דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

אמסטרדם קתדרלות וכנסיות

 

 
 
 
אמסטרדם כיכר Waterlooplein Square ברובע היהודי

בכיכר מתקיים שוק פשפשים הפתוח בכל יום בשעות 09:00-17 בערב, חוץ מיום ראשון.

תחבורה בכיכר עוצרת הרכבת התחתית, קווי חשמלית 9 ו 14 סירות מוניות Museumboot   בכיכר יש תחנת מוניות וחניון.

הכיכר ממוקמת במרכז העיר ליד נהר האמסטל הכיכר נוצרה בשנת 1882.מסביב לכיכר ניצבים :בית העירייה ,בניין האופרה של העיר  Stopera ובניין הכנסייה  Aaronkerk  ומספר אנדרטאות .

הכיכר נבנתה בשנת 1880,כאשר שתי תעלות מולאו אדמה,מכיוון שעסקיהם וחנויות היהודים היו ליד ברובע היהודי Jodenbreestraat הגובל לכיכר Waterlooplein ,הוחלט כי העסקים היהודים ימשיכו להתנהל בכיכר ,בתוספת השוק היהודי שפעל במקום , השוק היהודי נעלם במלחמת העולם השנייה ,לאחר גרוש יהודי העיר למחנות, השוק לא חזר למקומו ולא תפס את מקומו מחדש כמו בעבר.

כיום הכיכר, חייבת את פרסומה לשוק הפשפשים היומי הנמצא בתחומה, המימרה הנהוגה כאן ,אומרת שאם אינך יכול לקנות או למצוא משהו בשוק ,אינך מסוגל לקנות בשום מקום באמסטרדם .


אמסטרדם כיכר Waterlooplein Square ברובע היהודי
 
אמסטרדם כיכר הדאם

מיקומה של הכיכר במרכז העיר אמסטרדם,תחבורה להגעה בחשמלית בקווים 4,9,16,24,25 יורדים בתחנת Dam , או קווי אוטובוס  1,2,5,13,14,17 גם כן לתחנת Dam

פרוש השם דאם בהולנדית הוא סכר,כיוון שבמחצית המאה השלוש עשר ניצב בנקודת כיכר הדאם ,סכר Middeldam על נהר האמסטל,סביב הסכר החלה ההתיישבות משני צדדיו ולאורך השנים כאשר ההתיישבות התרחבה הפך הסכר לכיכר.

בתחילה בתחילת המאה התשע עשר הוקם בכיכר מבנה העירייה ואולם המשקלות ,שהפך לאחר מכן לארמון המלוכה המוכר כיום ,הכיכר מוזכרת בהיסטוריה של העיר בכל מיני קשרים לאורך השנים,בכיכר נערכו קבלות פנים כמו למשל לנפוליון, בכניסתו לעיר בשנת  1808,לאחר שהשתלט על אמסטרדם.

אמסטרדם כיכר הדאם
 

הכנסייה פתוחה לביקורים בין השעות שתים עשר לשעה חמש ,הכנסייה ממוקמת Waterlooplein 205 ממול לבית העירייה,שמה הרשמי הוא : churdh of Sint Antonius of Padua , המבנה היה בבעלות יהודית בסוף במאה השש עשר,בעת ששימש כמחסן סחורות שהובאו באוניות מהסחר הבין לאומי עם המושבות,כיוון שהסוחר היהודי סחר גם עם סוחרים מספרד,למורת רוחם של הבישופים הקתולים של אמסטרדם

 

המבנה הולאם בשנת 1849 והפך לכנסייה ,שנקראה מוזס (משה) ואהרון , משום שבאזור ניצבו שני פסלים שנקראו משה והפסל השני אהרון,את הפסלים של משה ואהרון עדיין ניתן לראות בקיר האחורי של הכנסייה בצד החיצוני ,חברי הכת התפללו בתפילות בכנסייה החדשה,בסגנון האורתודוכסי הרומי קתולי של רומא ,לכן התפילה התבצעה בה בהסתר.

 

בהמשך בשדה הסמוך למבנה, נבנתה הכנסייה החדשה, שנבנתה בשנים 1837-41,מבנה זה שודרג ושופץ בשנת 1795 ,שאז נוספו למבנה חלקים וחזיתו קבלה את המראה של היום

אמסטרדם כנסיית משה ואהרון Moses & Aaron Church
 
אמסטרדם כנסיית Nieuwe Kerk

מיקומה של הכנסייה בכיכר הדאם, הממוקמת במרכז העיר אמסטרדם,תחבורה להגעה בחשמלית בקווים 4,9,16,24,25 יורדים בתחנת Dam , או קווי אוטובוס  1,2,5,13,14,17 גם כן לתחנת Dam , זמן ההגעה מהתחנה המרכזית ברגל לכיכר הוא 10 דקות לערך,וכל החשמליות  היוצאות מהתחנה המרכזית עוצרות בכיכר .

 

לצילום במקום יש לבקש ולקבל רשות, הכניסה חופשית, שעות הפתיחה כל יום בשעות 10:00-18:00 וביום חמישי עד השעה 22:00 בלילה.

 

הכנסייה בקרבה לארמון המלכותי בכיכר דאם,דומה בסגנונה לכנסייה צרפתית,נבנתה במאה 14, בשל מחסור בכנסיות בעיר, הכנסייה עברה שינויים רבים,הכנסייה החדשה הצליחה להימלט מנזקים בשנים 1421 ובשנת 1452, בשתי הדלקות הגדולות שעברו על העיר אמסטרדם.

אמסטרדם כנסיית Nieuwe Kerk
 

כניסה בחינם,לחצר ולכנסייה האנגלית בין השעות 09:00-17:00 ,כתובת Begijnhof 30 , הכניסה דרך רחוב Spui ,החוצה את מדרחוב קאלברסטראט ,להגיע בטראם בקווים 4, 9, 14, 16, 24 ,25 או באוטובוס 355, 357, 359, 361 ,363 ירידה בתחנת ( Spui (Rokin

תייר שרוצה לבקר במתחם נסתר הנחבא מהתייר המצוי יוכל לחזור למאה הארבע עשר שבו נבנה מתחם הבחיינהוף (חיי פרישות) הנחשב למתחם המגורים העתיק שבעיר אמסטרדאם, המתחם נחבא מאחורי שער עץ שמאחורי כיכר Spui   בקרבה לכיכר הדאם,ממש ליד תעלת המים הפנימית Singel  .

אמסטרדאם בחיינהוף פינת חמד נסתרת
 
אמסטרדם כנסיית פרוטסטנטית Westerkerk
כנסיית פרוטסטנטית   Westerkerk 
Prinsengracht 281   רובע Jordaan
זמני הביקור בחודשים אפריל-ספטמבר בשעות 11:00-15:00.
מידע
בנייתה הסתיימה בשנת 1638, והיא הגדולה בהולנד,רמברנט גדול ציירי הולנד קבור בכנסיה זאת אך אף אחד אינו יודע איפה בדיוק,בכנסייה זאת הוכתרו מלכי הולנד,המלכה העכשווית והמלך נישאו אף הם בכנסיה.מגדל הכנסייה הבלתי רגיל נתרם בידי קיסר אוסטריה מקסמילן.
 
הבניין בצורת מלבן,רוחבה של הכנסיה 28 מטר וגובהה 28 מטר,ויש בה 36 חלונות,הכנסייה שופצה בשנים 1985-1990,מגדל הכנסייה בגנון מסורתי של ימי הביניים,גובהו מעל ל 85 מטר,פעמון הכנסיה שוקל 7.5 טון,בשנת 1727 הוכנס אורגן לכנסייה.
 
אטרקציה לילדים ולתיירים הוא הטיפוס למגדל,כאשר מגיעים לצריח נשקף נוף אמסטרדם,המבט מעל ממחיש לכולם על האתרים שנמצאים בעיר ,רחובות ומבנה התעלות.
אמסטרדם כנסיית פרוטסטנטית Westerkerk
 
אמסטרדם כנסיית Oude Kerk-St Hippolyte Church

הכנסייה ברחוב Oudekerksplein 23 , שעות הביקור בימים שני-שבת 11:00-17:00

ביום ראשון בשעות 13:00-17:00,תחבורהחשמלית קווים 4,9,16,24,25 יורדים בתחנת הדאם.

 

כנסייה קטנה אשר בית קטן צמוד אליה,משדרת פיסת גן עדן בלב רובע האורות האדומים באזור  Delft ,הכנסייה בנויה בגנון רנסנס גותי,בעלת מגדל מתומן אשר בו חמישה צריחונים המאפיינים את הסגנון הגותי,

 

הכנסייה שימשה את הימאים לתפילה בטרם יצאו להפלגות,קהל מאמיניה נחשבים לקהילה הותיקה ביותר בעיר,שמה הנוסף של הכנסייה הוא   St Hippolyte Church , הכנסיה החלה לפעול בשנת 1246,אבל תולדותיה החלו בשנת 1050,מאות שנים לפני שהרוזן  William II   שיחרר את העיר.

 
אמסטרדם כנסיית Oude Kerk-St Hippolyte Church
 
אמסטרדאם כנסיית מוזיאון Agnietenkapel
כנסיית מוזיאון  Agnietenkapel
נקרא גם  Universiteitsmuseum    הקפלה של אגנס
הכניסה חינם
כתובת   Oudezijds Voorburgwal 231
תחבורה
הכנסייה מוזיאון פתוחה בימים שני-שבת בשעות 09:00-17:00
טלפון 5253339
מידע
כנסייה מימי הביניים אשר נשרפה בשנת 1397 ונבנתה מחדש ונפתחה בשנת 1470, האטרקציה העיקרית הוא המבנה המיוחד שנבנה על פי האדריכלות הגותית.הקפלה מ 1470 שייך למנזר של סדר פרנציסקני של אגנס אחות קדושה,אך משהפכה לחלק מהאוניברסיטה הפסיקה למלא את תפקידה ככנסיה  ומנזר,בשיפוץ של הקפלה  שופצו חלונות הזכוכית שופצו הציורים בתקרה ושופץ האולם הגדול של ההרצאות בקומה הראשונה .
 
הכנסייה הייתה חלק מהאוניברסיטה של אמסטרדם ובשנת 1632 אף הייתה מרכז הפעילות המדעית, כיום המקום משמש כמוזיאון היסטורי של האוניברסיטה, על קירותיו באולם ההרצאות העתיק בעיר, תלויים דיוקנאות של אישים מפורסמים מהעבר, אשר ניתנו במתנה לאולם בידי הסוחר  Gerardus van Papenbroeck  בשנת 1743.
 
לאורך תקופת מה שימשה קומת הקרקע כמחסן נשק לצי ההולנדי, בעליית הגג שוכנה הספרייה הלאומית של העיר עד אשר הכמות הגדולה של הספרים וההזנחה החלה לתת את אותותיה הועברה הספרייה מהמקום.
 
לאחר ששופצה הכנסייה בשנת 1921, נחנך המקום כמוזיאון האוניברסיטה ,מוזיאון זה שופץ שוב בשנים 2004-2007 ומחזיק כיום באוספים מיוחדים של האוניברסיטה.
אמסטרדאם כנסיית מוזיאון Agnietenkapel
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור