דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

זכרון יעקב מרכזי מבקרים

 
 
זכרון יעקב סיור לאורך רחוב המייסדים – דרך היין

תודה לצאצאי מתיישבי זיכרון יעקב ובמיוחד לחיליק לייטנר עזרה באיסוף החומר.

שמות רבים לו ,אגדות זקני זיכרון יעקב  מציינים שבעת סלילתו נתנו לו את השם הבומבסטי הרחוב החדש,חכמי הדור החליטו שמכיוון שמגיעים מהעיר יפו יקרא הרחוב דרך יפו,בהמשך נקרא על שם אל בורג' הכפר הערבי, ליצני המושבה החליטו לקרוא לרחוב רחוב הגורן  משום מבנה הגורן הגדול שעמד בתחילתה רחוב ,שעל גבי חבילות הקש בדקו צעירי המושבה את גדולתם , כיום משמש המבנה לעמותת הגדעונים משמרי ההיסטוריה של זיכרון יעקב .

כיוון שבזיכרון הוקמו בתחילה שני רחובות ישרים ,רחוב הפקידים לזכרם של פקידי הברון,והרחוב החוצה אותו נקרא רחוב האיכרים מצפון המושבה לדרומה ,עם עיקול קל בראשיתו (לכוון ביר חנ'זיר מקור שאיבת המים למושבה),הרחוב נקרא על שמם של האיכרים בעלי המשקים והחצרות תושבי המושבה.

תחילתו של הרחוב בקטע הדרומי ,בבית הקברות של המושבה וממולו מגדל המים והגורן המפורסמת של העיר,בתחילה לא נבנו רחובות ,אך הם הוספו לאחר מכן שהמרווח מחזית הבית למדרכה היה כחמישה מטר,רוחבו של הרחוב תוכנן למרווח ההיקף של סבוב עגלה רתומה לשור או סוס, לאורכו של הרחוב הוקמו חצרות האיכרים.

זכרון יעקב סיור לאורך רחוב המייסדים – דרך היין
 
זיכרון יעקב בית הקברות של המושבה

בית הקברות ממוקם בתחילת דרך היין ברחוב המייסדים 1 ליד מגרש החנייה ותחנת אגד, בית הקברות הוקם על אדמה ציבורית (חלקות שכונו אדמות טרשים) ,הוא הוקם במושבה בשנת 1883 ,כאשר הכניסה המקורית הייתה בחלקו הצפוני באזור רחוב הגרנות של היום,לכן בעת הביקור ניתן לראות כי פני המצבות פונות לכוון הכניסה הצפונית,עד שנפתח בית הקברות של המושבה, נקברו המתים הראשונים בבית הקברות היהודי בחיפה.

חלק קטן מהמשפחות המייסדות הראשונות של זכרון יעקב,נקברו בבית הקברות כאשר נפתח ,חלקם נקברו עקב זקנה ,חלקם עקב מחלות המלריה והשחפת ,אך בעיקר תמותה של בקרב מגורשי תל אביב ויפו מבתיהם, בתקופת מלחמת העולם הראשונה, שחלקם השתקעו במושבה זיכרון יעקב .

כמאה מבין הנקברים בבית הקברות,הם חולי מחלת הקדחת, שהגיעו מהעיר חדרה לטיפול בבית החולים,כיוון שבעירם לא היו מספיק תרופות לטפול במחלה,אלו שלא החזיקו באשפוז ומתו בבית החולים במושבה זכרון יעקב .

זיכרון יעקב בית הקברות של המושבה
 
זכרון יעקב בית רבקה וירחמיאל הלפרין

הבית (ממול לבית אהרונסון) רחוב המייסדים 38,בני משפחת לאה וזלמן הלפרין על לוח השיש מצדה השמאלי של הבית חקוק הפסוק " אל תראי תולעת יעקב ",משפט זה נחקק על בית בידי בנו של ירחמיאל ,יצחק הלפרין שהיה חבר במחתרת ניל"י .

יצחק הלפרין אף התקין מחבוא ,בהמשך הסמטה בין בית אביו לבית אהרונסון ,בתוך נקבה צרה שירדה מההר לכוון הים,המחבוא אף שימש את יוסף לישנסקי , שנרדף בידי השלטון העותומאני בהיותו איש המושבה מטולה ופעל על הקשר עם האוניות הבריטיות מתחנת הניסיונות בעתלית של אהרונסון אחיה של שרה .

מקום הסתר כונה נקבת הזהב,משום שבמחבוא זה בנקיק הוטמנו כספים בצורת מטילי זהב שהגיעו מתרומות יהודים באמריקה,על מנת לעזור במאבק היהודי בשלטון העותומאני,בהמשך הועבר חלק מהמטמון לעזרה כלכלית, לתושבי תל אביב יפו לאחר שגורשו בידי התורכים במלחמת העולם הראשונה והתיישבו במושבה זכרון יעקב,חלק נוסף הועבר לרופא הלל יפה כעזרה לבניית בית החולים בחדרה.
זכרון יעקב בית רבקה וירחמיאל הלפרין
 
זכרון יעקב חצר חיה ואברהם ברקוביץ ברחוב המייסדים 20

כניסה מרחוב המייסדים, טלפון לתאום 6399308 – 04 החצר פתוחה לביקור בימי שישי ושבת בשעות 11:00-14:00.

 

החצר האחורית ( החקורה ) בביתם של משפחת ברקוביץ הוקמה בשנת 1883, בחצר הבית תצוגת כלים חקלאיים השייכים לתקופה, הבוסתן ומבני המשק,בתאום עם בעלי הנכס ניתן לקבל הדרכה וסיפורת המשפחה מאותם ימים, בחצר נמצאים כלי עבודה, כמה תרנגולות עדיין מנקרות שם

 

רותי ובן ציון - הוא דור שלישי בזכרון הגרים כיום במבנה, מספרים את סיפור המייסדים ,ניתן גם לרכוש מתוצרת חקלאית מתנובת מחלבת הכבשים,שבה מכינים ומוכרים גבינות עיזים,דבש ושמן זית.

 

 

     

זכרון יעקב חצר חיה ואברהם ברקוביץ ברחוב המייסדים 20
 
זכרון יעקב ביתו של חיים בר שוורץ

רחוב המייסדים 19 זכרון יעקב -כיום משרד התווך בראל 

חיים בר אדם דתי ששמר על האמונה ,נמנה על הגל השני למתיישבי המושבה זיכרון יעקב, בשח חלקתו מסביב לביתו טרח ולמד את רזי החקלאות המודרנית לאותם ימים,שיטות מתקדמות אלו הכניס לעבודתו החקלאית במשקו.

מכוח אמונתו החליט לבצע עלייה לרגל לירושלים ככתוב על העלייה לרגל לירושלים בספרי התנך,כיוון שהדרכים היו משובשות ארכה לו הדרך לעלייה וחזרה למושבה כשבועיים.

משפחתו וילדיו ,כיתר התושבים לא אהבו את השלטון העותומאני ,שהתעמר בתושבים שאינם בני דת האיסלם ,ובמיוחד בבני המושבות שלמדו בדרך הקשה את המילה בקשיש .

שנאה זאת הניעה צעירים להצטרף לתנועת נילי שעסקה בעיקר בריגול כנגד השלטון העותומאני לטובת הצבא הבריטי, כתוצאה מפעילות זאת נעצר בנו של חיים בר בידי השלטונות,בעת שנתגלתה רשת הריגול ,כתוצאה ממעצר זה של ראובן בנו של חיים, הוא עונה ומת בכלא מעינויים אלו.

זכרון יעקב ביתו של חיים בר שוורץ
 
חצר דור און (חצר המוכתר אבא שכטר ראש מועצת המושבה )המייסדים 22

כיום בבית שבחצר מתגורר אמיר דור און ,נכדו של אלון פייקוביץ (משפחת יגאל אלון) משפחה ממייסדי המושבה בנימינה,שנשא את לאה נכדתו של המוכתר במושבה זכרון יעקב אבא שכטר בנו של ישראל וטובה שכטר ששימש כראש מועצת המושבה זכרון יעקב,

הנכד אמיר דור און,עבד לפרנסתו כמנהל בית ספר,לאחר מכן ייסד את החווה החקלאית ערוגות רבקה ,לזכרה של רבקה אהרונסון שאף תרמה את חלקת האדמה להקמת החווה החקלאית

כיום לאחר שנטש את ההוראה ונטש אף את החווה החקלאית ערוגות רבקה,החליט כי הוא מחדש את המסורת החקלאית של משפחתו משפחת פייקוביץ ומסורת רעייתו ממשפחת שכטר והקים בחצרו ,חוות גידול לשתילים והתמחות בשתילי גפנים ליין.

חצר דור און (חצר המוכתר אבא שכטר ראש מועצת המושבה )המייסדים 22
 
חצר מלון הרשקוביץ כניסה מרחוב המייסדים 28 ,מול חצר וילדר, בסמוך לבית הכנסת

תודה לאגודת כרמים ולמועצה לשימור בתים בעזרה בהכנת המאמר.

 

הקדמה

 

מלון הרשקוביץ הוקם בידי אביגדור הרשקוביץ בשנים 1892-5,לבית המגורים שלו בן הקומה האחת וגג הרעפים,הוסיך בחזית ארכדרה של קשתות,בעת בניית בית מגוריו, חפר אביגדור שני חללים מתחת לקומת הממסד ובחצר הפנימית,שאחד מהן שימש מרתף לאחסנת בקבוקי יין וכלי עבודה,בחצר החיצונית של המבנה בנה אורוות סוסים.

 

בתחילה בנה אביגדור מבנה שכלל שלושה חדרי אירוח,בקומת הממסד הוסיף עקיבא בהמשך עוד חדר לאירוח ומטבח וחדר אוכל, בתחילה שימשו חדרי הלינה לעובדים במישקי האיכרים או לפקידי הברון שהגיעו לביקור וגם לאורחים מזדמנים,את המבנה בנה מאבני גיר שנחצבו באזור,ובעת שהגדיל ובנה את המלון הוסיף קומה שנייה כאשר רצפת הקומה השנייה נבנתה מקורות עץ שהונחו על קירות הקומה הראשונה, אותם ציפה בלבידי עץ,מעליהם הניח את הקירות שחופו בגג רעפים,חזית הקומה השנייה תאמה לחזיתות כול המרפסות ,ארקדה שפתחיה קשתיים .

חצר מלון הרשקוביץ כניסה מרחוב המייסדים 28 ,מול חצר וילדר, בסמוך לבית הכנסת
 
חצר משפחת יעל ועקיבא הרשקוביץ רחוב המייסדים 30

חצר הקיימת משנת 1883 ,בצמידות לבריכת המים, כניסה מרחוב המייסדים,בחצר מוצגים,כלי עבודה חקלאיים שהיו בשימוש בעבר,השתמרה החקורה (החצר האחורית) ובוסתן הפרי שבחצר,בחצר חנות לממכר גבינות,שמן ודבש מיצור עצמי.

 

מועדון ענבלים, הכניסה בתשלום למועדון העינבלים, טלפון 04-6392584 רחוב בדרך היין מועדון לצלילי הענבל, אחת לחודש, נערכים באולם ענבלים קונצרטים קאמריים ייחודים , בהשתתפות אמנים מן השורה הראשונה,בנוסף קונצרט נבל של עדינה הרעוז.

חצר משפחת יעל ועקיבא הרשקוביץ רחוב המייסדים 30
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור