דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

עכו ספור החאנים

עכו חאן א שווארדה - חאן הסוחרים

החאן ממוקם בפינה הצפון-מזרחית של עכו העתיקה .

מידע

החאן היחידי שהוקם בצמידות לחומת העיר, בחלקו הדרומי שכנו בעבר בתי מלאכה לבניית סירות ותיקונן ,החאן שימש את הסוחרים המקומיים ובעבור שיירות של סוחרים שהגיעו לעיר,החאן ממוקם בחלק הצפון-מזרחית של עכו העתיקה ,פרט נוסף המפריד את החאן מיתר החאנים בעכו, הם חדרי הלינה שהוקמו רק בחלק הדרומי והמערבי .

 

החאן עצמו כולל חצר מוקפת מבנה בצורת מרובעת ,משערים כי חאן זה הוקם בסוף המאה השמונה עשר, בעת הסיור בחאן נבחין במרכז החצר שוקת להשקיית בעלי חיים, לחאן שנבנה כך משערים בתקופה העותומאנית, הינו  בן קומה האחת , לחאן הייתה כניסה יחידה בפינתו הצפון-מזרחית , על פי הממצאים, פתחים נוספים נוספו לחאן בחלק הדרומי והצפוני בתקופת שלטון הבריטי בישראל.

עכו חאן א שווארדה - חאן הסוחרים
 

פרוש שמו של החאן חאן החמורים, החאן נבנה בשנת 1810 בימי שלטונו של המושל סולימאן  חאן שבו על פי העדויות השתמשו סוחרים זעירים כאשר הובילו סחורות על גבי חמורים, משערים כי החאן הוקם בתחילת המאה השמונה עשר  בתקופה העותומאנית, שנים מספר לאחר הקמתו נחרב החאן במלחמה בשנת 1840 בין התורכים למצרים על השליטה בעכו.

עכו החאן ההרוס חאן אל חמיר
 
עכו הנמל הפנימי (כיכר ונציה כיום)

בהתבוננות במפות מסוף המאה השמונה עשר ניתן להבחין במעגן פנימי שהיה בתוך שטח כיכר ונציה של היום מאחורי נמל הדייגים, שם ניתן להבחין בפתח טבעי או מלאכותי ששימש לכניסת מים ואוניות למעגן הפנימי, אלא שהנמל הפנימי פנה לכוון דרום ובעת שנכנסו המים הם סחפו פנימה חול שגרם לסתימתו.

לכן נוצר הצורך להרחיק את סחף החול מהנמל הפנימי, ישבו מהנדסי האבירים הצלבנים הטמפלרים והחליטו לשפר מנהרה קיימת מכוון מזרח ממש מקו הסלעים המקיף את המעגן הפנימי, מנהרה שתגביר את השימוש בהכנסת מים למעגן הפנימי ממעיינות מליחים ,שנבעו במקום על מנת שידחקו את הסחף החוצה מהמעגן .  

מניחים שהנמל הפנימי נוצר בתקופה ההלניסטית ,על מנת לאפשר עגינה בנמל הפנימי לספינות קלות בעלות קוער נמוך, נמל פנימי זה יובש וחוסל בתקופת המושל אחמד אל ג'אזר בסוף המאה השמונה עשר ,בעת שביקש להקים את חאן אל עמדאן ומאידך לתת תשובה לאוניות גדולות ולעגון בנמל החיצוני ולכן שודרגו והורחבו הרציפים בנמל המים העמוקים.

עכו הנמל הפנימי (כיכר ונציה כיום)
 
עכו חאן אל עומדאן חאן הסוחרים
עכו חאן אל עומדאן חאן הסוחרים
בשמותיו הנוספים : חאן השלשלת ,חאן העמודים, חאן הסוחרים.
 
כניסה חופשית החאן פתוח בכל שעות היממה החאן ממוקם ליד וממול נמל הדייגים בעכו.
 
החאן הגדול והמפואר בחאנים של עכו, שנבנה בידי המושל אחמד אל גזאר בשנת 1784 ,על מנת להקימו, ייבש המושל את הנמל הפנימי שהיה בכיכר ונציה של היום, בתוספת לסחף החולות הטבעי הגיעו מפתחו שהיה לצד דרום ,עדות לנמל הפנימי עד תקופתו של המושל אחמד אל ג'אזר נמצאות במפות של העיר עכו מסוף המאה השמונה עשר.
 
החאן שהוקם תוכנן על פי אמות מודרניות חדשות כאשר לחדרים הוכנסה מערכת חימום ומים זורמים ,בניגוד למקומות אחרים שנבנו בעכו אין סימנים לבניית החאן על שרידי מבנים עתיקים, בקומת הקרקע שימש הן כמחסני סחורות לסוחרים שייבאו את סחורתם באוניות  והן ללינה, הקומה השנייה שימשה כמקום לינה ,לסוחרים ולשיירות המסחר אשר נעו על דרך הים.
 
חצר החאן מוקפת קמרונות ופתחים הנשענים על אבני גרניט שהובאו מאזור קיסריה ומעתלית ,המרפסת הפתוחה המקיפה את חצר החאן  יוצרת מבנה מרובע גדול יחסי לחצר המרכזית, מהמבנה קיימים מספר פתחים המתחברים לחצר,כאשר נמל עכו ירד מגדולתו ,למחסנים בקומת הקרקע החלו להיכנס בעלי מלאכה ונפתחו בהם מחסנים לסוחרים.
 
בשנת 1906 הוקם מגדל שעון מעל לכניסה הראשית של החאן, שפתחה לכוון הנמל, המגדל שעון הוקם לכבודו של השולטן התורכי עבדל חמיד השני, המגדל נבנה לגובה  חמש קומות, הוא נבנה מאבן כורכר מקומית.בקומה הרביעית המעוטרת במיוחד ,הותקנו ארבע שעונים שמעלייהם סמל האימפריה העותומנית הסער והכוכב , בשנת 2004 הותקנו שופצו השעונים ולאחר השיפוץ ניתן לראות שכול שעון מראה סוג שונה של ספרות ,בעברית, בערבית, בלטינית, וספרות רגילות, כיום עומד החאן בשיממונו ובתוכנית לבנות מלון בוטיק בשטחו .      
 
עכו חאן אל עומדאן חאן הסוחרים
 
עכו חאן אל פראנג כניסה חופשית


חאן אל פראג (החאן הצרפתי),נחשב כחאן הקדום ביותר בעכו, משערים כי נבנה במאה ה 16 ,הוא ממוקם ברובע הנקרא הוונציאני מימי תקופת שלטון האבירים בעכו, על פי הממצאים נראה כי הרובע הוונציאני עצמו הוקם במאה ה 11,בתקופת שלטון הצלבני , בחלקו הדרומי של החאן קיים מעבר מקורה שמשמש ככניסה נוספת לחאן שתחילתו ברחוב יוליוס קיסר .


בתחילה נקרא החאן – החאן הוונציאני כיוון שהוקם בליבו של רובע הוונציאני , אך מכוון ששימש את סוחרים מהעיר מרסיי בצרפת שהתיישבו בעיר ובנמל, והשתמשו במבנה כמחסנים ומקום למסחר בעיקר בכותנה ,הסוחרים הצרפתיים פתחו בחאן גם פונדק ומקום לינה לסוחרים עד סוף המאה השמונה עשר, בעת שהגיע המושל החדש אחמד אל ג'אזר שגרש אותם מהעיר והפך את המקום לחלק משווקי העיר , תוך השתלטות על מסחר הכותנה לעצמו , תוך שימוש בחלק מאגפי החאן למגורים בכדי לשלוט במסחר הכותנה הרווחי .עכו חאן אל פראנג
 
עכו חאן א שונה

 

חאן הקטן ממוקם עשרות מטר ממערב לחאן אל עומדאן , האכסניה והחאן  ממוקמים, החאן מוקם ברובע של סוחרי העיר פיזה האיטלקיים שימש כאכסניה עתיקה בעיר העתיקה שעכו, על שער הכניסה לחאן מתנוססת כתובת בערבית המציינת כי החאן עבר שיפוץ בימי המושל דאהר אל-עומר .    


על פי הממצאים שנתגלו בחלקי שרידיו מתקופת השלטון הצלבני , בעיקר כאשר מתבוננים בקומה התחתונה ,הם חלקים מקוריים מהתקופה הצלבנית, כולל האורוות שבקומה הראשונה.

החאן הקטן שלא נהרס בתקופת השלטון העותומאני שימש בראשיתו בעיקר ללינה ומקום לעסקים, בתקופת השלטון העותומאני שימש המקום בעיקר לאחסנת תבואה ולמסחר בה, לפני שנים נמכר החאן ליזמים שמייעדים אותו להקמת מקום אירוח בן כשלושים חדרים , בשנים האחרונות נתגלה כי מתחת לחאן נמצאת חלק מהמנהרה הטמפלרית הצפונית.
עכו חאן א שונה
 
 
 
בניית אתרים - שרקור