015 ,הכניסה בתשלום ובהדרכה קבוצתית של קבוצות המונות עד 25 מבקרים, המוזיאון ממוקם ברחוב רחוב יוסף ריבלין 20 שכונת נחלת שבעה ,במרכז ירושלים (ליד גן החתולות) .

הביקור במוזיאון ידידי ישראל ,נערך בקבוצות מודרכות בתאום טלפוני 02-5329400 , המוזיאון פתוח בימים ראשון – חמישי בשעות 09:30-18:00, ביום שישי בשעות 09:30 – 14:00 ,בשבת בשעות 10:00- 18:00 ,אורכו של הסיור המודרך כשעה .

מוזיאון ידידי ישראל FOZ
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור