דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

אמסטרדם אנדרטאות ופסלים

 

 
 
 
אמסטרדם כיכר Waterlooplein Square ברובע היהודי

בכיכר מתקיים שוק פשפשים הפתוח בכל יום בשעות 09:00-17 בערב, חוץ מיום ראשון.

תחבורה בכיכר עוצרת הרכבת התחתית, קווי חשמלית 9 ו 14 סירות מוניות Museumboot   בכיכר יש תחנת מוניות וחניון.

הכיכר ממוקמת במרכז העיר ליד נהר האמסטל הכיכר נוצרה בשנת 1882.מסביב לכיכר ניצבים :בית העירייה ,בניין האופרה של העיר  Stopera ובניין הכנסייה  Aaronkerk  ומספר אנדרטאות .

הכיכר נבנתה בשנת 1880,כאשר שתי תעלות מולאו אדמה,מכיוון שעסקיהם וחנויות היהודים היו ליד ברובע היהודי Jodenbreestraat הגובל לכיכר Waterlooplein ,הוחלט כי העסקים היהודים ימשיכו להתנהל בכיכר ,בתוספת השוק היהודי שפעל במקום , השוק היהודי נעלם במלחמת העולם השנייה ,לאחר גרוש יהודי העיר למחנות, השוק לא חזר למקומו ולא תפס את מקומו מחדש כמו בעבר.

כיום הכיכר, חייבת את פרסומה לשוק הפשפשים היומי הנמצא בתחומה, המימרה הנהוגה כאן ,אומרת שאם אינך יכול לקנות או למצוא משהו בשוק ,אינך מסוגל לקנות בשום מקום באמסטרדם .


אמסטרדם כיכר Waterlooplein Square ברובע היהודי
 

הפסל ממוקם בין בית העירייה לבין בית האופרה בכיכר Waterlooplein בקטע הנקרא Stopera ,זהו צינור מים מד מים שקוף שמשני צדדיו סקלות מדידה ,הוא נקרא Normaal Amsterdams Peil NAP ),זהו מדיד מים הבא להשוות את גובה המים שמתחת לאדמה שיובשה (22 מטר למטה) אל מול גובה המים בתעלות.

הרעיון ליצירת המערכת הגיע מראש העיר של אמסטרדם בסוף המאה השבע עשר לאחר שחלקים מהעיר הוצפו בעת הגשמים,זהו מכשיר התרעה בכדי לחשב את האפשרות לשאלה האם סוללות העפר לצדדי התעלות יעמדו בכמות המים העולים בעת הגשמים,בכדי לתת התרעה לתושבים,המדידה הנקראת "רמת אמסטרדם" שהותאמה לנתונים של העיר עצמה המדידה נערכת במקביל מתחת לחלק היבשתי,אל מול המפלס בתעלות.

אמסטרדם פסל מדיד מפלס המים
 
אמסטרדם אנדרטת הנערים היהודים Monument for the jewish boy

האנדרטה לזכרם של ילדים יתומים יהודים שהתגוררו בבית היתומים Megadle Jetomim שפרוש השם הוא אלא שהיתומים חשובים להם, ממוקמת ברחבה ליד בית האופרה ובית העירייה במקום שבי עמדו בתים ישנים ובית היתומים בטרם נהרסו בשנת 1977 על מנת להקים את מבנה העירייה והאופרה בכיכר Waterlooplein square על גדות תעלת האמסטל.


תחבורה קווי חשמלית 1.2.5 מתחנת Magna Plaza , או חשמלית 14 מהתחנה המרכזית,ניתן להגיע גם בחשמלית   9 או 14 מכיכר  הדאם לספור 4 תחנות ולרדת בתחנת Stopera שזה הכינוי עבור העירייה והתיאטרון.


נושא הטיפול בילדים יתומים יהודיים ממוצא אשכנזי,החל בפעולת הקהילה היהודית באמסטרדם בשנת 1738,ילדים אלו נשלחו לבתי אומנה אצל משפחות יהודיות ,בתמורה שילם וועד הקהילה למשפחות בעבור הטיפול,במאה התשע עשר היו מעט מאוד משפחות אומנה, שהסכימו לטפל בילדים היתומים,כתוצאה מכך נוצר צורך להקים בית יתומים בעבור ילדים אלו.

    

אמסטרדם אנדרטת הנערים היהודים Monument for the jewish boy
 
אמסטרדם האנדרטה לזיכרון הלאומיות National Memorial

מיקומה של האנדרטה בכיכר הדאם הממוקמת במרכז העיר אמסטרדם,תחבורה להגעה בחשמלית בקווים 4,9,16,24,25 יורדים בתחנת Dam , או קווי אוטובוס  1,2,5,13,14,17 גם כן לתחנת Dam

האנדרטה הוקמה בשנת 1956,ממוקמת בפינה הדרומית של כיכר הדאם,האנדרטה הוקמה לזכר לוחמי המחתרות והחיילים ,אשר נפלו במלחמתם בכובש הגרמני במלחמת העולם השנייה, באנדרטה טמונים רגבי אדמה מכל חבלי הולנד ומהמושבות אשר הולנד משלה בהם ברחבי העולם.

צורתה של האנדרטה אשר חוללה מחלוקות בקרב תושבי הולנד,עוצבה כאובליסק המוקף בארבעה דמויות מפוסלות של גברים המסמלים את זוועות וטרגדיות המלחמה,אשה וילד המסמלים את התקווה לשלום,דמויות נוספות מפוסלות הם גברים שלצידם כלבים המסמנים את תנועת המחתרת ההולנדית במאבקם כנגד הנאצים.

מאחורי אנדרטת האובליסק ,עומדים שני עשר ארונות קבורה ,שבהם טמונים רגבי אדמה,שהובאו ממושבות בעולם שהולנד שלטה בהם טרם מלחמת העולם השנייה,טקס שנתי קבוע נערך ברביעי למאי ,המציין את ערב שחרור הולנד מהכובש הנאצי,המשמש גם כתאריך של חנוכת האנדרטה בשנת 1956.

 
אמסטרדם האנדרטה לזיכרון הלאומיות National Memorial
 

הפסל נוצר בידי הפסל הבלגי יוסף גלאט אשר הציב עמוד מלבני משיש שחור ועליו כתובות של אותיות לזיכרון , בצד אחד בהולנדית וטקסט בעברית של הנביא ירמיהו: מזרקה של עיניים דמעות, הייתי בוכה יום ולילה לוחמי אל מקרים של אנשים יקירתי.מצבה שהוקמה לזכר קורבנות היהודים במלחמת העולם השנייה , וחברי המחתרת Joods Verzetmonument ,בכל שנה  בתאריך  ליל הבדולח,  נערך במקום  טקס זיכרון.

אמסטרדם אנדרטת זיכרון מחתרת היהודים Joods Verzetmonument
 
אמסטרדם ארמון המלוכה Royal Palace-Koninklijk Paleis

מיקומו של ארמון המלוכה בכיכר הדאם, הממוקמת במרכז העיר אמסטרדם,תחבורה להגעה בחשמלית בקווים 4,9,16,24,25 יורדים בתחנת Dam , או קווי אוטובוס  1,2,5,13,14,17 גם כן לתחנת Dam , זמן ההגעה מהתחנה המרכזית ברגל לכיכר הוא 10 דקות לערך,וכל החשמליות  היוצאות מהתחנה המרכזית עוצרות בכיכר .

 

בקיץ בחודשים יולי – אוגוסט הארמון פתוח יומי בשעות 11:00-17:00, ובחודשים אחרים נפתח הארמון לביקורים בימים שלישי-חמישי ובסוף השבוע בשעות 12:30-17:00.

 

מומלץ להתקשר לשרות המידע,או לבקר באתר ,לבדיקה מתי הארמון פתוח לסיורים לקהל הרחב.מידע באנגלית ניתן לקבל בטלפון : 31-206204060 או באינטרנט בכתובת www.koninklijkhuis.nl .

אמסטרדם ארמון המלוכה Royal Palace-Koninklijk Paleis
 

פסלו של הוגה הדעת שפינוזה ,שנחנך בשנת 2008 ,ממוקם ממול לבית העירייה באזור תעלת   Zwanenburgwal , בניגוד למחשבה כי זהו פסלו הראשון של שפינוזה שהוצב באמסטרדם,זהו פסלו החדש והשני של שפינוזה,בעבר הפסל ניצב שנים רבות ,ממול לבית הספר התיכון Spinoza Lyceum שנקרא על שמו בדרום העיר.

את אנדרטת שפינוזה, הקימה הקרן שעל שמו,שהחליטה כי פילוסוף גדול זה שפעל בעיר חייב להיות מונצח במרכז העיר,כיוון שאם העיר רוטרדם אימצה את הפילוסוף ,אמסטרדם איננה יכולה להישאר מאחור.

הפסל כולל את תמונתו של שפינוזה,דמותו העומדת עם גלימתו,שלידה כעשרים פרצופים המסודרים על צורה גיאומטרית, המסמלים את היקום כמודל למוח האנושי,על גלימתו תבליטי תוכים ירוקים אקזוטיים ,שהתיישבו בעיר בשנים האחרונות,הוורדים המופיעים על האנדרטה ,מסמלים את קוצי גבעול הוורד ,כיוון שפרוש שמו של שפינוזה מפורטוגלית הוא קוץ.

אמסטרדם פסל שפינוזה Spinosa statue
 
אמסטרדם אנדרטת הסווארים ופועלי הנמל Dockworker Monument
אנדרטת  עובדי המספנה  Dock Worker
האנדרטה ממוקמת בכיכר Jonas Daniel Meyer Square
מידע
הפסל עוצב בידי האומנית Mari Andriessen, לזכרם של עובדי הנמל ששבתו בחודש פבואר בשנת 1941, לאות מחאה והזדהות עם היהודים והעובר עליהם ברובע היהודי בזמן מלחמת העולם השנייה, בכל שנה בתאריך 25 לחודש פבואר נערכת אזכרה לשביתה.

הפסל נחנך בידי המלכה יולינה בשנת 1952, השביתה פרצה לאחר שבתאריך 22-23 לחודש פבואר 1941 עשטו הגרמנים סלקציה ותפסו 425 צעירים יהודיים ונשלחו להשמדה במחנה  Mauthausen, ואשר רובם אכן מצאו את מותם במקום,
אמסטרדם אנדרטת הסווארים ופועלי הנמל Dockworker Monument
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור