דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

חיפה קניות וקניונים

 
 
חיפה שוק הפשפשים

שוק הפשפשים של חיפה,ממוקם לאורך רחוב קיבוץ גלויות,שוק הפשפשים של חיפה כולל חנויות קבועות הפתוחות בימי השבוע ברחוב קבוץ גלויות ,בסמטאות הסמוכות כמו ברחוב אלקלעי ובהמשך הרחוב בעלייה ,מתקיים שוק הדוכנים והרצפה של הרוכלים.

יש הבדל במחירי הסחורות שנמכרות בחנויות הקבועות,לבין הסחורות הנמכרות בידי הרוכלים , לכן כדאי להתווכח במשא ומתן למחירים שתשלמו,בשוק ניתן לרכוש כלי בית מיד ראשונה ושנייה,סירים ,מחבתות,צלחות חרסינה וכזאת שעמדה על יד,מטבעות ,קריסטלים זכוכיות,שמוצ'ס ,רהיטים ועוד.

לעומתם בחנויות שברחוב קבוץ גלויות,ניתן לרכוש רהיטים ,כלים עתיקים,אלבומים,וכול מיני מציאות בסגנון של הורינו ,בעת שעלו לארץ ישראל מהגלות,המבינים מגיעים ביום ראשון מוקדם ,על מנת להניח את ידם על הסחורה והמציאות הכדאיות ביותר.

בשאר ימי השבוע המסחר מתנהל על מי מנוחות ,דבר המאפשר לנגוס ממאכליו של מסעדת ז'קו,או ללגום בירה בבית המרזח "מעיין הבירה" ביחד עם אוכל אירופאי שכלח מהעולם,אולי בחומוס מרון תמיד יסופרו האגדות על המציאות הנפלאות משוק הפשפשים ,שהביאו עושר לרוכשים חדי העין,והמאמין יאמין (טוב ליחסי הציבור) על מנת לדחוף את הקונים לזרועות הסוחרים והרוכלים.

חיפה שוק הפשפשים
 
חיפה שוק הקריות

השוק החדש יחסית ממוקם בקריית חיים,בצמוד לתחנת האוטובוסים זבולון,בשדרות העצמאות,שוק הפתוח בימים ראשון-חמישי בשעות היום,כיום מרוכזים קרוב לארבע מאות דוכני מכירה שבהם נמכרים :ירקות פירות,עשבי טיבול.תבלינים,ירקות מוחמצים,גבינות  פירות יבשים ופיצוחים,כלי מיטה,בגדים,פלאפונים ואביזרים,כלי מיטה וכלי בית.

שוק מאובטח מגודר ושערים מאובטחים,חניה רבה חופשית,נגישות לנכים,שירותיים יחסית נקיים,תשומת לב ניתנת לניקיון השוק.

חיפה שוק הקריות
 

חוות התבלינים יסמין ,השייכת למשפחת מועין ופתחה חלבי, שנוסדה בשנת 2014 ממוקמת בשכונה העתיקה בכפר הדרוזי דליית אל כרמל, ניתן לבקר בחווה ובמרכז המבקרים של צמחי מרפא ,סבונים, תבלינים והזיתים, בצורה בודדת או במסגרת קבוצות, ללא תשלום, בימים ראשון – שבת בין השעות 09:00-17:00,ביום שישי עד השעה 16:00, טלפון לתאום 04-9533405 054-6204422.

בעת הביקור בחוות התבלינים ניתן להסתובב בין הערוגות ,להריח ולראות כמה מאות של סוגי תבלינים בחוויה חושית ,בעת הסיור המודרך שומעים המבקרים ,סיפורים וטיפים לשימושם של חלק מהתבלינים וסגולותיהם .

בין היתר מקבלים המבקרים מידע לשימוש בתבלינים גם בבישול, בהגנה הגוף ומערכותיו כנגד תחלואים, ניתן לטעום ולהתנסות מחלק מהמרקחות והמוצרים המיוצרים מצמחים שונים, הצומחים באזור הכפר ובאזורים אחרים, על פי המסורת הדרוזית הארץ ישראלית, מה שאנו מכנים תרופות סבתא כתחליף לכדורים הניתנים כיום כתרופות.

דליית אל כרמל מרכז יסמין חוות תבלינים
 
דליית אל-כרמל השוק הדרוזי

הישוב דליית אל כרמל ,הוא כפרם המפורסם של הדרוזים ,הממוקם במרומי הר הכרמל,הכפר הוקם במאה השבע עשר בידי דרוזים שהגיעו לארץ ישראל מהר הלבנון,לידו ובחלקו הדרומי הוקם הישוב הדרוזי עוספיא,מבחינה מוניציפאלית בשנת 2003 אוחדו שני הכפרים לישות מוניציפאלית אחת שקיבלה את השם עיר הכרמל.

שוק דליית אל כרמל ממוקם ברחובה הראשי של העיירה,עשרות חנויות למכירת כלים,חפצי בית,מזכרות,תוצרת של עבודות יד ,כלי נחושת, סלים, שטיחים, ענתיקות, דברי אמנות,בין החנויות הללו משובצות מסעדות המגישות את מאכלי העדה,דוכני מזון,זיתים,פיתות ולבנה,בין הדוכנים ממוקמות מספר גלריות לאומנות,בקיצור אירוח וקניות בחוויה דרוזית.

ברחובה הראשי של העיירה ,בבית מספר 22 ,ממוקם מרכז המידע והתיירות ובית יד לבנים לזכרם של חללי העדה, שנפלו בעת שרותם במערכות הביטחון בארץ ישראל,בית ששימש בעבר את סר לורנס אוליפנט,אנגלי חובב המפעל הציוני,שהקים את ביתו בשנת 1880,סייע רבות לאנשי העלייה הראשונה
דליית אל-כרמל השוק הדרוזי
 
חיפה שוק וואדי ניסנאס וסיור בשכונה בעיר התחתית

הדרך להגעה לשכונת וואדי ניסנאס ולשוק

הדרכים להגעה היא נסיעה בכרמלית ממרומי הכרמל ולרדת או בתחנת הנביאים ,שם מתחילים את המסלול ברחוב שבתאי לוי ממשו יוצאות מדרגות המוליכות לסמטאות וואדי ניסנאס,או ירידה תחנת סולל בונה משם הולכים ברחוב חורי לסמטאות הוואדי.

כמובן ישנה הדרך החולפת (לבדוק מצב הרגלים) בירידה במדרגות החולפות לצד הגן הבאהיים מטיילת לואי בכרמל ,דרך המושבה הגרמנית ברחוב דוד בן גוריון ,בבית מספר 55 דרך שער הכניסה ,מתחיל מסענו לסמטאות הוואדי.

הקדמה ואדי ניסנאס חיפה

מיקומה של השכונה וואדי ניסנאס (הנמיה) המוסלמית ,שכונה שהוקמה בימי המנדט ,בטרם קום המדינה כשכונת פועלים מוסלמית המכונה בידי תושביה "הוואדי” ,שכונה בחיפה התחתית, בקו החיבור של המושבה הגרמנית לשכונת הדר,השכונה בנויה מארג סמטאות שבהם נבנו בתי אבן ,בני קומה עד שתים בעבר.


חיפה שוק וואדי ניסנאס וסיור בשכונה בעיר התחתית
 
חיפה סיור בוואדי ניסנס

תחילת הטיול בשדרות בן גוריון 55 חוצים את שער הכניסה ונכנסים ברחוב הכנסייה, בתי השירים הממוסגרים נתלים על בתי השכונה היפים ובכל שנה משתנה נושא השירים. את החוט הרעיוני העובר בין השירים מוזמנים המטיילים לקשור ולהתיר, במהלך הטיול ברחובות, כרצונם. קצב הקריאה יכתיב את קצב ההליכה.

  1 ברחוב הכנסייה הכניסה משדרות בן גוריון 55 כאשר נעבור ברחוב הכנסייה נראה קטעי שירים של משוררים יהודים וערבים. זהו פרויקט שנעשה ביוזמת בית הגפן, מרכז תרבות יהודי ערבי פעיל ומוכר מאוד בחיפה.

2 במפגש רחוב הכנסייה עם רחוב מאיר רוטנברג פונים שמאלה ובמפגש עם רחוב אירן פונים ימינה ,בצדו הימני של הרחוב חצר בית שבה צומח פיקוס בנגאלי שתלויים עליו מענפיו שורשי אויר ,בצדו השמאלי של הרחוב גן בהאי סגור שמיועד ונפתח רק למאמיני הדת .

3 מרחוב אירן ממשיכים ימינה, לרחוב הפרסים (מהדת הבהאית) שמצדדיו בתי אמידים ערביים לשעבר, ופונים לרחוב סנט לוקס ,ברחוב נפגוש את ביתו המיוחד והמפואר של העשיר הערבי עזיז כיאט ,בית הכולל עמודי שיש , עזיז כיאט שהיה בן אחת המשפחות הערביות העשירות בעיר, בנה בשנות העשרים, גן תענוגות למשפחתו ,על שטח של ששה וחצי דונם, בחלקו התחתון של וואדי שייך.

חיפה סיור בוואדי ניסנס
 
חיפה מתחם האומנות והקניות קסרא גלארי

מרכז קסטרא שנפתח בשנת 2014, כתובת רחוב פלימן 8 בכניסה הדרומית לחיפה ,טלפון 04-8590001 ,קומות 3 , מידע : מרכז המשלב אומנות, מסחר, יצירה ובילוי, שעות פתיחה בימים א-ה בשעות 10:00-20:00 יום שישי 10:14,שבת בשעות 09:30-15:00, מסעדות - 12:00 עד 24:00 גם שישי ושבת.

שמו של המרכז נובע משרידי התיישבות ביזנטית בשם קסטרא שעליו הוקם המרכז, המתחם הענק בצורת חצי מעגל בן השלוש קומות מקבל את פני המבקר בפסל העץ ההפוך על שורשיו המזדקרים כלפי השמים, מעל חזית המבנה מתנוססים עשרות ציורי הקיר מאריחי חרסינה של האמן פרופסור אריק בראוור ,רצף התמונות מתאר סצנות שונות מסיפורי התנ"ך, כמו :סולם יעקב, אדם וחווה, דוד ובת שבע, שמשון ,ועוד ועוד.

מרכז חיפאי שהוקם בהשקעה אדירה באג'נדה אומנותית ,על מנת לשמש אכסניה לתערוכות מתחלפות, מוזיאון קטן לעתיקות שנחשפו בעת חפירת היסודות, המרכז שימש גם כמוזיאון בובות נפלא שחלף מהמקום.

חיפה מתחם האומנות והקניות קסרא גלארי
 
חנות ספרים קטנה ומטריפה במרומי הכרמל החיפאי

בתחילתו של יום בשעה 6 בבוקר ,בעודי מהלך ברחובותיה של שכונת הכרמל , נתקבל הטלפון מהפולנייה "אל תשכח לקנות עיתון", כיוון שבממלא פסעתי מעדנות בסיבוב הבוקר , הורדתי את עיני מזריחה מופלאה שמעל לנמל ופניתי לקיים את צו השעה .

דוכן קטן ספק חנות ספק בית ממכר עיתונים משך את עיני בשדרות הנשיא 125 ,בתוככי החנות הקטנה ניצב שמוליק המתולתל ראשו בלט מעל לערמת הספרים והעיתונים, המונחת על מדף החזית לאחר שנטלתי את העיתון , התבוננתי מסביב וראיתי ערמות של ספרים משומשים ,כיוון שאני סרוט על ירושלים ,שאלתי בהיסוס האם יש ספרים על ירושלים של פעם.

בחיוך שמתחת לשפם החסר,הוגשה לי המהדורה הראשונה של איתמר בן אבי בנו של בן יהודה,אוסף שירים ורישומים ,בעודי מסדיר את נשימתי שנעתקה,המשיך שמוליק להזרים ספרים ממהדורות ראשונות המיועדות לעיון של סרוטים ואספנים.

חנות ספרים קטנה ומטריפה במרומי הכרמל החיפאי
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור