דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

עכו הכנסיות ומנזרים

עכו כנסיית סנט ג'ורג היוונית אורתודוכסית

הכנסייה ידועה גם בשמה סנט ניקולאס , הכניסה בתשלום כולל הדרכה לקבוצות.

טלפון לתאום 9910563- 04, 9915029 -04 ,איש הקשר אליאס חורי

הכנסייה ממוקמת ברחוב  12 בעכו

 

הכנסייה האורתודוכסית יוונית הוקמה ונחשבת כמבנה הנוצרי הראשון בימי שלטון התורכים בראשונה ,בתחילת שנת 1545  בעיר,בצמוד לכנסיה נבנה גם בית הכומר, על קיר בית הכומר מוצבת טבלת זיכרון לשני קצינים בריטיים שנפלו על הגנת עכו .

עכו כנסיית סנט ג'ורג היוונית אורתודוכסית
 
עכו כנסיית סנט אנדראס - אנדרוס

טלפון   9964082 -04 , 04-9910283 ,הכנסייה ממוקמת בדרום מערב העיר, ברחוב ההגנה 11, הכניסה בתשלום כולל רק לסיור מודרך לקבוצות. תאום עם האב אנדריי.    

שמה של הכנסייה ניתן לה על שם הקדוש סנט אנדרוס, קדוש מפורסם במסורת הנוצרית. או על שם כנסיית סנט אנה, הכנסייה שייכת לזרם האורתודוכסי היווני הקתולי, הכנסייה נבנתה בשנת 1765 במקומה הנוכחי, על פי סקר ארכאולוגי ומפות ישנות ,על חורבות כנסיית סנט אנדרוס הקדוש מתקופת שלטון הצלבנים בעיר.

על פי האמונה היהודית ואגדות העיר, ראשיתו של המבנה כבית כנסת שנבנה בידי הסוחרים היהודים שהגיעו בתקופת הצלבנים לרובע הפיזאני מהעיר פיזה שבאיטליה, פרט נוסף לחיזוק אמונה זאת שהכנסייה פונה לכוון ירושלים ,כמנהג בתי התפילה היהודיים .

כיוון שהמבנה עמד בולט לכוון הים והצריח שבראשו צלב בלט למרחקים ,שימשה הכנסייה כסממן בולט המנחה לכוון הכניסה לנמל עכו ,פנים קירות הכנסייה מעוטרים בציורים יפים הדנים במוטיבים השייכים לנצרות, תקרתה הכנסייה נשענת על קמרונים וחלונותיה מחדירים אור בכול שעות היום לחלל הכנסייה והתפילה.

עכו כנסיית סנט אנדראס - אנדרוס
 
עכו הכנסייה המרונית

הכניסה בתשלום כולל הדרכה לקבוצות, האתר ממוקם בדרום מערב עכו, ליד כנסיית אנדרוס , ומנזר דאם דה נצרת, רחוב 7811 עכו , טלפון לתאום האב עפיף טלפון  04-9912039 ,בעת הביקור והסיור בכנסייה מקבלים   הסברים מאנשי הכנסייה. הביקור בכנסייה הוא בתיאום מראש ובעלות סמלית.

שמה של הכנסייה נובע משמו של  הקדוש מרון הקדוש, שחיי המאה השישית לספירה ושהוצא להורג על אמונתו ,הכנסייה נקראה במאה השבע עשר בשם סנט ניקולאס ,בתקופת שלטונו של פאחר אל דין, בני העדה שייכים בני למסדר המרונים שסולקו מהעיר, לאחר כיבושה בידי המוסלמים, בתקופת שלטונו של המושל פאחר אל דין ,במאה השבע עשר הוא הרשה למאמינים המרונים לחזור ולשפץ ולהתפלל בכנסייה .

מקורו של הזרם המארוני בזרם הקתולי שמקורו בסוריה ,כנסייה שפעלה בזרם הנוצרי המזרחי עד שקבלה את מרות הוותיקן בתקופה הצלבנית הלטינית , יש לציין כי העדה המרונית השתלבה בזרם הלטיני כגוף אחד ששמר על עקרונות אמונתו כתת זרם שלא התמזג והתפורר.

להדגשת הבידול אנו רואים בתפילה המרונית הנערכת בשפה הארמית סורית (בניב ערבי) שבני העדה המרונית השתמשו בה גם כשפת דיבור עד המאה השמונה עשר ,כיוון שבני העדה שמרו על השפה הנקראת שפה ליטורוגית ועל אמונתם הייחודית לנצרות ולישו, כיום משמשת הכנסייה גם את חיילי צד"ל מלבנון שעברו להתגורר בישראל בעיר עכו.

עכו הכנסייה המרונית
 
עכו הכנסייה הפרנציסקנית טרה סנטה

הכנסייה והמנזר הסמוך הפרנציסקנית לטינית-קתולית ,ממוקמת בחלקו הצפוני והצפון-מזרחי של חאן אל פראנג ,טלפון לתאום 04-9917333.

הכנסייה הפרנציסקנית נוצרה מהאמונה בקדוש פרנציסקוס - פרנצ'סקו די אסיזי מייסד הזרם ,שעל פי האמונה הנוצרית עסק בתפילות וסיגופים ותעניות ,בעת היותו נזיר באיטליה ,כאשר החזיונות החלו לגבור על ההיגיון ,נוצרו על כפות ידיו פצעים הדומים לפצעי נעיצת המסמרים בידיו של ישו כאשר נצלב, סימנים אלו גרמו לו להפליג בתחילת המאה השלוש עשר ולרדת בנמל עכו.

לאחר שהגיע לעכו לביקור ,החליטו מאמיניו בעיר ,להקים לכבודו מנזר וכנסייה פרנציסקנית על פי האמונה השבה שרתו נזירים את דת הנצרות הפרנציסקנית קתולית שנקראה בתחילה כנסיית יוחנן המטביל ולאחר מכן על שמו הקדוש פרנציסקוס ,כנסייה זאת נותרה במקום שנבנתה למרות שנפגעה בכיבוש האיסלמי,אלא שכיום נותר בכנסיית המנזר נזיר אחד לשרת את   בני הדת המעטים שנותרו בעכו.

כיום בחלק מהמבנה בן הארבע קומות משמש כבבית הספר של הכנסייה הפרנציסקנית ,בניהולו של הכומר האב קוויריקו ,לומדים ילדים בני תושביה הערביים של העיר, אלא שהאב קוויריקו הזקין ומחכה למחליפו בניהול העדה הקטנה ובית הספר.

עכו הכנסייה הפרנציסקנית טרה סנטה
 
עכו כנסיית סנט ג'ון

הכנסייה ממוקמת על טיילת חומות העיר המערבית בקרבה למגדלור העיר, טלפון לתאום 04-9917999 ,כניסה חינמית .

הכנסייה הפרנציסקנית נבנתה במאה ה-18 ועברה שיפוץ בתום מלחמת השחרור ,הכנסייה נחשבת לזרם הנוצרי הלטיני קתולי ,מבנה הכנסייה צבוע לבן וגג רעפים אדום כמו בכנסיות באיי יוון, על גג הכנסייה היוונית הפרנציסקנית לכוון הים ,מגדל פעמונים מרובע שצבעו לבן , הבנוי בסגנון גותי ומעליו גג אדום בצורת חרוט שמעליו נטוע צלב, משמאלו על גג הכנסייה מגדל עגול ובראשו כיפה בצבע אדום ומעליה מתנוסס צלב ברזל .

עכו כנסיית סנט ג'ון
 
 
 
בניית אתרים - שרקור