דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

אמסטרדם מידע כללי

 

 
 
 
אמסטרדם כיכר Waterlooplein Square ברובע היהודי

בכיכר מתקיים שוק פשפשים הפתוח בכל יום בשעות 09:00-17 בערב, חוץ מיום ראשון.

תחבורה בכיכר עוצרת הרכבת התחתית, קווי חשמלית 9 ו 14 סירות מוניות Museumboot   בכיכר יש תחנת מוניות וחניון.

הכיכר ממוקמת במרכז העיר ליד נהר האמסטל הכיכר נוצרה בשנת 1882.מסביב לכיכר ניצבים :בית העירייה ,בניין האופרה של העיר  Stopera ובניין הכנסייה  Aaronkerk  ומספר אנדרטאות .

הכיכר נבנתה בשנת 1880,כאשר שתי תעלות מולאו אדמה,מכיוון שעסקיהם וחנויות היהודים היו ליד ברובע היהודי Jodenbreestraat הגובל לכיכר Waterlooplein ,הוחלט כי העסקים היהודים ימשיכו להתנהל בכיכר ,בתוספת השוק היהודי שפעל במקום , השוק היהודי נעלם במלחמת העולם השנייה ,לאחר גרוש יהודי העיר למחנות, השוק לא חזר למקומו ולא תפס את מקומו מחדש כמו בעבר.

כיום הכיכר, חייבת את פרסומה לשוק הפשפשים היומי הנמצא בתחומה, המימרה הנהוגה כאן ,אומרת שאם אינך יכול לקנות או למצוא משהו בשוק ,אינך מסוגל לקנות בשום מקום באמסטרדם .


אמסטרדם כיכר Waterlooplein Square ברובע היהודי
 
אמסטרדאם התחנה המרכזית Amsterdam Central Station
התחנה המרכזית באמסטרדם Amsterdam Central Station
כתובת  stationsplein 1
   

התחנה החלה את תפקידה כמחסן סחורות שהגיעו מהמזרח הרחוק, בשנת 1889 מאז עבר המקום משפר שינויים והרחבות עד לצורתו הנוכחית ,התחנה שודרגה בעבודה שהסתיימה בשנת 2015,כיום התחנה עצמה ממוקמת על שלושה איים מלאכותיים שחוברו .

 

התחנה משמשת כנקודת יציאה,מעבר וסיום לתחבורה הציבורית ,בגדה הדרומית של נהר האמסטל , בתחנה ניתן לנסוע : ברכבות,חשמליות,אוטובוסים,מוניות,רכבת תחתית ותחבורה ימית הכוללת מוניות מים וסירות טיולים בתעלות ומעבורות ובקו רכבות לשדה התעופה  .

 

פעילות התחנה מזכירה כוות דבורים פעילה בתוך התחנה 15 רציפים וחלקם מחולקים לרציף א או רציף ב ויש לשם לב בעת היציאה מהרציפים , התחנה משרתת רבע מיליון איש ביום .

 
אמסטרדאם התחנה המרכזית Amsterdam Central Station
 

כאשר יוצאים מעברו השני של התחנה המרכזית של אמסטרדאם,נחשף בפני המבקר נמלה הענק של העיר,בחלקו השמאלי של הנמל מבנה המנהלה של הנמל המשרת אוניות סוחר ונוסעים כולל מסוף נוסעים ומטענים גדול ,נמל אמסטרדם נחשב לרביעי בגודלו במערב אירופה מבחינת נפח התעבורה שבו,הנמל הוא תאגיד בבעלות עיריית אמסטרדם,ומכיוון שגם בעבר נחשבה הולנד כמעצמת ים ,ניתן לראות את עברה המפואר במוזיאון הימי בחלקו הימני של הנמל ,שבו ניתן לראות אוסף כלי שייט ציוד וחומרים הקשורים לאוניות וים.

אמסטרדם הנמל
 
אמסטרדם כיכר Nieuwmarkt square

כיכר  Nieuwmarkt square ,הנקראת כיכר השוק החדש,הכיכר ממוקמת במרכז העיר העתיקה בחלקו המזרחי של רובע החלונות האדומים,הכיכר הוקמה במאה השבע עשר,בעת שהתעלות המים באזור מולאו באדמה,לכיכר נכנסו מבעד לשער .

 

הכיכר נשלטה בידי מצודה De Waag ,בעלת צריחים רומנטית ושער  St. Anthony s Gate  הקדום יותר, ששימש ככניסה לעיר ,לפני שהוקמו החומות העתיקות של העיר שנהרסו בהמשך,המבנה אף נקרא בית השקילה,אשר במאה ה  14 היווה חלק מהחומה אשר הקיפה את העיר העתיקה.

 

לאחר מכן שימש מבנה השער, כבית השקילה העירוני לסוחרי העיר והתושבים,כמו כן שימש כבית הגילדות של סוחרי העיר ,בעלי המלאכה,והרופאים המנתחים ,אשר אף בנו, אולם צפייה בניתוחים לציבור ולציירים,

אמסטרדם כיכר Nieuwmarkt square
 

אל הרובע האדום ,רובע דה ואלן מגיעים מכיכר הדאם לכוון מזרח,ממש ליד התחנה המרכזית,תחבורה לרובע נסיעה בחשמליות קווים 4,9,16, 24, 25 לתחנת Dam, ומשם הכניסה לרובע ,לכניסה מאזור ניומרקט והרובע היהודי נסיעה במטרו (תחתית)  בקווים 51,53,54 ירידה בתחנת Nieuwmarkt.

קיימים 3 חלקים לרובע האורות האדומים והם:1 אזור De Wallen הממוקם באזור כנסיית  Oude Kerk ,2  אזור Singelgebied הממוקם  סביב תעלת  Singel ,3 בצפון הרובע באזור כנסיית Nieuwe Kerk, חלק מהחלונות האדומים ,נמצאים לאורכו של רחוב  Ruysdaelkade ברובע  Pijp הסמוך מדרום מערב לשוק Albert Cuypmarkt.

 
אמסטרדם רובע החלונות האדומים (רובע דה ואלן)
 
אמסטרדם כנסיית Oude Kerk-St Hippolyte Church

הכנסייה ברחוב Oudekerksplein 23 , שעות הביקור בימים שני-שבת 11:00-17:00

ביום ראשון בשעות 13:00-17:00,תחבורהחשמלית קווים 4,9,16,24,25 יורדים בתחנת הדאם.

 

כנסייה קטנה אשר בית קטן צמוד אליה,משדרת פיסת גן עדן בלב רובע האורות האדומים באזור  Delft ,הכנסייה בנויה בגנון רנסנס גותי,בעלת מגדל מתומן אשר בו חמישה צריחונים המאפיינים את הסגנון הגותי,

 

הכנסייה שימשה את הימאים לתפילה בטרם יצאו להפלגות,קהל מאמיניה נחשבים לקהילה הותיקה ביותר בעיר,שמה הנוסף של הכנסייה הוא   St Hippolyte Church , הכנסיה החלה לפעול בשנת 1246,אבל תולדותיה החלו בשנת 1050,מאות שנים לפני שהרוזן  William II   שיחרר את העיר.

 
אמסטרדם כנסיית Oude Kerk-St Hippolyte Church
 
אמסטרדאם הקדמה לעיר
מעט הקדמה לעיר
 
השילוב בין היבשה המים והתעלות הם הקשר החזק ועוצמתה של העיר,יש הטוענים כי המים היו יותר חשובים בזכות התעלות מהאדמה ,כיוון שחוסנה של העיר היה בקשרי המסחר בהובלת הסחורות למחסנים, וכמובן הסברה היא כי רצף התעלות הקשה על כובשים כמובן שמכלול התעלות בין בתי העיר העניקו לה את יופייה הייחודי.
 
לצורך המעבר בין התעלות הוקמו בעיר מעל 1281 גשרים מסוגים שונים, חלקם מהמאה ה 16 ואף קדומים יותר, תעלות העיר חלקו  ויצרו למעלה מ 90 איים שמהם מורכבת העיר, גשרים אלו מחברים את האיים בינם לבין עצמם ולרצף אדמה היוצרת את שטחה של העיר, רובם של הגשרים מוסיפים נופך לעיר בתאורת הלילה שלהם.
 
בתחילה נבנו הגשרים מקורות עץ וגודלם נקבע על פי הצורך המסחרי של הובלת הסחורות מעבר בני האדם והאזור בעיר, כמובן שגשרים אלו פתרו את הקשר בין התושבים ואיפשרו להם לחיות בחיי קהילה רגילים כמו בכל עיר אחרת בעולם, גשרים אלו הורחבו לאורך השנים על פי הצרכים ,במאות מאוחרות יותר החליפו את גשרי העץ גשרים מלבנים ,ברזל ופלדה בת זמננו, חלקם של הגשרים מתרוממים על מנת לאפשר תעבורת  כלי שייט ימיים שחלקם מחליפה את התחבורה היבשתית.
אמסטרדאם הקדמה לעיר
 
אמסטרדם העיר
אמסטרדם
לב ליבה של העיר אמסטרדם המהווה את המרכז כמו שהוא נקרא הסנטרום הם : כיכר הדאם והתחנה המרכזית ,שני מקומות אלו מחוברים ברחוב הנקרא DAMARK לאחר שהוא עובר את כיכר דאם הרחוב מחליף את שמו לרחוב  ROKIN.

רחוב נוסף במרכז המקביל לרחוב דנמרק הוא המדרחוב  NieuwenDijk,  רחוב להולכי רגל והמלא במקומות בילוי,בתי קפה,חנויות,בוטיקים ואשר משנה את שמו גם כן לאחר שהוא עובר את כיכר הדאם לרחוב  Kalverstraat  .

ארג תעלות גדולות מקיף את המרכז בצורה מעגלית ולכן קל להגיע לכל מקום בהליכה רגלית תוך חציית הגשרים הנטועים מעליהם,ארג תעלות קטנות נוספות מחברות בין התעלות וגם מעליהם גשרונים.

למעשה נהר האמסטל החוצה את העיר הוא המקור היחידי לזרימת המים בתעלות על פלגיו,בעיר ניתן לנוע בתחבורה הציבורית הנחלקת :
חשמליות,מטרו,תחבורה ימית,מוניות ואוטובוסים.והרבה הליכה רגלית, בעיר ניתן להבחין בתעלות העיקריות הישנות שאומנם נוספו להם תעלות חדשות שנחפרו לאורך השנים,אך הם העיקריות ונמתחות בצורה מעגלית אחת אחר השנייה,
התעלות העיקריות על פי קרבתן למרכז הם:

הרובעים העיקריים של העיר הם :
Leidseplein , Nieuwmarkt ,  Rembrandtplein  ,redlight, Jordaan , De Pijp, אזור המוזיאונים Museumplein
אמסטרדם העיר
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור