דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים אטרקציות לילדים ומשפחה

 
 
ירושלים אגדת מערת שמעון הצדיק

תודה לצלם מיכאל יעקובסון, בעבור השימוש בתמונותיהם במאמר .

הקדמה

מיקומה של מערת הקבורה שמעון הצדיק ,בחלקה הצפוני של ירושלים במה שנקרא דרך הר הזיתים שהוא הכביש העולה משכונת שייח גרא'ח לכוון הר הצופים ,בחלקה הצפוני של מה שאנו קוראים המושבה האמריקאנית.

במסורת היהודית העוברת מתקופה לתקופה מספרים זקני העיר כיח במערה קבורים שמעון הצדיק וחלק מתלמידיו,לעומתם אנשי הארכיאולוגיה טוענים כי על פי הממצאים שייכת המערה לתקופה הנוצרית או הביזנטית,עדויות למערה אנו מוצאים בכתב ידו של רבי יעקב השליח שסייר בארץ ישראל במחצית המאה השלוש עשר  וסיפר על מערה שנקראה בידי היהודים כמערת קבורתם של שמעון הצדיק ותלמידיו.

במחצית המאה השבע עשר כתב גם התייר הקראי שמואל בן דוד כי היהודים בירושלים מספרים על מערה שבה בור מים שבה נהגו שמעון הצדיק ורעייתו לטבול, האמונה סיפרה כי במערה זאת נטמנו במותם שמעון הצדיק ורעייתו, כיוון שעל פי המסורת כינו הערבים את המערה "ביר אל יהודייה " כלומר בור הטבילה של היהודייה.

ירושלים אגדת מערת שמעון הצדיק
 
מנזר רטיסבון מגדל האיתות התורכי חדל לאותת

מגדל האיתות ממוקם מצידו הימי של מנזר רטיסבון ברחוב שמואל הנגיד בירושלים

 

בתקופת אל תורכ הוקמו עשרות מגדלי איתות עשן בין ירושלים בואך לנמל יפו,סימני האיתות כדוגמת האינדיאנים באמריקה סימני עשן  ומאוחר יותר תאורת עששיות –לפידים , מגדל זה הוקם בתחילת המאה ה 19 בצילומים מסוף המאה ה 18 לא נראה המגדל בצילומים של המנזר שישב חשוף על הגבעה.

 

המנזר עצמו נבנה בשנים 1876- 1897 בידי המסדר הקתולי הצרפתי , שמו של האדריכל הצרפתי היה דומא , בעברו מנזר ובית יתומים מקצועי לילדים וכיום בית מדרש לנזירים המגיעים לתקופה של ארבעה שנים ללימוד בחסות הוותיקן וצליינים מאירופה בעיקר מאיטליה אין אני מספר את כל גלגולי המקום ועברו עד מלחמת ששת הימים מתקופת השלטון התורכי והאנגלי ואפילו תקופה של גדוד העבודה העברי ששכן במקום .

 

     

 
מנזר רטיסבון מגדל האיתות התורכי חדל לאותת
 

המוזיאון ממוקם בכניסה הראשית של הר הרצל, כניסה בתשלום  , נגישות לנכים .

טלפון לתאום :  02-6321515  ,02-6321500, המוזיאון פתוח בימים א - ה בשעות 09:00-16:30 ,בימי שישי 08:45-12:15 , בשבת המוזיאון סגור.

 

מוזיאון המבוסס בעיקר על מיצגים אור קוליים ,המאפשרים למבקר לחוש את העבר וההווה בפיתוח הרעיון הציוני, כאשר הוא מכוון לבני הנוער ולתיירים, אשר לא חוו את הרעיון הציוני הטהור ,אל מול ההתלבטויות והמציאות שנוצרה בישראל, תוכניות המוזיאון מיועדות לכולם ולציבור המעוניין להעמיק את המידע שלו ,על החזון והתקופה של המפעל הציוני.

 

סיור מודרך במסלול המוזיאון אורך כשישים דקות, הסיור מחולק לארבעה תקופות ,בעת הביקור עוברים בין האולמות השונים, וצופים במיצגים השונים ,הכוללים הדמיית ישיבת הקונגרס הציוני הגדול בעיר בזל ,ששם הוכרזה ההקמה של הציונות והשאיפה לבית לאומי ליהודים.

 

ניתן להשתתף ב פעילויות חינוכיות הכוללות סדנאות ייחודיות, סיורים מודרכים וימי עיון בסדנאות, שנועדו להרחיב את הידע ההיסטורי תוך בחינת המקום האישי ביחס לסוגיות הלאומיות.


הר הרצל מוזיאון בינימין הרצל בירושלים
 
ירושלים גן החיות התנכי

הכניסה בתשלום ניתנת אפשרות לסיור מודרך בתאום.

אזור מלחה ירושלים  

איך מגיעים  בכניסה לעיר נוסעים בכביש בגין עד לקניון מלחה,אחרי שעוברים את הקניון פניה שניה ימינה לפי השילוט.

טלפון לתאום  6750130 - 02 , 6750125- 02

התצוגה פתוחה בימים א – ה בשעות 09:00-19:00 ,ביום שישי בשעות 10:00-16:30 ביום שבת בשעות 10:00-18:00.

מידע

גן החיות מיועד לילדים ולגדולים ,בתאום ניתן לקבל סיור מודרך בלוית הסברים ומידע על שוכני הגן, הגן משולט בשילוט מודרני מאיר עיניים,המכיל אינפורמציה עדכנית על כל חיה ומכוון את הקהל לכל נקודות האטרקציה  והשירותים השונים.
 

ספור גן החיות התנכי הירושלמי מתחיל ברחוב הרב קוק פינת הנביאים מאחורי מכללת הדסה.

 

 

ירושלים גן החיות התנכי
 

  FOZ - ראשי תיבות של המילים: Friends Of Zion Museum

מוזיאון חדש בירושלים שנפתח במחצית יולי 2015 ,הכניסה בתשלום ובהדרכה קבוצתית של קבוצות המונות עד 25 מבקרים, המוזיאון ממוקם ברחוב רחוב יוסף ריבלין 20 שכונת נחלת שבעה ,במרכז ירושלים (ליד גן החתולות) .

הביקור במוזיאון ידידי ישראל ,נערך בקבוצות מודרכות בתאום טלפוני 02-5329400 , המוזיאון פתוח בימים ראשון – חמישי בשעות 09:30-18:00, ביום שישי בשעות 09:30 – 14:00 ,בשבת בשעות 10:00- 18:00 ,אורכו של הסיור המודרך כשעה .

מוזיאון ידידי ישראל FOZ
 
טחנת הקמח בימין משה

ספור המעשה קשור לסר משה מונטיפיורי בהגיעו לישראל לביקורו הרביעי בישראל בשנת 1857 , עם סכום כסף גדול מעיזבונו של התורם יהודה טורא מניו אורליאנס שנפטר בגיל 90 שנה ,בכסף זה השתמש על מנת להקים ולעזור ליהודים בישראל, בתחילה רצה מונטיפיורי לבנות בית חולים ,אך משפחת רוטשילד הקדימה אותו בהקמת בית החולים רוטשילד ברחוב הנביאים .

בדרכו לארץ הוא עצר בקושטא אצל הפחה וקיבל אישור – פירמאן , לקניית חלקות אדמה שיחפוץ,כאשר הסתובב לבטח מחוץ לחומות ,בעלי החלקה שעלייה הוקמה שכונת משכנות שאננים.

בעלייה של החלקה שנקנתה בת מעל לשמונה עשר אלף מ"ר ,או קרוב לשבעים אלף אמות מרובעות,היה מושלה לשעבר של העיר ,שהיה ידידו של מונטיפיורי,המשא ומתן נמשך מספר שעות ,כאשר המושל מציע את האדמה בחינם לרגל ידידותם ומפאת הכבוד  ומנגד מונטיפיורי מציע אלף לירות אנגליות,לאחר משא ומתן שמשך שעות נקבע המחיר ומיד נרשם עוד באותו היום בקושאן בטאבו ונחתם בתחילה מול הקונסול האנגלי ולאחר מכן בפני קאדי משפטן ערבי.

טחנת הקמח בימין משה
 
טחנות הרוח המשופצות בירושלים

הטחנות ששופצו ונותרו בירושלים נבנו בתכנון ארכיטקטוני מקובל אירופאי של מבני אבן חרוטים דו קומתיים מאבנים שנמצאו במקום ,לכיפה בחלקם הגבוהה חוברו כנפיים ומנגנון לטחינה הוכנס למבנה.

 

טחנת הרוח בימין משה, הוקמה בשנת 1857 בידי משה מונטיפיורי,כאשר יצאה השכונה הראשונה היהודית מחוץ לחומות העיר העתיקה,הטחנה שימשה לטחינת קמח, בכדי לספק עבודה ל 12 המשפחות הראשונות שהתיישבו בימין משה הקים מונטיפיורי את תחנת הרוח .

 

טחנות הרוח המשופצות בירושלים
 
טחנות רוח בירושלים

בירושלים בסביבות השנה 1875  הוקמו ארבעה תחנות רוח מחוץ לחומות העיר, אחת בשכונת ימין משה,אחת ממול למלון פלזה שנהרסה,אחת ברחוב רמבן  כיכר פריז מלון המלכים,אחת ברחוב אגריפס שנהרסה ,בירושלים נותרו שתי תחנות והן : תחנת הרוח של מונטיפיורי בשכונת ימין משה ותחנת הרוח של רחוב רמבם ברחביה.לשתי התחנות שנותרו שופצו כנפי הרוח אך הן אינם פועלות.

 

טחנת הקמח של מונטיפיורי בימין משה הוקמה בשנת 1857 ,בידי משה מונטיפיורי,כאשר יצאה השכונה הראשונה היהודית משכנות שאננים ,מחוץ לחומות העיר העתיקה,התחנה שימשה לטחינת קמח ולפרנסת התושבים,גובה 18 מטר והיא בנויה כחרוט אבן דו קומתי  שכיפתו מתכת.לאחר שמנגנון ההפעלה התקלקל וירדה הכדאיות הכלכלית בהפעלתה ,עקב הכנסת תחנות לטחינה עם מנועי קיטור ,היא חדלה לשמש כטחנת קמח.

טחנות רוח בירושלים
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור