דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

רחוב משיח בורוכוב פינת יפו 89

 

 
רחוב משיח בורוכוף (בורוכוב) פינת רחוב יפו 89

רחוב משיח בורוכוב ממוקם בפינת רחוב יפו 89 ממול לבתי פרלמן,רחוב המרוצף אבנים ,זהו רחוב המחבר את רחוב יפו לרחוב אגריפס , את פרסומו של הרחוב הוא קיבל בעת שנפתחה בו מסעדת המוציא בית מספר 6 ,של אבי לוי בוגר תוכנית הבישול הראלתית  ,והשתלטותו על קטעי רחוב בזכות השולחנות והשמשיות שהקים לאורך קטע נכבד של הרחוב עד שמשרד הבריאות גרם לו להיסגר ולפתוח מחדש ממול למשרד הבריאות ברחוב  יפו ,עוד מספר עסקים כמו הכניסה העליונה לחנותו העתיקות של סמי של הרהיטים העתיקים, חנות בגדים משופצת משופעת זכוכית,בית שקירותיו זכוכית ירוקה בכניסה לרחוב ( פוטו ניסים בעבר) לידו בית קפה וחנות ספרים משומשים יקרה.

המבנה המפלצתי המוקם מכוון רחוב אגריפס ,חצרות מגורים ובעיקר את הסמטה הראשונה ,אחרי הבית מימין המוליכה למוזיאון קומה ומגדל בירושלים , המנסה להילחם בתופעת השמדת העבר בירושלים אל מול המפלצת הזללנית הקבלנית.
 
מעט על בני משפחת בורוכוב ( בורוכוף)בני משפחת בורוכוב ( בורוכוף) עלו לארץ ישראל מבוכרה ,על בני המשפחה נמנו האח אברהם והאח משיח , ביתו של משיח בורוכוב נבנה כבית למשפחה גדולה ממול לרחוב משיח בורוכוף ברחוב יפו , בחזית הבית שני עמודים שעליהם ניצבים פסלי אריות הדומים לפסלי האריות בחזית מבנה משטרת מחנה יהודה, חזית ביתו של קונסול אנגליה מור האגדות הירושלמיות טוענות שאת האדמה לבניית ביתם ברחוב יפו ,רכשה המשפחה ממשפחת דיוסברג בעלי נכסים ממוצא גרמני,שהייתה אף בעלת המבנה של הקונסוליה הגרמנית (רחוב הנביאים בית הספר אורט נביאים לשעבר) .
 
בתחילת שנות השלושים של המאה הקודמת מכרה משפחת בורוכוב את המבנה לעולה מעירק בשם עבורי ,שמינף את הקנייה ומכר את המבנה לבנק דיסקונט, מבנה  המשמש את הבנק עד היום .           

 

רחוב משיח בורוכוף (בורוכוב) פינת רחוב יפו 89
 
רחוב בורוכוב סיפור בית היתומים הספרדי

בעת שנכנסים לרחוב משיח בורוכוב ,בפינת הרחוב יפו 89,סמטה מרוצפת המחברת בין רחוב יפו לרחוב אגריפס , ניתן גם להגיע לרחוב מכוון רחוב אגריפס 34 , כאשר נכנסים לרחוב מקדם את עינינו שלט גדול על הקיר החיצוני של בית היתומים הספרדי למידע על שני בתי הכנסת הממוקמים במבנה.

בתחילת המאה העשרים בעת השלטון העותומאני ,החליטו אנשי הקהילה הספרדית בירושלים כי יש צורך להקים ליתומים בית מחסה על מנת שימצא פתרון לבעיית היתומים המגלגלים ברחובות ירושלים והרעבים ללחם,אנשים בכירים בקהילה הספרדית פנו לראשי הקהילה הבוכרית בירושלים שירתמו לנושא, משפחת בורוכוב ויששכרוב נרתמו ותרמו כספים לבניית המוסד .

 

רחוב בורוכוב סיפור בית היתומים הספרדי
 
רחוב בורוכוב 6 מסעדת המוציא נסגרה ועברה לרחוב יפו מול משרד הבריאות

את פרסומו של הרחוב הוא קיבל בעת שנפתחה בו מסעדת המוציא בית מספר 6 ,של אבי לוי בוגר תוכנית הבישול הראלתית  ,והשתלטותו על קטעי רחוב בזכות השולחנות והשמשיות שהקים לאורך קטע נכבד של הרחוב.

רחוב בורוכוב 6 מסעדת המוציא נסגרה ועברה לרחוב יפו מול משרד הבריאות
 
רחוב יפו 93 מוזיאון קומה ומגדל בירושלים מאחורי המבנה

יורם אמיר דמות נוסטלגית אבירית ,המנסה בעזרת חבריו ובני המשפחה ,למחות באמצעות ויזואלית ואספנות של פריטי נגרות בעיקר חלונות וחלקי עץ ,מרצפות ומצלמה והצגתם בקומת הקרקע של המבנה מאחור למחות ולהגיע לתודעתם של אנשי ירושלים כי מעשה ההרס של תרבותם בהשמדת המבנים העתיקים בירושלים שהוקמו החל במאה ה18 , כפי שכבר כתבתי בעבר " אדם שאינו שומר על עברו אין לו עתיד".

אין גבול לחוצפתם של היזמים והמאכרים במסדרונות העירייה ובשלוב היד החותמת הקלה, להשמיד את עברנו האדריכלי והארכיטקטוני בבתי ירושלים , לשם המחשה כדאי לערוך סיורים ברחבי העיר בשכונות הישנות ולראות את הוונדליזם הנערך בעירנו, שכיות חמדה של ארכיטקטורה נעלמים כולל מבנים שזכו לקבל את התואר מבנה לשימור .

מוטב שכותבי האישור לשימור ,ייקחו את עצמם ברצינות ולא יהיו לחותמות גומי, המכסות טפח ושקר של הקבלנים ,העושים כרצונם והשימור הוא כסות פלסטר ורמייה, השיטה הנהוגה להרוס ולתרץ, כי נהג הטרקטור טעה או הרס בשוגג, אנו הזקנים שמתעוררים למציאות חדשה ולהרס עברנו ,אולי צריכים להקים קול ברמה ,כמו שנאמר כסף יעוור עיני .....
רחוב יפו 93 מוזיאון קומה ומגדל בירושלים מאחורי המבנה
 
בורוכוב בית הכנסת אחדות ישראל עולי הגרדום בית היתומים הספרדי קומה ב

בקומה השנייה של בית היתומים הספרדי , בחלק השמאלי הקרוב למדרגות ממוקם בית הכנסת " אחדות ישראל על שם עולי הגרדום" , שנפתח בשנת 1939 ,בבית הכנסת נהגו להתפלל אנשי המחתרות לחי ואצל הרב אריה לוין שכונה רב האסירים שימש כרב של בית הכנסת,כיום מושך בית הכנסת מתפללים צעירים המתערבבים עם ותיקי המחתרות ששרדו .

בית הכנסת אחדות שהוקם הן כמועדון ברית החשמונאים לצעירים הרוויוניסטים והן כבית כנסת בשנת 1936 ברחוב הרב קוק , בשנת 1939 עבר למקומו החדש בקומה השנייה בבית היתומים הספרדי בהנהגתו של הרב אלתר לווין שנודע כרב המחתרות,מעבר להיותו בית כנסת שימש גם את לוחמי המחתרות בעיקר חברי המחתרות של הלחי והאצל ,עוד שימש המקום כמקום מסתור וכמקום לתכנון פעולות כנגד השלטון הבריטי, גם לאחר מלחמת השחרור המשיך לשמש כמקום מפגש ותפילה לחברי המחתרות ,נהוג היה שבסיום התפילה היו מניחים משקאות חריפים ומזטים לשיחה קולחת על ימים עברו שככול שהורמו יותר כוסיות כך הבדותות עלו מדרגה .

בורוכוב בית הכנסת אחדות ישראל עולי הגרדום בית היתומים הספרדי קומה ב
 
בורוכוב בית הכנסת קהל ציון במתחם בית היתומים הספרדי

בכניסה לרחוב משיח בורוכוב מיד לאחר הסמטה הקטנה מצד ימין ניצב המבנה מבנה בן שתי קומות , לחצר בית היתומים הספרדי נכנסים מבעד שער הצבוע כחול לפרוזדור קצר חשוך מעט ,מיד שיוצאים לרחבת החצר הגדולה (ענקית) מבחינים בקיר הגבוה של בנין כלל החדש הנושק לחצר, מצד ימין בחצר המרובעת ממוקם בית הכנסת משנת 1949 קהל ציון – בעבר שמו היה "על המשמר ",זמני תפילה 6:30 בבוקר מנחה וערבית שלושים דקות לפני שקיעה.

בורוכוב בית הכנסת קהל ציון במתחם בית היתומים הספרדי
 
 
 
בניית אתרים - שרקור