דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רומא רובע סנט אנג'לו 11 XI. S. Angelo

 
 
רומא רובע סנט אנג'לו 11 Sant Angelo
רובע 11  Sant Angelo ברומא
רובע הקטן ביותר ברומא, ממוקם  על גדות נהר הטיבר ,מוקף בידי הרובעים 8,9,12,10 , שמו של הרובע ניתן לו בזכות הכנסייה הקטנה Sant Angelo in Pescheria , ולמעשה נקרא הרובע כך, בקרבה לכנסייה שכן שוק הדגים, ולפמים נקרא המקום   St.Angel in the fish-market,  ליד עמוד Porch of Octavia, בימי הביניים נחשב רובע זה כרובע העשירי.
 
בחלק גדול מהמבנים הבנויים כיום השתמשו הבונים בשרידי מבנים שנהרסו בימי הביניים, כמו הארנה, זהו חלק מהעיר אוכלסו בידי היהודים לאורך שלוש מאות שנה ולמעלה ממחצית הרובע היה מקום מושבם של היהודים אך הם לא יכלו לרכוש את בתייהם , למעשה עד מחצית המאה השמונה עשר שאז אפשרו להם לצאת מתחומי הגטו היהודי. ואף היתה חובה לחזור לגטו בשעות הלילה ולהסגר בשערים אשר נשמרו בידי חיילים, חלקם הגדול של היהודים חיו בהבתים דלים ובתנאי צפיפות והגיינה קשים,רק מקור מים אחד עמד לרשותם ומזרקה אחת, חלק מהמשפחות העשירות של היהודים חיו בארמון Palazzo Mattei, בחצר הארמון היתה מזרקת Fountain of the Tortoises שהוקמה בשנת 1584.
 
את תחילתו של הרובע ניתן לראות במאה השנייה , חלק מהרחובות והמעברים שונו במאה ה 19, אבל במסורת והצורה של ימי העבר.
ברובע שזורים שרידים ארכיאולוגים מן העבר.כמו העמוד של Porch of Octavia ,שנבנה במאה השניה,אשר שונה במעט לאחר מאה שנה כאשר הקיסר אוגוסטוס שינה אותו בעבור הנצחת אחותו אוקטביה, הוא ניצב בקצה של זירת הארנה Circus Flaminius, ולצד שוק הדגים.בחזים הארנה נתגלו בחפירות שורות של עמודים.
 
ליד העמוד ניצים שרידיו המשומרים של תיאטרון   Theatre of Marcellus, על שם בנה של אוקטביה, שגם בנייתו הסתיימה במאה השניה,מבנה מיוחד אשר במאה החמש עשר נוספו לו שתי קומות.
 
רחובות כיכרות ואטרקציות ברובע
כיכרות   piazza delle Cinque Scole,piazza Margana
רחובות   via Florida.via delle Botteghe Oscure,via dell Aracoeli,via Margana,via della Tribuna di Campitelli,via del Teatro Marcello,via del Teatro Marcello,  via del Foro Olitorio,via dei Delfini,via del Teatro Marcello,via del Teatro Marcello,via del Foro Olitorio,via del Foro Olitorio,via del Teatro Marcello,via S.Maria del Pianto,via S.Maria del Pianto,via del Teatro Marcello,via in Publicolis,via dei Cavalletti,via di S.Elena ,via del Progresso.
 
אטרקציות   Largo Arenula,lungotevere de Cenci, תיאטרון Theatre of Marcellus.
רומא רובע סנט אנג'לו 11 Sant Angelo
 
רומא הגטו היהודי Rome s Ghetto

הגטו היהודי ברומא   Rome s Ghetto

הגטו היהודי   old Jewish ghetto    ממוקם ברובע 11 

הרחוב הראשי של הגטו  Via del portico de ottavia אך מומלץ לסייר בסמטאות הקטנות היוצאות ממנו .

למען האמת בתקופת המאה העשרים כאשר הגטו נפתח,חלק מהבתים נהרסו ונבנו במקומם בתים חדשים, כיכרות פותחו ,רחובות הורחבו וגדלו, אבל מדיניות שימור נרחבת בוצעה וניתן לראות את בביקור בגטו היהודי ברומא.

השקט שולט במקום יותר מאשר בהמולה הרגילה המתקיימת ברחובות העיר, רוח המסורת והאדריכלות נשתמרו.

 

הקהילה היהודית הינה אחת העתיקות בעולם, וידועה עוד מהמאה השנייה לפני הספירה, כאשר עבדים עברים הגיעו למקום בעקבות כיבוש ישראל בידי הרומאים.

רומא הגטו היהודי Rome s Ghetto
 
רומא פיצרייה ומסעדה מקומית Antico Forno
פיצרייה ומסעדה מקומית    Antico Forno Roscioli
כתובת   Via dei Giubbonari 21  רובע  Sant Angelo
טלפון    6880 3012 – 06
מחיר ממוצע לסועד  25 יורו .
הפיצרייה  מסעדה פתוחה בימים  שני-שבת בשעות 12:30-16:00 ובשעות  20:00-24:00  , הפיצרייה  סגורה ביום ראשון .
במקום מגישים פיצה בטעמים שוניםעל המסורת וחומרי הגלם המקומיים הכוללים : נקניק,גבינה,ירקות ,פירות ים, בשילוב רסק עגבניות,שמן, בצל שום גבינות מגורדות בסגנונות שונים,ניתן לרכוש במקום שתייה קלה,בירות ויינות.
 
במסעדה מגישים אוכל טיפוסי איטלקי תוך התבססות על המסורת וחומרי הגלם המקומיים , הבישול דורש שימוש בחומרים טריים והתפריט מתחלף במנות הבשר והדגים וגם הירקות לפי עונת הגידול או הדייג,יש לזכור כי הבישול הבסיסי מושתת על מחוז הטבח המבשל,למעשה בתקופתנו  סגנון ושימוש בחומרי הגלם הבסיסים התערבב וניתן למצוא במסעדה ,מאכלים עתירי שומן,רטבים שמנת בסגנון איטלקי ,מאכלים המתובלים בשמן זית,עגבניות מסוגים וצורות שונים,אשר אינם מתובלים יותר מדי לעומת הסגנון הים תיכוני של הדרום בכל מה שקשור למאכלי ים ודגים.
הארוחות אינן כוללות רק פסטות עגבניות ושמן זית או פיצות,היא כוללת גם : מרקים , בשרים המבושלים בסגנונות שונים וכמובן את הלחם המיוצר בעבודת יד.
 
בארוחות מוגשים יינות מקוריים או תוצרת מקומית,קינוחים שונים בטעמים ובשילוב חומרים ומנות הבאות לקלוע לטעמם של תושבי המקום.
רומא פיצרייה ומסעדה מקומית Antico Forno
 
רומא קונדיטוריה Forno del Ghetto
קונדיטוריה   Forno del Ghetto
כתובת   Via del Portico d Ottavia 20/b רובע יהודי  רובע  11   Sant Angelo
מידע : סגורה בימי שישי לאחר השקיעה, בימי ראשון ובחגים היהודיים, סגל העובדים הוא נשים.
רומא קונדיטוריה Forno del Ghetto
 
רומא מוזיאון ארכאולוגי בלבי CRYPTA BALBI
מוזיאון ארכאולוגי    CRYPTA BALBI
Via delle Botteghe Oscure 31  רובע 9  Pigna ורובע  11   Sant Angelo
טלפון   06.39967700
שעות פתיחה :  בכל יום פרט ליום שני, 9-20, כניסה חופשית לנערים מתחת לגיל 18 ולקשישים מעל גיל 65. נגיש לנכים,
המוזיאון מציג ממצאי ארכיאולוגיה במאות חמישית עד המאה העשירית.
רומא מוזיאון ארכאולוגי בלבי CRYPTA BALBI
 
רומא מזרקת ארמון מאטי Fountain of the Tortoises
מזרקת ארמון מאטי  Fountain of the Tortoises
בגטו היהודי ברובע 11  Sant Angelo, ממוקמת בכיכר  Piazza Giudia  , חלק מהמשפחות העשירות של היהודים חיו בארמון Palazzo Mattei, בחצר הארמון היתה מזרקת Fountain of the Tortoises שהוקמה בשנת 1584 ,בידי האמן   Giacomo della Porta .
רומא מזרקת ארמון מאטי Fountain of the Tortoises
 
רומא רובע 11 XI. S. Angelo
רובע  XI. S. Angelo 11   ברומא
שמו של הרובע כשם כנסיית   S. Angelo in הממוקמת ליד שוק הדגים הראשון   Pescheria  שנפתח בעיר, הכנסיה הוקדשה לקדוש  archangel Michael, הכנסייה היא קטנה, הרובע כולל גם את הגטו היהודי הקטן.
רומא רובע 11 XI. S. Angelo
 
רומא קבר האופה Baker's Tomb
קבר האופה   Baker s Tomb
The Tomb of Eurysaces
הקבר ממוקם ברובע 12 ורובע 11
הקבר הוא חלק מחומות   wall of Aurelian .
 
קברו של  Eurysaces ושל אישתו  Atistia. Eurysaces, הקבר ממוקם ליד מימין ל   Porta Praenestina   הנקרא היום 
Porta Maggiore, שהיה עבד משוחרר שעשה את הונו כאופה בעל מאפיה, הקבר נבנה בשנת 30 לפני הספירה, ותוכן כמו תנור אפיה, ותבליט המראה את הבעלים מפקח על מלכת עבדיו באפיית הלחם.
 
רומא קבר האופה Baker's Tomb
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור