דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

אמסטרדם רובע ניובמרקט Nieuwmarkt

 
 

כתובת Prins Hendrikkade 94/95

 

המגדל מכונה בפי כל  מגדל הדמעות ,נבנה בשנת 1486 ,קבל את שמו ,משום שבנקודה הזאת היו נפרדים המלחים ממלוויהם לפני ההפלגות ועל שם דמעות הפרידות נקרא המקום.

 

המגדל הווה חלק מחומת העיר ,אשר נבנתה בימי הביניים להגנת העיר,כיום משמש כבית קפה  V.O.C. Cafe ומועדון ג'אז מפורסם.

 

שמו של המגדל schreier   הוא פרוש המילה ההולנדית של פינה חדה  sharp corner , על המבנה תלויה טבלת  זיכרון המציינת כי ממקום זה הפליג הספן  Henry Hudson  , בספינות מפרש על מנת לגלות דרך יותר קצרה להודו המזרחית ,אך הוא הגיע לנמל ניו יורק ולשפך נהר ההדסון.

אמסטרדם בניין ומגדל Schreierstoren
 
אמסטרדם הקדמה לרובע ניובמרקט Nieuwmarkt
הקדמה לרובע Nieuwmarkt באמסטרדם
מידע
רובע  Nieuwmarkt או כפי שהוא נקרא השוק החדש New Market , ממוקם ליד הרובע הסיני בעיר,ורובע האורות האדומים.
השוק ברובע החל במאה החמש עשר והשבע עשר כשוק יומי לסחר בתוצרת חקלאית,צמחים,פרחים  ושלל דגה מן הים ,ומאז הוא הפך גם למרכז בילוי והנאה כמו חלקים אחרים בעיר,באזור החלו לפעול ירדים וקרנבלים ,כאשר להם התווספו לאחר מכן מופעי רחוב .
 
השוק אכסן קרקס עם מופעי ליצנים,אקרובטים וחיות, כיום במקום מופעל שוק מן החיי והצומח ושוק פשפשים יומי קבוע בחודשי הקיץ ,בנוסף בסופי השבוע נערכות באזור השוק סוגים שונים במקצת של הסחורה בעיקר מוצרי מזון בנושא הבריאו וימי ראשון מוקדש לשוק עתיקות ושמטס.
 
קירבתו של הרובע לאזור ציינה טאון משפיעה גם כן על צביון האזור במיוחד בחגיגות השנה החדשה הסינית הנערכת בשכונה ,חגיגה נוספת הנחגגת באוגוסט היא Heart s Day,הנחגגת בשתייה מרובה של משקאות חריפים,זיקוקי דינור וסמים.
 
לפני הכיבוש הגרמני ,חיו במקום יהודים אשר הוגלו והושמדו,תושבים ממעמד נמוך וקשי יום ,התמקמו באזור והוא החל לדעוך,תוכננו לאזור תוכניות שיקום ובניה מחדש לאחר הריסתו ,כיוון שמחירי הדירות ,היו זולים, התיישבו בשנים האחרונות אנשים בעלי השכלה, אשר רצו לשמר את הקיים, תוך כדאי פיתוחו והחזרתו מבחינה ארכיטקטונית, לימי הזוהר שלו,תוכניות ההריסה והבניה מחדש ,נתקעו בחלקם עקב התנגדות תושביה המשכילים ,של השכונה וחלק גדול מתוכנית האב של ההריסה בוטלה,אבל הקדמה  גרמה להקמת קו מטרו ותחנות וחלק קטן של מבנים נהרסו.
 
בית השער Waag הממוקם במרכז הכיכר, ומשמש כשער הכניסה לעיר עד המאה ה  17 שאז היה חלק מן חומת העיר ושימש כשער הכניסה המזרחי לעיר,פרוש שמו של המבנה היה בית השקילה וסוחרי העיר או אזרחיה יכלו לשקול את סחורתם במשקל ציבורי אשר היה  בפיקוח, מאגד בתוכו בתוך המעטפת 7 מבנים ופתחים פרטיים לכל גילדה בנפרד במבנה ואשר שימשו כמרכזי גילדות של בעלי מקצוע למשל :בגילדת הרופאים צוירו בידי האומן רמברנט מספר מציוריו המפורסמים,,,המקיפים את הכיכר ומעניקים נדבך להיסטוריה של העיר, כיום משמש מסעדה הנחשבת למסעדה שאינה זולה ויש אפילו המגדירים אותה כמסעדה לבעלי ממון וכמלכודת תיירים.
 
ברובע אנו מוצאים מקומות בילוי,מסעדות ובתי קפה ,השכונה הינה שכונה שקטה אשר ניתן בה למצוא מבנים עתיקים לצד מבנים מודרניים.שווה שיטוט ברחובותיה הצרים,למרות שעיקר תשומת הלב מוקדשת לכיכר ,לשוק ולמסעדה בזכות המבנה הבנוי לבנים וצריחים מהווים את גגו.
אמסטרדם הקדמה לרובע ניובמרקט Nieuwmarkt
 
אמסטרדם מסעדה צרפתית Entresol
מסעדה צרפתית  Entresol
Geldersekade 29 , רובע Nieuwmarkt  ,במסעדה מקום ל  30 איש.מחיר ממוצע לארוחת סועד  15 - 25 , 25 - 40 ,המסעדה פתוחה בשעות 18:00-22:00.
במקום מוגשות מנות שהדגש הוא על בישול בנוסח צרפתי  ורב לאומי,תוך שימוש ביין ,פטריות,חמאה  למיטב מרקמי רטבים,תבלונים שונים ובשילוב של צלייה,ואידוי של ירקות שונים,נקניקיות,בשרים מסוגים שונים ודגים,מרקים , תפוחי אדמה בסגנונות שונים,סלטים הכוללים אלמנטים של בשר או דגים,או סוגי סלטים בשימוש ירקות טריים  וכמובן מבחר גבינות.
 
הקינוחים כוללים עוגות ,גלידות או מקצפות תוצרת הבית,שתייה קרה וחמה,חריפה,יינות ובירות תוצרת מקומית ומחוץ למדינה.
אמסטרדם מסעדה צרפתית Entresol
 
אמסטרדם בית קפה ומסעדה קטון Cafe Katoen
בית קפה ומסעדה  Cafe Katoen
Oude Turfmarkt 153 קווי חשמלית , 9, 14, 16, 24, 25  לתחנת Waterlooplein  או  Muntplein  רובע  Nieuwmarkt
מבסעדה מוגשות ארוחות ים תיכוניות ומהעולם הרחב,למסעדה מרפסת שמש.
אמסטרדם בית קפה ומסעדה קטון Cafe Katoen
 
אמסטרדם מסעדה רב לאומית Soup en Zo

רחוב  Jodenbreestraat 94  , רובע   Nieuwmarkt  

דקות הליכה משוק הפישפשים   Waterlooplein flea market   ,בית העיריה ואולם האופרה  Stopera , מוזיאון היהלומים וביתו של רמברנט.

 

קיימת מסעדה ברחוב  Jodenbreestraat 94   המסעדה מגישה סוגים שונים של מרקים וסוגי מזון שונים מהעולם,אך ההתמחות היא סוגי מרק שונים.

אמסטרדם מסעדה רב לאומית Soup en Zo
 
אמסטרדם כיכר נייובמרקט Nieuwmarkt square
כיכר   Nieuwmarkt square
כיכר   Nieuwmarkt square  הנקראת כיכר השוק החדש ,נשלטת בידי מצודה בעלת צריחים רומנטית ושער St. Anthony s Gate הקדום יותר,המבנה אף נקרא בית השקילה,אשר במאה ה  14 היווה חלק מהחומה אשר הקיפה את העיר העתיקה.
 
לאחר מכן שימש השער בית השקילה העירוני לסוחרי העיר והתושבים,ובית הגילדות של סוחרי העיר בעלי המלאכה, כמו הרופאים המנתחים אשר אף בנו אולם צפיה בניתוחים לציבור,ציירים,ובאולם גילדת הרופאים צייר הצייר רמברנט חלק מציוריו החשובים,בעברו אף שישמש כמוזיאון היסטורי לעיר וכמוזיאון היסטוריה יהודית.
 
בכיכר ממוקמים מספר בתי קפה לממכר סמים קלים ופטריות הזייה,במגוון רחב של סוגים,צרכי עישון וציוד לעישון,ניתן לסייר באזור על גבי  Segway.

האזור הפתוח מסביב למבנה ,שימש תמיד כשוק,במיוחד לצמחי תבלין,וסחורות חליפיות,כיום פועל השוק בעיקר בסופי השבוע ובמיוחד בחודשי הקיץ לתוצרת אורגנית,או עתיקות.
 
לילדים
בחודשי הקיץ נערכים הקרנות סרטים בחינם בכיכר ,קרקס  circus Rigolo ,נוטע את אוהליו בכל שנה בכיכר בחודש אוגוסט ולמען האמת מופעים וירידים נערכים בכיכר בתדירות.
 
אמסטרדם כיכר נייובמרקט Nieuwmarkt square
 
אמסטרדם כנסיית סאוטרן Zuiderkerk Southern Church
כנסיית   Zuiderkerk- Southern Church
Zuiderkerkhof 72  רובע Nieuwmarkt  קווי חשמלית 4, 16, 24 , 25 ,לתחנת דאם. הכנסיה פתוחה בימים שני - שבת בשעות 11:00-16:00,כניסה ללא תשלום.
 
הכנסייה הדרומית נבנתה בשנים 1603-1611 ,הכנסייה הראשונה באמסטרדם אשר נבנתה בעבור הפרוטסטנטים.בזיליקה מדומה,בעלת 6  זרי דפנה,ועמוד דמוי עמודים מטוסקנה באיטליה,כיפה וחלונות גג,וצריח מתנשא, אשר ניתן לצפיה ממרחקים, כיכר אבנים  מחזיק את היסודות למתומן הצלעות והעמודים של קירות המבנה, בקצה עשוי מעץ קשה בנוי חרוט מכוסה,במקום מוצגת תערוכה המציגה את שדרוגם של בתים ישנים וחדשים .
אמסטרדם כנסיית סאוטרן Zuiderkerk Southern Church
 
אמסטרדם המקדש הבודהיסטי Fo Guang Shan He Hua
המקדש הבודהיסטי Fo Guang Shan He Hua
כתובת   Zeedijk 106-118
המקום ממוקם ליד   Nieuwmarkt
טלפון  4202357
פתוח בימים שלישי-שבת  בשעות 12:00-17:00, וביום ראשון בשעות 10:00-17:00,סיורים באנגלית והולנדית מתקיימים אך לא ביום ראשון.   
     
מידע
המקדש הוקם בשנת 1994 על פי אמונת אור הבודהה של האגודה הבין לאומית, שמו של המקדש נובע משם פרח הלוטוס המסמל הארה, הוא נחשב לאחד הגדולים באירופה, המקדש בסגנון הסיני של פגודות,שערים,נישות מגולפות וכמובן כנהוג בבית מקדש אופייני לדת הבודהיסטית,במקום גם מרכז למידיטציה ,חדר ישיבות ,ספריה,חדרי אירוח וחדר אוכל.
 
סיורים מודרכים בתשלום ליחידים או קבוצות קטנות ניתנות בשבתות בשעה 14.00, 15.00 ,16.
אמסטרדם המקדש הבודהיסטי Fo Guang Shan He Hua
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור