דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רומא רובע 14בורגו XIV. Borgo

 
 
רומא בזיליקת סנט פייטר St Peters Basilica
בזיליקת  סנט פייטר   St Peters Basilica
הבזיליקה ממוקמת ברובע ה  14  הנקרא  Borgo
קווי אוטובוס  64  מטרו קו B   לתחנת    Cavour   או לתחנות  Ottaviano . או באוטבוס אקספרס קו 40 לכיכר   Piazza Pia
הבזיליקה ממוקמת בכיכר  St Peter s Square, פתוחה בכל יום בשעות 07:00-19:00 .
 
בכנסייה ניתן לבקר גם בחדר האוצר  Treasury, הפתוח בשעות 09:00-18:00  בחודשים אוקטובר מרץ עד השעה 17:00, כניסה בתשלום , מערת הוותיקן The Vatican grottoes, בשעות 13:00-18:00 בחודשים אוקטובר-מרץ בשעות  07:00-19:00 . 
 
דומו הוותיקן  The Dome  , בשעות  08:00-18:00 , בחודשי אוקטובר-מרץ בשעות  08:00-16:30.
הבזיליקה נחשבת לבזיליקה הגדולה בעולם,נפתחה בשנת 1506, בידי האפיפיור גוליוס השני, על מנת להחליף את כנסיית Constantine, שקודשה בשנת 326 לאחר הספירה, את התכנון ביצע Bramante  , הוא נפטר בשנת 1514, והתכנון הסופי והביצוע התעכב עד שמיכאל אנגלו בשנת 1547 לקח את הנושא לידיו, ואז הוא פישט את תוכנית קודמו, הוא הוסיף את אכסדרת העמודים מסביב לכיכר בסגנון יווני Corinthianpilasters.
 
תלמידו Giacomo della Porta  בשנת 1590 בנה אותם לבסוף, הדומו נבנה מעל לקבר של סנט פיטר, ומירכז  את הכיפה מעל המרכז, ולמזבח ועמודי ברונזה תומכים בה, האומן ברניני אחראי לקישוט הפנים בתקופה יותר מאוחרת, כאשר הוא מיקם את הקתדרה מאחורי המזבח המרכזי.
 
יצירתו האגדית של מיכאל אנגלו הפיאטה  Pieta  ממוקמת בקפלה הראשונה מימין לכניסה, הוא ביצע  כאשר היה בן 24 .
יצירתו האגדית  משה ולוחות הברית   Moses, ביקור יומי בשעות  7am-12.30 pm-  3:30 pm-6pm  .
 
הדומו של  סאן פייטרו  The Dome of St . Peter sBasilica
הכניסה בתשלום,שעות הביקור 08:00-16:45, שתי דרכים להגיע למרפסת היוצאת לאחר טיפוס של 360 מדרגות  מהכיפה הכפולה , קיימת מעלית בתשלום המעבירה אותך כברת דרך למעלה ,אך עליך לגמור 20 מדרגות בטיפוס בחלק הסופי של המדרגות, הנוף הנשקף מעל רומא שווה את המאמץ,כמו כן ניתן לראות את חצרות ומבני הוותיקן הסגורים לקהל,לראות את המזרקות ושכיות החמדה המוצנעים בתוך חומות הוותיקן.
רומא בזיליקת סנט פייטר St Peters Basilica
 
רומא קפלה של הפייטה Cappella della Pieta
קפלה של הפייטה   Cappella della Pieta
ממוקם במבנה המרכזי של הוותיקן 
רובע  Borgo
הקפלה ממוקמת מיד בצד הימני של הכניסה בבניין המרכזי, במרכז   הקפלה ניצב פסל אשר שמו פייטה  Pieta  וממנו נשאב שמה של הקפלה,  לאחר שהאמן מיכאל אנגלו גמר לפסל אותו   , בשנת 1499 , הפסל הוא אחד מיצירותיו האדירות אשר סיים אותו   בגיל 25 בעבור השגריר הצרפתי, הקרדינל  Jean de Bilheres de Lagraulas, והוא היחיד החרוט בשמו על היצירה, בשנת 1992 נפגע הפסל בידי אדם במהלומת פטיש ושופץ מחדש בעבודה קשה.
רומא קפלה של הפייטה Cappella della Pieta
 
אובליסק   Obelisk of Psammetichus II
האובליסק ממוקם  Piazza di Montecitorio
רובע  14  Borgo
האובליסק במקורו נבנה ביד המלך  המצרי   Psammetichus II במאה השביעית לפני הספירה, האובליסק הובא לרומא בידי המצביא Augustus שכבש את מצרים, והעמיד אותו בכיכר Horologium Divi Augusti, האובליסק הצביע על השעה ביום והיום בשנה בעקרון של שעון שמש, האובליסק נותץ לחמשה חלקים בשנת  1748, הוא חובר ותוקן והוצב בכיכר Piazza di Montecitorio, על האובליסק הוסיף האפיפיור  פיוס השישי  כדור מתכת הנושא חרוט בראשו להאדרת שמו.
רומא אובליסק פסאממטיקאוס Obelisk of Psammetichus II
 
רומא מבצר סאן אנגלו Castel S.Angelo
מבצר  סאן אנגלו   Castel S.Angelo
כניסה בתשלום
National Museum of Military Art
Lungotevere Castello 50
המבצר מוזיאון ממוקם ברובע 14 Borgo
טלפון   06.39967600
קווי אוטובוס  23,34,64,87,280  , מטרו  Lepanto
שעות פתיחה :  בכל יום פרט ליום שני, 9-20.
מידע
מהמבצר ניתן להגיע לאטרקציות : כנסיית S.Giovanni dei Fiorentini,מוזיאון לאומי לאומנות מלחמה, המבצר כולל את המוזילאום של הקיסר Hadrian, משנת 130 לפני הספירה, המבצר שימש את ביתו של האפיפיור במאה השישית, והיה לו מעבר תת קרקעי עם הוותיקן, מספר אפיפיורים אף השתמשו במעבר זה.
 
כיום המוזילאום הוא מוזיאון, ששמו Museo diCastel Sant Angelo  , אוספי המוזיאון כוללים כלי שיריון,כתובות גיבורים החקוקות על לוחות, אוספים מימי הרנסנס.
 
במוזיאון 4  מפלסים בקבר של  Hadrian s tomb  המחולקים לנושאים הבאים -  בקומת היסוד סיפורם של המצביאים הצבאיים מהעבר, לידו בית הסוהר   San Marco prison  , אשר האסירים המפורסמים בילו בו Benvenuto Cellini  והאסיר Cesare Borgia, בחלק מעליו נמצאת חצר הכבוד, הכולל ערמות תותחים וקליעים מהמאה ה  16, וקפלה אשר תוכננה בידי מיכאל אנגלו, בחצר חדרים ודירות .
 
לילדים משחק במהלך הטיפוס ברמפה העגולה, המוליכה למדרגות שונות במפלס המצודה, כולל טיפוס במדרגות שונות והעיקר לבקר במוזיאון שבין אוספיו תלבושות,כלי נשק,חרבות כלי שיריון וכמובן החצר עם התותחים וכדורי התותחים .
רומא מבצר סאן אנגלו Castel S.Angelo
 
רומא מוזיאון מבצר סאן אנג'לו Castel Sant Angelo Museo
מוזיאון מבצר סאן אנגלו   Castel Sant Angelo Museo
כניסה בתשלום .
כתובת   Lungotevere Castello 50  ,המוזיאון ממוקם ברובע 14 Borgo, ממוקם על גדות הטיבר בקרבה לוותיקן.
טלפון   39967600
קווי אוטובוס  23,34,64,87,280  , מטרו  לתחנת Lepanto
שעות פתיחה :  בקיץ בשעות 09:00-19:00 בחורף בשעות 09:00-14:00. 
מידע
מבצר זה נבנה כמאוזוליאום של הקיסר אדריאנוס במאה 130-139 לפני הספירה,ושימש אף בתקופות מסויימות כמגורים לאפיפיורים להגנתם,קיים מעבר מקורה בין המבצר לותיקן,את המבצר מקיפה רמפה ענקית העולה ומובילה למצודה ואורכה כארבע מאות מטר.
 
כיום המוזילאום הוא מוזיאון, ששמו  Museo di Castel Sant Angelo  , אוספי המוזיאון כוללים כלי שיריון,כתובות גיבורים החקוקות על לוחות, אוספים מימי הרנסנס,נשק צבאי,כדי חרס ענקיים, במוזיאון 4  מפלסים בקבר של  Hadrian s tomb  המחולקים לנושאים הבאים -  בקומת היסוד סיפורם של המצביאים הצבאיים מהעבר.
 
בבית הסוהר  במבצר  San Marco prison ,נכלאו אסירים מפורסמים  כמו :   Benvenuto Cellini  והאסיר Cesare Borgia, בחלק מעליו נמצאת חצר הכבוד, הכולל ערמות תותחים וקליעים מהמאה ה  16, וקפלה אשר תוכננה בידי מיכאל אנגלו, בחצר חדרים ודירות שהתגוררו בהם אנשי המבצר.
רומא מוזיאון מבצר סאן אנג'לו Castel Sant Angelo Museo
 
רומא מוביל המים אקווה פליקס Aqua Felix
מוביל המים אקווה פליקס  Aqua Felix
לאורך רחוב   via del Mandrione   ברובע 14 Borgo
מקורות המים,  למובילי המים של האזור  היו  SPES VETUS  לאזור TUSCOLANO , למעשה חלק גדול ממוביל המים פליקס אשר נבזזו ממנו אבנים במאה ה  16 ונשאר למרות הנזק , הוא הוקם לאחר שהוא מתפצל ממוביל המים של החומות   Aurelian s wall  ונמצא  במקביל למוביל המים  Aqua Claudia  בקטע הרחוב הנקרא היום  via del Mandrione   והעובר בין מעברי המים כרחוב סלול   , לאורך 300 מטר   וחוצה אותו בקטע הרחוב  via Casilina Vecchia , להמשך דרכו.
 
שני גשרי המים המעברים, של מוביל     Aqua Marcia  נעו בקווים מקבילים ישרים, מאוד קרובים אחד למשנהו, ובין שניהם נמתחה דרך שרות למעבר, דרך זאת שופצה ושוקמה.
 
כיום רחוב  via del Mandrione , נסלל על הדרך העתיקה, והיא מתחילה 500 מטר לפני גשרון מעבר   Porta Maggiore , ומחלקת את אזור  Casilino ואזור  Tuscolano . אבל חלק אחד מאגף את  הצד המערבי של מוביל המים  Aqua Felix  ונצמד אליו , הוא נבנה על שרידים של מעביר המים  Aqua Claudia , כאשר לצידו קו מודרני של רכבת ובקרבתו תחנת רכבת מטרו תת קרקעית, הצד הזה אינו מעניין במיוחד ומכוניות נוסעות בצורה איטית כי הדרך צרה, לאחר נסיעה של  300 מטר הדרך נפגשת עם רחוב  via del Mandrione  , כאן באופן הדרגתי רואים חלק מוצק ושמור של מוביל המים  Aqua Claudia  , לקראת המפגש עם מהמוביל   Aqua Felix . עד שהם הופכים למבנה קו אחד.ואז במפתיע יוצר המוביל   Aqua Felix  עקומה ופונה  וחוצה את הדרך הראשית  ונצמד לצידה השמאלי של הדרך, ולאחר 100 מטר נשאר ה מוביל  Aqua Claudia  לבדו לדרכו , רב עמודי התמיכה לתעלת המים הם עבים ומוצקים ורובם מהמאה השלישית  , ומעליהם התעלה הבנוייה מאבנים.
 
ואז  מוביל המים   Aqua Felix  יוצר שוב עקומה וחוצה שוב את הדרך, וחוזר לאחור ומתקרב שוב למוביל   Aqua Claudia   , ראו במפה.
כאשר רחוב  via del Mandrione   מגיע לסיומו , נפרדים שוב המובילים,בנקודה זאת חלק קצר של מוליך המים   Aqua Claudia  חסר , שני הקווים חוצים את רחוב  via Tuscolana  , וממשיכים לזרום כאשר אחד מימין ואחד משמאל הרחוב , והמעביר  Aqua Felix   מתהדר בגשרון להאדרת שמו של המשפץ האפיפיור סיקסטוס החמישי, שער גשרון זה נקרא   Porta Furba , משם הוא ממשיך למשעול צר  הנקרא  vicolo dell Acquedotto Felice .
 
רומא מוביל המים אקווה פליקס Aqua Felix
 
מוביל המים אקווה קלודיה  Aqua Claudia
לאורך רחוב  via Tuscolana   ברובע 14 Borgo
מעט מאוד נשאר ממוביל המים  Aqua Claudia , ומבחינה מעשית כלום ממוביל המים אקווה מרסיה  Aqua Marcia  שהיה מקטע במוביל המים.
מקורות המים,  למובילי המים של האזור  היו  SPES VETUS  לאזור TUSCOLANO , למעשה חלק גדול ממוביל המים פליקס אשר נבזזו ממנו אבנים במאה ה  16 ונשאר למרות הנזק , הוא הוקם לאחר שהוא מתפצל ממוביל המים של החומות   Aurelian s wall  ונמצא  במקביל למוביל המים  Aqua Claudia  בקטע הרחוב הנקרא היום  via del Mandrione   והעובר בין מעברי המים כרחוב סלול   , לאורך 300 מטר   וחוצה אותו בקטע הרחוב  via Casilina Vecchia , להמשך דרכו.
 
שני גשרי המים המעברים, של מוביל     Aqua Marcia  נעו בקווים מקבילים ישרים, מאוד קרובים אחד למשנהו, ובין שניהם נמתחה דרך שרות למעבר, דרך זאת שופצה ושוקמה .
 
כיום רחוב  via del Mandrione , נסלל על הדרך העתיקה, והיא מתחילה 500 מטר לפני גשרון מעבר   Porta Maggiore , ומחלקת את אזור  Casilino ואזור  Tuscolano . אבל חלק אחד מאגף את  הצד המערבי של מוביל המים  Aqua Felix  ונצמד אליו , הוא נבנה על שרידים של מעביר המים  Aqua Claudia , כאשר לצידו קו מודרני של רכבת ובקרבתו תחנת רכבת מטרו תת קרקעית, הצד הזה אינו מעניין במיוחד ומכוניות נוסעות בצורה איטית כי הדרך צרה, לאחר נסיעה של  300 מטר הדרך נפגשת עם רחוב  via del Mandrione  , כאן באופן הדרגתי רואים חלק מוצק ושמור של מוביל המים  Aqua Claudia  , לקראת המפגש עם מהמוביל   Aqua Felix . עד שהם הופכים למבנה קו אחד.ואז במפתיע יוצר המוביל   Aqua Felix  עקומה ופונה  וחוצה את הדרך הראשית  ונצמד לצידה השמאלי של הדרך, ולאחר 100 מטר נשאר ה מוביל  Aqua Claudia  לבדו לדרכו , רב עמודי התמיכה לתעלת המים הם עבים ומוצקים ורובם מהמאה השלישית ,ומעליהם התעלה הבנוייה מאבנים.  
רומא מוביל המים אקווה קלאודיה Aqua Claudia
 
מעבר שער פורטה פורבה   Porta Furba
המעבר ממוקם ב רובע  14 Borgo
ממוקם בהצטלבות  בהצטלבות הרחובות    via del Mandrione   ורחוב  via Tuscolana , מעליו עובר מעביר המים  Aqua Felix.
רומא מעבר שער פורטה פורבה Porta Furba
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור