דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

אמסטרדם יהודים ובתי כנסת

 

 
 
 
אמסטרדם סיור ברובע היהודי

סיור בעקבות היהודים תחנה אחרי תחנה ברובע,  הרובע היהודי ממוקם מסביב לאזור Jodenbreestraat     תחבורה נסיעה ברכבת התחתית וירידה בתחנת Waterlooplein או נסיעה בחשמלית בקווים 9,14, וירידה גם כן בתחנה זאת,האטרקציות היהודיות קרובות זו לזאת,והבולט בהם הוא בית הכנסת הפורטוגזי

לאחר גרוש יהודי ספרד ופורטוגל והגעת יהודית להולנד ,החלה פריחת היהודים במדינה,הקהילה היהודית בעיר אמסטרדם,נחשבה לקהילה שוקקת ומפוארת וגם עשירה כתוצאה מהשתלבות היהודים בחיי המסחר והסחר הימי עם המושבות,שרידי אותם ימים מוזיאונים, אנדרטאות, מוזיאונים, בתי כנסת, מבנים, מוסדות קהילתיים, חצרות, גלריות ועוד ניכרים בעת הסיור ברובע היהודי הישן.

הרובע היהודי באמסטרדם התחיל באזור של ביצות בעיר, מרכזו של הרובע היהודי היה מסביב לאזור Jodenbreestraat , אזור שהיה מלא חיים,מסחר וחיי קהילה פעילים ,כל זאת הסתיים במלחמת העולם השנייה.

אמסטרדם סיור ברובע היהודי
 
אמסטרדם כיכר Waterlooplein Square ברובע היהודי

בכיכר מתקיים שוק פשפשים הפתוח בכל יום בשעות 09:00-17 בערב, חוץ מיום ראשון.

תחבורה בכיכר עוצרת הרכבת התחתית, קווי חשמלית 9 ו 14 סירות מוניות Museumboot   בכיכר יש תחנת מוניות וחניון.

הכיכר ממוקמת במרכז העיר ליד נהר האמסטל הכיכר נוצרה בשנת 1882.מסביב לכיכר ניצבים :בית העירייה ,בניין האופרה של העיר  Stopera ובניין הכנסייה  Aaronkerk  ומספר אנדרטאות .

הכיכר נבנתה בשנת 1880,כאשר שתי תעלות מולאו אדמה,מכיוון שעסקיהם וחנויות היהודים היו ליד ברובע היהודי Jodenbreestraat הגובל לכיכר Waterlooplein ,הוחלט כי העסקים היהודים ימשיכו להתנהל בכיכר ,בתוספת השוק היהודי שפעל במקום , השוק היהודי נעלם במלחמת העולם השנייה ,לאחר גרוש יהודי העיר למחנות, השוק לא חזר למקומו ולא תפס את מקומו מחדש כמו בעבר.

כיום הכיכר, חייבת את פרסומה לשוק הפשפשים היומי הנמצא בתחומה, המימרה הנהוגה כאן ,אומרת שאם אינך יכול לקנות או למצוא משהו בשוק ,אינך מסוגל לקנות בשום מקום באמסטרדם .


אמסטרדם כיכר Waterlooplein Square ברובע היהודי
 
אמסטרדם שוק Waterloopleinmarkt

השוק פתוח בימי שני-שבת 08:00-17:00 , תחבורה קווי חשמלית 1.2.5 מתחנת Magna Plaza, או חשמלית 14 מהתחנה המרכזית,ניתן להגיע גם בחשמלית   9 או 14 מכיכר  הדאם לספור 4 תחנות ולרדת בתחנת Stopera שזה הכינוי עבור העירייה והתיאטרון.

 
שוק ווטרלופליין ממוקם מאחורי בניין העירייה של אמסטרדם,  בעברו היה השוק היהודי אך עקב מלחמת העולם השנייה שינה את תכולת החנויות , שוק פשפשים הולנדי ידוע שהחל לפעול בשנת 1893 ,לאורך תעלת  Amstel,שוק הפתוח בכל ימי השבוע ,שוק המתמחה בסחורה של יד שנייה,בגדים משומשים,תקליטים ישנים ודיסקים,תכשיטים וג'אנק,ביקור חמוד של אחר הצהרים. בשוק 300 דוכנים,זהו השוק היחידי שניתן להתמקח על מחירי הסחורות.
 
אוכל בשוק : בית הקפה מסעדה   Kapitein Zeppos,  רחוב   5 Gebed Zonder  ,המקום ממוקם בין אולפן בופור והגלריה לאמנות Mokum, בסמטה קטנה, ב Grimburgwal, בית קפה  Cafe Puccini, רחוב Staalstraat 21.
 
 
 
אמסטרדם שוק Waterloopleinmarkt
 
אמסטרדם אנדרטת הנערים היהודים Monument for the jewish boy

האנדרטה לזכרם של ילדים יתומים יהודים שהתגוררו בבית היתומים Megadle Jetomim שפרוש השם הוא אלא שהיתומים חשובים להם, ממוקמת ברחבה ליד בית האופרה ובית העירייה במקום שבי עמדו בתים ישנים ובית היתומים בטרם נהרסו בשנת 1977 על מנת להקים את מבנה העירייה והאופרה בכיכר Waterlooplein square על גדות תעלת האמסטל.


תחבורה קווי חשמלית 1.2.5 מתחנת Magna Plaza , או חשמלית 14 מהתחנה המרכזית,ניתן להגיע גם בחשמלית   9 או 14 מכיכר  הדאם לספור 4 תחנות ולרדת בתחנת Stopera שזה הכינוי עבור העירייה והתיאטרון.


נושא הטיפול בילדים יתומים יהודיים ממוצא אשכנזי,החל בפעולת הקהילה היהודית באמסטרדם בשנת 1738,ילדים אלו נשלחו לבתי אומנה אצל משפחות יהודיות ,בתמורה שילם וועד הקהילה למשפחות בעבור הטיפול,במאה התשע עשר היו מעט מאוד משפחות אומנה, שהסכימו לטפל בילדים היתומים,כתוצאה מכך נוצר צורך להקים בית יתומים בעבור ילדים אלו.

    

אמסטרדם אנדרטת הנערים היהודים Monument for the jewish boy
 

הפסל נוצר בידי הפסל הבלגי יוסף גלאט אשר הציב עמוד מלבני משיש שחור ועליו כתובות של אותיות לזיכרון , בצד אחד בהולנדית וטקסט בעברית של הנביא ירמיהו: מזרקה של עיניים דמעות, הייתי בוכה יום ולילה לוחמי אל מקרים של אנשים יקירתי.מצבה שהוקמה לזכר קורבנות היהודים במלחמת העולם השנייה , וחברי המחתרת Joods Verzetmonument ,בכל שנה  בתאריך  ליל הבדולח,  נערך במקום  טקס זיכרון.

אמסטרדם אנדרטת זיכרון מחתרת היהודים Joods Verzetmonument
 

פסלו של הוגה הדעת שפינוזה ,שנחנך בשנת 2008 ,ממוקם ממול לבית העירייה באזור תעלת   Zwanenburgwal , בניגוד למחשבה כי זהו פסלו הראשון של שפינוזה שהוצב באמסטרדם,זהו פסלו החדש והשני של שפינוזה,בעבר הפסל ניצב שנים רבות ,ממול לבית הספר התיכון Spinoza Lyceum שנקרא על שמו בדרום העיר.

את אנדרטת שפינוזה, הקימה הקרן שעל שמו,שהחליטה כי פילוסוף גדול זה שפעל בעיר חייב להיות מונצח במרכז העיר,כיוון שאם העיר רוטרדם אימצה את הפילוסוף ,אמסטרדם איננה יכולה להישאר מאחור.

הפסל כולל את תמונתו של שפינוזה,דמותו העומדת עם גלימתו,שלידה כעשרים פרצופים המסודרים על צורה גיאומטרית, המסמלים את היקום כמודל למוח האנושי,על גלימתו תבליטי תוכים ירוקים אקזוטיים ,שהתיישבו בעיר בשנים האחרונות,הוורדים המופיעים על האנדרטה ,מסמלים את קוצי גבעול הוורד ,כיוון שפרוש שמו של שפינוזה מפורטוגלית הוא קוץ.

אמסטרדם פסל שפינוזה Spinosa statue
 
ביתו של פינטו Pinto House
הבית באזור Sint Antoniebreestraat ברובע Waterlooplein 
מידע
ביתו של פינטו, אשר הוקם בידי סוחר יהודי עשיר שהגיע לעיר לאחר גרוש יהודי פורטוגל, הבית נבנה בשנת 1651, פינטו היה שייך לחברת הסחר של הודו המזרחית, בנו של פינטו ששמו היה דוד,שיפץ את הבית בצורה חדשנית בשנת 1686, והחליף את מראה החזית לחזית קלאסית,הוא נשאר בבעלותה של המשפחה עד המאה ה 19, ואז נעזב.

בשנת 1970 החליטה מחלקת המבנים בעירייה עקב היותו מבנה מסוכן ,להרוס את המבנה ולהקים מלון ובתי קפה בשטח של המבנה. ולפתח נתיב ארבעה מסלולים באזור, המשפחה בהתנגדות התחייבה לשקם את המבנה ובשנת 1975 החל השיפוץ, תוך שמירה על קווי המתאר העתיקים שלו, כיום משמש המקום כספרייה העירונית של העיר, על התקרות ניתן לראות ציורים מימים עברו,וחלונות ואחים ישנים.
אמסטרדם ביתו של פינטו Pinto House
 
אמסטרדם המוזיאון היהודי Joods Historisch Museum

כתובת   Jonas Daniel Meijerplein 2 – 4 , תחבורה תחנת מטרו בתחנה המרכזית יורדים בתחנת  Waterlooplein   או בחשמלית בקווים 9,14, מהתחנה המרכזית, המוזיאון פתוח יומי בשעות 11:00-17:00

 
מתחם המוזיאון להיסטוריה יהודית של יהדות אמסטרדם , מורכב מארבעה מבנים ששימשו  בתי כנסת אשכנזים היכרויות מהמאות ה 17 -18 , המוזיאון המציג אובייקטים יהודים דתיים,  תרבותם וסיפור היהדות בתקופת  כמו גם אמנות יהודית, חפצים היסטוריים,  חייהם בעיר אמסטרדם  במצגות מולטימדיה וחפצים.
 
המוזיאון נפתח בשנת 1987, מרכז בתוכו מסמכים תמונות ומצגות של חיי היהודים בעבר ברובע היהודי, ושיקום בית הכנסת האשכנזי במקום, התצוגות מתמקדות על הזהות היהודית,הדת היהודית,התרבות היהודית,וההשפעה על חיי התרבות ההולנדית והיהודי יחדיו.    


אמסטרדם המוזיאון היהודי Joods Historisch Museum
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור