דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ים המלח ומדבר יהודה

 
ים המלח משלחות שחקרו מיפו וממדדו את מפלסו מהמאה ה 19

תופעת ים המלח סקרנה רבים מחוקרי העולם הישן, במאה התשע עשר והעשרים, שפע של תופעות גיאולוגיות אקלימיות ,כימיות ,משקעי מלחים ועוד ועוד , התופעות הללו , והרצון לחקור את ים המלח ,שנחשב כבר אז כמקום הכי נמוך בעולם , משך חוקרים שהותירו לעולם לאחר ביקורם בים המלח, את ממצאיהם במפות ומחקרים. 

אלא שנגד המסיירים יש הטוענים כי מטרת חלק מהחוקרים ,הייתה לסייר תחת השפעה דתית מיסטית וסיפורי התנ"ך ללא כסות מדעית, עוד נטען כי זמן השהות של החוקרים באזור הייתה קצרה מדי למטרות מחקר מדעי ראוי לאזור, חוקרים אלו ,שרובם לא היו בעלי רקע מחקרי מקצועי ,הוזנו בידי מלוויהם המוסלמים או הנזירים באגדות, אמונות ומידע ,שלא היה בעיקרו מדעי.

חלקם כתבו את סיפוריהם וחוויותיהם כסיפורת ולא כמחקר ,חלקם אף עסקו בוויכוחים פילוסופיים בלהיטות יתר במקום לחקור בעובדות המדעיות היבשות, חלק מהמשלחות הראשונות אף יצרו מפות חד מישוריות ,שלא הראו התייחסות להבדלי הגובה ,בין אזור הכנרת בדרכו דרך נהר הירדן לים המלח הנמוך מגובה פני הים.

ים המלח משלחות שחקרו מיפו וממדדו את מפלסו מהמאה ה 19
 

מוקד חרום לאזור הבקעה ליהודה ושומרון  1208

מוקד חרום הבקעה מספר מקוצר 106 – 02-9940218 או  02-9940320

מד"א כללי 101 מוקד הבקעה 02-9942545

משטרה כללי 100 או 103 מידע כללי או לחיוג   02-9407555

קצין בטחון בקעת הירדן 050-5219320

מוקד המועצה אזורית ותיירות בקעת הירדן חיוג 02-9946658

תאום באתר הטבילה ברשות הטבע והגנים 057-7766648

תאום במאגר תרצה ובגשר אדם 02-9946658

שרותי גרירה בתשלום (פרטי) גרר הבקעה 02-9941590 או לפלא 052-8541507

חשוב :אין לצאת לבקעה ללא מים ברכב וכיסוי ראש , מאחר והחום מגיע ל 45 מעלות .

הבקעה מספרי חרום
 
ים המלח הקדמה

חלקו הצפוני של ים המלח משמש כמפגש בין בקעת הירדן לבין בקעת ים המלח, נהר הירדן בזרימתו מבעד לבקעת הירדן נתיבו של הירדן מפותל והוא משנה את צורתו מעונה לעונה בפיתוליו ,מכוון ששיפוע זרימת המים אינו גבוהה ,נאלץ הנהר למצוא לעצמו נתיב למעבר בחציבה בסלעים ובשכבות האדמה הניצבים מולו.

ההיסטוריה מספרת כי בתקופה קדומה השתרע אגם גדול שכלל את הכנרת ועד אזור חצבה כתוצאה משינויי אקלים וגאולוגיים ,החל להצטמצם שטח המים ,שעד אז אידוי המים מקרני השמש היו פחותים יחסית, לאחר שהשטח האגם הצטמצם ,כתוצאה מירידת מפלס המים נחשפה הקרקעית ונחרץ בה נהר הירדן, להולכת עודפי המים שנאספו בגשמים והתנקזו בכנרת .

במרחק שבין הכנרת לים המלח בנהר הירדן, המחבר ביניהם נוצרו בקעות בגאון הירדן עד לבקעת ככר הירדן (העור - הרור)החלק שממערב לירדן שבהם נקוו המים מהרי הגלעד לתוך נהר הירדן בהמשך החלקים (הבקעה) שמסביב לנהר הירדן התרחבו והאדמה הפכה לפורייה ביותר וכללה גם מעיינות מים מתוקים לצרכי החקלאות באזור.

האקלים הנוח יחסית ושפע המים מאפשר גידולים חקלאים במחזוריות של יותר מפעם בשנה לגידול גידולים על שטח אדמה בודד, המים שהצטברו בסופו של דבר בים המלח בלא מוצא או אפשרות להמשיך את דרכם ,החלו בעקבות שינויים אקלימיים ותופעות גאולוגיות , המים בשכבות העליונות החלו להתאדות והמלחים שהיו מסופחים אליהן החלו להצטבר ברובד על קרקעית הים, כתוצאה מהיובש באזור וקצב אידוי המים הרב והצטברות כמויות אדירות של מלחים הפך הים למה שהוא כיום.

ים המלח הקדמה
 

סיפורנו מתחיל במצבת קבר אחים לזכרם של חיים יוסלביץ ואברהם זליקוביץ הטמונים בבית הקברות סגולה בקרבת פתח תקווה .

אברהם זליקוביץ נולד בליטא ועלה לארץ ישראל בשנת 1925 בגיל 18 ,מיד שעלה התיישב במושבה פתח תקווה ,הצטרף כחבר להסתדרות ,והיה אחד מהלוחמים לעבודה עברית,בנוסף הצטרף לארגון ההגנה .

חברו חיים זליקוביץ שנולד בפולין ,עלה לארץ ישראל בשנת 1935 ,לאחר שהות במחנות הכשרה של אגודת החלוץ בפולין, גם הוא הצטרף כפועל למושבה פתח תקווה ולהגנה בשנת 1938 החליטו הבריטים והמוסדות הלאומיים , כי ברצונם לחפש מי תהום באדמות הג'יפטליק ,בעריכת קידוחים בעזרת קבלנים עבריים ליצירת בארות מים באזור עין פשחה במטרה להקים בקרבתו ישוב חדש .

ים המלח מחנה חיפושי המים בעין פשחה
 
ים המלח ומדבר יהודה מקומות לינה
ים המלח ומדבר יהודה מקומות לינה
 
ים המלח מעיינות מים מתוקים בקרקעית ים המלח
מעיינות מים מתוקים בקרקעית ים המלח
מחקר שבוצע בידי אוניברסיטת בן גוריון, בשנת 2011 ,בידי החוקר יניב מונבז ובהנחיית פרופסור יונתן לרון , גילה כי בקרקעית ים המלח בעומק ממוצע של 30 מטר לאורך חופו של האגם הנכחד ,נובעים שרשרות של מעיינות מים מתוקים על פי דגימת המעיינות  , צורת הנביעה של המעיינות כמו לועי קונוס ומערות שקוטרם כעשרה מטר ועומקם הממוצע 13 מטר, מאחר והיה ידוע על פי המעיינות הקרובים לקו החוף כי ישנם מעיינות נובעים ,בעת שנחרו נביעות אלו והמנהרות נתגלה כי הם יורדים למעמקי האגם רצפת המעיינות איננה רצפת חול אלא רצפת שטיח מלח, נביעות המעיינות והמנהרות צולמו  ותועדו.
 
כבר בשנות העשרים נתברר לחוקרים,כי קיימות נביעות של מעיינות בקרקעית ים המלח והן מהוות חלק ממקורות המים בים המלח, כבר אז נתגלו יצורים אורגאניזמים חיים בים המלח , כך שהשם ים המוות לא היה מדויק במאת האחוזים, המחקר החדש גילה את היקף הנביעות ומספרם הרב ,האמת שמרבדי היצורים והחיידקים האורגאניזמים הפליאו בכמותם את החוקרים, בעונות של ירידת גשם רב בארצנו , חיידקים ואצות כאורגאניזמים בים המלח, יוצרים צביעה של קטעי ים בצבע אדום כתוצאה מפעילותם ופליטת חומרים כימיים שנפלטו מהם לאחר עיבוד, ועדיין נותרה השאלה כיצד יצורים אלו מתקיימים במליחות הגבוהה של המים , למרות מציאת כמות גדולה כזאת של נביעות.
 
בדיחה מסופרת על דייג שהתיישב על גדות האגם עם חכה ,ועשה פעולות של דייג והכנסת שלל לתרמיל האיסוף, עבר יהודי סקרן, החנה את מכוניתו והתקרב לדייג , עמד בהה, צפה ולבסוף מסקרנותו שאל את הדייג איזה דגים הוא דג, השיב הדייג ,אתה הדג המאה שאני דגתי.
ים המלח מעיינות מים מתוקים בקרקעית ים המלח
 
 
 
בניית אתרים - שרקור