דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

אשדוד מרכזי מבקרים

 
 
אשדוד הקדמה לעיר
הקדמה לאשדוד
אשדוד ממוקמת במישור החוף הדרומי בין אשקלון לתל אביב,העיר החמישית בגודלה בישראל,אשדוד היא עיר קולטת עלייה שגם נבנתה על ידם. העולים, יצרו בה אינטגרציה חברתית בלי לאבד את הזהות המיוחדת של הקהילות מכל התפוצות המרכיבות אותה.באשדוד אזורי תעשייה גדולים, תחנת כוח, בתי זיקוק ובשטחה נמצא נמל אשדוד, הנמל הגדול בישראל.כיום בעיר נפתחו בתי עסק רבים מסעדות בתי קפה ותורת הבילוי התפתחה מאוד.
 
לעיר 2 כניסות מכביש מספר 4.
הכניסה הצפונית
דרך מחלף אשדוד וכביש הרוחב 41, המוליך לנמל אשדוד.מכביש זה יש 3 רחובות הנכנסים מצפון לדרום- שד' בני ברית מצומת נמל אשדוד,שדרות הרצל  ודרך לסקוב לאורך נמל אשדוד דרומה לתוך העיר.
 
הכניסה הדרומית ,היא מצומת אשדוד דרום, על כביש מספר 4. השדרה המוליכה מערבה לתוככי העיר היא שד' מנחם בגין, וממנה חוצים רחובות בציר צפון דרום כמו בני ברית, אלטלנה הרצל ועוד.
 
העיר אשדוד מתוכננת במבנה של רובעים עם מרכז מסחרי בכל רובע, ורחובות פנימיים לאורך ולרוחב, כאשר בין הרובעים משתרכות שדרות רחבות בכוון צפון-דרום ומזרח-מערב.
 
שכונות אשדוד מחולקות  ל - 4 אזורים עיקריים:
אזור הים-  לאורך שדרות משה דיין המשתרכת מצפון לדרום לאורך חוף הים.
האזור הדרומי- מדרום לשדרות  מנחם בגין. אזור חדש ומתפתח הסמוך לכניסה הדרומית של העיר.
מרכז העיר
אשדוד הקדמה לעיר
 
אשדוד פארק אשדוד ים

הפארק העירוני שנפתח בשנת 2013 ,משתרע על שטח של 200 דונם שבמרכזו אגם ששטחו כאחד עשר דונם, פארק הממוקם במרכז לב העיר  בקרבה למוזיאון העיר אשדוד לבית העירייה והמרינה,הפארק פתוח בכול ימי השבוע בין השעות 06:00-23:00, הפארק ונגיש לבעלי מוגבלויות.

לפארק אשדוד ים בנסיעה על רחוב מנחם בגין המתחיל בכניסה אל העיר ומכוון תחנת הרכבת ,נוסעים עד לכיכר שלפני חוף הים, שם יש לפנות ימינה לשדרות משה דיין ,בצדו השמאלי של הרחוב שטח חניה ,יש להיכנס לחניה בפארק בכניסה מספר 8 , משם ניתן להקיף את הפארק עד לשטח החניה שמיועד להופעות באמפיתאטרון ולמזרקה .

כאשר פוסעים בשבילי הפארק ,חולפים על פני דשאים, פרחים, שיחים שנשתלו וניטעו ברחבי הפארק ,מכיוון שהעיר אשדוד הוקמה על חולות החליטו פרנסי העיר והמתכננים להזכיר במעט את דיונות החולות שמהם נותרה הדיונה הגדולה לפליטה ,להותיר דיונת חול קטנה לזכר ימים עברו בחלק הדרום מזרחי של הפארק.

פארק אשדוד ים מחולק למספר גזרות ,מיד בכניסה ניתן לשחרר את הילדים למתחם משחקי הילדים והמתקנים, כאשר הילדים מתעייפים כדאי להמשיך לצדו השמאלי של השביל שם ממוקם הגן המוזיקאלי ,שבו ניצבים מיתקנים ,פעמונים ,קסילופונים ורצפות נעות ,שבעת שמשתובבים עמם ועליהם ,ניתן להפיק צלילי מוזיקה .

אשדוד פארק אשדוד ים
 
פארק אשדוד ים האמפיתיאטרון

לפארק אשדוד ים בנסיעה על רחוב מנחם בגין המתחיל בכניסה אל העיר ומכוון תחנת הרכבת ,נוסעים עד לכיכר שלפני חוף הים, שם יש לפנות ימינה לשדרות משה דיין ,בצדו השמאלי של הרחוב שטח חניה ,יש להיכנס לחניה בפארק בכניסה מספר 8 , משם ניתן להקיף את הפארק עד לשטח החניה שמיועד להופעות באמפיתאטרון ולמזרקה .

האמפיתאטרון הענק להופעות ופסטיבלים ,שהוקם בפארק ממוקם בחלקו הצפוני, כשפניו מופנות לים אשדוד ,בימת האמפיתיאטרון בנויה כקונכייה אקוסטית בעלת לוחות אקוסטיים המתרוממים מאחורי הבימה, האמפי מכיל כארבעה אלפים וחמש מאות מקומות ישיבה ממוספרים, 200 מקומות וי אי פי באזור מתוחם ועוד כ 1700-1500 מקומות לישיבה על הדשא.

פארק אשדוד ים האמפיתיאטרון
 
פארק אשדוד ים המזרקה המזמרת

האטרקציה המיוחדת בפארק היא המזרקה המוזיקאלית, אשר ממוקמת במרכז האגם מזרקה המופעלת שלוש פעמים בערב, להנאת הצופים במופע אור קולי ,המלווה בסילוני מים

המזרקה פועלת בחודשי הקיץ בימים א-ה בשעות 20:30, 21:30, 22:15 במוצ"ש פועלת המזרקה בשעות 21:00, 22:00, בחודשי החורף פועלת המזרקה בימים א-ה בשעות  18:30, 20:30 ובמוצ"ש בחורף פועלת המזרקה בשעות   20:30,  

21:30, בימי שישי המזרקה איננה פועלת .

לפארק אשדוד ים בנסיעה על רחוב מנחם בגין המתחיל בכניסה אל העיר ומכוון תחנת הרכבת ,נוסעים עד לכיכר שלפני חוף הים, שם יש לפנות ימינה לשדרות משה דיין ,בצדו השמאלי של הרחוב שטח חניה ,יש להיכנס לחניה בפארק בכניסה מספר 8 , משם ניתן להקיף את הפארק עד לשטח החניה שמיועד להופעות באמפיתאטרון ולמזרקה . עולים במדרגות לאגם ולהופעה שבצד שמאל של האגם. 

פארק אשדוד ים המזרקה המזמרת
 

כפר דרום שמיקומו בקרבה לאשדוד ,כארבע דקות נסיעה מצומת דרום   מערבה, שכיום הוא מושב שיתופי השייך לתנועת הפועל המזרחי ,ישוב שהוקם בשנת 1949 לחיים שיתנהלו על פי עקרונות הקיבוץ הדתי ,ישוב שקבל בתחילה את השם "קבוצת נתיבות ",בהרכב של שני גרעיני התיישבות שנוסדו בשנת 1948 שכללה : גרעין נתיבות כפר דרום שהורכב מלוחמי כפר דרום במלחמת העצמאות, וגרעין מורשה חברי ארגון המזרחי שהגיעו מחיבור של חברים מאמריקה ומאפריקה.

חברי הגרעינים עברו הכשרה חקלאית בקבוץ יבנה ,ולאחר מכן עלו הגרעינים על הקרקע בתחילת 1949 , לאחר שהמתיישבים בקיבוץ החלו לעבד את האדמה ,התברר להם שהיא איננה מתאימה להמשך ההתיישבות ולכן הוחלט להעביר את מיקום נקודת הישוב למקום חדש, בשלב הזה צורף גרעין עולים יהודים מתורכיה וממצרים, אך מצבו הכלכלי לא התרומם ולכן נאלץ היישוב להסתמך על כספים מהסוכנות לקיומו.

בנקודה החדשה של ההתיישבות נמסר לקבוץ שטח של כשלושת אלפים דונם קרקע המתאימה לעיבוד חקלאי ולגידולים, לשטחים אלו ניתנה אספקה טובה של מים, בתחילה על אדמות אלו גודלו גידולים חקלאיים, במשק הוקם ענף החיי שכלל לולים ורפת שפעלה עד שנת 1966 וחוסלה אז.

מטעמים אידאולוגיים וצורת אורך חיים שונה, נפרדו שני הגרעינים וגרעין מורשה נטש את הישוב החדש ,ופנו להתיישבות במקום אחר, הנותרים ביישוב החליפו את שמו לכפר דרום , אך שם זה הוחלף בהמשך לבני דרום .

קבוץ בני דרום ומרכז הביקורים כד בני דרום
 

בנסיעה ממזרח על כביש מספר 3 ,חולפים על פני צומת הודיה ופונים ימינה לכוון נגבה בצומת נגבה מצפון לקבוץ ,לאחר כשנים וחצי קילומטר ,נראה שילוט חום מצד ימין המכוון לגבעת תום ותומר בדרך העוברת בשדות קבוץ נגבה ,בהתקרבנו נראה עמוד חשמל שגובהו כארבעים מטר שנתרם בידי חברת חשמל בקרבה לגבעת ההנצחה, שצבען כחול ועליו 73 יונים מצוירים צחורי כנף, ובסמוך לו הגן הבוטני .

גן הנצחה הבוטני של צמחי ארץ ישראל שעל שם תום ותומר, במרומי גבעה שגובהה מעל למאה מטר, ולמעשה בתקופת מלחמת השחרור, נקראה הגבעה "גבעה 105" בעת ששימשה כמשלט ,לאחר מלחמת השחרור שימשה הגבעה כמחצבה לאבני כורכר, שננטשה בהמשך.

הגן המשתרע על כשלושים דונם ,משמש לזכרם של 73 חללי אסון המסוקים שנהרגו בשנת 1997 ,הגן שהוקם בידי אביו של תומר קידר חבר קבוץ נגבה ,ובעזרת הורים שכולים נוספים שנרתמו להקמת אנדרטת הזיכרון בטרם הוקמה האנדרטה שבשאר ישוב, הגן קיבל את שמו מהנצחת שמם של תומר קידר ושל חברו תום כיתאין, שהתגורר בישוב היהודי ערבי נווה שלום שממול קבוץ נחשון ומנזר השתקנים , תום ותומר שרתו בחיל ההנדסה.

הגן הבוטני כולל שבילים ומסלול מעגלי המשובץ בצמחים ,שיחים ועצים מארץ ישראל והכולל גם שיחי צבר, לאורך השבילים בגן מוצבים מספר סלעים ,שעליהם חקוקים שמות כל הנספים באסון המסוקים, ופרוט יחידותיהם הצבאיות, על הסלעים גם חקוקים פסוקים מהתנ"ך, בתיבות ההסבר, ניתן למצוא חומר כתוב על אסון המסוקים.

תכליתו של הגן הוא איננו רק הצד הבוטני ,אלא שירת הלל לצעירים המשרתים ביחידות צה"ל השונות מתוך אהבת הארץ והרצון להגן עליה , אחת מהפינות בגן   בנויה ממעגל אבנים המשמש כמושב ,ובחזיתם שלוש מצבות אבן שעלים חקוקים פסוקים .

נושא הזיכרון לנערים שנפלו חשוב ,ולפיכך הותקנו מספר נקודות מנוחה ועמדות שמע המשמיעות משירי ארץ ישראל הישנה והטובה, על מנת לשמר ולתחזק פינת זיכרון זאת מתבקשים המבקרים להותיר כעשרה שקלים בקופה הממוקמת בכניסה לגן.

נגבה גבעת תום ותומר
 

תודה לחברי קבוץ ניצנים על העזרה בכתיבת מאמר זה.

תחילת ספור ניצנים, מתחיל בכעשרים נערים שתארגנו והקימו את הגרעין בפולין בשנת 1938, קבוצה זאת עברה הכשרה חקלאית בארצם, לאחר שנת התארגנות והכשרה הגיעו חברי הקבוצה לארץ ישראל, חלקם נתפס בעת העלייה לחוף ,בידי השלטונות הבריטים ששלחו אותם למחנה עתלית ,שממנו שוחררו לאחר זמן קצר והצטרפו ליתרת חבריהם שהחלו בהכשרה נוספת באזור הדר - רמתיים במחנה הנטוש של "קבוץ מחר".

לאחר תקופה קצרה עברו חברי הגרעין לכפר רופין ,להכשרה נוספת ולצרוף חברים צעירים נוספים מהמוסדות בן שמן ומהמוסד שפיה ,כול זאת בהמתנה לנקודת ההתיישבות, בתקופה זאת, מנתה הקבוצה כשישים חברים ,שעבדו בפרדסים ועבודות דחק יזומות ,חלקם התגייסו לצבא הבריטי בלחימתו בגרמניה, בהמשך לקבוצה צורפו עוד חברי גרעין, מתנועת הנוער הציוני.

לבסוף למרות ששלטונות המנדט,אסרו על מכירת אדמות של ערבים לידיים יהודיות , לפי חוקי הספר הלבן , הוחלט בישוב היהודי לעלות על הקרקע בשיטת חומה ומגדל ולהתיישב בנקודה שאליה רצו להגיע , למזלם מוכתר כפר חממה הערבית (פרוש שם הכפר היה יונה) החליט להשיא את בנו ולצורך זה,בנה בעבורו מבנה אבן בן שתי קומות בלב פרדסיו שכונה הארמון , בחלק הצפוני של הכפר שהוו חלק מאדמותיו.

קבוץ ניצנים אנדרטת הלוחמת העברייה
 
אשדוד כיכר היובל ופסל עין השמש

כיכר היובל שבאשדוד היא השנייה בגודלה במדינת ישראל שצורתה אובלית , ממוקמת בשדרות  שבמרכז העיר אל מול קריית היובל באשדוד במרכזה הקים האמן מוטי מזרחי   על בסיס אובלי של אבן אפורה במידה של 155 מטר על 55 מטר   ,סוג של עדשה אובלית ניצבת חלקה שקוע בבסיסה   בגובה של כשמונה מטר.

שצורתה כעדשה ענקית הדומה לעין או לחללית תלוי בעין המתבונן, צידה החיצוני של דופן העדשה צבוע בצהוב כצבע השמש והחלק הנגדי מצופה בכסף כצבע הירח ,במרכז שבין העדשות ניצבת כיפה שקוטרה כשלושים מטר כעדשה קטנה יותר שקופה למחצה.

החומרים המרכיבים את מבנה הפסל הם קונסטרוקציה של מוטות מתכת   הפסל המחופים בחיפוי אלומיניום דו שכבתי, זכוכית ונירוסטה, ומשטח הבסיס עשוי מריצוף של אבני חברת   אקרשטיין במרכז של משטח דשא מסביב לכל הבסיס יד גדר אבן נמוכה .

משחק העברת קרני השמש מזוויות שונות של תנועתה בשמים, יוצרות משחק של גוונים שונים של צבע בהעברת הקרניים דרך הפלטות הצבועות שמשני צדדי האליפסה הצבועה בשני צבעים ,בשעות החשיכה מוארת העין באלומות אור מארבעה מקורות של תאורה המופנית לחלק הפנימי ולחלק החיצוני ובמפגש קרני האור נוצרים גוונים נוספים לפסל כולו.

אשדוד כיכר היובל ופסל עין השמש
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור