דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

אמסטרדם ארמונות מצודות ומבנים

 

 
 
 

כאשר יוצאים מעברו השני של התחנה המרכזית של אמסטרדאם,נחשף בפני המבקר נמלה הענק של העיר,בחלקו השמאלי של הנמל מבנה המנהלה של הנמל המשרת אוניות סוחר ונוסעים כולל מסוף נוסעים ומטענים גדול ,נמל אמסטרדם נחשב לרביעי בגודלו במערב אירופה מבחינת נפח התעבורה שבו,הנמל הוא תאגיד בבעלות עיריית אמסטרדם,ומכיוון שגם בעבר נחשבה הולנד כמעצמת ים ,ניתן לראות את עברה המפואר במוזיאון הימי בחלקו הימני של הנמל ,שבו ניתן לראות אוסף כלי שייט ציוד וחומרים הקשורים לאוניות וים.

אמסטרדם הנמל
 

כתובת Prins Hendrikkade 94/95

 

המגדל מכונה בפי כל  מגדל הדמעות ,נבנה בשנת 1486 ,קבל את שמו ,משום שבנקודה הזאת היו נפרדים המלחים ממלוויהם לפני ההפלגות ועל שם דמעות הפרידות נקרא המקום.

 

המגדל הווה חלק מחומת העיר ,אשר נבנתה בימי הביניים להגנת העיר,כיום משמש כבית קפה  V.O.C. Cafe ומועדון ג'אז מפורסם.

 

שמו של המגדל schreier   הוא פרוש המילה ההולנדית של פינה חדה  sharp corner , על המבנה תלויה טבלת  זיכרון המציינת כי ממקום זה הפליג הספן  Henry Hudson  , בספינות מפרש על מנת לגלות דרך יותר קצרה להודו המזרחית ,אך הוא הגיע לנמל ניו יורק ולשפך נהר ההדסון.

אמסטרדם בניין ומגדל Schreierstoren
 

 בית העירייה ממוקם בכיכר  Waterlooplein ליד בית האופרה והמופעים, במבנה העירייה ממוקמת תחנת מידע לתיירים בעיר, מועצת העירייה כוללת 45 חברי מועצה, המתחלפים בבחירות אחת לארבע שנים.

ספור הקמת בית העירייה החדש ובית האופרה ,החלו לאחר מלחמת העולם השנייה,אך בפועל לאחר אין ספור תכנונים ואדריכלים ולאחר משאל עם שהמליץ הן על איחוד שני המבנים והן על צורתם,החליטו סוף כול סוף ,מועצת העיר בשנת 1981 להתחיל בפרויקט.
 
השם שניתן למבנה המאוחד היה סטופרה  Stopera ,משלוב שתי המילים בית המועצה (בהולנדית)והמילה אופרה.סטופרה Stoperaהסטופרה כפי שנקרא האזור שעליו הוקמו העירייה ובית האופרה,נמצאת במרכז אמסטרדם,בעיקול של נהר האמסטל לבין כיכר Waterlooplein,  ותעלת Zwanenburgwal על חלקת האדמה שיובשה במאה השש עשר ששמה Vlooienburg. 

 

אמסטרדם בית העירייה Stopera city hall
 

תחבורה קווי חשמלית 1.2.5 מתחנת  Magna Plaza , או חשמלית 14 מהתחנה המרכזית,ניתן להגיע גם בחשמלית   9 או 14 מכיכר  הדאם לספור 4 תחנות ולרדת בתחנת  Stopera שזה הכינוי עבור העירייה והתיאטרון.

 

תיאטרון המוזיקה ובית האופרה ממוקם בכיכר Waterlooplein , ספור הקמת בית העירייה החדש ובית האופרה ,החלו לאחר מלחמת העולם השנייה,אך בפועל לאחר אין ספור תכנונים ואדריכלים ולאחר משאל עם שהמליץ הן על איחוד שני המבנים והן על צורתם,החליטו סוף כול סוף ,מועצת העיר בשנת 1981 להתחיל בפרויקט,השם שניתן למבנה המאוחד היה סטופרה Stopera ,משלוב שתי המילים בית המועצה (בהולנדית)והמילה אופרה.

 

חלק מהתושבים חלקו על השם שנבחר,אך הבעיה העיקרית וההתנגדות לבניית המבנה המשותף הסופר מודרני הזה,היה הצורך להרוס מספר מבנים היסטוריים שניצבו על הקרקע המיועדת,התנגדויות אלו הביאו לצעדי מחאה והפגנות שחלקם היו אלימות,למרות התנגדות זאת נפתח בית האופרה בשנת 1986 והעירייה בשנת 1988, בית האופרה Muziektheater , הבנוי בחזית עם קיר זכוכית עגול שאורכו כארבע עשר מטר ,הפונה לעיר ומספק נוף מדהים של תעלת האמסטל מעליה.

תיאטרון המוזיקה (Muziektheater) music theatre (בית האופרה)
 
אמסטרדם ארמון המלוכה Royal Palace-Koninklijk Paleis

מיקומו של ארמון המלוכה בכיכר הדאם, הממוקמת במרכז העיר אמסטרדם,תחבורה להגעה בחשמלית בקווים 4,9,16,24,25 יורדים בתחנת Dam , או קווי אוטובוס  1,2,5,13,14,17 גם כן לתחנת Dam , זמן ההגעה מהתחנה המרכזית ברגל לכיכר הוא 10 דקות לערך,וכל החשמליות  היוצאות מהתחנה המרכזית עוצרות בכיכר .

 

בקיץ בחודשים יולי – אוגוסט הארמון פתוח יומי בשעות 11:00-17:00, ובחודשים אחרים נפתח הארמון לביקורים בימים שלישי-חמישי ובסוף השבוע בשעות 12:30-17:00.

 

מומלץ להתקשר לשרות המידע,או לבקר באתר ,לבדיקה מתי הארמון פתוח לסיורים לקהל הרחב.מידע באנגלית ניתן לקבל בטלפון : 31-206204060 או באינטרנט בכתובת www.koninklijkhuis.nl .

אמסטרדם ארמון המלוכה Royal Palace-Koninklijk Paleis
 
ביתו של פינטו Pinto House
הבית באזור Sint Antoniebreestraat ברובע Waterlooplein 
מידע
ביתו של פינטו, אשר הוקם בידי סוחר יהודי עשיר שהגיע לעיר לאחר גרוש יהודי פורטוגל, הבית נבנה בשנת 1651, פינטו היה שייך לחברת הסחר של הודו המזרחית, בנו של פינטו ששמו היה דוד,שיפץ את הבית בצורה חדשנית בשנת 1686, והחליף את מראה החזית לחזית קלאסית,הוא נשאר בבעלותה של המשפחה עד המאה ה 19, ואז נעזב.

בשנת 1970 החליטה מחלקת המבנים בעירייה עקב היותו מבנה מסוכן ,להרוס את המבנה ולהקים מלון ובתי קפה בשטח של המבנה. ולפתח נתיב ארבעה מסלולים באזור, המשפחה בהתנגדות התחייבה לשקם את המבנה ובשנת 1975 החל השיפוץ, תוך שמירה על קווי המתאר העתיקים שלו, כיום משמש המקום כספרייה העירונית של העיר, על התקרות ניתן לראות ציורים מימים עברו,וחלונות ואחים ישנים.
אמסטרדם ביתו של פינטו Pinto House
 

כניסה בחינם,לחצר ולכנסייה האנגלית בין השעות 09:00-17:00 ,כתובת Begijnhof 30 , הכניסה דרך רחוב Spui ,החוצה את מדרחוב קאלברסטראט ,להגיע בטראם בקווים 4, 9, 14, 16, 24 ,25 או באוטובוס 355, 357, 359, 361 ,363 ירידה בתחנת ( Spui (Rokin

תייר שרוצה לבקר במתחם נסתר הנחבא מהתייר המצוי יוכל לחזור למאה הארבע עשר שבו נבנה מתחם הבחיינהוף (חיי פרישות) הנחשב למתחם המגורים העתיק שבעיר אמסטרדאם, המתחם נחבא מאחורי שער עץ שמאחורי כיכר Spui   בקרבה לכיכר הדאם,ממש ליד תעלת המים הפנימית Singel  .

אמסטרדאם בחיינהוף פינת חמד נסתרת
 
אמסטרדם בית הכנסת הפורטוגזי Esnoga the Portuguese Synagogue

כתובת Mr Visserplein 3 , זמני ביקור בימים ראשון-שישי בשעות 10:00-16:00 .

תחבורה לתחנת המטרו  Waterlooplein , קווי מטרו 51, 53 , 54 , קווי חשמלית 9,14.

 

בית הכנסת המכונה גם Esnoga , ממוקם מאחורי בית העירייה והאופרה העירונית, וליד המוזיאון ההיסטורי היהודי, בית הכנסת נבנה בשנת 1675, בידי יהודים אשר גורשו מספרד בתקופת  גירוש ספרד ופורטוגל בשנת 1492,באותה תקופה ספרד הייתה במצב מלחמה עם הולנד.

 

במאה השבע עשר ,יהודים ממוצא אשכנזי הגיעו ממזרח אירופה וממרכזה ,לעיר אמסטרדם וייצרו קהילה יהודית גדולה בהולנד ובפרט באמסטרדם, בית הכנסת הפורטוגזי שרד בצורה מושלמת, את תקופת השלטון הגרמני במלחמת העולם השנייה.

    
 
אמסטרדם בית הכנסת הפורטוגזי Esnoga the Portuguese Synagogue
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור