דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ים המלח מידע כללי

 
 
ים המלח משלחות שחקרו מיפו וממדדו את מפלסו מהמאה ה 19

תופעת ים המלח סקרנה רבים מחוקרי העולם הישן, במאה התשע עשר והעשרים, שפע של תופעות גיאולוגיות אקלימיות ,כימיות ,משקעי מלחים ועוד ועוד , התופעות הללו , והרצון לחקור את ים המלח ,שנחשב כבר אז כמקום הכי נמוך בעולם , משך חוקרים שהותירו לעולם לאחר ביקורם בים המלח, את ממצאיהם במפות ומחקרים. 

אלא שנגד המסיירים יש הטוענים כי מטרת חלק מהחוקרים ,הייתה לסייר תחת השפעה דתית מיסטית וסיפורי התנ"ך ללא כסות מדעית, עוד נטען כי זמן השהות של החוקרים באזור הייתה קצרה מדי למטרות מחקר מדעי ראוי לאזור, חוקרים אלו ,שרובם לא היו בעלי רקע מחקרי מקצועי ,הוזנו בידי מלוויהם המוסלמים או הנזירים באגדות, אמונות ומידע ,שלא היה בעיקרו מדעי.

חלקם כתבו את סיפוריהם וחוויותיהם כסיפורת ולא כמחקר ,חלקם אף עסקו בוויכוחים פילוסופיים בלהיטות יתר במקום לחקור בעובדות המדעיות היבשות, חלק מהמשלחות הראשונות אף יצרו מפות חד מישוריות ,שלא הראו התייחסות להבדלי הגובה ,בין אזור הכנרת בדרכו דרך נהר הירדן לים המלח הנמוך מגובה פני הים.

ים המלח משלחות שחקרו מיפו וממדדו את מפלסו מהמאה ה 19
 

כאשר התיישבה ועדת השמות הממלכתית לקבוע את שמו של הישוב קלייה ניתן לו על פי ההסבר הרשמי השם כשם צמח הגדל באזור, ששמו נזכר במסכת עירובין , יש הטוענים כי שם האזור נלקח משמו של מלון קליה ,שהוקם ביד חברת קליה בידי חברת "שפת ים ומבראה בע"מ " בניהולו של המלונאי הארי לוי בתחילת 1938 .

לאחר עזיבתו את גרמניה בשנת 1933-4 ועלייתו לארץ ישראל בעליית היקים ,הוזמן הארי לנהל את מסעדת העובדים וההנהלה של מפעל ים המלח הצפוני בקלייה, ואת מעגן שיט הסירות ,הארי גם שימש כאחד ממנהלי חברת הבת של מפעל ים המלח שסיפקה שירותים נלווים למפעל.

על פי האגדות שמה של חברת קלייה ,נקרא כשם האשלגן הנקרא בלטיניתKalium המופק מים המלח , אלא שבעת שהוקם היישוב מחדש לאחר מלחמת ששת הימים ניתן לו השם קלייה על פי ראשי המילים "קרוב לים המלח " או "קם לתחייה ים המלח ”בסמליות של התחדשות הישוב היהודי במקום לאחר נטישתו.

ים המלח פרשנויות לשם הישוב קלייה
 
ים המלח הקדמה

חלקו הצפוני של ים המלח משמש כמפגש בין בקעת הירדן לבין בקעת ים המלח, נהר הירדן בזרימתו מבעד לבקעת הירדן נתיבו של הירדן מפותל והוא משנה את צורתו מעונה לעונה בפיתוליו ,מכוון ששיפוע זרימת המים אינו גבוהה ,נאלץ הנהר למצוא לעצמו נתיב למעבר בחציבה בסלעים ובשכבות האדמה הניצבים מולו.

ההיסטוריה מספרת כי בתקופה קדומה השתרע אגם גדול שכלל את הכנרת ועד אזור חצבה כתוצאה משינויי אקלים וגאולוגיים ,החל להצטמצם שטח המים ,שעד אז אידוי המים מקרני השמש היו פחותים יחסית, לאחר שהשטח האגם הצטמצם ,כתוצאה מירידת מפלס המים נחשפה הקרקעית ונחרץ בה נהר הירדן, להולכת עודפי המים שנאספו בגשמים והתנקזו בכנרת .

במרחק שבין הכנרת לים המלח בנהר הירדן, המחבר ביניהם נוצרו בקעות בגאון הירדן עד לבקעת ככר הירדן (העור - הרור)החלק שממערב לירדן שבהם נקוו המים מהרי הגלעד לתוך נהר הירדן בהמשך החלקים (הבקעה) שמסביב לנהר הירדן התרחבו והאדמה הפכה לפורייה ביותר וכללה גם מעיינות מים מתוקים לצרכי החקלאות באזור.

האקלים הנוח יחסית ושפע המים מאפשר גידולים חקלאים במחזוריות של יותר מפעם בשנה לגידול גידולים על שטח אדמה בודד, המים שהצטברו בסופו של דבר בים המלח בלא מוצא או אפשרות להמשיך את דרכם ,החלו בעקבות שינויים אקלימיים ותופעות גאולוגיות , המים בשכבות העליונות החלו להתאדות והמלחים שהיו מסופחים אליהן החלו להצטבר ברובד על קרקעית הים, כתוצאה מהיובש באזור וקצב אידוי המים הרב והצטברות כמויות אדירות של מלחים הפך הים למה שהוא כיום.

ים המלח הקדמה
 
ים המלח סיפור הקמת מפעלי ים המלח הצפוני בקלייה (רבת אשלג )

תודה לחברי וצאצאי חבורת זקני ירושלים ורמת רחל ,שעבדו במפעל ים המלח ,כולל מחותני שעבד במשרדי החברה בקלייה ,על עזרתם בכתיבת המאמר ולארכיון רמת רחל לצילומים.

למפעלי ים המלח החדש הממוקמים באזור סדום מגיעים בנסיעה על הכביש שעובר על גדות ים המלח בין צומת קליה לבין צומת ראש זוהר בנקודה הדרומית של ים המלח.

מפעלי ים המלח הוקמו ,על מנת לנצל את אוצרות הטבע הטמונים בימה ,הנעלמת אט אט מנוף האזור, המלח המופק מים המלח משמש את החקלאות בתעשיית הדשנים , תעשיית הכימיקלים, תעשיית יצור תרופות, מגנזיום לתעשיית הרכב ויוד ועוד.

סיפור העושר הרב של מלחים בים המלח טמון בהיותו אגם שאורכו כשמונים קילומטר ללא מוצא ,הנמצא במקום הכי נמוך בעולם ,אגם שאליו התנקזו מימי נחלים ובעיקר הירדן המובילים עמם מלחים , בזכות מערכת האידוי הטבעית של חום השמש ,מתאדים חלק גדול של המים ,המותירים באגם כעשרים וחמישה אחוז של משקעי מלחים וחומרים כימיים מוצקים ,תנאי החיים בסביבה ובמים המלוחים לא הותירו חיים בסביבתם ומכאן זכה האגם לכינוי ים המוות.

האגדה מספרת כי חוזה המדינה זאב הרצל , ציין בספרו מדינת היהודים מסוף המאה התשע עשר,את חשיבותו הכלכלית של האזור לתעשייה שתקום בארץ ישראל לאחר הקמתה, דבריו אלו נקלטו לאוזניו של מהנדס המכרות היהודי משה נובומייסקי בסיביר, המהנדס משה החליט לבדוק את הנושא ועלה לארץ ישראל בשנת 1911.


ים המלח סיפור הקמת מפעלי ים המלח הצפוני בקלייה (רבת אשלג )
 
ים המלח זיכיון כריית המלח המנדטורי

חברת המלח הארצישראלית שהוקמה לקבלת זיכיון להפקת מלחים מים המלח ,נרשמה בבורסה בלונדון באוקטובר 1929, בינואר 1930 קבלה החברה את הזיכיון לתקופה של 75 שנים, בטרם קבלה החברה את הזיכיון ,לכריית מלחים בחלקו המערבי של ים המלח בצפון הים ובדרומו .

בטרם הקמת החברה ובקשת הזיכיון ,ערך המהנדס משה נובומייסקי משנת 1925 ,שורה של ניסיונות בעזרת מתנדבים ובדיקות מעבדות תוך מציאת פתרונות להפקה יעילה של הקורנליט והפיכתו לאשלג ולברום ויתר המלחים אשר הופקו.

מנהלי חברת המלח  שהוקמה היו :

ירושלים רחוב הנביאים משה נובומייסקי אנגליה : הלורד לייטון ,קולונל דוד לייל, הרי סקר ,א,ו,טננטאנט , מיג'ור טולק , אמריקה : ישראל ב, ברודי, ברנרד פלקסטר, אדוארד פרידמן, פליקס מ, ורבורג .

הון מניות החברה שנרשמו הייתה בסכום של 4000,000 לא"י, 370,000 מתוכם היו מניות בכורה שהניבו מעל לשבעה אחוז רווחים שנתיים למייסדים והמנהלים , והיתרה נמכרו בהגרלה לציבור במחיר של לירה אחת .

בעבור הזיכיון התחייבה החברה לשלם דמי זיכיון שנתיים של לירה אחת, ועוד מאה חמישים לא"י שכר עבודה ,ולחלק מרווחיה לממשל המנדט ולממלכה הירדנית , כמו כן נקבעו כמויות המינימום לאשלג והברום ברמה של 80% ,שהחברה חייבת להפיק בשנה.

ים המלח זיכיון כריית המלח המנדטורי
 
ים המלח הר סדום

מיקומו של הר סדום בחלקו הדרום מערבי של ים המלח, אורכו קרוב לאחד עשר קילומטר ורוחבו כשני קילומטר, גובהו כמאתיים מטר מתחת לגובה פני הים ,כאשר עולים לכיפת הר סדום ניתן לתצפת לכוון השטח הירדני בצד מזרח, נחלים ובקעות .

הפסגה הגבוהה ממול להר סדום, היא ג'בל אום אל עייסין ,בחתך שכבותיו הצבעוניות שנבנו בתהליך של 550 מיליוני שנה ,מתחת לג'בל נית להבחין בעיירה ובמעיינות של אל צאפי (סאפי) .

על פ י עדויות גאולוגיות מתברר כי הר סדום מתרומם לגובה בקצב של 5-9 סנטימטר בשנה המניע להתגבהות ההר טמונה בפעילות החומר שממנו מורכב ההר הכולל שכבות מלח המשולבות בתרכובות של נתרן וכלור ,והתאדות מי הים שמציפים אחת לזמן מה לאורך השנים את האזור ,ולאחר שהמים מתאיידים נותרות שכבות מלח חדשות המגביהות את גובה ההר.

דבר מפתיע נוסף הוא נזילת ההר כתוצאה מלחץ אטמוספרי גדול על כיפת ההר היוצר תזוזה המדמיינת נזילה לצד ,הדוגמה הטובה לכך היא בלון ,שכאשר לוחצים עליו מלמעלה הוא מתרחב לצדדים ,לתזוזה זאת יש להוסיף את משקלו הסגולי הנמוך יחסית של המלח וצפיפותו ,כנגד מעטפת ושכבות הסלעים שמסביבו , על פי המחקרים גובה כיפת הר סדום הייתה לפני זמן רב בגובה של כמאתיים שמונים מטר מתחת לגובה פני הים וכיום נתון זה השתנה להגבהה ניכר מעל נתון זה .

כתוצאה מכך אנו למדים שבשכבות המלח יוצרות תכונות אלסטיות ,שאותה ניתן לראות בתזוזה של שכבות המלח שבינם שכבות דולומיט ופצלים הקשים יותר והלוחצים על שכבות המלח, במחצבת המלח הישנה שבהר.

ים המלח הר סדום
 

כיכר סדום השם השגור בפינו ,איננו בדיוק השם המופיע בתנך והמתאר את המקום, על פי הכתוב בתנ"ך ,השם שניתן למקום היה בקעת הירדן , חלק מחוקרי ים המלח שהגיעו מאירופה ואמרקה, החדורים אמונה ואהבה לסיפורי התנ"ך בספר בראשית ,שחקרו את המקום במאות השנים האחרונות, ניסו לקבוע את מיקומו של האירוע שמסופר בו סיפור סדום ועמורה ,לוט ובנותיו וסיפור ההימלטות מעיר הרשע.

העיר סדום מופיעה בסיפורי התנ"ך כארבעים פעם, והחוקרים כיום נוטים לשער על פי התיאורים בספר התנ"ך, כי סדום ישבה בצפון ים המלח ולא בדרומו , לאחר שהשתרשה הסברה העממית כי סדום שכנה בדרום ים המלח ,תוסיפו לכך את ניצב המלח הנקרא אשת לוט ומערת הקמח שקרסה בחלקה והרי לכם סיפור מקראי בנופח עלילה תנכית שהותאמה לזמננו.

כיכר סדום היא מלחה מדרום לים המלח ,תנאי האקלים הקיצוני של חום ביום וקור בלילה יוצרים תנאי מחייה שאינם קלים לתושבי האזור ,על האזור בעונת החורף יורדים ממטרים שבין 35-50 מילימטר ,המהווים כמות קטנה מאוד לאזור.

בית גידול זה לטבע ולאוכלוסיית החיות ,בשילוב של גבעות חוור הלשון הלבנים ושטחים שטוחים בינם ,הצליח לשמר את עצמו עד תחילת המאה העשרים , למרגלות גבעות ומצוקי החוור הלשון ,נובעים מעיינות השכבה : עין תמר בשמו הערבי עין ערוס, עין הכיכר בשמו הערבי בידה , עין פלוטית (מעיין האהבה).

ים המלח כיכר סדום והמלחה
 
נאות הכיכר עין פלוטית (מעיין האהבה) או המעין הנסתר

בנסיעה על הכביש לאחר הפנייה מהצומת כביש 90 ,לעבר המושבים עין תמר ונאות הכיכר לאחר נסיעה של 4.2 קילומטר מבחינים בצד שמאל בשלט בריכה אופרטיבית ,לאחרי ממשיכים בנסיעה כ 900 מטר ורואים בצדו השמאלי של הכביש , קבוצת עצי דקל וסבך של קנה מצוי ,שם עוצרים בחניון קטן ליד פחים ירוקים ויורדים אל המעיין.

מעיין עין פלוטית קבל את שמו משמה של אחת מבנותיו של לוט, על פי המסורת אחי אברהם המקראי, בסיפור המקראי מספר בראשית המתאר את חורבנה של סדום ,מסופר על פלוטית שדאגה לעניי העיר וחסרי הבית, בני העיר שלא אהבות את פעילותה ,העמידו אותה למשפט שבו דנו אותה למוות על המוקד ,בייאושה זעקה פלוטית לאלוהים לעזרה ,וכתגובה החליט להחריב ולשרוף את סדום והערים סביבה.

מימיו של המעיין צלולים ומעט מלוחים ,ניתן להיכנס לבריכת המעיין לרחצה , עומקה של הבריכה כמטר ,הכניסה והיציאה מהברכה ממוקמת בחלקה הצפוני ,ישנה מדרגה קטנה בפתח הכניסה לבריכה ,האמונה טוענת כי הרוחץ בבריכה או טובל פניו במימיה, תקרב אהבה בין אוהבים ובחירה נכונה בבת הזוג לחיים .

הבריכה נסתרת בין עצי הדקל הפראיים שלידם קנה מצוי ושיחים שונים, לבריכה הוכנסו דגיגים קטנים מסוג נאווית ים המלח בידי תושבי האזור על מנת לשמר את הדג האופייני לאזור (כמו בעין פשחה).

כמאה מטר צפונית לבריכת מעין פלוטית ,לצדו של הדרך לנאות הכיכר, ממוקמת אנדרטת זיכרון לזכרו של קצין הצנחנים סגן ידידיה אליקים אשר ז"ל שנהרג בעת שרות פעיל באזור בשנת 1982.

אין להסתובב בשטח מחוץ לשבילים המסודרים מפחד מוקשים שנסחפים בשיטפונות שמתרחשים באזור בזמן הגשמים בחורף .

נאות הכיכר עין פלוטית (מעיין האהבה) או המעין הנסתר
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור