דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

אמסטרדם רובע ווטרלופליין Waterlooplein

 
 
אמסטרדם כיכר Waterlooplein Square ברובע היהודי

בכיכר מתקיים שוק פשפשים הפתוח בכל יום בשעות 09:00-17 בערב, חוץ מיום ראשון.

תחבורה בכיכר עוצרת הרכבת התחתית, קווי חשמלית 9 ו 14 סירות מוניות Museumboot   בכיכר יש תחנת מוניות וחניון.

הכיכר ממוקמת במרכז העיר ליד נהר האמסטל הכיכר נוצרה בשנת 1882.מסביב לכיכר ניצבים :בית העירייה ,בניין האופרה של העיר  Stopera ובניין הכנסייה  Aaronkerk  ומספר אנדרטאות .

הכיכר נבנתה בשנת 1880,כאשר שתי תעלות מולאו אדמה,מכיוון שעסקיהם וחנויות היהודים היו ליד ברובע היהודי Jodenbreestraat הגובל לכיכר Waterlooplein ,הוחלט כי העסקים היהודים ימשיכו להתנהל בכיכר ,בתוספת השוק היהודי שפעל במקום , השוק היהודי נעלם במלחמת העולם השנייה ,לאחר גרוש יהודי העיר למחנות, השוק לא חזר למקומו ולא תפס את מקומו מחדש כמו בעבר.

כיום הכיכר, חייבת את פרסומה לשוק הפשפשים היומי הנמצא בתחומה, המימרה הנהוגה כאן ,אומרת שאם אינך יכול לקנות או למצוא משהו בשוק ,אינך מסוגל לקנות בשום מקום באמסטרדם .


אמסטרדם כיכר Waterlooplein Square ברובע היהודי
 
אמסטרדם שוק Waterloopleinmarkt

השוק פתוח בימי שני-שבת 08:00-17:00 , תחבורה קווי חשמלית 1.2.5 מתחנת Magna Plaza, או חשמלית 14 מהתחנה המרכזית,ניתן להגיע גם בחשמלית   9 או 14 מכיכר  הדאם לספור 4 תחנות ולרדת בתחנת Stopera שזה הכינוי עבור העירייה והתיאטרון.

 
שוק ווטרלופליין ממוקם מאחורי בניין העירייה של אמסטרדם,  בעברו היה השוק היהודי אך עקב מלחמת העולם השנייה שינה את תכולת החנויות , שוק פשפשים הולנדי ידוע שהחל לפעול בשנת 1893 ,לאורך תעלת  Amstel,שוק הפתוח בכל ימי השבוע ,שוק המתמחה בסחורה של יד שנייה,בגדים משומשים,תקליטים ישנים ודיסקים,תכשיטים וג'אנק,ביקור חמוד של אחר הצהרים. בשוק 300 דוכנים,זהו השוק היחידי שניתן להתמקח על מחירי הסחורות.
 
אוכל בשוק : בית הקפה מסעדה   Kapitein Zeppos,  רחוב   5 Gebed Zonder  ,המקום ממוקם בין אולפן בופור והגלריה לאמנות Mokum, בסמטה קטנה, ב Grimburgwal, בית קפה  Cafe Puccini, רחוב Staalstraat 21.
 
 
 
אמסטרדם שוק Waterloopleinmarkt
 

 בית העירייה ממוקם בכיכר  Waterlooplein ליד בית האופרה והמופעים, במבנה העירייה ממוקמת תחנת מידע לתיירים בעיר, מועצת העירייה כוללת 45 חברי מועצה, המתחלפים בבחירות אחת לארבע שנים.

ספור הקמת בית העירייה החדש ובית האופרה ,החלו לאחר מלחמת העולם השנייה,אך בפועל לאחר אין ספור תכנונים ואדריכלים ולאחר משאל עם שהמליץ הן על איחוד שני המבנים והן על צורתם,החליטו סוף כול סוף ,מועצת העיר בשנת 1981 להתחיל בפרויקט.
 
השם שניתן למבנה המאוחד היה סטופרה  Stopera ,משלוב שתי המילים בית המועצה (בהולנדית)והמילה אופרה.סטופרה Stoperaהסטופרה כפי שנקרא האזור שעליו הוקמו העירייה ובית האופרה,נמצאת במרכז אמסטרדם,בעיקול של נהר האמסטל לבין כיכר Waterlooplein,  ותעלת Zwanenburgwal על חלקת האדמה שיובשה במאה השש עשר ששמה Vlooienburg. 

 

אמסטרדם בית העירייה Stopera city hall
 

תחבורה קווי חשמלית 1.2.5 מתחנת  Magna Plaza , או חשמלית 14 מהתחנה המרכזית,ניתן להגיע גם בחשמלית   9 או 14 מכיכר  הדאם לספור 4 תחנות ולרדת בתחנת  Stopera שזה הכינוי עבור העירייה והתיאטרון.

 

תיאטרון המוזיקה ובית האופרה ממוקם בכיכר Waterlooplein , ספור הקמת בית העירייה החדש ובית האופרה ,החלו לאחר מלחמת העולם השנייה,אך בפועל לאחר אין ספור תכנונים ואדריכלים ולאחר משאל עם שהמליץ הן על איחוד שני המבנים והן על צורתם,החליטו סוף כול סוף ,מועצת העיר בשנת 1981 להתחיל בפרויקט,השם שניתן למבנה המאוחד היה סטופרה Stopera ,משלוב שתי המילים בית המועצה (בהולנדית)והמילה אופרה.

 

חלק מהתושבים חלקו על השם שנבחר,אך הבעיה העיקרית וההתנגדות לבניית המבנה המשותף הסופר מודרני הזה,היה הצורך להרוס מספר מבנים היסטוריים שניצבו על הקרקע המיועדת,התנגדויות אלו הביאו לצעדי מחאה והפגנות שחלקם היו אלימות,למרות התנגדות זאת נפתח בית האופרה בשנת 1986 והעירייה בשנת 1988, בית האופרה Muziektheater , הבנוי בחזית עם קיר זכוכית עגול שאורכו כארבע עשר מטר ,הפונה לעיר ומספק נוף מדהים של תעלת האמסטל מעליה.

תיאטרון המוזיקה (Muziektheater) music theatre (בית האופרה)
 
אמסטרדם אנדרטת הנערים היהודים Monument for the jewish boy

האנדרטה לזכרם של ילדים יתומים יהודים שהתגוררו בבית היתומים Megadle Jetomim שפרוש השם הוא אלא שהיתומים חשובים להם, ממוקמת ברחבה ליד בית האופרה ובית העירייה במקום שבי עמדו בתים ישנים ובית היתומים בטרם נהרסו בשנת 1977 על מנת להקים את מבנה העירייה והאופרה בכיכר Waterlooplein square על גדות תעלת האמסטל.


תחבורה קווי חשמלית 1.2.5 מתחנת Magna Plaza , או חשמלית 14 מהתחנה המרכזית,ניתן להגיע גם בחשמלית   9 או 14 מכיכר  הדאם לספור 4 תחנות ולרדת בתחנת Stopera שזה הכינוי עבור העירייה והתיאטרון.


נושא הטיפול בילדים יתומים יהודיים ממוצא אשכנזי,החל בפעולת הקהילה היהודית באמסטרדם בשנת 1738,ילדים אלו נשלחו לבתי אומנה אצל משפחות יהודיות ,בתמורה שילם וועד הקהילה למשפחות בעבור הטיפול,במאה התשע עשר היו מעט מאוד משפחות אומנה, שהסכימו לטפל בילדים היתומים,כתוצאה מכך נוצר צורך להקים בית יתומים בעבור ילדים אלו.

    

אמסטרדם אנדרטת הנערים היהודים Monument for the jewish boy
 

הכנסייה פתוחה לביקורים בין השעות שתים עשר לשעה חמש ,הכנסייה ממוקמת Waterlooplein 205 ממול לבית העירייה,שמה הרשמי הוא : churdh of Sint Antonius of Padua , המבנה היה בבעלות יהודית בסוף במאה השש עשר,בעת ששימש כמחסן סחורות שהובאו באוניות מהסחר הבין לאומי עם המושבות,כיוון שהסוחר היהודי סחר גם עם סוחרים מספרד,למורת רוחם של הבישופים הקתולים של אמסטרדם

 

המבנה הולאם בשנת 1849 והפך לכנסייה ,שנקראה מוזס (משה) ואהרון , משום שבאזור ניצבו שני פסלים שנקראו משה והפסל השני אהרון,את הפסלים של משה ואהרון עדיין ניתן לראות בקיר האחורי של הכנסייה בצד החיצוני ,חברי הכת התפללו בתפילות בכנסייה החדשה,בסגנון האורתודוכסי הרומי קתולי של רומא ,לכן התפילה התבצעה בה בהסתר.

 

בהמשך בשדה הסמוך למבנה, נבנתה הכנסייה החדשה, שנבנתה בשנים 1837-41,מבנה זה שודרג ושופץ בשנת 1795 ,שאז נוספו למבנה חלקים וחזיתו קבלה את המראה של היום

אמסטרדם כנסיית משה ואהרון Moses & Aaron Church
 

הפסל נוצר בידי הפסל הבלגי יוסף גלאט אשר הציב עמוד מלבני משיש שחור ועליו כתובות של אותיות לזיכרון , בצד אחד בהולנדית וטקסט בעברית של הנביא ירמיהו: מזרקה של עיניים דמעות, הייתי בוכה יום ולילה לוחמי אל מקרים של אנשים יקירתי.מצבה שהוקמה לזכר קורבנות היהודים במלחמת העולם השנייה , וחברי המחתרת Joods Verzetmonument ,בכל שנה  בתאריך  ליל הבדולח,  נערך במקום  טקס זיכרון.

אמסטרדם אנדרטת זיכרון מחתרת היהודים Joods Verzetmonument
 
מוזיאון וביתו של רמברנט Rembrandt House Museum
כניסה בתשלום
כתובת   Rembrandt-house Jodenbreestraat 4-6   
המוזיאון  פתוח בימצי השבוע בשעות  10:00-17:00  ביום שישי 10-9
תחבורה קווי מטרו 9,14 מהתחנה המרכזית לתחנת  Waterlooplein.
מידע
בתקופת מגוריו במקום צייר רמברנט ציורים רבים,חלקם נותרו במקום ,אך רבים מפוזרים ברחבי העולם ובמוזיאונים.
הבית נבנה בשנת 1606,נקנה בידי הצייר בשנת 1639,בנין בן 3 קומות ו  10 חדרים,ניתן לראות כיצד חיי האומן ,חדר השינה ,האטלייה והמטבח הושארו במצבם,לאחר שיפוץ בשנת 2000,רהיטיו המקוריים ממחצית המאה ה  16 שופצו ונשארו במקום.
 
למעלה מ  250  מעבודותיו מוצגות במקום
אמסטרדם מוזיאון וביתו של רמברנט Rembrandt House Museum
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור