דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

הוואנה כיכרות ומזרקות

 
 
רומא מזרקת נפטון Neptune Fountain
כתובת Avenida del Puerto רובע La Habana Vieja
המזרקה ממוקמת בהוואנה הישנה, על טיילת המלקון,יוצרה בשנת 1839, ניתנה במתנה בידי העיר התאומה Santa Barbara, בתחילה ניצבה המזרקה ליד קו החוף בחזית רחוב OReilly Street,בנקודה אשר אוניות הצטיידו במים להפלגות, לאחר חיפוש של מספר מקומות והצבות אשר היו כמו הפארק  Gonzalo de Quesada Park ברובע  Vedado לאחר שפגעי טבע פגעו בה שופצה מחדש  והוצבה מחדש  על טיילת הפלקון בשנת 1997 קרוב למקומה המקורי בתחילת דרכה.
רומא מזרקת נפטון Neptune Fountain
 
כיכר Plaza de Armas
ממוקמת בשכונת Vedado
הכיכר ממוקמת בכניסה לתעלה שהובילה לנמל,קרובה לנקודה אשר החלה את ההיתיישבות של העיר הוואנה,
בעברה של העיר בזמן שלטון האינקה בקובה נקראה הכיכר בשם Huacaypata,  לאורך התקופה הכיכר הכפילה את גודלה לעומת גודלה בעבר , היא אף שימשה מרכז לתרבות האינקה באותה תקופה, היא עוצבה בצורת פומה,סוג של נמר, לציין את החיות המיתולוגיות על פי דתם. ומיקומה של הכיכר נבחר על כן במרכז העיר .
 
הכיכר מוקמת במרכז הרובע העתיק של העיר, בכיכר נטועים דקלים והיא שימשה את מוסדות הממשל מאז ימי שלטון ספרד באי, שוק עתיקות ,ספרים,בולים וחוברות מתקיים בכיכר בכל סוף שבוע.
 
הכיכר משמשת גם כמקום בילוי ,כינוסים,ומקום לעריכת פסטיבלים.
 

כיכר Plaza de Armas
 
ממוקמת מדרום לשכונת  Vedado , בכיכר ממוקמים חלק ממוסדות השלטון העירוני ושל המדינה,הכיכר נקראה בעברה כיכר הרפובליקה וגם אז שימשה לעצרות עם.
 
הכיכר שימשה ומשמשת כמקום , אשר בה נהג ונוהג לנאום מנהיג קובה פידל בעצרות עם לפני  אלפי אנשים, כמו באחד במאי, כיום הכיכר ריקה ומשמשת בעיקר לעצרות עם,היא אינה משמשת כמקום בילוי,הכיכר מוקפת במבנים ידועים ואנדרטאות.
 
בדרומה של הכיכר ניצב בית המפלגה הקומוניסטי,המשמשת כלשכתו של פידל קסטרו, אך פרסומה נובע מציור הקיר הענק של צה גווארה ומעטרת אותו הכותרת עד לניצחון לתמיד.
 
בפינה המזרחית של הכיכר ממוקמת הספריה הלאומית  biblioteca nacional , ובפינה המערבית ממוקם התאטרון הלאומי .
 
בכיכר ממוקמת האנדרטה  Memorial Jose Marti  אשר היה אחד הראשונים שדרש את שחרור קובה מהכיבוש.
גובה האנדרטה  142 מטר,על החלק העליון של האנדרטה ניצב פסלו של  Jose Marti שגובהו 17 מטר שהוקם בידי האמן  Juan Jose Sicre , בתוך האנדרטה ממוקם מוזיאון המוקדש לפועלו וחיו של  Jose Marti , ניתן לקחת מעלית , העולה למרומי האנדרטה.
המקום פתוח בימים שני-שבת בשעות 09:00-16:30 , סגור ביום ראשון.
 
מאחורי האנדרתה ממוקם המרכז  Central del Partido Communista de Cuba   לפטריוטים של קובה,בנוסף ממוקם בכיכר הבניין של משרד הפנים הקובני.שעל אחד מקירותיו נמצא ציור קיר ענק של צה גווארה עוזרו של פידל קסטרו שנהרג.
כיכר המהפכה Plaza de la Revolucion
 
כיכר La Plaza Vieja
נקראת גם הכיכר הישנה  Old Square
הכיכר ממוקמת בעיר העתיקה , ברחוב   San Ignacio  ובין שדרות  Ave Teniente Rey ,ושדרות  Mercaderes  -  Muralla .
בעברה שימשה הכיכר ככיר השוק במאה ה 17 ,הכיכר שעברה שיפוץ מסיבי קיבלה מחדש את מרצפות האבן אשר היו בתקופת השלטון הספרדי, השיפוץ כלל את המבנים במגון אדריכליים רבים אשר נבנו במאות 17,18,19 והעשרים ,בעלי תריסי הרפרפות הצבעוניים,חלונות בעלות זגוגיות צבעוניות, אחד היפים הוא המבנה המתקרא  Jaruco Mansion ,בית הספר  Santo Angel School  , בית הקפה  Cafe Taberna , ארמון הרוזן  Palacio Cueto , מבנה אדריכאלי מקסים ששופץ והפך למלון.
 
מקיפים את הכיכר חצרות  יפות ואשר רבות מהן מעוטרות בגינות ובפרחים .המקום הוא שילוב של מעבדת צילום,אומנות מקומית ושיחזור של האומנות המקומית מן העבר.
 
מבנה מפורסם בכיכר הוא בית הספר ,וגלריה לאומנות הצילום,עבודות אומנות מקומיים ואלמנטים מסורתיים השוכנת בבית הרוזן  Count of Jaruco ,בניית הכיכר החלה  בשנת 1587, והעבודה נמשכה עד אשר הושלמה בשנת 1700, הכיכר נקראה הכיכר החדשה, אך שמה שונה לאחר שנבנתה כיכר חדשה בעיר, בעברה היא נקראה גם הכיכר המלכותית, הכיכר הראשית,כיכר הירקנים,אך השוק הוחלף בפארק בשנת 1908, והחניה התת קרקעית מתחתיו הוספה בהמשך הזמן.
 
במרכז הכיכר מוקמה מזרקה משיש אשר מקיפים אותה ארבעה דולפינים.
כיכר La Plaza Vieja
 
כיכר הקתדראלה La Plaza de la Catedral
הכיכר ממוקמת בהוואנה הישנה   havana vieja
רב המבנים המקיפים את הכיכר כולל הכנסייה   catedral de san cristobal  נבנו במאה ה  18, המבנים העתיקים בכיכר הם  ארמון  palacio de los marqueses de arcos  מהמאה ה  17, והמוזיאון  הקולינאלי  museo de arte colonial  , המאפיינים את הבנייה בסגנון קוליאניאלי.
 
הכיכר ממוקמת ברובע העתיק של העיר,ליד רחוב   Brazil  ושדרות Ave Villegas  בקרבה לארמון   Capitolio המשמש כאקדמיה למדעים, 
הכיכר נקראת בשם הקתדראלה Catedral de San Cristobal  הממוקמת במרכזה נחשבת לקתדרלה הגדולה והחשובה בעיר  הכיכר נחשבת לאטרקציה גדולה,אך מעט משעממת לאור השיפוצים הנערכים בה.
 
הקתדרלה נבנתה בשנת 1755, בעבור מלחים אשר רצו וחיפשו מקום להתפלל לפני הפלגותיהם, בשנת 1932 הורחבה הכנסייה, והוצבה בה האנדרטה של המשורר המולאטי Gabriel de la Concepcion Valdes  אשר כונה בדרך כלל  Placido   אשר נולד בשנת 1809.
 
המשורר התפרסם בגיל צעיר בשירת המקצב של  אמריקה הלטינית ,כמשורר מהפכן בסגנונו, שירתו נערכה בכתב ואף נלמדת במוסדות החינוך.
כיכר הקתדראלה La Plaza de la Catedral
 
כיכר כריסטו Plaza del Cristo
Cristo Square 
הכיכר ממוקמת במרחק הליכה קצר מרובע הוואנה הישן,הכיכר דוגמא לבניה אורבנית קובנית טיפוסית, הכיכר מוקפת רחובות פעלתניים,ובמרחב הכיכר ילדי האזור משחקים והתושבים נעצרים למנוחה קצרה,המכוניות באזור הן בנות 60 שנה.
 
בהסכמת מועצת העיר בשנת 1640 הוקמה הכיכר ,הפרויקט כלל מגורי נזירים, תבליט של ישו,כרגיל לאחר בנייתה התמלאה הכיכר מסביב בבתים, בעיקר על פי החשיבות של אנשי הכנסייה במקום,עוד הוקם במאה ה 18 ארמון  Episcopal de La Habana,  בהצטלבות הרחובות  Bernaza  ורחוב  Teniente Rey streets.
 
תקרת הארמון הייתה גבוהה 27 מטר, והיה לארמון חצר עם אכסדרה של עמודים וקשתות, בשנת 1814, החלה התחבורה הציבורית עם עגלות סוסים ובהמשך מכוניות כתחנת מוצא לתחבורה ציבורית, בשנת 1836 שודרגה הכיכר  והמבנים בידי הגנרל  Miguel de Tacon  Rosique , שקרא לה  Mercado del Cristo, במקום קיים פסלו של המשורר Gabriel de la Concepcion Valdes.

כיכר כריסטו Plaza del Cristo
 
כיכר סימון בוליבר בהוואנה
Plaza de Simon Bolivar
כתובת    רובע    Habana Viejo  -  Obrapia
כיכר סימון בוליבר בהוואנה
 
מזרקת La India Fountain
כתובת   Paseo de Marti, Centro Habana
המזרקה והפסל נוצרו בשנת 1834 משיש קררה לבן , ללא ספק אחד האנדרטאות הייצוגיות של העיר, בתחילה היא הוצבה ב  Campo de Marte, אך כיום היא מוצבת ב   Parque de la Fraternidad  בפארק המרכזי, פסל האישה מבטא את דמות  האישה האינדיאנית, ששני רעיונות מאחורי הפסל, בידה הימנית היא מגינה על ילד,בידה השמאלית  היא מתארת שפע של יצורים, תוך אזכור שלושת המצודות המגנות על העיר.
 
המוטיב השני של הפסל הוא שפע הצמחייה והפירות  בעיקר אננס של האזור,בתצוגה בכתר שעל ראשה,מתחת למושבה בארבעת הפינות מופיעים דולפינים .
מזרקת La India Fountain
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור