דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גליל מוזיאונים

 
 
ישראל מוזיאון אחוזת דוברובין

האתר פתוח לביקור בתשלום בימים שני – חמישי ובשבתות בשעות 10:30-16:00 , גם בימי ראשון שבהם חלים חגים, טלפון לתאום 04-6937371 .

מוזיאון אחוזת דוברובין הינו אחד מאתרי המורשת הפזורים בגליל באזור ימת החולה ,לחווה אחת מחמש חוות שהוקמו מסביב יסוד המעלה  שהוקמה בשנת 1883 ,עשו לכם אתנחתא קטנה בדרכם לשמורת החולה לבילוי עם העגורים הצווחנים.

שמורת החולה מתחילה בחורשת המייסדים כקילומטר צפונית לחווה, שכיום עסוקים בכריתתה עקב נפילת עצי איקליפטוסים רמי צמרת מריקבון בדרכם סורו ובואו לפינה שקטה המגוללת את סבלם ועוז רוחם של אנשי העלייה הראשונה בהגשימם את החלום הציוני, תוך מלחמתם ביתושי האנופלס והמלריה, פינת טבע שפויה ושקטה המגוללת במעט את ההתיישבות על שפת אגם הכינרת שרחשה מחלות ויתושים בניסיון לעבד אדמה עברית בעבודה עברית .

ישראל מוזיאון אחוזת דוברובין
 
מוזיאון בית לוחמי הגטאות

המוזיאון הוקם על שם יצחק קצנלסון

המוזיאון למורשת השואה והמרד

כתובת  קבוץ לוחמי הגטאות  גליל מערבי

הכניסה בתשלום 

המוזיאון פתוח בימי א – ה בשעות 09:00-16:00 ,בימי שישי סגור, בשבת ובחגים בשעות 10:00-14:00.

טלפון לתאום 04-9958080

מידע

המוזיאון מתאים לילדים ומשפחות, ומציגים בו תערוכות קבועות ומתחלפות בנושא מורשת ישראלית, ניתן לקבל הדרכה למהות התערוכה ,המוצגים והרעיון העומד מאחוריו, המתמקד במורשת השואה ובזכרה.

מוזיאון בית לוחמי הגטאות
 
ראש פינה סיור באטרקציות

כאשר מגיעים למושבה ,יש לקחת את כביש העלייה עד לחנייה ממול לבית הפקידות , נוסעים עד השלט אין כניסה פרט לתושבי המקום וחונים ברחבת החניה של רחוב בולבאר .

הסיור מתחיל בחדרי המעבדה לחקר המלריה של פרופסור גדעון מר, שחוברה אליו בצידו הימנית של המבנה הגלריה לאומנות וציור של בני המקום, במעבדה ניתן לראות את כלי עבודתו של פרופסור מר, את ארגזי המחקר שבהם הוכנסו היתושים,כלי המעבדה ,תמונות רבות וסיפור המעבדה, בנוסף קיים ספר עבות שבו כתוב על פרופסור גדעון מר ,קורות חיו ועבודתו בלוית תמונות .

ראש פינה סיור באטרקציות
 

מוזיאון השוקולד שבקבוץ דפנה ,פתוח בימי שני - חמישי בין השעות 10:00-15:00 בימי שישי בין השעות 09:00-15:00,ביום שבת בין השעות 10:00-17:00, טלפון לתאום 04-8448013 או 054-5902198 ,למוזיאון צמודה חנות שבה נמכרים מוצרי שוקולד ,בובות שוקולד וכדומה לשמחת הילדים שבתוכנו.

בתערוכה המתקיימת במוזיאון ניתן לראות יצירות אומנות שעוצבו משוקולד ,בובות ופסלים, במסגרת הביקור ניתן לערוך סדנאות ליצירת שוקולד לילדים ומשפחה בטעמים שונים, תוך שימוש בחומרים שבסדנא, למידה כיצד משתמשים בחומרים תוך הבאתם לחום הנדרש להכנתם ובהמשך להתמצקותם , צפייה בסרטון בנושא השוקולד והקאקאו.

קבוץ דפנה מוזיאון השוקולד של שולמן
 
מעלות תרשיחא גן הפסלים הפתוח

מועצת מעלות תרשיחא ממוקמת על כביש 89, נהריה-צפת, סמוך לצומת חוסן , המועצה השיתופית מעלות – תרשיחא מונה מעל לעשרים ושלושה אלף תושבים , חלקם הגדול של אירועי הפסטיבל הנערך בחופשת פסח אינם בתשלום.

סיור לאורך רחובות הישוב של המועצה העירונית המשותפת מעלות תרשיחא ,מציג לעיני החולף פסלים שנוצרו בפסטיבל הפיסול "אבן בגליל " השנתי הנערך במועצה ליד אגם המונפורט זאת השנה העשרים ושש בחול המועד בפסח החל משנת 1991.

אמני פיסול מגישים את סקיצות העבודה לוועדה ,הבוחרת בין 10-15 אמנים המשתתפים בפסול יצירותיהם בכול שנה ,העירייה דואגת להבאת גושי האבן למתחם המונפורט ,אבנים שמהם יפסלו האומנים את יצירותיהם.

האמנים מפסלים את גושי האבן בתקופה של שבועיים עד שלושה לפני חג הפסח ,לקהל ניתנת גישה לצפייה בתהליך היצירה של הפסלים, בסיום העבודה במהלך הפסטיבל מוצגים היצירות לצפייה לקהל הרחב .

בפסטיבל הפיסול מתקבצים פסלים אומנים מישראל ומרחבי העולם ויוצרים תוך הפריה הדדית ,פסלים למען הציבור, מעל לשלוש מאות ושישים פסלים מוצבים ברחבי העיר וחלקם מפוזרים לתצוגה ברחבי הארץ.

מעלות תרשיחא גן הפסלים הפתוח
 

בנסיעה על כביש 90 בחלקו הדרומי של עמק החולה, בקטע שבין ראש פינה לקריית שמונה, מיקומו כארבעה   קילומטרים צפונית לצומת מחניים ,בעת הנסיעה פונים על פי השילוט לישוב אילת השחר ובהמשך השילוט מובילה דרך הנושקת למעיינות עין חצור עד למגרש החניה של תל חצור שעליה הוקמה עיר שבה התגוררו בתקופות שונות ,כחמש עשר אלף כנעניים בתקופת הברונזה ויהודים בתקופת הברזל.

הכניסה לאתר בתשלום ,היא נערכת בחודשים אוקטובר-מרץ בשעות 08:00-16:00 ובחודשים אפריל –ספטמבר בשעות 08:00-17:00 ביום שישי נסגר לביקור בסביבות השעה 15:00טלפון לתאום 04-6937290   .

כיום משתרעים שרידי העיר על שטח שמעל לשבע מאות דונמים, שאת רובם לא ניתן לבקר, העיר העליונה ששטחה כמאה ועשרים דונמים ,ממוקמת בחלקו הצפוני של התל,ובו ניתן לראות את שרידי ארמון המושל הכנעני בקרבת מקום נמצא שער שלמה וחומת הסוגרים הצמודה אליו, ולידו מפעל המים שהוקם במאה התשיעית לפני הספירה שניזון בעבר מברכת האיסוף למי התהום שנחצבה לעומק 46 מטר ,שלמעמקיה ניתן לרדת במדרגות חצובות (הצרה היא שדרכם צריך לעלות בחזרה).

איילת השחר תל חצור גן לאומי
 

אט אט נמוגים זקני הדור שקדם לתש"ח ,בהותירם עמם סודות נעלמים שאינם מפוענחים למיקומם של סליקים של נשק וציוד צבאי בלתי חוקי ,שהוטמנו במעמקי האדמה ,בעיקר בידי יהודים בארץ ישראל, חברי המחתרות וההגנה, שומרי סוד אלו ,שמרו על סודותיהם כקלפים קרוב לחזה , וחלקם של הסליקים לא יתגלו לעולם.

חלקם של הסליקים ,מתגלים כיום בעת שנערכות חפירות יסודות לבניית מבנים חדשים מתחת למבנים ישנים וחלקם מתגלים בידי מעטי מעט על ערש הדווי בווידויים ,בטרם יעזבו אנשים מבוגרים אלו את עולמנו, חלקם נתגלו בחיפושי הצבא הבריטי לגלותם (במיוחד בחיפוש של השבת השחורה) .

עד היום אנו איננו מבינים את גדלות הרוח והעקשנות של זקנים אלו ,למרות השמועות והלחשושים על קיומם, שלא לחשוף את סודות הסליקים ,שהיו ידועים למעטי מעט בכול ישוב ועיר , שהעדיפו לא למסור את המצבורים הפרטניים הללו, בבחינת רכוש של אותם ישובים לימים יבואו.

אחד הסודות הללו, נחשף בסליק שנחפר מתחת למתבן בידי שלושה חברים מהקבוץ ,בשנת 1945 בקיבוץ עין השופט ,הוא נחשב לגדול בקיבוץ ,למרות שהשמועות מספרות על כמה סליקים נוספים ,כמו זה שנתגלה בשנת 1994 אך לא נמצא בו נשק, או הסליק מתחת למבנה המגורים בחלק הדרומי של הקבוץ, אחד נוסף היה מתחת לרצפת הרפת ועוד, בימי החיפוש בשבת השחורה פונו כלי הנשק מהסליקים ,למערה סמוכה ביער והוסתרו שם עד שעזבו החיילים הבריטיים לאחר החיפוש

קבוץ עין השופט הסליק שנתגלה
 
עמק יזרעאל קבוץ מזרע מוזיאון מזרע הקטנה
מוזיאון   מזרע הקטנה בקבוץ מזרע
כניסה בתאום ובתשלום,נגישות לנכים .  
טלפון לתאום :  04-6429804, 04-6429019
ביקור במוזיאון בתאום
מידע
בחזית מימין לשער הכניסה ניצבים מספר פסלים ומגדל המים הישן ,ניתן להיכנס למתחם המוזיאון לסיור חיצוני ללא תשלום בין האוספים שבחצר ומבני המוזיאון,המוזיאון מציג תערוכות בנושאים הקרובים לאופיו של המוזיאון, פרי עבודתו של משוגע לנושא פנחס שיבולי, העוסקים בנושאים הבאים : העלייה והעפלה, תולדות ההתיישבות באזור, ההגנה והלחימה לעל האזור , במוזיאון מוצגות  תערוכות קבע של חפצים שנאספו בעשרות שנים והמדגימים את חיי היום יום בעבר, באמצעות החפצים וכלי הבית והעבודה אשר נאספו.
 
שטחו של המוזיאון רחב ובסיור המודרך נצפה : בצריפים של פעם,מגדל המים אשר נבנה בשנת 1925,חדר האוכל הישן,המכבסה,מחסן הבגדים,חדרי הלינה המשותפים.
 
טרקורים ומחרשות וציוד חקלאי ששימש את המתיישבים בעבר,כלי נשק,סליק בחדר אמבטיה, ששימש כספא של הימים ההם. אלה שסבלו ממחלות ראומטיות באו לקבל שם טיפולי בוץ, כשבתוך דוד המים החמים הוסתר מתקן הפתיחה של הסליק. כשהזיזו את האמבטיה נפער הבור שירד אל מרתף עמוק ומוגן - שם הוסתר הנשק.
 
תצלומים,מסמכים ומידע על התקופה,הדרכה בתערוכות ובמוזיאון מתקיימת בתאום ,ניתן לקבל  חוגי הפעלת ילדים וסדנאות .
 
בצמידות וממול למוזיאון גלרייה לאומנות המציגה ,חפצי אומנות ויצירות של אומנים מהאזור,כמו : ציורים, תכשיטים, כלים מעץ וזכוכית, בובות, מוביילים.
עמק יזרעאל קבוץ מזרע מוזיאון מזרע הקטנה
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור