דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מצפה רמון אטרקציות לילדים ומשפחה

 
 
מצפה רמון מסלול אטרקציות וחוות בודדים בדרך מהצפון לדרום

כיצד לנסוע :

נסיעה לבאר שבע ,משם ממשיכים דרומה ,לכוון צומת הנגב בכביש 40 ,ממשם ממשיכים לצומת טללים תוך מעבר בצומת משאבי שדה ,ממשיכים מערבה לכוון צומת חלוקים ,פונים דרומה לכוון שדה בוקר ממשיכים על הכביש לכוון מצפה רמון .
 
אטרקציות תיירותיות וחוות בדרך בין דרום באר שבע - למצפה רמון מהצפון לדרום
 
אטרקציות וחוות בין צומת הנגב לצומת טללים על כביש 40 חוות אמיר מרחק קצר מצומת הנגב שילוט מצד ימין , טלפון לתאום 08-6555140.
 
ישוב שיזף ישוב קהילתי מעורב לדתיים ושאינם ,בצד שמאל של הכביש.
מצפה רמון מסלול אטרקציות וחוות בודדים בדרך מהצפון לדרום
 
מצפה רמון דרך היין מסלול נוסף בחוות בודדים

תחילת הנסיעה ביציאה הדרומית של העיר באר שבע ,מעבר מחווה לחווה מהצפון לדרום נוסעים לכוון צומת הנגב ,בצומת פונים שמאלה לכביש 224 ומשם לכביש 225 המוליך לעיר ירוחם בצומת פונים שמאלה לכביש 224 ומשם ימינה , ממשיכים לאגם ירוחם ,ממול לכביש לירוחם ,לאחר הביקור ממשיכים דרומה לכוון צומת חלוקים .

פארק ירוחם והאגם

הכניסה בחינם. 

איך להגיע  בנסיעה מבאר שבע לכוון העיר דימונה, על כביש מספר 25, עד לצומת דימונה,, משם נפנה לכביש 204, נעבור את צומת ירוחם, לכניסה המערבית לירוחם. ונמשיך עם הכביש בהתאם לשילוט עד לפארק ירוחם.  

מסביב לחלק העליון של נחל רביבים נטעה הקק"ל יער אורנים ,עצי פרי כולל דקלים המושקים במי קלחין, המקום מיועד לפיקניקים ומנגלים, בשנת 1992 הוקם סכר על ערוצו העילי של נחל רביבים, דבר שיצר את אגם ירוחם , על גדות האגם צמחיית מים, מעין נווה ירוק בסביבה, במשך השנים הוזנח האגם ונצטבר בו לכלוך ועל כן נאסרה הרחצה במקום.

בחורף פארק ירוחם הוא יפה במיוחד ,משום שהוא נמצא בקו הנדידה של עופות המים, שבאים לחורף לכאן, אפשר לנפח סירות מגומי ולשוט באגם או סתם לשבת על הדשא וליהנות מיפי המקום.


מצפה רמון דרך היין מסלול נוסף בחוות בודדים
 

הגן הלאומי שבו ממוקמת העיר עבדת ,פתוח בימי השבוע לביקורים בתשלום ,בין השעות 08:00-17:00 בקיץ, בחורף שעה פחות, הגן ממוקם בין שדה בוקר למצפה רמון ,בצדו המזרחי של כביש 40 כשלושה עשר קילומטר ממדרשת שדה בוקר , מהכביש מוליך כביש סלול למעלה ההר שעליו ניצבת העיר, לפני כן יש לעבור במבנה הכניסה, לצפות בסרטון המתאר את העיר והמבנה ,להציץ בתצוגת ממצאים ארכיאולוגיים שהתגלו במקום , לרכוש כרטיס הפותח בפני המבקר את שער הכניסה לכביש העולה.

העיר הנבטית עבדת ממוקמת בראש מצוק שמעל לנחל צין, בגובה של 625 מטר מעל גובה הים , העיר שמשה כנקודה שבין האחרונות להשלמת המסע של דרך הבשמים שבין פטרה לנמל עזה , קטע זה שמתחיל בעבדת שאורכו כשלושים וחמשה קילומטר לחולות חלוצה ומשם עוד כחמישים קילומטר לנמל עזה .

עיר מסחר מרכזית נבטית ,שתחילתו במאה השלישית לפני הספירה ,המשיכה בתקופה ההלניסטית היוונית שממנה נותרו המקדש לאל לאפיס המצרי, ומקדש המצופה אבן לבנה לאפרודיטה אלת האהבה, ומערת הקברים שבמדרון הדרומי מערבי , שבה נתגלו כתובות ביוונית .

העיר נשלטה בידי הנבטים במאה הראשונה לאחר הספירה עד המאה השלישית ,ובמאה הרביעית נכבשה העיר בידי הרומאים ,ולשיא תפארתה הגיעה בתקופה הביזנטית שהחליפה את השלטון הרומאי.

במאה השישית נחרבה העיר ברעידת אדמה שהתחוללה באזור וירדה מגדולתה וננטשה במחצית המאה העשרים החלו משלחות ארכיאולוגיות לחפור ולשחזר חלק גדול משרידי העיר , העיר ממשית ,שפטה והעיר עבדת הוכרזו בידי אונסקו כאתרים בעלי מורשת לדרך הבשמים והנבטים.

הגן הלאומי עבדת ,שוחזר ושופץ על מנת לשמר את שרידה לאורך מאות השנים ,ולהבליט את מפעלם של הנבטים ,הרומאים והביזנטיים ,שהקימו עיר גדולה שבה חיו כשלושים אלף תושבים בימי תפארתה ,כמו כן לספר על חיי המסחר ,המבנים ולספר את סיפור השיירות שעברו בה בדרך הבשמים והתבלינים.

בסוף המאה התשע עשר ,גילה החוקר הצ'כי אלואיס מוסיל ,שהיה אחד מחוקרי הנבטים על דרך השמים ,כתובת ביוונית על שרידי אחד ממגדלי השמירה של עבדת ,שבה נכתב " במזל טוב זבס עבדת עזור לארנאיוס אשר בנה את המגדל הזה באותות טובים, בשנת 188 .

החוקרים משערים שאת שמה של העיר עבדת, היא קבלה מאחד משלושת המלכים הנבטים ששמם היה עבדת , ומכן חשיבותה של הכתובת המציינת את שמה של העיר על מבנה בעיר, שהאל אליו הם סגדו נקרא זבס , כתובת זאת שהייתה על מגדל שמירה רומי ,נעלמה לאורך השנים כאשר המגדל התמוטט ,ורק הכיתוב של החוקר אלואיס נותר כמקור יחיד באותה תקופה להמצאות הכתובת.

בשנות השישים עת נערכו חפירות במקום ,פונו גלי האבנים שהתמוטטו מסביב למגדל וכיסו את הכתובת ובעקבות פינוי של אבני המגדל נתגלתה הכתובת מחדש בצדו הצפוני של המגדל , שחלקו הגדול נותר למרות רעידת האדמה שחווה.

בעת החפירות נתגלו גם חרסים מהתקופה ההלניסטית במאה השלישית לפני הספירה, מטבעות מהתקופה הנבטית מהמאות השנייה והשלישית לספירה ,לאורך תקופת שלטון הנבטים על העיר משלו בה שלושה מלכים שבנו בה מקדש לאל ,שצורתו דומה למקדשי הישראלים כנענים מאותה תקופה, מקדש הממוקם בין שער המצודה מהתקופה הרומית המאוחרת-ביזנטית והכנסייה הדרומית .

עובדת העיר הנבטית בדרך הבשמים
 
עין עובדה והשמורה
עין עובדה
הכניסה בתשלום
עין עובדת ממוקמת שלושה קילומטר מערבית משדה בוקר ,המסלול יורד מליד מדרשת שדה בוקר לערוץ הנחל .
השמורה פתוחה בקיץ בשעות 08:00-17:00 בחורף עד השעה 16:00 ,בימי שישי עד השעה 15:00.
טלפון לתאום 6555684 - 08
מידע
מסלול שאורכו כשנים וחצי קילומטר  והכולל סיור בקניון נחל וביקור בשלושה מעיינות שכבה הנמצאים בערוץ נחל צין המעיינות הם עין מור שלידו אלה אטלנטית בת למעלה ממאה וחמישים שנה ,עין עבדת ועין מעריף שמעליו שרדי מבנה מרובע מהתקופה הביזנטית  ששימש כמגדל שמירה ותצפית של הנזירים על חלקותיהם החקלאיות  ,המסלול נחלק לשני חלקים הראשון החלק העליון שבו נדרש לעבור טיפוס בשבילים ,בסולמות ועזרה ביתדות ,עד שער הכניסה העליון והחניה .
 
לאורך המסלול והמעיינות שבמרבית ימי השנה נובעים מהם מים גדלה צמחייה רבה ועשירה המעניקה למבקר תחושה של ביקור בנווה מדברי דמיוני, בנחל צומחת חורשה של צפצפת הפרת, השביל בסיור חולף ליד מערות נזירים,אשר התגוררו כאן בתקופה הביזנטית.
 
מסלול ההליכה הוא בחלק התחתון והצר של הערוץ מוליך כלפי מעלה הערוץ הכניסה היא מהשער התחתון , לכוון המעיינות הגבוהות הם מעיינות עין מעריף למרגלות מפל המים שגובהו כחמש עשר מטר ושממנו נשפכים המים לבריכה שעומקה כשמונה מטר בתקופת החורף , מכאן ניתן לחזור לחניה ליד השער התחתון משם לוקחים את הרכב ועולים לשער ולחנייה העליונה בעיקר למרפסת התצפית ליד הכניסה העליונה לכוון הערוץ והמעיינות מגובה של 60 מטר מעל לעין עריף .
 
ממעין מעריף מתחיל חלקו השני של המסלול של טיפוס בסולמות ושבילים לחלק העליון של הגדה ועצירה לצפיית נוף לערוץ הנחל , ניתן גם לצפות בבעלי חיים המתגוררים באזור והנהנים מהצמחייה והמים המעיינות ומהזרימה בחורף של הנחל בערוץ.
 
עין עובדה עצמו הוא ממוקם בקטע נחל צין העוזב את רמת עובדת תוך יצירת קניון עמוק וצר בין גדות חצובים בסלע קריטון לבן .
 
כאשר עושים את שני חלקי המסלול הוא חד כיווני נדרש להכין רכב בחניון ובשער העליון לאיסוף .
עין עובדה והשמורה
 

העיר הנבטית חלוצה ממוקמת בצפון הנגב באזור שפך נחל הבשור ,בנסיעה על כביש 40 בדרך למצפה רמון , וכשמגיעים לצומת משאבים, כקילומטר צפונה מקיבוץ משאבי שדה, פונים ימינה לכיוון צאלים ורביבים , ובין אבני הסימון לקילומטר 166 ולקילומטר 167, יורדים מהכביש בפניה שמאלה לדרך עפר ,המסומנת בסימון דרכים כחול המובילה את המבקרים לאורך כקילומטר עד למגרש החניה של גן הלאומי חורבת חלוצה.

עיר ששימשה לשיירות הנבטים בדרך הקלאסית למנוחה אחרונה בטרם פנו השיירות לנמל עזה במסלול שאורכו כחמישים קילומטר ,עיר נמל ששימשה כאחת התחנות האחרונות במסע הבשמים והתבלינים, למשלוח הסחורות ליוון העתיקה ולממלכה הרומאית .

עיר שהחלה כאחת מששת ערי הנבטים בערבה במצפה רמון ובנגב הצפוני ששימשו את השיירות הנבטיות בדרך הבשמים שהחלה בפטרה והסתיימה לרוב בנמל עזה , מסלול הליכה שנמשך כחמישה ימים מפרכים והפסקות הן לאנשים והן לחיות העמוסות בסחורה.

העיר חלוצה החלה את פריחתה ומרכזיותה בתקופת הנבטים בין המאה הראשונה לשלישית ולאחריה בתקופת הרומאים והביזנטיים, עד הסוף המאה השישית שביעת ,שאז ננטשה בעת הכיבוש המוסלמי ,בתקופת שיא זוהרה שלטה העיר על כאלף דונם ,שבהם נבנו שכונות מגורים, מבני ציבור ,מקדשים ,מספר כנסיות ביזנטיות ותיאטרון , נטעו כרמים לייצור יין פתחו חקלאות מדברית ואף בנו מחסנים למסחר .

בעיר העתיקה בתקופת המאה הראשונה לשישית ,נחפרו כחמש בארות מים שחלקם אף חודשו בתקופת השלטון המנדטורי ,על מנת לשמש את כוחות הצבא שהתפרשו באזור למניעת מעשי ביזה השתלטות על שטחי אדמה ומרדנות של בדויים בנגב , הרס נוסף ושדידת חומרים ואבנים ממבניה העתיקים נעשה בידי הערבים המוסלמים בתקופה העותומאנית.

השיא לגניבת חומרי הבניין והאבנים הגיע בתקופה המנדטורית ,שבה יישבו הבריטים ערבים בדואיים בכפר אל חלסה,אלו  שלקחו אבני מצבות לבניית בתיהם מבית הכנסת הנבטי שליד העיר , העיר חלוצה הוכרזה בתחילת המאה העשרים ואחת כמקום מורשת לאומית בידי אונסקו .

בקיץ 2018 נערכו חפירות ארכיאולוגית בידי משלחת ארכאולוגית מהעיר קלן שבגרמניה, חפירות שנעשו  בשרידי העיר חלוצה הנבטית , בחפירות אלו נתגלתה כתובת ביוונית  שעליה כתוב חלוצה, זאת העדות  הארכאלוגית הראשונה המציינת את שמה של העיר ,עוד נתגלו בחפירות שרידי בית מרחץ וכנסייה , העיר שנהרסה בפלישה הערבית הראשונה במאה השביעית קבלה את השם הערבי אל חלסה.

מחקר חדש של אוניברסיטת חיפה שפורסם בתחילת שנת 2019 , מחקר שנערך לאורך חמש שנים , משיבה לשאלה ומציג אפשרות שלישית לשאלה מדוע קרסו הערים הביזנטיות ואלו שהוקמו על בסיסם ,במאה השביעית לספירה בעת הכיבוש המוסלמי של ארץ ישראל.

עד פרסום מחקר זה ,ההנחות להעלמות הערים הנבטיות שישבו על דרך הבשמים והתבלינים היו ,כי שינויי מזג האוויר גרמו לנטישה בתוספת הרס הערים עקב התפוררות התלכיד החברתי וכיבושם ,בידי המוסלמים בעת שהארץ נכבשה במאה השביעית אך המחקר טוען כי הערים קרסו בעקבות הקריסה הכלכלית .

המחקר חיפש את בפתרון לשאלה בסינון האשפה שהצטברה בישובים ושלא פונו מהישובים עקב הזנחה המעידה לדעת החוקרים על קריסת השלטון המוניציפאלי של הערים והזנחתם.

אל סיבות אלו צריך להוסיף כי במדינות הצרכניות של התבלינים והבשמים התחוללה מגפת הדבר במאות השישית ,שעקב התמותה הרבה חדלו הצרכנים באירופה לרכוש את הסחורה , דבר שפגע במסחר של הערים שעל דרך הבשמים.

הנגב גן לאומי חלוצה
 
צומת משאבים פארק גולדה

איך להגיע בנסיעה על כביש 40 ,מהצפון דרך כביש המזרחי של העיר באר שבע בצומת הנוקדים. ממשיכים דרומה לכיוון צומת משאבים, בצומת יש לפנות מערבה צד ימין בכביש מספר 222. הפארק נמצא כקילומטר אחד צפונה מצומת משאבים.

הכניסה בתשלום, טלפון לתאום , 08-6326555-6

שעות פתיחת הפארק: א - שבת 8:00-16:00, בערבי חג 8:00-13:00, בחודשים יולי-אוגוסט בימים ראשון –שישי בשעות  8:00-13:00; ימים ב'-ה' ושבת 18:00-20:30

 

מידע

פארק גולדה מאיר שהוקם לזכרה של ראש ממשלת ישראל הרביעית , הוא מהווה אחד מפארקים שהוכשרו ונושאים את שמם של ראשי ממשלות ישראל כמו :פרק דוד בן גוריון,פארק לוי אשכול,פארק מנחם בגין ופארק יצחק רבין , מיקום פארק גולדה נקבע , כתזכורת וזיכרון לתקופת שבה בלתה רבות בקיבוץ רביבים שבתה הייתה בין מייסדיה ,זקני הקבוץ מתארים את המקום כביתה השני של גולדה .

צומת משאבים פארק גולדה
 

הזעפרן התפרסם וגדל בעיקר בחבל קשמיר שבצפון הודו, קבל את שמו מהמילה הערבית צהוב (אספר) , בלטינית שמו saffron , התבלין הגיע מהודו ומפרס ,בעזרת סוחרים ושבטי הנבטים הסוחרים הנודדים, הוא חצה את יבשת אסיה וארצות ערב והגיע לנמלי ארץ ישראל ומצריים או מכוון אילת או מכוון ירדן ים המלח ולמרכז הארץ ,מן הנמלים נשלח תבלין הזעפרן לרחבי העולם העתיק.

סוחרי התבלין זעפרן שהובא מהודו ואירן, הביאו גם פקעות שגודלו בארצות איטליה, צרפת, ספרד ומרוקו, שנטשו את מלאכת הגידול עקב העבודה הידנית הגדולה הנדרשת בקטיף ובהכנת שערות הזעפרן לאחר הקטיף וכמובן שקילתו והפרדתו

הזעפרן נחשב לאחד מתבליני המזון היקרים בעולם ,השימוש בתבלין הזעפרן נפוץ במאכלים הודיים ובמטבח הפרסי ,קמצוץ ממנו עולה בכסף רב, הפקעות הראשונות הובאו לחווה מתנת המדבר ,לפני למעלה מעשר שנים בידי גבי ורעייתו לילך ממרוקו, פקעות שהוטמנו בערוגות שכוסו בהמשך ביריעות ניילון להגנתם .

תהליך צמיחת עלי הצמח ,שמקיצים בסוף הקיץ מתרדמתם ובהמשך פריחת פרחי הזעפרן הסגולים, מתחיל במחצית חודש נובמבר ותהליך קטיפת הפרחים נמשך כחודש , כאשר הקטיף עצמו נעשה בשעות הבוקר המוקדמות ,כאשר לכול פקעת מחזוריות ,של צמיחת פרחים מחדש מאותה הפקעת ,בתנאי שהפקעת בוגרת .

חוות מתנת המדבר פקעות הזעפרן כרכום
 
מצפה רמון מסלול טיול לציר צבעי רמון (פארק צבעי המכתש)

בנסיעה על כביש 40 בסימון שבין הקילומטר 86-87 שלושה וחצי מדרום לאתר האטרקציות המנסרה ,בעקבות השילוט לציר צבעי רמון ממשיכים בנסיעה ,הערה חשובה : כאשר מגיעים מכוון הירידה ממצפה רמון למכתש ,אין אפשרות לפנות לשביל העפר המוליך לציר והמסלול, כיוון שכביש 40 הדו צדדי , מסומן בנקודה זאת בקו לבן ,ואין אפשרות לפנות שמאלה .

לכן ממשיכים כקילומטר ומשהו ,לנקודה מימין תחילת דרך אספלט ,שבו מבצעים פניית פרסה וחוזרים בכביש לכוון מצפה רמון ,ומשם לאחר נסיעה בחזרה של כקילומטר ,יורדים לשביל העפר המסומן בשלט כרגע בד לאטרקציה ,לאחר הירידה למסלול עפר כבוש המיועד לאוטובוסים ומכוניות פרטיות לציר צבעי רמון שאורכו לכול אורכו כשבעה קילומטר ,המסומן בסימון דרכים בצבעי כחול לבן מסלול שבו שני אוטובוסים חולפים אחד ליד השני.

אורכו של המסלול הרכוב (מכוון שכך הוא נגיש לבעלי מוגבלויות) בפארק הגאולוגי שישתרע בהמשך על שטח של שלושה דונם מרובע , מסלול שנפתח לאחרונה וירידות בתחנות לצפייה מקרוב כשבעה קילומטר והסיור בו נמשך כשעתיים, המסלול בשמורה עובר על פני שטח המכרה ,המשמש כחלק מהמוזיאון גאולוגי , המאפשר הכרת השכבות המשובצות בין קירות הסלע שבמכתש ובתופעות הטבע המיוחדות לאזור בצבעים סגול, אדום, ורוד, צהוב, ירוק ועוד.

מבצע שיקום המכרה נגב כימיקלים והאזור הנטוש בוצע בידי רשות הטבע והגנים ובידי הקרן לשיקום מחצבות ישנות ברחבי ישראל, במחצבה הישנה ששוקמה ניתן לראות ,עושר של שכבות סלע ותופעות טבע וגיאולוגיות שנחשפו בעת החציבה בעבר , הנגלות לאורך המסלול למסיירים.

מצפה רמון מסלול טיול לציר צבעי רמון (פארק צבעי המכתש)
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור