דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

זכרון יעקב אטרקציות לילדים ומשפחה

 
 
זיכרון יעקב גן טיול – גן בן מאה
גן טיול – גן בן מאה
הגן ממוקם בלב המושבה בפינת הרחובות הרצל והנדיב ,צמוד למוזיאון העלייה הראשונה.
הגן פתוח לביקור חופשי
מידע
הגן הוקם וניטע בשנים 1888 -  1886 בידי פקיד הברון פרנסיס דיגור, הגן הורכב מצמחים ועצי נוי בלבד, לאחרונה שופץ ושודרג והוסף לו מגרש שעשועים ומשחק,בריכת נוי,שולחנות לפיקניק.
 
שעריו עוצבו מברזל ,והונחה בו צנרת להשקיה ,אשר אפשרה שתילת צמחיה ודשא, מתחת לעצים הוצבו ספסלים, השיפור הגדול היה כאשר נוספה לגן בריכת נופרים עם מזרקות,כיום הוכנסו דגים צבעונים לבריכה,תהליך השימור שולבה הקדמה בשימוש בחומרים חדשים ושימור הרעיון הישן.
 
בימי שישי מתקיים בו שוק אמנים בשעות 10:00-15:00 .
זיכרון יעקב גן טיול – גן בן מאה
 
זיכרון יעקב דרך היין

רחוב המייסדים

דרך היין הינו שחזור רחוב המייסדים ,המשמש כרחובה הראשי של המושבה, תוך הקפדה על שמירת המבנה האורבאני הישן והחזרת עטרה ליושנה,לצערנו כמו בכל מקום חלק מהשיקולים העסקיים במקום ,החטיאו את הרצון האמיתי ,לשחזר במדויק את העבר .

 

אומנם שוחזרו מבנים ושולבו אלמנטים שהיו אופייניים לאותה תקופה,כמו פנסי רחוב,גדרות,גגות,אלמנטים של עץ וברזל בפתחי הבתים, ובתוך הבתים,שיפוץ ריהוט וחפצי בית שונים,נשתמרו החצרות בניחוח האופייני לאותה תקופה,סוף המאה השמונה עשר, לאורכה של הדרך ממוקמים רבים מאתריה והאטרקציות של המושבה,נפתחו בתי קפה,גלריות,בית יין ומסעדות.

 

זיכרון יעקב דרך היין
 
זכרון יעקב סיור לאורך רחוב המייסדים – דרך היין

תודה לצאצאי מתיישבי זיכרון יעקב ובמיוחד לחיליק לייטנר עזרה באיסוף החומר.

שמות רבים לו ,אגדות זקני זיכרון יעקב  מציינים שבעת סלילתו נתנו לו את השם הבומבסטי הרחוב החדש,חכמי הדור החליטו שמכיוון שמגיעים מהעיר יפו יקרא הרחוב דרך יפו,בהמשך נקרא על שם אל בורג' הכפר הערבי, ליצני המושבה החליטו לקרוא לרחוב רחוב הגורן  משום מבנה הגורן הגדול שעמד בתחילתה רחוב ,שעל גבי חבילות הקש בדקו צעירי המושבה את גדולתם , כיום משמש המבנה לעמותת הגדעונים משמרי ההיסטוריה של זיכרון יעקב .

כיוון שבזיכרון הוקמו בתחילה שני רחובות ישרים ,רחוב הפקידים לזכרם של פקידי הברון,והרחוב החוצה אותו נקרא רחוב האיכרים מצפון המושבה לדרומה ,עם עיקול קל בראשיתו (לכוון ביר חנ'זיר מקור שאיבת המים למושבה),הרחוב נקרא על שמם של האיכרים בעלי המשקים והחצרות תושבי המושבה.

תחילתו של הרחוב בקטע הדרומי ,בבית הקברות של המושבה וממולו מגדל המים והגורן המפורסמת של העיר,בתחילה לא נבנו רחובות ,אך הם הוספו לאחר מכן שהמרווח מחזית הבית למדרכה היה כחמישה מטר,רוחבו של הרחוב תוכנן למרווח ההיקף של סבוב עגלה רתומה לשור או סוס, לאורכו של הרחוב הוקמו חצרות האיכרים.

זכרון יעקב סיור לאורך רחוב המייסדים – דרך היין
 
זיכרון יעקב בית הקברות של המושבה

בית הקברות ממוקם בתחילת דרך היין ברחוב המייסדים 1 ליד מגרש החנייה ותחנת אגד, בית הקברות הוקם על אדמה ציבורית (חלקות שכונו אדמות טרשים) ,הוא הוקם במושבה בשנת 1883 ,כאשר הכניסה המקורית הייתה בחלקו הצפוני באזור רחוב הגרנות של היום,לכן בעת הביקור ניתן לראות כי פני המצבות פונות לכוון הכניסה הצפונית,עד שנפתח בית הקברות של המושבה, נקברו המתים הראשונים בבית הקברות היהודי בחיפה.

חלק קטן מהמשפחות המייסדות הראשונות של זכרון יעקב,נקברו בבית הקברות כאשר נפתח ,חלקם נקברו עקב זקנה ,חלקם עקב מחלות המלריה והשחפת ,אך בעיקר תמותה של בקרב מגורשי תל אביב ויפו מבתיהם, בתקופת מלחמת העולם הראשונה, שחלקם השתקעו במושבה זיכרון יעקב .

כמאה מבין הנקברים בבית הקברות,הם חולי מחלת הקדחת, שהגיעו מהעיר חדרה לטיפול בבית החולים,כיוון שבעירם לא היו מספיק תרופות לטפול במחלה,אלו שלא החזיקו באשפוז ומתו בבית החולים במושבה זכרון יעקב .

זיכרון יעקב בית הקברות של המושבה
 
זכרון יעקב בית רבקה וירחמיאל הלפרין

הבית (ממול לבית אהרונסון) רחוב המייסדים 38,בני משפחת לאה וזלמן הלפרין על לוח השיש מצדה השמאלי של הבית חקוק הפסוק " אל תראי תולעת יעקב ",משפט זה נחקק על בית בידי בנו של ירחמיאל ,יצחק הלפרין שהיה חבר במחתרת ניל"י .

יצחק הלפרין אף התקין מחבוא ,בהמשך הסמטה בין בית אביו לבית אהרונסון ,בתוך נקבה צרה שירדה מההר לכוון הים,המחבוא אף שימש את יוסף לישנסקי , שנרדף בידי השלטון העותומאני בהיותו איש המושבה מטולה ופעל על הקשר עם האוניות הבריטיות מתחנת הניסיונות בעתלית של אהרונסון אחיה של שרה .

מקום הסתר כונה נקבת הזהב,משום שבמחבוא זה בנקיק הוטמנו כספים בצורת מטילי זהב שהגיעו מתרומות יהודים באמריקה,על מנת לעזור במאבק היהודי בשלטון העותומאני,בהמשך הועבר חלק מהמטמון לעזרה כלכלית, לתושבי תל אביב יפו לאחר שגורשו בידי התורכים במלחמת העולם הראשונה והתיישבו במושבה זכרון יעקב,חלק נוסף הועבר לרופא הלל יפה כעזרה לבניית בית החולים בחדרה.
זכרון יעקב בית רבקה וירחמיאל הלפרין
 
חצר מלון הרשקוביץ כניסה מרחוב המייסדים 28 ,מול חצר וילדר, בסמוך לבית הכנסת

תודה לאגודת כרמים ולמועצה לשימור בתים בעזרה בהכנת המאמר.

 

הקדמה

 

מלון הרשקוביץ הוקם בידי אביגדור הרשקוביץ בשנים 1892-5,לבית המגורים שלו בן הקומה האחת וגג הרעפים,הוסיך בחזית ארכדרה של קשתות,בעת בניית בית מגוריו, חפר אביגדור שני חללים מתחת לקומת הממסד ובחצר הפנימית,שאחד מהן שימש מרתף לאחסנת בקבוקי יין וכלי עבודה,בחצר החיצונית של המבנה בנה אורוות סוסים.

 

בתחילה בנה אביגדור מבנה שכלל שלושה חדרי אירוח,בקומת הממסד הוסיף עקיבא בהמשך עוד חדר לאירוח ומטבח וחדר אוכל, בתחילה שימשו חדרי הלינה לעובדים במישקי האיכרים או לפקידי הברון שהגיעו לביקור וגם לאורחים מזדמנים,את המבנה בנה מאבני גיר שנחצבו באזור,ובעת שהגדיל ובנה את המלון הוסיף קומה שנייה כאשר רצפת הקומה השנייה נבנתה מקורות עץ שהונחו על קירות הקומה הראשונה, אותם ציפה בלבידי עץ,מעליהם הניח את הקירות שחופו בגג רעפים,חזית הקומה השנייה תאמה לחזיתות כול המרפסות ,ארקדה שפתחיה קשתיים .

חצר מלון הרשקוביץ כניסה מרחוב המייסדים 28 ,מול חצר וילדר, בסמוך לבית הכנסת
 
זיכרון יעקב גן הברון – גן הטיול

הגן הממוקם במרכז המושבה זיכרון ,בפינת הרחובות הרצל והנדיב,בסיפורו של גן הברון קשור לגינתו של פקיד הברון פרנסיס דיגור שהחליט להוסיף לבית מגוריו גן נוי בשנים 1886-8 , הגן השתרע על השטח שכיום הוא נמצא בתוספת לחלק שבית המועצה יושב עליו והגיע עד בית הפקידות,שהיה ביתו הפרטי של הפקיד –אגרונום  פרנסיס דיגור , לאורכו של מרבית רחוב המייסדים ואפילו נשק לבית ההסתדרות בשכונה .

לצורך הגשמת חלומו להקים גן כדוגמת הגנים בצרפת מולדתו, לצורך זה החל האגרונום לכרות אדמה להקים בורות על מנת להקים מזרקות ובריכות מים לגידול צמחי מים, בניגוד לצורת הגנים שבחצרות האפנדים הערביים העשירים הבוסתן ,הגן נוי בזיכרון יעקב לא הוקם בסגנון בוסתן והיה ללא עצי פרי,מטרתו היחידה של הגן הייתה לשמש גן טיול ומנוחה ,ואכן תושביה של זיכרון יעקב היו נוהגים לפסוע בין שבילי הגן ,ליהנות מריחם של צמחיו הפרחוניים ,הגן גם שימש להתערות של צעירים וצעירות בשעות הערבית.

בקרב תושביה הערביים של הכפרים הערביים בסביבת המושבה כמו זמרין היו התושבים מספרים בשבחו של הגן ללא עצי הפרי,כיוון שנדרשו כמויות מים ניכרות להשקיית העצים מיד שהוקמה בריכת המים והצנרת לאחריה חובר צינור מים להשקיית הגן בשנים 1901-3

זיכרון יעקב גן הברון – גן הטיול
 

מתחם בית אל השייך לעדת הנוצרים שהוקם בידי אמה ברגר בשיפולי הכניסה לזיכרון יעקב מפעלי בדרך אבשלום 1 (מול היקב) בזכרון יעקב ,בשנת 1963 החליטו האחיות אמה ואלזה הגרמניות מהעדה הפרוטסטנטיות בגרמניה,להגיע ולהתיישב תוך כדי רכישת כשש מאות דונם באזור זיכרון ובינימינה,אמונתם כוללת את זכותם של היהודים כעם נבחר שמושבו בארץ ישראל,אמונתם כוללת את חזרתו של ישו לארץ.

סיפורה של המשפחה בנטוויץ – לנגה

המשפטן האנגלי הרברט בנטוויץ בעליה של אחוזת כרמל באנגליה ,הרבט ורעייתו היו ציוניים שרופים לרעיון הציוני , למשפחת בנטוויץ היו אחד עשר צאצאים שקיבלו חינוך ציוני ,מוזיקאלי ואומנות מילדותם ,חלק מילדי המשפחה והרבט בנטוויץ בעצמו ,הגיעו לגור בארץ ישראל .

משפחת בנטוביץ התפרסמו בקושרם את גורלם בארץ ישראל ,הבת השנייה ניטה בנטוויץ לימים לנגה והבת התשיעית  בסדר הלידה 11( שנה לאחר מכן )תלמה לימים תלמה ילין ( הבית הראשון ברחביה בירושלים),הבן נורמן לימים היועץ המשפטי בתקופת המנדט הבן יוסף שנישא לבתו של דוקטור הלל יפה (בית החולים בחדרה) .

זיכרון יעקב מפעלי בית אל של אמה ואלזה ברגר
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור