דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים אישים ומשפחות בירושלים

 

 
 
 
בצלאל סיפור האקדמיה לאומנות

כאדם שלמד במוסד הזה רציתי לספר את סיפורו.

בסיור בירושלים בעקבות האקדמיה לאומנות ועיצוב בצלאל מוליכה את המטייל שלושה מיקומים בירושלים, לאורך המסלול אחת ברחוב החבשים והשנייה בנחלאות  והשלישית בקמפוס של הר הצופים, כיום מחלקת העיצוב חזרה למבנה הישן ברחוב שמואל הנגיד, יש לציין כי בצלאל המוסד נפתח בשנת 1906, לפני פתיחת האוניברסיטה העברית.

 

בצלאל נוסדה בעקבות שכנוע של מייסדה בוריס שץ את צירי הקונגרס היהודי בשנת 1905, בצורך של שימור האומנות היהודית הארץ ישראלית כמו מימושה של הציונות ,את המוסד אימצה יהדות גרמניה בראשו של פרופסור וורצבורג,  אשר אף רשם אותם כאגודה גרמנית בשנת 1906, שמטרתה להקנות מלאכת יד ואומנות בארץ ישראל ואף לייצר תשמישי קדושה לבתי כנסת וכנסיות ולפתח את תעשיית הרקמה והשטיחים בסגנון אוריינטלי ארץ ים תיכוני, תמיכה כספית למימון לימוד הסתתות בארץ ניתן לו מאגודת חובבי ציון באודסה.

 

איש ססגוני היה בוריס כץ בלבושו הלבן , כתלבושת התושבים הערבים בארץ ישראל או בהשקפת עולמו לגבי מהות האומנות היהודית ישראלית בהתהוותה ,את דרכו האומנותית החל בוריס שץ כפסל של נסיך בולגריה פרדיננד ,לאחר שכשל בהקמת אקדמיה לאומנות בעיר סופיה המשיך כאומנים רבים לפריז,מאחר והתחרות על האומנות הייתה קשה עקב ריבוי אומנים מפורסמים בפריז ,נאלץ להתפרנס מלחימה בזירת האגרוף.

 

בצלאל סיפור האקדמיה לאומנות
 
דוד ולאה ווינדהולץ ז"ל סיפורם מותם של התאומים

רב הנסתר מהנגלה לפרשת הפצצת מסלול התעופה בשכונת גבעת שאול בירושלים  בתאריך 11.7.1948 ,בידי זוג ספיטפיירים מצריים (יש הטוענים למטוס אחד) בתום ההפוגה הראשונה שנמשכה חודש הפוגה שהסתיימה בתאריך 8,7,1948 ומיד לאחריה נערכו הקרבות בארץ ישראל המכונים קרבות עשרת הימים .

הגרסאות השונות להפצצה בקריית משה

בתקופת קרבות עשרת הימים שלאחר ההפוגה הראשונה ,ביום הרביעי של עשרת ימי הקרבות, הופצצה גם ירושלים בידי מטוסים מצרים (יש הטוענים על פי בקשת הצבא הירדני להפציץ את שדה התעופה שבגבעת שאול) ,על פי זקני ירושלים הוטלה פצצה אחת שפגעה פגיעה ישירה במקלט, שהיה בבית הרב משה המאירי ( אוסטרובסקי ) ברחוב שדרות המאירי 11 בקריית משה יש הטוענים כי פצצה נוספת פגעה בבית הסמוך של משפחת פוליטי, או בביתם של משפחת שור.

בזיכרונות זקני ירושלים טוענים שבהפצצה זאת הופצץ גם מושב הזקנים הספרדיים , אך אין עדויות לנפגעים בהפצצה זאת.

דוד ולאה ווינדהולץ ז"ל סיפורם מותם של התאומים
 

יואל משה סלומון נולד בשנת 1838,אביו מרדכי סלומון היה מהחשובים והמובילים בקהילה האשכנזית בעיר ירושלים, סבו של יואל משה היה רבי אברהם  שלמה זלמן צורף, שהיה ידוע בכינויו הראש"ז, הסבא ממייסדי היישוב הישן בירושלים .

כנער יואל סלומון קיבל חינוך תורני בירושלים ,כאשר למד אצל הרבנים מקאליש ומקוטנא והמשיך את לימודיו בישיבה שבליטא, בעת שלמד בישיבות באירופה, למד גם את מקצוע הדפוס בקניגסברג שבגרמניה.

לאחר שלמד חזר לארץ ישראל בשנת 1862-3, יואל משה סלומון נישא לרעייתו פרומה ולזוג נולדו 13 ילדים, שבהמשכה צאצאיהם התפרסו ברחבי ארץ ישראל וכיום צאצאיה של משפחת סלומון מונים כמה אלפי אנשים.

פתח תקוה משפחת יואל משה סלומון
 
רחביה רחוב רשב"ג 7 רחביה ביתו של פרופסור הלל מתתיהו (ביל) דלסקי ז”ל

עד מותו גר ברחוב רשב"ג 7 רחביה

מעט על תולדות חיו

פרופסור הלל דלסקי נולד בדרום אפריקה בשנת 1926 ומת בשנת 2010 בגיל 84 שנים,  כאשר מלאו לדלסקי שמונה עשר שנה התנדב לצבא ונילחם כמתנדב בחיל המשלוח של דרום אפריקה באיטליה בשנים 1945-1944, לאחר המלחמה התנדב במסגרת מח"ל לצבא בארץ ישראל,כמפקד צוות תותחים בחזית הדרומית ,כאשר הסתיימה מלחמת השחרור עלתה משפחת דלסקי האב האם והתינוקות בשנת  1952 כעולים לישראל.

לאחר עלייתו הצטרף לסגל המורים באוניברסיטה העברית כמורה לאנגלים ובהמשך כפרופסור מן המניין באוניברסיטה העברית בשנת 1976, תחום התמחותו סופרים וספרות אנגלית במאה התשע עשר והעשרים, חתן פרס ישראל לספרות אנגלית בשנת 2000 , פרופסור הלל דלסקי חקר בספרות האנגלית וכתב כשבעה ספרים מחוץ לעבודות על הסופרים : לורנס,תומס הארדי,צ'ארלס דיקנס,ג'וזף קונרד , ספר על רומנים אנגליים קלאסיים ,יסודות ומוסכמות של הרומן האנגלי במאה התשע עשר מספר כרכים .

 

רחביה רחוב רשב"ג 7 רחביה ביתו של פרופסור הלל מתתיהו (ביל) דלסקי ז”ל
 

כאן אספר על הטקס המרגש שנערך היום ליוסף לחנה ,בהשתתפות משפחת המנוח שהגיעו מצרפת , מתן וילנאי סגן שר הביטחון ,רובי ריבלין יו"ר הכנסת ,מחט כרמלי ,קציני צבא ומשטרה וכמאה נוכחים חלקם ממש מבוגרים .

 

עשרות שנים ניצבה מצבה בין המצבות של חללי קרב גנין ממלחמת השחרור ,השנייה והרחוקה בתמונה בשורת הזוגות השנייה מלמעלה , בסך הכול 44 קברי אחים מנופלי החטיבה בקרב בתאריך 3.6.48 מתוך 46 שנפלו בקרב ,הגופות הוחזרו לישראל שנתיים לאחר מלחמת השחרור כאשר הגיעו הגופות הם נקברו בחלקת הארבעים וארבע.

 

על מצבתו היה חרוט רק השם יוסף  לחנה , כיוון שהקרב נשכח והיה עלום החליטו מספר חיילים מהגדוד לספר את סיפור הקרב  יריעת המחקר הורחבה והוחלט לכתוב ספר על תולדות העיר גנין בשם עיר גנים ,  מיום היווסדה עד ימינו אנו כולל הקרבות שהתחוללו בה ובסביבתה  ולזכר הקרבות של חטיבת כרמלי וחקר הקרבות אשר בהם השתתפה, קרה המקרה המר ובמלחמות ישראל נפל חברו של אורי שגיא שמואל וייס , באזור העיר גנין בשנת 2002 ולזכרו ולזכר חבריו שנפלו גם במבצע חומת מגן בשנת 2006 נכתב הספר.

הר הרצל יוסף לחנה סיפור המצבה העלומה
 
מנזר רטיסבון ברחוב הנגיד בירושלים 1

מנזר רטיסבון ברחוב הנגיד 26 בירושלים

 

המנזר ממוקם בסוף  רחוב שמואל הנגיד  ליד בית הכנסת ישורון .

הקדמה

הבעלות על האדמה והמתחם שעליו קם מנזר רטיסבון ברחוב הנגיד ,היו שייכים לכנסייה היוונית אורתודוכסית הלבנה ( הרוסית) , בשנת 1876 נרכש השטח מידם ,בידי האחים המומרים הצרפתיים לבית רטיסבון.

 

משפחת רטיסבון מחבל הארץ אלזס הצרפתי על גבול הגרמני, למשפחה היו עשרה ילדים, האח הגדול תאודור רטיסבון היה הראשון שהתנצר והפך לאיש כמורה ואף תפס משרה גבוהה בכנסייה הצרפתית , אבי המשפחה היהודי היה מצאצאי שר הכספים במלוכה הצרפתית לפני שנפלה.

 

אחיו הצעיר אלפונס רטיסבון אתאיסט ידוע  ,לאחר שסיים את לימודי עריכת הדין ,התארס והתכונן לנישואיו אלא שגילה של ארוסתו היה צעיר, החליט להמתין לנישואים ולבקר בעיר רומא , שם פגש חבר ללימודים ואת אחיו הכומר, בעת שערכו סיורים בעיר הקניט אלפונס את האמונה הנוצרית וסנט באח הכומר שהתלווה אליהם בסיורים.

 

מנזר רטיסבון ברחוב הנגיד בירושלים 1
 
המומר יוחנן משולם ממלטה

יוחנן משולם המומר, נחשב לאחד היהודים המומרים הראשונים ,מוצאו להורים שהתיישבו בבריטניה מיוון ,יוחנן נדד במדינות העולם וכאשר שהה בתוניס והתיידד עם מסיונרים, לאחר ביקורו בתוניס עבר לתור את מלטה, בעת ביקורו התיידד עם הכומר סמואל גובט שלימים עבר להתגורר בירושלים וקבל את התואר של הבישוף הפרוטסטנטי הראשון בירושלים.

בעת השהות באי מלטה ובעקבות השפעתו של סמואל גובט ,המיר את דתו היהודית והתנצר והמשיך את מסעותיו עד שנת 1840 שאז עלה לישראל ומעשהו הראשון היה הקמת בית מלון בשנת 1841 באזור שער שכם,בהמשך באזור הרובע הארמני .

המומר יוחנן משולם ממלטה
 
ימין משה מעט על קורות חייו של משה מונטיפיורי

משה מונטיפיורי חי בשנים 1784- 1885 ,על פי טבלת השיש הטבועה על בית בעיר ליוורנו באיטליה כאן נולד משה מונטיפיורי, למען האמת הבית המקורי נהרס בשנת 1962 עקב הנזקים שנגרמו למבנה בתקופת מלחמת העולם השנייה ,על מבנה בית הקהילה היהודית של העיר לכוון מיקום בית הורי מונטיפיורי , הוצמד לוח שיש שעליו כתובת שנכתבה בידי מלומד יהודי באיטלקית: ייזכר לעד כי בתאריך 24.10.1784 ,נולד כאן סר משה מונטיפיורי,המטיף הבלתי נלאה לסובלנות,שעזר ביד רחבה לנזקקים בסוריה ובארץ ישראל ללא הבדל דת ואמונה,נדיב וצדיק גדול.

אך יש הטוענים כי מוצאו של מונטיפיורי מהעיר פיזארו ,לטענה זאת מסתמכים המספרים כי על הפרוכת שבארון הקודש בבית הכנסת היהודי בפיזרו ,שעלייה רקומה הכתובת וההקדשה משנת 1620 ,פרוכת שנתרמה בידי רחל אוליבטי לבעלה יהודה מונטיפיורי , יש הטוענים כי בני המשפחה התפזרו למגורים בערי איטליה כולל העיר ליוורנו ומכאן מגיעה טבלת השיש על בית הקהילה היהודית בעיר.

חלק אחר של המשפחה הגיע גם לעיר לונדון , כולל סבו של משה הסב מויזה ויטה ,במחצית המאה השמונה עשר, בתקופה שקרומוול נתן את הסכמתו להחזרת היהודים לאנגליה, הסב מויזה ויטה נשא את אסתר ומנישואיהם נולדו להם שבע עשר ילדים, הבן הרביעי יוסף נישא ועבר לטפל בעסקי המשפחה בעיר ליוורנו באיטליה ,ששם נולד משה מונטיפיורי.

 

ימין משה מעט על קורות חייו של משה מונטיפיורי
 
משכנות שאננים סיפורו של יהודה טורא

כאשר מספרים את סיפור הקמת משכנות שאננים , צץ ועולה מידית שמו של הנדיב הידוע משה מונטיפיורי ,לזכות הקמת השכונות משכנות שאננים וימין משה ישנה התעלמות שאינה מכוונת אלא החוסר בידע המגמדת ומעלימה למחצה את פועלו של האדם שבזכותו בכלל הוקמה השכונה.

אפילו קריאת השמות של השכונה בגלגוליה אינה מהללת את פועלו ,אלא רק שלט קטן הניצב בליבה של העיר ,שלט התלוי על אחד משני מבני משכנות שאננים ,המזכיר בכמה מילים את פועלו ההיסטוריה  מטעמיה מתעלמת מנוכחותו ומכספו של יהודה טורא ,שבזכותו הוקם המפעל הציוני הענק הזה והראשון להרחבת ירושלים מחוץ לחומות  והוצאת יהודים מחיי המחנק בתחומי חומות העיר העתיקה , תוך ניסיון להענקת חיים חדשים של עבודה עברית בטחנת הרוח  ויציאה מתלות בכספי החלוקה והחשוב ביותר מתן אפשרות למגורים הוגנים לעניי העיר.

אין אני בא לגמד ,את העשייה והכבוד המגיעים למשה מונטיפיורי , שרכש את האדמה להקמת השכונה והקים בה, את הבית ליהודים נזקקים ועניים בראשית ההתיישבות היהודית בירושלים, אך אפנה את תשומת לבכם לשמות הבאים: כרם משה ויהודית מונטיפיורי ,ימין משה ,תחנת הרוח מונטיפיורי ועוד.

משכנות שאננים סיפורו של יהודה טורא
 

הנזירה אתיופית Tsegue-Maryam Guebrou ,המתגוררת בכנסייה האתיופית בירושלים נחשבה לאגדה מוזיקאלית, קורות חייה המיוחדים שופכים אור על תולדות חיים וכישרון מיוחד לנזירה שגילה מעל לתשעים שנה , צגה מרים הייתה ביתו של משכיל אתיופי שבצעירותה בילתה ולמדה באירופה כולל מוזיקה , בעזרתו של הכנר Kontorowicz , ואף למדה בשוויץ שם גם נחשפה למלחינים ומוזיקאים אירופיים ידועים , עוד בצעירותה נתגלה כישרונה המיוחד למוזיקה בהלחנת יצירות והשמעת יצירות בסגנון ייחודי השייך לה הכולל מוטיבים אתיופים וסגנון הגאז .

לאחר כיבוש אתיופיה בידי האיטלקים בשנת 1936 ,חזרה צגה מרים לעיר הבירה אדיס אבבה ,למרות כישרונה והופעותיה בפני אנשי המלוכה בארצה, לאכזבת חייה נמנעה ממנה היציאה ,על רקע תרבותי אתיופי כאישה, לצאת ללימודים באקדמיה למוזיקה באנגליה .

כאשר נדחה רצונה ללימודים באנגליה בשנת 1948 ,נכנסה צגה מרים לדיכאון ונמלטה והצטרפה למנזר בארצה אתיופיה, לאחר שחלתה בשנות החמישים עזבה את המנזר והמשיכה לערוך קונצרטים למען חלוקת ההכנסות למען צדקה ולילדים נזקקים , בחלק מהזמן שהתה במצרים וחזרה שוב לאדיס אבבה .

 

הכנסיה החבשית סיפורה של הנזירה מוהאי צגה מרים גברו
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור