דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים פארקים וחניונים

 
 
ירושלים רחוב יפו 4 גן דניאל אוסטר גן העיר

הגן בחזית מתחם בית העיריה הישן מדרום לכיכר ספרא ,הגן שנקרא גן  גאמל פאשה ,הוקם בשנת 1891 בתקופת השלטון התורכי העותומאני בשטח שהיה בשליטת התורכים  ,שנה לאחר תחילת העבודה נחנך הגן שבתחילה שימש כמגרש מסדרים וייעודו השני היה לשמש ככיכר עירונית לרווחת תושבי העיר,ברצונם של אנשי השלטון התורכי לעצב כיכר בסגנון אירופאי הם יצרו בגן בריכת דגים ומרפסת עץ בעבור התזמורת התורכית שהנעימה אחת לשבוע בנגינתה בגן, את הגן הקיפה חומה לכוון רחוב יפו .

לאחר כיבוש ארץ ישראל וירושלים בסוף מלחמת העולם הראשונה , וכיוון שמבנה העירייה - הבלדייה  שהייתה במקומה השני ברחוב ממילא, בעת שהוחלט להעביר את בית העירייה למקומה החדש בבנין ראש העיר ההיסטורי מול החומות ,הם הקיפו את הגן ששמו התחלף לגן העיר ושעוצב מחדש בסגנון בין לאומי, במבני ציבור מודרני ,שכללו את בית העירייה ההיסטורי בידי האדריכל קליפורד הולידיי מבנה בנק לאומי שכיום עובר שינויים לקראת יעודו הבא, את בית הדואר הגדול ברחוב יפו,  בית החברה התנכית המבנה השני מצד שמאל של בית העירייה הישן ,את המוזיאון ההיסטורי ארכאולוגי כיום בנק ברקליס דיסקונט במרומי רחוב המלך שלמה .

 

ירושלים רחוב יפו 4 גן דניאל אוסטר גן העיר
 
שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם

סיפורו של אפרים ציזיק

הבן אפרים צ'יזיק שנהרג בשנת 1929 , תשע שנים לאחר מות אחותו שרה בחצר תל חי, בהתקפת פורעים ערביים בעת שהגן על נסיגת חבריו לקבוצה בחולדה .

אגדה משפחתית לבית צ'יזיק מספרת על העגלה האהובה על אפרים שהיה בן 13  ואחותו ציפורה בעת שגרו במושבה כנרת, כדרכם של בעלי חיים לא הבינה העגלה את המותר והאסור, בבוקר אחד החליטה שגן הירק של השכן מורה בית הספר ירוק מתמיד ויצאה לסעוד את ליבה בגן הירק.

המורה שדמו עלה לראשו ירה בעגלה האהובה כצעד חינוכי , אפרים הצעיר ואחותו ציפורה החליטו לנקום, ובאחד הלילות החריבו את גן הירק עד היסוד ,מובן שהמושבה סערה והענין הועלה לדין חברים במושבה , על אפרים נגזרה תקופת גלות שאותה ריצה בחיפה ועל אחותו ציפורה הוטל חרם חברתי.

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם
 
שמורת מעין עין חמד
שמורת מעין עין חמד
בשמו הנוסף אקווה בלה.
כניסה בתשלום
טלפון 02-5342741
איך להגיע בנסיעה על כביש תל אביב ירושלים שבעה קילומטר אחרי העיר,יש לפנות אחרי הירידה ולפני העלייה לכוון גשר עין חמד,מכוון ירושלים לחצות את הגשר בכיכר שמאלה ומיד להיכנס על פי שלטי ההכוונה ,מתל אביב לפנות ימינה לפני הגשר עין חמד ,יש שילוט, לאחר הירידה לכניסה לפארק .
השמורה פעילה בחודשים אפריל-ספטמבר: 08:00-17:00, אוקטובר-מרץ: 08:00-16:00
מידע 
המעין שימש את הרומאים בדרכם מאזור לטרון בדרך אמאוס העתיקה לירושלים,מחוסר מחקר ונתונים ההתייחסות למקום היא מהתקופה הצלבנית,במקום אף הוקמה מצודה על הגדה הצפונית של אפיק הנחל,לשמירת מקור המים והאזור החקלאי בדרך לירושלים.שטחה של המצדית הוא 40 מטר על 30 מטר,ולה קירות בגובה 12 מטר,למצודה מספר פתחים והיא כללה שני אולמות.
 
הממצאים במקום מראים כי המקום היה חווה חקלאית מבוצרת לשמירת מקורות המים,ולאישוש סברה זאת רואים בשרידי בית הבד במקום,
כיום בשמורה מבחינים בחורשת עץ אלון,גודלם של העצים מרשים וגובהם מגיע ל 20 מטר, תחום החורשה בית קברות מוסלמי המשמש את יושביה הערבים של האזור.
 
אתר נופש מוסדר, כולל מי שתייה, שירותים, מתקני פיקניק ומדשאות,בתחום הגן נובעים מספר מעיינות שכבה קטנים המתנקזים בתעלה לאפיק נחל כסלון.
 
בפארק נובעים ארבע מעיינות שכבה ,שתי נביעות בחלק העליון של הפארק המתנקזות לזרם אחד שאורכו כארבע מאות מטר,הנביעה השלישית מתחת לכביש תל אביב ירושלים,והמים זורמים גם כן בתעלה,הנביעה הגדולה נקראת עין חמד ולכן נקרא הפארק על שמה,על פי האמונה מנביעה זאת הזורמת בכל השנה, קיימת סגולה לפוריות והולדת בנים זכרים.
 
המים מנקזים לבריכת אגירה ולצורך זה נבנו סכרים קטנים להכוונת המים לבריכה,קיים גם מאגר תת קרקעי אשר בו נאספים מים לטיפול בצמחיה בגן ועודפיו מוזרמים לכפר עין רפא הסמוך.
שמורת מעין עין חמד
 
הרי יהודה שמורת סטף
שמורת סטף
כניסה אינה בתשלום 
אזור הרי ירושלים קסטל.
איך מגיעים  מכביש ירושלים תל - אביב   פונים דרומה במחלף הראל וממשיכים דרך מעוז ציון לכיוון קיבוץ צובה  עד לכיכר אחרי קבוץ צובה ומשם על פי השילוט  המפנה לסטף.
 
מירושלים נוסעים לכוון עין כרם,יורדים בירידה אחרי הר הרצל,יורדים אחרי עין כרם עד הכיכר פונים ימינה ועולים עד לכיכר הבאה העליונה והשילוט לסטף.
טלפון  02-6428462
מידע
מחנים את הרכב ליד בית הקפה ומסעדה של סטף, או יורדים ברכב עד שער הכניסה למעיינות,ממשיכים בשביל היורד עד לעין ביכורה הנובע מתוך נקבה גדולה וארוכה, חצובה בסלע, מומלץ להיכנס כדאי להצטייד בפנס, בפארק 2 מעיינות מים ובריכות שניתן לטבול ולשכשך בהם רגליים .
בסיור במקום עוברים בשרידי בתים של תושביו בעבר,האזור בעבר הרחוק התפרנס מחקלאות וכיום משכירה הקרן הקיימת חלקות לאנשים בטרסות מתחת לבריכות ואשר מגדלים בהם ירקות אורגניים ולשימושם האישי.
 
עין סטף היה המעיין המרכזי לכפר הערבי שצמח במקום,מימיו נובעים מתוך מערה טבעית,אשר נחצבה בה תעלה להגברת זרימת המים,ניתן לרדת למערה ולזחול בנקרה .
 
הפארק הצמוד מיועד לפיקניקים , הוא כולל שולחנות,ספסלים,פינות מנוחה ופיקניק,מתקני מנגל ,צמחיה ופינות מוצלות, ברזיות מים, מתקני משחק לילדים.
 
עין בכורה - עין אל שרקייה,המעין נובע מתוך נקבה ארוכה וגדולה,החצובה בסלע, ניתן להכנס אליה בהליכה ,צריך פנסים,במחצית הדרך יש לעלות מדרגה ובסופה מעין חדר ,לאורך הקירות נוזלים מים ומהקיר האחורי,ניתן להבחין בשרידי זקיפים ונטיפים,מימי הנביעה נאספים בתוך בריכת אגירה אשר משמשת גם לרחצה.בקירות הבריכה גומחות אשר שימשו על פי הסברה כמקום גידול דגים בתוך כדי חרס.
 
בשיתוף עם הקרן הקיימת ישנם חלקות חקלאיות המושכרות לאנשים אשר מגדלים ירקות בעיבוד אורגני לתצרוכתם.
הרי יהודה שמורת סטף
 
עין גדי שמורת טבע וגן לאומי
עין גדי שמורת טבע וגן לאומי
שמורת עין גדי –   08-6584285, בית ספר שדה עין גדי -   08-6584288
איך מגיעים בכביש היורד  על כביש 90 מירושלים ,עד צומת הלידו ומשם ימינה  לאורכה של הגדה המערבית של ים המלח במרכז הימה ,ראה שילוט,או מכביש הערבה עד שפך זוהר,  למפעלי ים המלח ובהמשך הדרך.
טלפון לתאום והדרכה : 08-6584285 ,פתוח  אפריל-ספטמבר בין 08:00-17:00, אוקטובר-מרץ בין 08:00-16:00
מידע
שמורת הטבע עין גדי מהווה פלא ייחודי במדבר הצחיח מסביב, בשמורה מצטופפים צמחיה מיוחדת ועשירה, בעלי חיים ,עופות,חרקים,זוחלים, יעלים,שפנים,שועלים,זאבים,נמרים, מאזורי מחייה שונים ואשר לא תמיד אופייניים לאזור,מפלי המים ובריכות האגירה של המים המתוקים ליד.
 
בדרום השמורה זורם נחל ערוגות ובו מסלול טיול בקניון המשובץ במפלים, עין דוד בנחל דוד, עין ערוגות בנחל ערוגות, מעיין שולמית ומעיין עין – גדי.
אתרים בשמורה:
מפל דוד ומפל שולמית  הנמצא בנחל דוד,גובהו 36 מטר,  ומעליו מפל שולמית בינהם ולפניהם בערוץ הנחל עוד מספר מפלים קטנים יותר.
 
מערת דודים הממוקמת באפיק הנחל ,בחלק העליון של מפל דוד ,ניתן להיכנס אליה בשביל ולכניסה להיעזר ביתדות ברזל.
 
מעיין עין גדי המהווה את המעיין הגדול בשמורה, מימי המעין נאספים בבריכה קטנה, וחלקם הגדול מועברים למפעל המים המינרלים עין גדי, רק לאחרונה הגיע הקבוץ להסכמה על הפחתת כמויות המים הנשאבות למפעל המים.
 
מפל החלון והקניון היבש ,ממוקמים בקצה השמורה ובמעלה נחל דוד,כתוצאה מהזרימה של המים בחורפים,נחרץ ההר בקניון צר וגבוה ,אשר אורכו כשלוש מאות חמישים מטר, ובסיומו המפל היבש , המשמש כאשר אין זרימת מים בחודשי הקיץ ,כנקודת תצפית למפלים והערוץ הנחל התחתון,ומכן שמו החלון.
עין גדי שמורת טבע וגן לאומי
 
הרי יהודה שמורת נחל קטלב
שמורת נחל קטלב
כניסה אינה בתשלום 
מרכז מידע ובית הקפה בר בהר - 02-5333889 פתוח בכל ימות השבוע 9:00 - 17:00 ובשבת 9:00 - 19:00
אזור  הרי יהודה
איך מגיעים  נוסעים מירושלים לכוון נס הרים , פונים ימינה לפני סוף העליה על פי שילוט וסימון,מחנים את הרכב ויוצאים לכוון קבר השייח והבריכות מים.
 
אפשרות נוספת להגיע עד סוף העלייה ,לפנות ימינה לכוון בית שמש ,לעצור אחרי 200 מטר ליד בית הקפה בר בהר, לקבל מידע ומפות, בתחנת המידע של החברה להגנת הטבע ,ומידע על האתרים השונים באזור ולצאת למסלולי טיולים בנחל שורק, נחל קטלב ונחל המערה.שביל נופי נחל קטלב.
מידע
קניון נחל קטלב - קטע יפה במיוחד ביובל של נחל שורק, המוצל על ידי חורש טבעי ומוקף במצוקים. קטע זה מתחיל מהמעיין עין גיורא, ובתוכו נובעים מעיינות עין קטלב,המסלול מתאים למשפחות עם ילדים קטנים. ניתן לטפס על ההר ולחזות בנוף הרים פראי,בחורש עצי קטלב אדומי גזע .
 
בחניונים של יער נס הרים כמו : חניון נשות הדסה,  אשר  מיועדים לפיקניקים , וכוללים שולחנות,ספסלים,פינות מנוחה ופיקניק,מתקני מנגל ,צמחיה ופינות מוצלות, ברזיות מים, מתקני משחק לילדים,בעונת החורף אחת מפינות קטיף הפטריות הטובות בארץ,ומרבצי פרחי הבר המדהימים.
הרי יהודה שמורת נחל קטלב
 
ירושלים מוזיאון הטבע
מוזיאון הטבע בירושלים  
כניסה בתשלום  , נגישות לנכים חלקית .
איך להגיע המוזיאון ממוקם במושבה גרמנית ,בנסיעה לדרום העיר להיכנס לרחוב עמק רפאים,ולפנות לרחוב מוהילבר.
כתובת המוזיאון : רחוב מוהילבר 6 מושבה גרמנית.חנייה בשפע.
טלפון לתאום : 02-5631116
המוזיאון פתוח בימים א,ג, ה בשעות 08:30-14:00 , בימי ב,ד בשעות 08:30-18:00, בימי שישי סגור  ביום שבת בשעות 10:00-14:00.  
מידע
המבנה העתיק שנקרא בעבר  וילה דקאן של המוזיאון נבנה כבית בית קיץ מפואר של אפנדי אמיד בשם  דקאן,הוילה הייתה מוקפת בחצר גדולה ובה שני שערי כניסה השער הראשי לכוון רחוב בתחילת המאה ה 19 שימש כביתו של מושל העיר התורכי,לאחר הכיבוש הבריטי ישב בו תקופה קצרה מושל הבריטי,לאחר מכן הפך למרכז תרבות,ספרייה ומועדון קצינים בריטים ,לאחר מלחמת העצמאות נפתחה במקום מרכזיה פדגוגית שאחד ממדריכיה בשם צבי לב פתח מרכז ללימודי החי והצומח ברץ ישראל,לא לשכוח את בית הנכות במבנה השני של בית הספר בצלאל ברחוב שמואל הנגיד בית האומנים העכשווי ששימש כמוזיאון הטבע והחיי בישראל לראשונה.
 
השטח הגדול של החצר מסתירים מוזיאון ותיק שצמח מאוסף פשוט והתרחב למוזיאון לטבע,כמוזיאון לקהל הוא נפתח בשנת 1962 המוזיאון כיום מציג ,בכניסה חדרים להסבר על תהליך יצירת היקום,כדור הארץ ואוסף מאובנים ,כאשר עולים לקומה השנייה של המוזיאון מתבוננים בפוחלצי חיות ובעלי חיים שונים,חדר גוף האדם והלימוד על מערכות גופנו,תצוגות מתחופ הטבע והקשורות לטבע, אוספים גאולוגיים,עולם הדינזאורים ,עולם יונקים של פוחלצי חיות טרף שגדלו בישראל מסמכים ואביזרים להדמייה של פעולות בטבע, כמו כן מספר מצגות אור קוליות.
 
במוזיאון מתקיימות גם תערוכות מתחלפות ופעילויות לילדים.הדרכה בתערוכות ובמוזיאון מתקיימת בתאום ,ניתן לקבל חוגי הפעלת ילדים וסדנאות ,חוגי הדרכה ופעילות בנושאי טבע,למרות שהוזנח מעט ,בשנתיים האחרונות מתחילה פעילות שכונתית ואנשים שהנושא קרוב לליבם להחיות ולשפר את המקום,סביבתו והתכנים על מנת למשוך את דור העתיד מהטלוויזיה והמחשב.
 
במתחם המוזיאון גינה גדולה וחממה קטנה לגידול צמחים ופרחים, הערוגות בגינה האקולוגית  מעובדות  כיום בידי קולקטיב לגידול ירקות אורגניים לתצרוכת אישית במתכונת גינות אישיות וחוגים של תושבי השכונה בעלי התודעה הירוקה,ניתן לבקר בגינה ללא תשלום ואף מעודדים זאת  כיום מדובר על העברת המוזיאון למיקום חדש .
ירושלים מוזיאון הטבע
 
מושב בר אילן דרך דיפנבייקר דרך רכס המשלטים
דרך דיפנבייקר  דרך רכס המשלטים
כניסה חופשית
איך להגיע  הכניסה מחניון פורצי הדרך לירושלים, בנסיעה על כביש ירושלים תל אביב כקילומטר לאחר צומת בר אילן,יורדים לדרך עפר ולחניון,לאחר הביקור באנדרטה ממשיכים בדרך המסומנת באדום לכוון דרך המשלטים.
 
מידע
החניון והאנדרטה הינם אתר הנצחה גם ללוחמי גדוד 6 של הפלמח,אשר אנשיו ליוו את שיירות המזון לירושלים,השביל מוביל לדרך רכס המשלטים הנקראת גם על שמו של ג'ון דיפונבייקר, שהיה ראש ממשלת קנדה ונחשב לידיד ישראל,בכניסה  לדרך ניתן לקחת מפת הסבר מתוך תיבת המידע.
הדרך חולפת על פני הגדה הדרומית של נחל יתלה,לאחר נסיעה של קילומטר מגיעים לשרידי המכוניות שנפגעו בדרכם לספק מזון לעיר ירושלים הנצורה,במקום ניצבת עמדה להסבר קולי, בעברית ובאנגלית, המספרת על פריצת הדרך הנצורה.
 
ממשיכים בעליה בהר עוד כקילומטר וחצי ומגיעים להסתעפות ,כאשר הדרך המסומנת בירוק מפנה לכוון נחל  אילן ותל עזקה, מחנים את הרכב בצומת וניגשים לגן הסלעים היפני ,על שם האב אוצוקו שיסד את בית השלום היפני,בגן דגם של מדינת ישראל ,קיים דגם גדול יותר המוביל לפסגת ההר, לאחר הביקור חוזרים לרכב .
 
ממשיכים בדרך העפר על פי הסימון האדום,לאחר קילומטר כדאי לעצור בנקודת התצפית על בית משאבות המים לירושלים,ממשיכים כקילומטר עד משלט מספר 7 אשר נכבש בידי צבא ההצלה של הכנופיות,אשר ניסו לכבשו בחזרה ונכשלו , לאחריו מצבת זיכרון לזבולון המר אשר היה שר חינוך בישראל, חולפים על פני משלט 8 , ממשיכים כשני קילומטר עד המשלט הבא מספר 10,אשר ניצב כנגד עמדות התותחים של צבא ירדן.
 
ממשיכים עד לצומת ופונים שמאלה בדרך עוברים למיצדית תורכית ובור מים, אשר כמוה נבנו כמה על מנת לאבטח את הדרך לירושלים,בהמשך נסיעה של כמאה מטר לכוון היציאה משער הגיא מאחורי תחנת הדלק פז.ולדרך ירושלים תל אביב.
אם פונים ימינה אפשר להגיע לפארק איילון קנדה.
מושב בר אילן דרך דיפנבייקר דרך רכס המשלטים
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור