דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ירושלים סיור בשכונות והרי יהודה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רחוב הרב קוק 9 פינת הנביאים 39 שכונת בית דוד וביתו של הרב קוק

שכונת בית דוד הינה השכונה היהודית הרביעית שיצאה מחומות העיר העתיקה ,לאחר שכונת משכנות שאננים,מחנה ישראל,שכונת נחלת שבעה ,הרביעית בית דוד ולאחריה מאה שערים שכונת בית דוד הוא שכונת הקדש, שנבנתה על ידן הנדבן דוד רייז שהגיע מינובא שבפולין.

 

השכונה נקראת על שם דוד רייז שתרם את הכסף לבנייתה ,השכונה נבנתה בשנת 1873

כשתי חצרות ובכול אחת חמש דירות , המרוכזים סביב חצרות מרכזיות ובהם נחצבו בורות מים לאגירת מי גשמים כיום קיימות שתי חצרות ,בחצר הראשונה התמקם כיום מוזיאון התפילין ובחצרו שני בורות מים ומשאבת מים לשאיבת מים החצר השנייה התמקם בקומה השנייה שנבנתה מאוחר יותר הרב קוק וכיום בחצר ובמבנה מוזיאון למורשת הרב קוק לכול חצר שער כניסה להגנה .

 

רחוב הרב קוק 9 פינת הנביאים 39 שכונת בית דוד וביתו של הרב קוק
 
 תולדות רעפי מרסיי (Tuile de Marseille ) בירושלים

תודה לגיל גורדון אדריכל והיסטוריון לעזרתו בכתיבת מאמר זה .

הקדמה

פריצת רעף מרסיי מחרסית ברחבי העולם קשור לפיתוח המקורי בעיצובו המודרני בשילוב הפיתוח ששוליו משתלבים בעת ההתקנה אחד בשני היוצרים רצף אטום וחיבור טוב בין שורות הרעפים,שמו של הרעף אומנם נקרא רעף מרסיי על שם נמל היציאה לשווקים, אך בפועל הוא יוצר בעיירה אלטקירש שבחבל אלזס חבל ארץ בגבול צרפת וגרמניה .

במפעל היצור כונה הרעף כרעף אלטקריש ,רעף ג'ילרדוני ורעף אלסי ,יצור הרעף החדשני נוצר במפעלם של האחים ג'ילרדוני בשנות השלושים של המאה התשע עשר ,לאחר פיתוחו מיהרו האחים לרשום פטנט לרעף המשתלב, רעף זה החל להחליף את הרעפים שיוצרו בתהליך ידני מחומר החרסית .

תולדות רעפי מרסיי והרעפנות בשנלר בירושלים ובישראל
 
 הקדמה

סיפור זה הובא לידיעתי ,בעת שסיפרתי את תולדות הטמפלרים ,לקבוצה גדולה שהתאספה בחמשוש ירושלמי, בבית הקברות הטמפלרי בשכונה המושבה הגרמנית בירושלים,שבו קבורים רובם של הטמפלרים במושבות ארץ ישראל ומירושלים ,מתחילת עלייתם לארץ ישראל לאחר יסוד המושבה בירושלים.

נכדתה של ג'נט פויכטונג ,הגברת חווה זוהר בתה של הנרייטה פויכטנגר ,שעלתה לארץ ישראל בשנת 1935 ממינכן בגרמניה , במה שאנו קוראים העלייה היקית לשכונת רחביה שהחליטה בסוף שנת 2013 לספר באוזני את הסיפור ואפשרה לי לספר את הסיפור המשפחתי, של משפחת פויכטונג המרגש ,על מנת לשמרו בכנפי ההיסטוריה.

ולאחר נישואיה לרב דוד מאיר פויכטונג ,ששימש כרבה הראשי של העיר וינה ובהמשך רבה הראשי של העיר קלן והעיר ניקולסבורג בגרמניה , הסבא הרב דוד מאיר פויכטונג נפטר בשנת 1936 בגרמניה .


סיפורה של ג'נט פויכטונג
 
ירושלים מתחם קולנוע עדן עליו השלום

תודה לאייל יעקב אייזלר על עזרתו בתוספת המידע למאמר.

הקדמה לסיפורה של משפחת פלויד בעלי ראינוע עדן הירושלמי

סיפורם של המתיישבים האמריקאנים ,מתחיל בשנת 1865 ,כשנה  לפני שקבוצת הנוצרים המורמונים ,הגיעו לישראל לצרכי עלייה, מייסד הכת ג'ורג אדמס וחברו אייב מקנזי ,ערכו סיור מקדים בישראל , בעת הביקור בחלקה הצפוני של העיר יפו מצא חן בעיניהם פרדס שהיה מחוץ לחומות, אדמס פנה ליהודי מומר הרמן לוונטל שהיה בדרכו למינוי כקונסול אמריקה בישראל , פנייה זאת הייתה לרכוש דרכו את הפרדס על מנת שיוכל להביא את הקבוצה להתיישבות, הכסף נמסר ואדמס הפליג להביא את מאמיניו.

כאשר הגיעה הספינה לנמל יפו , קידם המומר היהודי הרמן לוונטל  את פניו של אדמס ובפיו בשורה קשה , שכיוון שהשלטון התורכי אסר למכור אדמות מחוץ לחומות העיר לתושבים שאינם מוסלמים , לא הצליח לקבל את הרישיון לרישום הקרקע על שמם של בני הכת, אדמס שהבעיה הונחה על סף דלתו , הסתיר את האמת המרה ממאמיניו.  

אדמס החליט על הקמת מחנה זמני על חוף הים עד שיוכל בדרך כול שהיא לפתור את הבעיה, למחנה הזמני העבירו בני הכת את הציוד, הבעיה החריפה כאשר מחוסר מידע מיקום המחנה הזמני היה ליד בית הקברות שהוקם לקבורת חללי מחלת החולירע שפגעה קשות באנשי יפו.

ירושלים מתחם קולנוע עדן עליו השלום
 
שכונת מחנה יהודה

שכונת מחנה יהודה קמה בשנת 1887 היזמים ורוכשי הקרקע  : מנהל בנק פרוטינגר ,אשר ישנן סברות כי היה יהודי מומר,היזם שלום קונסטרום שהיה מסגר ופחח ואף בנה את ביתו בשכונה בכיכר וולירו , שלום קונסטרום ( שלום בלעכער ,פרוש השם ביידיש הפחח ) , והיזם והעסקן יוסף נבון , את שמה כשכונת מחנה יהודה ,קבלה משמו של יהודה נבון ,אחיו הבכור של יוסף נבון מהיזמים,למרות הסוברים כי שכונת מחנה יהודה והשוק מחנה יהודה הם ישות אחת, בפועל הן שתי ישויות נפרדות.

למעשה שכונת מחנה יהודה ממוקמת ממול לשוק מחנה יהודה על הציר הדרומי של רחוב יפו,הרחובות המעניקים מסגרת לשכונה הם : הגבול הדרומי הוא רחוב יפו,הרחוב הצפוני הוא רחוב דוד ילין, הגבול המערבי הוא רחוב יוסף נבון והגבול המזרחי הוא רחוב יוסף בן מתתיהו.

שלושת השותפים הללו ,היו גם שותפים ביזמות קו הרכבת מיפו לירושלים,שלום קונסטרום יליד רוסיה שעלה לארץ ישראל עם משפחתו,קשור לעסקה בעיקר בתיווך עם הממשל התורכי ,חלק גדול ממונו ,עשה שלום קונסטרום מעסקאות רכישת קרקעות מידי ערבים ונוצרים ,בזכות קשריו הטובים עם השלטונות התורכיים ובעזרת כישרונו לקליטת שפות כמו : ערבית, צרפתית ואנגלית, יידיש, ספניולית, גרמנית ועברית.

 

שכונת מחנה יהודה
 
אבו גואש הכנסייה הבנדיקטנית

הכנסייה הבנדיקטנית באבו גואש

מנזר מארי הקדושה של התחייה

אמאוס של הצלבנים באבו גואש

הכנסייה פתוחה בימים בימים ב, ג, ד,ה, שישי ושבת בשעות 8:30-11:30 ו- 14:30-17:30, סגור ביום ראשון וחג.

 

במרכז הכפר ממוקם מנזר בנדיקטניני וכנסייה אשר נבנתה על מבנה רומאי קדום קדם לו מפעל אגירת מימי המעיין ,כיוון שדרך הכפר עברה הדרך לירושלים , בתקופת הכבוש הערבי שימש המבנה כחאן, בתקופה הצלבנית אבירים הוספיטלריים החליטו כי המקום הינו אמאוס המקראית והקימו בישוב כנסייה וקריפטה בשנים 1099-1260 לספירה.

 

שטחו של המנזר משתרע על כשלושים דונמים ובו בוסתן עצי פרי עתיקים , כיום במנזר גרים מספר נזירים וכמה נזירות המתגוררות במבנה הסמוך לכניסה ,הנזירים מתפרנסים מעבודת בגינה שבה מגדלים ירקות וביצור במפעל הקרמיקה והנרות במנזר ומביקורי תיירים בעיקר צלבנים , חלק גדול משעות היום מרוכז בתפילה ובלימודי הדת.

אבו גואש הכנסייה הבנדיקטנית
 

טלפון לתאום 025333033 0556636556 ,הבוסתן הכשר פתוח בימים א- חמישי בין השעות 10:00-18:00 בימי שישי 10:00-14:00 בימי שבת סגור ,הסיור והטעימות בתשלום.

בחלקתו נטע רפי אברהם ,מבחר עצי פרי כולל עצי פרות טרופיים ושיחי פטל ,עצי תותים, בעת הסיור שבו מסופר על המטע ופירותיו, ניתן לקטוף בחודשי מאי- ספטמבר מפרי העונה בסלסלות בקטיף עצמי ורכישת הקטיף העצמי.

רפי שגידל מטעי נקטרינות במשקו נשבר מיחסה של המדינה לחקלאים ולתוצרתם, החליט להסב את משקו לטובת האטרקציות והמיוחד ,ולפנות לקהל חדש של מבקרים, משפחות וקבוצות בסיור וקטיף עצמי של פירות וירקות שאינם שגרתיים, כמו תות, פטל,שסק ועצי פאולינה .

נס הרים בוסתן רפי
 

טלפון לתאום 02-9991949 - 050-5587528 ,בית המורשת פתוח בימים שלישי ושישי בין השעות 09:00-14:00 ,או בתאום לימים נוספים, לנחם מגיעים דרך המרכז המסחרי של בית שמש או בכביש החדש שנוצר לאחרונה על פי השילוט לפני משטרת בית שמש.

בבית המורשת שנמצא מאחורי בית המועצה של היישוב ,בביתו לשעבר של מנחם בן בסט   שהיה הבו הראשון שנולד בישוב הר טוב ,בביתו ששימש בעבר לתצוגת מורשת תימן, מוצגת כיום תערוכה להצגת מורשתם של תושבי האזור.

היישוב נחם בית מורשת מטה יהודה
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור