דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

אמסטרדם תעלות

 

 
 
 

הפסל ממוקם בין בית העירייה לבין בית האופרה בכיכר Waterlooplein בקטע הנקרא Stopera ,זהו צינור מים מד מים שקוף שמשני צדדיו סקלות מדידה ,הוא נקרא Normaal Amsterdams Peil NAP ),זהו מדיד מים הבא להשוות את גובה המים שמתחת לאדמה שיובשה (22 מטר למטה) אל מול גובה המים בתעלות.

הרעיון ליצירת המערכת הגיע מראש העיר של אמסטרדם בסוף המאה השבע עשר לאחר שחלקים מהעיר הוצפו בעת הגשמים,זהו מכשיר התרעה בכדי לחשב את האפשרות לשאלה האם סוללות העפר לצדדי התעלות יעמדו בכמות המים העולים בעת הגשמים,בכדי לתת התרעה לתושבים,המדידה הנקראת "רמת אמסטרדם" שהותאמה לנתונים של העיר עצמה המדידה נערכת במקביל מתחת לחלק היבשתי,אל מול המפלס בתעלות.

אמסטרדם פסל מדיד מפלס המים
 
אמסטרדם תעלות
תעלות באמסטרדם
בעיר אמסטרדם 167 תעלות חוצות את העיר,כ 7000 בתים ממוקמים על גדות התעלות,העיר והנמל העתיק נבנו בעומק הנהר הצפוני אמסטל,לאורכה של העיר נמשכות תעלות לאורך 100 קילומטר,לאורך המאה הקודמת ספינות קטנות וסירות העבירו סחורות ישר למעגנים ולמחסנים שניצבו על גדות התעלות במרכז העיר,חלק מן המחסנים היו על פני המים ומשרדיהם על הקרקע לידם,לפעמים בתיהם של הסוחרים השתמשו בקומות התחתונות לאיכסון ובקומות הגבוהות למגורים.
 
כיום התעלות צפופות,ושטות בהם ספינות תיור לתיירים,למעלה מ 2000 גשרים מסוגים שונים נטועים מעל לתעלות,גשרים להולכי רגל,גשרים מתרוממים למעבר תחבורה ,הולכי רגל ואוניות או סירות ,דוברות המעבירות סחורות בנהרות אירופה,הגשרים בנויים מעץ,ברזל.בטון ופלדה.
בשעות הלילה נדלקים הפנסים המותקנים על הגשרים ומספקים מימד חדש לשייט  לילי על התעלות.
השטח העירוני של העיר אמסטרדם כולל 14 אזורים הכוללים יבשה,שהיו בעברם ביצה או יובשו,ב 110 רמות גבהיםשונים,השטחים הללו נשמרים ביובש בזכות 84 תחנות שאיבת מים הפזורים בעיר,תחנות אלו שומרות מפני השתלטות המים על שטחי האדמה ,חלק מתחנות משמונה תחנות הרוח בעיר מפעילות גם משאבות מים במקום עבודתם בעבר לטחינת דגנים.
כיום קבוצת איים מלכותיים שנוצרו בייבוש הים מהוות את החלק האורבאני החדש  IJburg של העיר כולל הטיילת באזור הנמל הישן של העיר,האזור נמוך כ 60 סנטימטר מעל גובה העיר הרגיל,
רב התעלות הראשיות של העיר נחפרו בידיים במאה ה 16, ונועדו לנקז את הביצות ולשמר את האדמה מהצפות,ולתת אפשרות להתרחבות העיר מחוץ לתחום העירוני והחומות של ימי הביניים שהקיפו את העיר,רק לאחר מכן הם שימשו כנתיבי מים לספינות וסירות,לקח 60 שנה לחבר את התעלות המקיפות בטבעת את שטחי האדמה של העיר, במיוחד את שטחי תעלות Herengracht, Keizersgracht,Prinsengracht, למרות שהתעלה לא נחפרה עד המאה ה 18,חלק גדול מהתעלות שהיו  ברובע  Jordaan, נסתמו לאורך השנים והפכו לדרכים יבשתיות עקב הדרישה לכבישים עירוניים,וחלךק מהמקומות שהיו מוצפי מים לאחר שנסתמו הפכו לפארקים,אבל חלק מן התעלות המקוריות שופצו והפכו שוב לנתיבי מים,כיום עיריית העיר מקדמת שימור של ההיסטורי והמבנים מהעבר.
תעלות חשובות בעיר : תעלת  Singel הטבעתית היתה הגבול המבוצר של העיר בעבר,אין להתבלבל עם   Singelgracht  הרחוקה יותר,תעלת  Herengracht  ,תעלת  gentleman s canal ,תעלת  Keizergracht , תעלת  Emperor s canal , תעלת  Prinsengracht , תעלת  Prince s canal ,
אמסטרדם תעלות
 
אמסטרדם תעלת Prinsengracht
אזור תעלת  Prinsengracht באמסטרדם
פרסומה של תעלת  הנסיך  נובע  בזכות  7 גשרים קשתיים מאבן הנטועים עליה ברצף,כל שנה נערך על גשר  Reguliersgracht בחודש ספטמבר פסטיבל גאז  חופשי ותזמורות בהרכבים שונים מופיעים עליהם.מהגשר הזה יש מראה לשאר הגשרים.
 
זאת התעלה הארוכה בין שלושת תעלות החגורה של העיר,היא נחפרה בשנים 1660-1700 בעת התרחבות העיר עקב בעיות אכלוס,הגשר הבנוי מלבנים   Amstelveld    בפינה הצפונית של הגשר,  מבנה לבן הנקרא   Amstelkerk.כיום מבנה משרדים.
אמסטרדם תעלת Prinsengracht
 
אמסטרדם סיורים בתעלות לתיירים
סיורי תעלות לתיירים
תדירות יציאה כל רבע שעה בערך,כאשר המסלול נמשך כשע ועובר בתעלות העיר תוך התבוננות והסברים לאטרקציות בעיר,
אמסטרדם סיורים בתעלות לתיירים
 
אמסטרדם בתי מגורים על תעלות המים
בתי מגורים על התעלות
בתעלות אמסטרדם עוגנות כ 3000 סירות המשמשות כבתי מגורים ונקראות בתי פרחים.חלק מהבתים האלו ניתנים להשכרה או משמשים כבתי מלון לחפצים בכך,אך ברובם משמשים אנשים עניים ועשירים כאחד למגורים רגילים לחלוטין,חלק מהסירות היו בעברם דוברות למטענים שנעו בתעלות ובנהרות ברחבי הולנד והארצות הסמוכות.האנשים הגרים בספינות אלו מטפחים אותם וערוגות ועציצי פרחים הם סממן לרמת הטיפוח.
אמסטרדם בתי מגורים על תעלות המים
 
תעלת  Singelgracht
על מנת להשגיח על ההצפות והתרחבות העיר מעבר לנהר האמסטל בתקופת המאה 16 ,מהמרכז ומעבר לחומות העיר העתיקות  נקרא  האזור כיום התעלות Singel ותעלת Kloveniersburgwal,שלושה מגדלי שמירה שהיו להגנת חומות העיר עדיין עומדים במקום, מחוץ לאזור סינגל יוצאות 3 תעלות ראשיות מתחילת המאה ה 17  ונקראות  Herengracht.
אמסטרדם תעלת Singelgracht
 
תעלת EGELANTIERSGRACHT

התעלה ממוקמת ברובע Jordaan 

שמה שלן התעלה ניתן לה על שם ורד בצבע ורוד,או שיח ורדים,התעלה נחשבת לאחת היפות והשקטות בעיר,לאורך גדות התעלה נטועים בתים רבים מהמאות 17-18 , התבוננות בתעלה משפיעה על הרוגע והשלווה.

 

תעלת EGELANTIERSGRACHT
 
תעלת Bloemgracht
תעלת  Bloemgracht 
התעלה ממוקמת ברובע Jordaan
התעלה נחשבת לגדולה ברובע, ידועה בשמה תעלת גנטלמן  Gentleman s Canal– או בשמה ההולנדי Herengracht, למעשה התעלה שימשה כמקום לינה לעובדים יצור ואומנים בעיקר ציירים, הבית בעל שלושת הגימלונים במספר 87  ו 91 ניבנה בשנת 1642,  כמו שתי תכשיטים  במקום,בתים אלו משומרים על מנת להנציח את עבודת האדריכל בתכנון,קיימים תבליטים המתארים את אנשי השכונה מהעבר,את הפועלים,המלחים ואנשי הכפר.
תעלת Bloemgracht
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור