דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

עכו המסגדים

עכו מסגד אל מג'דלה

שמו ניתן לו עקב בנייתו בידי אנשי מג'דל ליד הכנרת , איך להגיע בהליכה ברחוב נור אדין אל ישרוטי ,הממוקם ממערב מסגד אל גזאר ,בחלק הצפון מערבי של העיר העתיקה ,מול ארמונו של עלי אגא .

מסגד אל מג'דלה הוקם על מנת להוסיף מסגד נוסף ברובע, תאריך הקמתו משוערך לשנת  1809 המסגד נבנה בידי תושבים מאמינים במג'דל שליד טבריה ,שהגיעו והתיישבו בעיר העתיקה של עכו ,המסגד נתמך וקבל עידוד לבנייתו מהשלטון הממלוכי ,פיקח על בנייתו עלי אגא המשנה למושל עלי פחה , בשנת 1810  נתווסף צריח למסגד.

נוסף לאולם התפילה המרכזי ,קיימים שני חדרי תפילה קטנים יותר שפתחיהם לכוון החצר הפנימית שצורתה טרפז,לאולם התפילות המרכזי מובילה ארקדה שעל גגה שלוש כיפות מזרחיות.

עכו מסגד אל מג'דלה
 
עכו מסגד א' זיתונה

המסגד ממוקם בדרום הרובע ההוספיטלי במרכז של העיר העתיקה , הכניסה בתשלום כולל הדרכה לקבוצות.

 

על פי המסורת המסגד נבנה על שרידי כנסייה מריה הקדושה מיהושפט , המסגד נבנה בימי במושל דאהר אל עומר במחצית המאה השמונה עשר ונמסר לפיקוח מוסדות הדת האסלאמית ,מקור שמו של המסגד ,בעצי זית שהיו נטועים במקום בעבר.

 

במסגד נהגו להתפלל בני הזרם המוסלמי הסופי השזילי, אך הם חדלו להתפלל במסגד ,בעת שהקימו את זוויאת א – שאזלייה בסמוך למסגד במחצית המאה התשע עשר.

 

בעת הביקור במסגד כיום מבחינים בארבע עצי דקל בחצר ,מעל לאולם התפילה המרכזי על הגבהה בצורת מתומן שעליה מונחת הכיפה המרכזית ,מצידו המזרחי של האולם המרכזי ממוקם אולם תפילה הקטן יותר שמעליו גם כן כיפה,כיוון שאולם התפילה המשני גבוה יותר מהאולם הראשי ,כיפתו גבוהה יותר ,לאולם התפילה המשני עוברים מבעד לפתח קשתי , לידו קעורים שני חלונות ובינם גומחת המוחרם הפונה למכה .

עכו מסגד א' זיתונה
 
עכו מסגד מסגד אל-בחר או מסגד אל-מינה בכינויו מסגד הים

לאחר סיום השלטון הצלבני בעיר עכו בין השנים 1191-1291 ,עברה עכו לשליטת השלטון העותומאני בשנת 1517 ,אז הוקם כמסגד סינאן באשה כראשון בעיר עכו, ולכן נחשב המסגד העתיק בעיר עכו ,המסגד נבנה במיקומו הקודם, ליד ח'אן אל-פראנג' במאה השש עשר, אז נקרא מסגד סינאן באשה או מסגד סנאן פאשא.

המסגד החליף את שמו לאל-בחר או מסגד אל-מינה (הנמל) בתקופת שלטונו של הפחה הדרוזי דאהר אל עומר, אז נחרב המסגד ברעש אדמה ,בתקופת שלטונו של השליט שאחריו אחמד גז'אר פחה.

השליט הבא של עכו סולימן פחה ,הקים את המסגד בשנית במיקומו הקיים בנמל עכו בכיכר ונציה, הוא שימש ומשמש גם כיום ,את דייגי עכו בטרם צאתם לעבודתם ,על מנת לשאת תפילה לברכה לדייג טוב ולתפילת ברכת הדרך כמו אצל היהודים,

לאחר שהוקם המסגד בשנית ,החלו תושבי העיר לכנות את המסגד : אל באחר (הים), מסגד ג'יריני (האסם) כהשלכה למושגים החקלאיים אסם התבואה אסם שלל דגים, יש שכינו אותו בפשטות אל מינה ( הנמל) משום מיקומו.

עכו מסגד מסגד אל-בחר או מסגד אל-מינה בכינויו מסגד הים
 
עכו המסגד הגדול אל ג'אזר

הנקרא גם בשם מסגד הפאשה ,גאמע אל באשא ,או מסגד האורות.

הכניסה בתשלום כולל הדרכה לקבוצות, המסגד ממוקם  ברחוב אל גזאר 13 בעכו העתיקה טלפון לתאום 04-9913039 , האתר פתוח מצאת החמה עד השקיעה.

מסגד אל גזאר, נבנה בידי המושל אחמד אל ג'זאר שמוצאו מבוסניה ונשלח לחזק את השלטון העותומאני בעכו בשנת 1781, הצורך להקמתו של המסגד נבע מבעיה של מצוקת מקום ,למספר המתפללים הרב, בשלושת המסגדים שהיו בעיר עכו באותה עת, המושל אחמד אל ג'זאר דאג לתכנונו ולבנייתו של המסגד, בתקופה העותומאנית נחשב מסגד זה כגדול בישראל אחרי מסגד כיפת הזהב בירושלים.

המסגד שחומרי הבנייה להקמתו ,נלקחו משרידי העתיקות בקיסריה, במיוחד עמודי האבן והגרניט הניצבים בכניסה למבנה, חזית המבנה מחופה בלוחות שיש שהובאו מאיטליה, יש הטוענים כי  המסגד נבנה על חורבות כנסיית הצלב הקדוש והקתדראלה ,שגם היא נבנתה על הריסות מקדש פגאני .  

עכו המסגד הגדול אל ג'אזר
 
עכו מסגד אל רמל - מסגד א'שעבי

המסגד ממוקם ברחוב מרקו פולו בשוק עכו העתיקה .

 

המסגד השני אשר נבנה בעיר העתיקה של עכו, תאריך בנייתו המשוערך בשנת 1702 לספירה, מסגד זה הוקם בעיר העתיקה של עכו ,יש הסבורים כי המסגד הוקם על שרידי כנסיית מרים הקדושה ,שהוקמה בידי  קהילת סוחרי מרסי בעיר בתקופה הצלבנית , המסגד נבנה על מנת ,לאפשר תפילה לעוד תושבים חדשים מוסלמיים ,להתפלל בעיר תושבים אשר לא גרו באזור הים בעכו .

 

על פי המסורת המסגד הוקם בידי חא'ג  מוחמד אבן אל-שיח חלילי אל-שעבי , על פי תאורי העבר בחצר המסגד מוקמו בית המרחץ אל – שעבי , מחסנים,חנויות ובית קפה גם מסגד זה נמסר לשליטת הישות המוסלמית הדתית הווקף .

 

עכו מסגד אל רמל - מסגד א'שעבי
 
 
 
בניית אתרים - שרקור