דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רומא רובע ריפא 12 XII. Ripa

 
 
רומא רובע 12 XII. Ripa
רובע 12   XII. Ripa   ברומא
שמו של הרובע נובע משמה של גדת הנהר טיבר, כאשר החלק הפנימי של הרובע מוקף חומות,המשמשות את גבול הרובע, ומנע את כיבושו.
שם הרובע ריפא הוא קיצור של השם ריפא הגדול   או בשמה השני הגדה הגדולה,  Great Bank , שפרושו הנמל הגדול על הנהר, אשר ננטש במאה ה  19 , הנמל ממוקם על שני הגדות של נהר הטיבר, רק החלק המזרחי של הנמל שייך לרובע, החלק השני שייך לרובע  13  הנקרא   Trastevere .
 
בימי הביניים  הרובע היה בחלוקת העיר הרובע ה  11, ושמו היה   Regio Ripe et Marmorate , כאשר הוא כונה הגדה הדרומית של גבעת  Aventine Hill , הנמל שימש להברת סחורות ושיש שנחצב והובא כחומרי גלם לבניית המבנים והארמונות.
 
בחלק הצפוני של נמל ריפא נמצא האי   ISOLA TIBERINA  על נהר הטיבר בעיקול הנהר  , קרוב יותר להר  Capitolium Hill , באי ישנם סימני התיישבות של תושבים לפני שהעיר החלה להתאכלס, וחלק מהאחוזות של העשירים הוקמו על האי,אבל במאה החמישית פלשו הברברים וגרמו נזקים וחורבן למבנים על האי,ומה שנשאר ננטש ,כמו שרידים של המנזר .
 
בתקופת הרנסנס מספר אסדות שעליהם היו מטחנות קמח נקשרו במעגן האי ,כיום ברובע נערכו חפירות רבות לגילוי עברה, והתפשטות הרובע בזמן שגדל והתרחב, באטרקציות מפורסמות כמו  הארנה למרוצי מרכבות ברזל וסוסים  הממוקמת מאחורי גבעת הפלטין Palatine Hill, כיום שדה אליפסי  גדול  ותלולית אשר עליהם ישבו הצופים, זירה  Circus Maximus ,תגליות רומאיות עתיקות.
 
ריפא גרדן היתה נמל פעיל ,בסביבות המאה ה  16 , למרות שרב תושבי הרובע התפרנסו מדייג דגים, הבתים באזור היו בתי ענים ובחלקם מחסני סחורות השייכים לסוחרי הנמל, בסוף המאה ה 18  תחילת ה 19 ננטש הנמל,במיוחד לאורך חומות האזור,באזור ההצפות של הנהר, רב תושבי הרובע נטשו,והמבנים ברובע נהרסו או התמוטטו בפגעי הזמן, בשנת 1921 פוצל החלק הדרומי של הרובע והפך לרובע ה  21  San Saba.
 
רחובות,כיכרות ואטרקציות ברובע
רחובות   via Marmorata,via M.Gelsomini,via dei Cerchi,via di S.Teodoro, via di S.Teodoro,via dei Fienili, via  della Consolazione,via del Foro Olitorio 
כיכרות   piazza dell Emporio,piazza Albania,piazza della Consolazione,piazza Monte Savello.
אטרקציות   The Tiber Island,lungotevere dei Pierleoni ,lungotevere Aventino,viale Aventino, Temples of Vesta  , Virile Fortuneפסל האמת  Mouth of Truth  ,שער  Arch of Janus , שער הקטן יותר מהשניים  Arch of the Money-changers , הכנסייה הטמפלרית   S.Sabina  , הוילה של   Priorate of Malta , מזרקת   Fountain of the Rudder .
 
רומא רובע 12 XII. Ripa
 
רומא מזרקה נוויגטורי Fontana dei Navigatori

ממוקמת ברובע 12

המזרקה ממוקמת על גדות נהר הטיבר ,ליד הנמל הקטן של   Ripetta  שבו פרקו עצים ויין, האומן   Alessando Specchi  תכנן ובנה את המזרקה בשנת 1704, הבניה נעשתה בסלע מקומי.

 

הפיסול כולל דולפינים בקצות אגן הצדפים, המים נוזלים מהחלק העליון של הסלע, על ראש הסלע ממוקמת שבכת מתכת ופנס שהוספו במאה השמונה עשר כתאורה לילית ומגדלור לאוניות . המים זורמים מפיות הדולפינים ונאגרים באגן הצדף.

 

רומא מזרקה נוויגטורי Fontana dei Navigatori
 
רומא מזרקת ראודר Fountain of the Rudder
מזרקת ראודר    Fountain of the Rudder
ממוקמת  ברובע 12
מתחת לגבעת  Aventine Hill,נשאר שריד בודד למבנים ולנמל באזור, השריד שנשאר היא מערכת מדרגות שהובילו את המים לגדה ממול, אשר באופן רשמי היתה שייכת לרובע 13 Trastevere.
 
במקום הזה ממוקמת המזרקה משנת 1927 , בבעלות רובע ריפא.
רומא מזרקת ראודר Fountain of the Rudder
 
רומא כנסיית סנטה מריה קוסמדין S. Maria in Cosmedin
כנסיית סנטה מריה קוסמדין  S. Maria in Cosmedin
הכנסייה ממוקמת על גבעת  Mouth of Truth ,  בכיכר   piazza Mattei  ,ליד כיכר   Piazza Bocca della Verita  ברובע 12  ripa   ליד מצודת סנט אנגלו
מידע
הכנסייה שופצה בימיו של האפיפיור  Clemens XI, ריצפת הכנסייה מעניינת בעיצוב ושיבוץ ארגומנטים יוונים, על האכסדרה של הכנסייה, בחלק הדרומי סלע ותעלת ניקוז למים בימי רומא העתיקה.
 
על פי האגדה  שמי שיגיע לסלע ויגע בו האמת חייבת להתגלות וכי מי ששיקר ימות מיד, בהמשך האגדה מסופר על אשה אשר נאשמה בידי בעלה בבגידה ,הכחישה זאת, החליטה האשה הפקחית בכדי לעשות שלום בית ולהוכיח ככ בעלה טעה להניח ידה על הסלע ,וכאשר לא קרה לה דבר יצאה דוברת אמת ובעלה סלח לה.
רומא כנסיית סנטה מריה קוסמדין S. Maria in Cosmedin
 
רומא כנסיית ניקולה San Nicola in Carcere
כנסיית ניקולה   San Nicola in Carcere
רובע 2
רחוב   46   Via del Teatro di Marcello , בקרבה לפורום Forum Holitorium , ושוק ירקות
הכנסייה ממוקמת על שלוש מקדשים - Juno,Spes ,Janus ,שהחשוב בינהם הוא מקדש  Temple og Piety, אשר נבנה בידי Acilius Glabrius בשנת 191 לפני הספירה, תוספת השם Carcereמתייחסת לתקופה שעל חורבות המקדש נבנה בית כלא לפני הכנסייה, במאה ה 11 נקראה הכנסייה Church of Petrus Leonis, על שם משפחה יהודית שהמירה את דתה לנצרות ובנתה בשנת 1599 תיאטרון במבצר ליד הכנסייה.
מבית המקדש השני Temple of Juno Sospitaנותרו שלושה עמודי חזית אכסדרה, הוא נבנה במאה השלישית לפני הספירה.
 
מגדל הפעמונים של הכנסייה נתווסף במאה החמש עשר בסגנון ימי הביניים, על העמודים החרוצים ליד הכניסה קיימת כתובת מהמאה העשירית.
הכנסייה מוקדשת לשני מסדרים - גברתנו הקדושה  Italian Our Lady of Pompeii , ולמסדר Mexican Our Lady of Guadalupe. .
הקפלה  שהתווספה יותר מאוחר, מקושטת בציורים של ציירים מפורסמים לאותה תקופה, ניתן לבקר בקברים התת קרקעיים החל מהשעה 10:30 בבוקר.
רומא כנסיית ניקולה San Nicola in Carcere
 
רומא קבר האופה Baker's Tomb
קבר האופה   Baker s Tomb
The Tomb of Eurysaces
הקבר ממוקם ברובע 12 ורובע 11
הקבר הוא חלק מחומות   wall of Aurelian .
 
קברו של  Eurysaces ושל אישתו  Atistia. Eurysaces, הקבר ממוקם ליד מימין ל   Porta Praenestina   הנקרא היום 
Porta Maggiore, שהיה עבד משוחרר שעשה את הונו כאופה בעל מאפיה, הקבר נבנה בשנת 30 לפני הספירה, ותוכן כמו תנור אפיה, ותבליט המראה את הבעלים מפקח על מלכת עבדיו באפיית הלחם.
 
רומא קבר האופה Baker's Tomb
 
רומא מקדש פורטונוס Temple of Portunus
מקדש פורטונוס    Temple of Portunus
המקדש ממוקם בפורום  Forum Boarium , ליד כנסיית  S. Maria in  Cosmedin , בכיכר   piazza Mattei  , ברובע 12 ripa
משמש כדוגמא בולטת של ארכיטקטורה רומית ברומא ובעולם , נבנה בסוף המאה הראשונה לפני הספירה, הוא היה מוקדש לאל האוניות, המקום בקרבה לפורום Forum Boarium ולנהר הטיבר , המקדש מוגבה ובעל עמודים באכסדרה, בשילוב סגנון אטרוסקי  יווני, המקדש הפך בעבר לכנסייה, במאה התשיעית ,במאה העשרים עבר שיפוץ.
רומא מקדש פורטונוס Temple of Portunus
 
רומא זירת המשחקים מקסימוס Circus Maximus
זירת המשחקים   Circus Maximus
הזירה ממוקמת ברובע 12
שרידי המקום הנראים כיום הם בעיקר שדה מלבני ארוך, אשר תושבים ותיירים פוסעים במשעוליו, למרות שהזמן לא שינה את מראהו כפי שהיה בתקופת העבר, האצטדיון שמוקם בעמק הקטן  יועד לספורט, מסביב ישבו אנשים על התלוליות  המשופעות בצדדיו, וצפו בתחרויות הספורט והאירועים אשר נערכו בו.
 
המבנים אשר היו במקום השתנו לפי התקדמות התפתחות האזור, והמקום הורחב אף למרוצי מרכבות ברזל, הבניין הראשון נבנה במאה השביעית לפני הספירה , ונבנה מעץ, אבל האנדרטה ופסלו  מורכב משיש ואבן סיד, האצטדיון נחשב בזמנו כאצטדיון הגדול שנבנה באותם ימים, האצטדיון כלל 380 אלף מקומות לצופים, גודלו פי ארבע מגודלו של איצטדיון כיום.
רומא זירת המשחקים מקסימוס Circus Maximus
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור