דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

זכרון יעקב פארקים וחניונים

 
 
זיכרון יעקב גן טיול – גן בן מאה
גן טיול – גן בן מאה
הגן ממוקם בלב המושבה בפינת הרחובות הרצל והנדיב ,צמוד למוזיאון העלייה הראשונה.
הגן פתוח לביקור חופשי
מידע
הגן הוקם וניטע בשנים 1888 -  1886 בידי פקיד הברון פרנסיס דיגור, הגן הורכב מצמחים ועצי נוי בלבד, לאחרונה שופץ ושודרג והוסף לו מגרש שעשועים ומשחק,בריכת נוי,שולחנות לפיקניק.
 
שעריו עוצבו מברזל ,והונחה בו צנרת להשקיה ,אשר אפשרה שתילת צמחיה ודשא, מתחת לעצים הוצבו ספסלים, השיפור הגדול היה כאשר נוספה לגן בריכת נופרים עם מזרקות,כיום הוכנסו דגים צבעונים לבריכה,תהליך השימור שולבה הקדמה בשימוש בחומרים חדשים ושימור הרעיון הישן.
 
בימי שישי מתקיים בו שוק אמנים בשעות 10:00-15:00 .
זיכרון יעקב גן טיול – גן בן מאה
 
זיכרון יעקב גן הברון – גן הטיול

הגן הממוקם במרכז המושבה זיכרון ,בפינת הרחובות הרצל והנדיב,בסיפורו של גן הברון קשור לגינתו של פקיד הברון פרנסיס דיגור שהחליט להוסיף לבית מגוריו גן נוי בשנים 1886-8 , הגן השתרע על השטח שכיום הוא נמצא בתוספת לחלק שבית המועצה יושב עליו והגיע עד בית הפקידות,שהיה ביתו הפרטי של הפקיד –אגרונום  פרנסיס דיגור , לאורכו של מרבית רחוב המייסדים ואפילו נשק לבית ההסתדרות בשכונה .

לצורך הגשמת חלומו להקים גן כדוגמת הגנים בצרפת מולדתו, לצורך זה החל האגרונום לכרות אדמה להקים בורות על מנת להקים מזרקות ובריכות מים לגידול צמחי מים, בניגוד לצורת הגנים שבחצרות האפנדים הערביים העשירים הבוסתן ,הגן נוי בזיכרון יעקב לא הוקם בסגנון בוסתן והיה ללא עצי פרי,מטרתו היחידה של הגן הייתה לשמש גן טיול ומנוחה ,ואכן תושביה של זיכרון יעקב היו נוהגים לפסוע בין שבילי הגן ,ליהנות מריחם של צמחיו הפרחוניים ,הגן גם שימש להתערות של צעירים וצעירות בשעות הערבית.

בקרב תושביה הערביים של הכפרים הערביים בסביבת המושבה כמו זמרין היו התושבים מספרים בשבחו של הגן ללא עצי הפרי,כיוון שנדרשו כמויות מים ניכרות להשקיית העצים מיד שהוקמה בריכת המים והצנרת לאחריה חובר צינור מים להשקיית הגן בשנים 1901-3

זיכרון יעקב גן הברון – גן הטיול
 

מסלול הטיול מתחיל בחניון החרובים ממנו נרד אל הנחל בעקבות סימון שבילים אדום לאורכו של שביל מסודר ונח להליכה עם עגלות, ומוצל ברובו.

הנחל ובריכת השכשוך

ירידה קצרה מהחניון תביא אותנו אל גדת הנחל שלאורכו נלך עד בריכת שכשוך קטנה ורדודה, שאפשר לעצור בה להתרעננות קצרה עם הילדים ולשבת בצמוד למפל הקטן שזורם לאורך כל השנה, בהמשך המסלול בדרכנו בירידה נעבור ליד סכר בטון ונגיע לקטע המפלון של נחל השופט, שלצידו בריכת מים קטנה. מומלץ לחלוץ נעליים ולהשתכשך במים.

מהבריכה שלאחר המפלון נמשיך לאורך הנחל, נעבור מבנה של תחנת שאיבה ונמשיך במסלול לצד מנהרות בסבך הקנים שאפשר לעבור בהם במעין מבוך חווייתי כמעט כמו בג'ונגל, לטפס בזהירות על עץ שעובר כמו גשר על פני הערוץ היבש ולהיכנס למערה נמוכה שעל התקרה שלה הצטברו נטיפים קטנים .

נחל השופט סיור
 
יער חדרה
יער חדרה
כניסה חופשית
איך מגיעים במחלף אולגה פונים מכביש החוף לכיוון חדרה. יורדים במחלף חדרה ונוסעים לפי השילוט אל תחנת הרכבת מערב חדרה שבסמוך אליה נמצא היער.
 
מידע
יער חדרה הגובל בכביש הרוחב בין חדרה לגבעת אולגה, ניטע בשנת 1896 בכספו של הברון רוטשילד,בשטחי ביצת בירכאטס, על מנת לעזור בישוב הביצה, בעבר היה היער גדול אך התורכים בשימוש בעצי היער על מנת להניע את קטרי הרכבת נטלו מן העצים וכיום נותרה חלקה קטנה ליער הגדול אשר היה במקום,כיום נותרו בה עצי אקליפטוס אלון וחרוב.
 
כאשר יוצאים מחניון הקקל ביער האיקליפטוסים,ופונים מערבה בדרך הגובלת ליער,לאחר 500 מטר מגיעים לברכת ביצת סמר אשר מימיה נאספים רק בחורף ממימי הגשם ויוצרים ביצה.

בקצהו הדרומי של היער, ממוקם חניון נוסף,וכאשר ממשיכים עוד דרומה ועולים לגבעת עצי אלון התבור, משם ניתן לצפות על ברכת יער או בשמה הנוסף ברכת עטה.
יער חדרה
 
חדרה פארק השרון

הכניסה חופשית

איך להגיע הפארק ממוקם מזרחית לכביש 2 כביש החוף,הכניסה אליו היא דרך הכביש הנקרא רחוב אהרון אהרונסון ומיד לאחר חציית פסי הרכבת, פונים ימינה בעקבות השלטים לתחנת רכבת חדרה מערב. עוברים את תחנת הרכבת וממשיכים עם שביל העבר כמה מאות מטרים עד לחניון שבו מחנים את הרכב.

 

או מדרך העפר הצמודה לתחנת הדלק דור אלון אשר נמצאת כ - 4 קילומטר  דרומית לחדרה על כביש 4  ומדרום לצומת חדרה.

חדרה פארק השרון
 
חדרה הפארק ובריכת יער או עטה
פארק חדרה בריכת יער או עטה
כניסה חופשית
איך להגיע איך להגיע הפארק ממוקם מזרחית לכביש 2 כביש החוף,הכניסה אליו היא הכביש הנקרא רחוב אהרון אהרונסון ומיד לאחר חציית פסי הרכבת, פונים ימינה בעקבות השלטים לתחנת רכבת חדרה מערב. עוברים את תחנת הרכבת וממשיכים עם שביל העבר כמה מאות מטרים עד לחניון שבו מחנים את הרכב.
 
או מדרך העפר הצמודה לתחנת הדלק דור אלון אשר נמצאת כ-4 קילומטר  דרומית לחדרה על כביש 4  ומדרום לצומת חדרה.
כניסה נוספת לבריכת יער מאזור התעשייה עמק חפר כביש מספר  4  לבריכת יער ויער אלון התבור והחרוב.
מידע
הסיור מתחיל בתחנת הדלק, תחילתו לכיוון מערב בדרך עפר סלולה ונוחה להליכה ולנסיעה. לאחר כ  800 מטר  יש לפנות  דרומה בסימון שביל כחול לבן כתום, בסמיכות  לבריכת יער לאורך שדרת האיקליפטוסים.
 
אחרי שעברנו  600 מטר, פונים במסלול מזרחה חזרה לסימון הכחול והשביל הופך להיות חולי יותר. המסלול מקיף את בריכת היער מדרום בין עצי האיקליפטוס ומגיע לדרך עפר הצמודה לכביש 4 ממערב ולאורך בריכת היער. המסלול מסתיים בנקודת ההתחלה החניה.
 
שלוליות החורף , אין להיכנס לתוך הבריכה קיימת סכנת טביעה. האדמה בוצית במיוחד.
בעבר עקב תנאי הקרקע נוצרו ביצות גדולות באזור,בעונת גשמי החורף נוצרות כיום לאחר הייבוש והניקוז מספר ברכות בחורף כמו בריכת סמור,והידועה היא ברכת עטה או בשמה השני בריכת יער , בשנות חמישים שישים היא שימשה כבריכת דגים. לאחר מלחמת ששת הימים הובאו לכאן מבקעת בית-צידה תאואים , הבריכה משתמשת מקום גידול למינים רבים של צמחים ובעלי חיים. , צמחיית מים רבה ומגוונת.
חדרה הפארק ובריכת יער או עטה
 
שמורת אחו בנימינה
שמורת אחו בנימינה
איך מגיעים נכנסים לבנימינה ,ממשיכים מעבר לתחנת הרכבת עד לצומת גבעת עדה,ממשיכים כקילומטר,ולפני שדרת העצים,בדרך לפרדס חנה,נמצאת פניה לדרך עפר מינה לצד מערב,במקום ניצב שלט של ירוק של רשות הטבע, המסמן את האחו.
כניסה חופשית
מידע
שמורת טבע שאינה מוכרת ,השטח שימש כמרעה לפרות,שטח צר בכביש בין כביש בנימינה לפרדס חנה  ובין מסילת הרכבת, האדמה בשטח אינה סופגת את מימי הגשמים,ולכן נוצרות שלוליות במקום,בכל שנה ,בעיקר בסביבות פורים , בחודשים מרץ אפריל, פורחים סוגי סחלבים כמו סחלב הביצות בצבע סגול המתרומם לגובה שבין 40-50 סנטימטר,וסחלב שיפתן בצבע חום בעל שפה המשמשת כנקודת נחיתה לחרקים בתהליך האבקה .

הביצה נעלמה כמעט לחלוטין משהוקמה מערכת ניקוז למים,אך חזרה בחלקה כאשר הקימו את אגמי מנשה,ומימי התהום עלו למעלה.
שמורת אחו בנימינה
 
מצודת ומוזיאון שוני בפארק זבוטינסקי

כניסה בתשלום למצודה ,ללא תשלום החניה והכניסה לפארק זבוטינסקי, האמפי המשוחזר,בריכת הרחצה הרומאית,בית הבד,מוזיאון אחיעם שושני, נגישות לנכים .

המוזיאון הממוקם במבצר שוני נמצא  בדרך בין בנימינה לזיכרון יעקב  .

טלפון לתאום :  04-6389730

המוזיאון פתוח בימים א - ה בשעות 10:00-16:00 , בימי שישי ובשבת ביקורים לקבוצות והדרכה בתאום.

מידע

המקום שימש כמצודת הגנה על דרך החוף,בסביבתו מעיינות אשר שימשו את הורדוס להולכת מים לקיסריה,מסביבו חומות הגנה,בשנת 1914 נרכש בידי הפועל הצעיר ,בשנת 1939 נרכש בידי אנשי ביתר,ונערכו בו קורסי פיקוד של האצל,בשנת 1986 בעקבות בלייה של המקום החל בו שיפוץ וחפירות קבועות.

מצודת ומוזיאון שוני בפארק זבוטינסקי
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור