דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

טבריה וסובב כינרת

 
יפו 31 חצר פיינגולד סיפורו של שלמה בן דוד פיינגולד

שלמה פיינגולד יהודי שנולד ברוסיה בשנת 1865 היה בעל דרכון רוסי, יהודי שלמד בישיבת וולוג'ין ברוסיה,  בגיל עשרים היגר לאנגליה שם עבד בבית הדפוס של כת יהודים מומרים בשם " בני ישראל הבריטיים " שעיקר אמונתה הייתה שמוצא היהודים הבריטיים ,הוא בעשרת השבטים שגלו מארץ ישראל, כיוון שעיקרי משנתם מצאה חן בעיניו המיר את אמונתו באמונה החדשה, למרות שיש הטוענים כי לא עשתה פעילות מיסיונרית לכת אלא ניסתה פשוט להגדיל את מספר מאמיניה , אך חלק ממאמיניה היו נוצריים שהאמינו בביאתו מחדש של ישו כשם שינם יהודים בבואו של המשיח .

שלמה פיינגולד מעולם לא הצהיר כי המיר את דתו לנצרות והמשיך לטעון כי הינו יהודי המאמין בעקרונות הכת, בשנת 1888 באנגליה נישא לאישה נוצרייה ממוצא סקוטי בשם אליזבט קורוויל ששמרה על אדיקותה כנוצריה עד מותה, ,היא הייתה בתה המאומצת של מרגרט פלמר ,אישה עשירה ואשת ציבור ידועה באנגליה,לבני הזוג לא היו ילדים ,  מרגרט פלמר הפכה לשותפתו בעסקים בארץ ישראל של שלמה פיינגולד ,  כיוון ששלמה פיינגולד המיר את דתו הוא לא היה אהוב בידי היהודים הדתיים שראו בו אויב

בשנת 1985-6 עלו שלמה פיינגולד ,אשתו אליזבט ואמה המאמצת מרגרט פלמר לארץ ישראל בדרכם התעכבו בפריז ושם הוציאו את העיתון " האמת " שבו בטא את דעותיו המומרות החדשות כיהודי מומר בערכי הרעיון של "בני ישראל הבריטיים".

יפו 31 חצר פיינגולד סיפורו של שלמה בן דוד פיינגולד
 
בהאיים התיישבות הבהאית בעמק הירדן בין השנים 1882-1952

הבהאיים שקבלו רשות מהשלטון העותומאני לרכוש אדמות בגליל ובעמק הירדן לאחר שחרור מנהיגם בהא אללה מירזא חוסיין-עלי בשנת 1878 מהמעצר בעיר עכו  רכשו 4 חוות חקלאיות ושטחים בחלק המזרחי של נהר הירדן בשנת 1882 ,על אדמות אלו קמו והתגוררו בהאים בין השנים 1882-1952.

חלקת האדמה הראשונה שנרכשה מהעשיר הערבי עבאס אפנדי תושב לבנון, חווה ששכנה באזור הכפר הערבי סמרה בגדה המזרחית של אגם הכנרת לשיפולי ההרים, אדמה שנרכשה מתרומות של חברי הכת הבהאית, בידי מנהיג הכת בהא אללה מירזא חוסיין-עלי, שמסר את ניהול השטחים שניקנו באזור הירדן, לאחיו הצעיר מירזא מוחמד-קולי לנהלם.
 
בחווה שעל שיטחה היו כארבעים בקתות שבהם גרו הפלאחים האריסים שעבדו את הקרקע החקלאית בהנהגת כ 4-5 מבני כת הבהאיים ,שטחי האדמה חולקו בין הנביא ואחיו, כבר בשנת 1942 ,החל משא ומתן בין הבהאים לבין אנשי הקק"ל ,לרכישת שטח הכפר סמרה על מנת ליצור רצף טריטוריאלי יהודי וגישה יבשתית ,בין עין גב המרוחקת והישובים היהודיים , כיוון שהגישה לעין גב , הייתה רק דרך הים באותה תקופה .
בהאיים התיישבות הבהאית בעמק הירדן בין השנים 1882-1952
 

תודתי לשי רוזן לעזרתו בהכנת המאמר

מתחת להר הסוסיתא שממול לקבוץ עין גב בשטחי המטעים, ממוקם בית קברות קטן שמור המוקף בגדר ,בית קברות זה נעול לכניסה לעוברים ושבים, בית העלמין הבהאי ממוקם מצפון לכביש המשובש העולה מעין גב לסוסיתא, כקילומטר נסיעה ממפגש הצומת של הכביש המזרחי המקיף את הכנרת  והדרך העולה להר סוסיתא.

זהו בית קברות שהוסב ממקומו הקודם בחצר משק עין גב, כיום בבית הקברות החדש והמטופח טמונים 13 מבני הכת הבהאית ,שלזכרם מוצבות מצבות פשוטות ,רובם של הטמונים ,הם בני משפחת בני משפחת זכראללה ובראשם אבי המשפחה מירזא מוחמד קולי, שייסדה את הכת הבהאית.

בהאיים בית הקברות הבהאי החבוי למרגלות הר הסוסיתא
 
הסוד שהוסתר ונשכח "אסון טביעת הרפתנים בכנרת"

תודתי האישית לדודי רכלבסקי ,לצאצאי משפחות החללים,למוקי בצר,לאנשי דגניה א' להדס מנהלת מוזיאון דגניה,ולכול האנשים והעיתונאים, שעסקו להעלאת סיפור האסון מדפי השכחה.

כנס כינוס הרפתנים השנתי ,שהתקיים בקבוץ דגניה א' בתחילת אוקטובר 1943 בחג הסוכות ,כנס שהאסון בעקבותיו ,נשמר כסוד כמו סוד צבאי לאורך השנים , עלינו לזכור כי בתקופה של תחילת המאה העשרים ,נשמרה השתיקה בקרב הורינו, ואנו הבנים הזקנים של היום, לא העזנו לשאול ולא השכלנו לחקור את העבר וההיסטוריה הקשורים למשפחות, כפי שאמי הפולניה אמרה הכול נשאר במשפחה ואתם הילדים שיתקו.

מחשבות שבליבי

בזכות הטבו על הדיבור, אבדו תולדות ואירועים מההיסטוריות המשפחתיות בדורנו, כי בעת ששאלנו הושתקנו ולאורך השנים לא העזנו לשאול ,שמא הסוד האיום ידלוף, או שמא הפחד לפגוע ברעיון הציוני והתנועה הקיבוצית, האבל נבלע בידי המבוגרים בדממה רועמת ורק ענן האירוע המרחף המשיך במעופו מעל לראשנו.

הסוד שהוסתר ונשכח "אסון טביעת הרפתנים בכנרת"
 
אגם כנרת ומפת חופי הכנרת העכשווי
סיפור ומפת חופי הכנרת העכשווי
קישור ומפת חופי הכנרת והמידע הנכון לתקופתנו
אגם כנרת ומפת חופי הכנרת העכשווי
 
טבריה אי השלום
אי השלום
האתר ממוקם באזור נהריים,בכביש מספר 90 היוצא מצומת צמח דרומה לכוון בית שאן כאשר  עוברים את קיבוץ אשדות יעקב מאוחד ובית אייל, נמצא שלט הכוונה לפניה ימינה  לדרך המובילה מזרחה לנהריים ולאי השלום.
סיורים מודרכים בתאום,הכניסה לגשר הישנה ולאתר נהריים כרוכה בתשלום. לכניסה לשטח הירדני דרושה תעודת זהות.
טלפון לתאום 
המקום פתוח בכל השבוע בשעות היום.
מידע  
על מנת להיכנס לתחום המפעל הציוני נהרים נדרש לצאת דרומה ממתחם האנדרטה לבנות לפתוח את השער הצהוב לעלות על הגשר ביילי הממוקם על שרידי גשר היבשה ולנוע לכוון מחסום  ירדני שהוקם במחצית 2009 והחליף את בודקת השומרים הירדנים,כאן יקבלו את פניכם חיילים בתלבושת קרב תוצרת אמריקאית לשני צדדי המחסום מתנוססות תמונותיהם של המלך עבדאלה ואביו חוסיין  וכמובן דגל ירדני המתנפנף ברוח,בעת המעבר תדרשו למסור תעודות זהות ותקבלו כרטיס מעבר.
 
הדרך העבירה לכול כלי הרכב מקיפה את תלולית אי השלום ומשעולים לפסגתה ניתן לראות עמדת בטון מאוישת בחיילים ירדנים השומרים מרחק , דגל ענק מתנפנף מעל לעמדה,להראות למבקר הישראלי זה שטח ירדני למרות שהוא בחכירה מהירדנים ,מפסגת תלולית אי השלום ניתן לתצפת על כל האזור מהרי גולן דרום ומרכז במזרח ובצפון לישובי הסביבה לנהר הירדן המתפתל, ערוץ הירמוך ,מים יש להביא מהבית,הסכר הראשון ,תעלת האפס,שטחים מעובדים של חקלאי הקיבוצים,מטעי זיתים השייכים לחקלאים ירדנים,וגר שועל וכבש כמו שנאמר.,לא מדויק אך ככה חשתי.
 
לכוון מערב רואים את הר הגמל,הר הרוחות ובחלק הדרומי מזרחי את שרידי מפעל יצור החשמל,שרידי שכונת המגורים של המנהלים,שכונת אור של הפועלים מוסתרת קמעה ואת ישובי בקעות.
 
אנא לא לשכוח כי האדמה רוויה בדם הבנות שנרצחו.
טבריה אי השלום
 
טבריה מקומות לינה
טבריה מקומות לינה
 
 
 
בניית אתרים - שרקור