דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

בודפשט ארמונות מצודות ומבנים

 
 
בודפשט בית הכנסת הגדול Great Synagogue
בית הכנסת הגדול  Great  Synagogue
הכניסה בחינם
בית הכנסת ממוקם ברובע היהודי רובע 7 , רחוב  Dohany street באסטוריה,בצד פשט .
תחבורה  M2, Tram 47, 49 - Astoria, Trolley-bus- Karoly korut-terminus.
מידע
בעיר בודפשט ישנם 21 בתי כנסת,בית הכנסת הגדול בנוי בסגנון הביזנטי מורי אשר נבנה בשנים 1854-1859,תכנון הפנים והחוץ מפתיע,בית הכנסת עבר שיפוץ לאחרונה.
 
בית הכנסת הוא הגדול באירופה בזמננו ויכול להכיל 3000 מתפללים,מאחורי בית הכנסת ישנו שער ברחוב Dohany street, ובו כניסה לגן הנקרא גן ראול וולנברג לזכרו ולזכר היהודים שנרצחו בשואה בגן על קבר אחים של היהודים ,בגן מוצבת אנדרטת  עץ הערבה הבוכייה או עץ החיים ועל כל עלה רשום שם של ניספה יהודי במלחמת העולם השנייה .
 
בהונגריה,האקוסטיקה של המקום מאפשר קיום קונצרטים במקום,כל שרידי הבית הצמוד לבית הכנסת שימש למגורי הרצל ותבליט ראשו מוטבע על הקיר כיום לאחר ששוקם משמש הבניין את המוזיאון היהודי ליודיקה,גם טבלת זיכרון לחנה סנש מוטבע על הקיר.
 
למעשה בימי היום יום קיים בכניסה לתפילה בית כנסת קטן שיורדים אליו במדרגות לתפילה,פנים בית הכנסת הגדול דומה לעיצוב של כנסיה ומסגד.
בודפשט בית הכנסת הגדול Great Synagogue
 
בודפשט מצודת הדייגים Fishermen's Bastion
מצודת הדייגים Fishermen s Bastion
חלק מהכניסה הוא בתשלום
המצודה מהווה חלק ממצודת בודפשט
תחבורה אוטובוס לטירה היוצא Moszkva ter  נקרא Varbusz , או אוטובוס  16 היוצא מכיכר  Deak, לרחוב Szentharomsag ter , מאחורי כנסיית מאתייאש ליד כיכר טרינטי.
מידע
המצודה פתוחה 24 שעות ביממה ,חלק משיפוץ המצודה נעשה בשנת 1905,להיווצרות שם המקום ישנם שני הסברים :
יש הטוענים כי בקרבת מקום היה שוק של דייגים בימי הביניים אשר האיגוד שלהם הקים חומה להגנתם.
 
למרות השם ישנם 7 צריחים השולטים על המרחב מתחתיהם,כזיכרון לכל אחד משבעת השבטים שהקימו את העיר, סגנון המגדלים מזכיר את המזרח הרחוק,ממרומי המגדלים מתגלה לצופה מראה מרהיב של העיר.
בודפשט מצודת הדייגים Fishermen's Bastion
 
מצודת בודפשט Budapest Castle
מצודת בודפשט  Budapest Castle
הכניסה חופשית למתחם
המצודה מהווה אחת האטרקציות ההיסטוריות היותר מפורסמות של העיר,שטח המצודה מכיל חוויות רבות,המצודה ממוקמת בצידה המערבי של העיר על גבעה שולטת בגובה 180 מטר מעל פני הים. חצי קילומטר אורכו ורוחבו 500 מטר. שלוש כנסיות, חמישה מוזיאונים, בתי ששומרו , תיאטרון, ארבעה בתי מלון, מסעדות ובתי קפה רבים מצויים כאן צפייה מהמצודה  מספקת נוף ותצפית מרהיבים  של העיר,אזור פשט וגשרים מעל לדנובה במיוחד גשר השלשלאות.
האטרקציות העיקריות בשטחה של המצודה הם :
הארמון המלכותי  Royal Palace- Kiralyi Palota  הכניסה בתשלום
מצודת הדייגים    Fishermen s Bastion - Halaszbastya כניסה בחינם
כנסיית מאטייש   Matthias Church - Matyes templom  כניסה בחינם
 
דרכים להגעה למצודה : ניתן לקחת את מעלית הכבלים  Siklo  המעלה את המשתמש כ 100 מטר בעליה, שעות השימוש הם 7.30-22.00 ,בכל 10 דקות, קרונית הכבל יוצאת  מרחוב Clark Adam בסוף גשר השלשלאות,ילדים מתחת לגיל 3 ונכים אינם משלמים.
דרך נוספת לקחת את אוטובוס של המצודה היוצא כל מספר דקות מתחנת רחוב  Moszkva ter.
 
ראשוני התושבים הגיעו לאזור במאה ה 13 לאחר התקפת המונגולים בכיבושיהם,זמן פריחת המקום נחשבת לזמן  כאשר חצר המלוכה עברה למקום, במאה ה 15 ,בזמן מלכותו של המלך Matthias,בשנת 1541 נכבשה המצודה בידי התורכים והמקום נשלט עד שנת  1686, כאשר השלטון עבר לידי האוסטרים,בעת ההיא החל שיחזור ושיפוץ המצודה ניבנו בה רחובות,והמצודה עברה להיות מקום של שלטון המבנים בסגנון הברוק נבנו במאה ה 18 ,בסוף מלחמת העולם השנייה ניזוקה המצודה שוב,נערך שיפוץ שוב לאחר המלחמה,הרחובות בסגנון ימי הביניים הושארו ושופצו.

בשטח המצודה ראשיים לנוע עם רכבים הם: תושבי המקום,העובדים במקום,אורחי מלון הילטון  והאוטובוס הנוסע באזור.
שער הכניסה הצפוני למצודה הוא המקום הטוב להתחלת הסיור,כל ארבעת הדרכים העוברות על הגבעה, נפגשים בנקודה זאת,השער  מרוחק מרחק קצר לתחנת האוטובוס.
המשך עמוד 2
מצודת בודפשט Budapest Castle
 
בודפשט מגדל התצפית Erzsebet kilato
מגדל התצפית  Erzsebet kilato   
כתובת    Zugligeti  97
תחבורה  עולים בכיכר מוסקווה על אוטובוס 158 ויורדים בתחנה האחרונה .
פתוח בימים שלישי-ראשון 09:00-17:00 בקיץ ובחורף 09:30- 16:00.
למקום עולים או ברכבל  או ברכבת הילדים.
מידע  
מגדל התצפית  ממוקם בפסגת גבעת anos hegy , משמש לתצפית  ואף  להשקיף על העיר ממרומי מגדל התצפית Erzsebet kilato  הכניסה בחינם הוא פתוח מרבית ימות השנה גובהו 24 מטר והוא בנוי משש קומות .
 
המגדל דומה למגדלי מצודת הדייגים ,הוא נבנה בשנים 1908-10, מאבן חול וסיד, חלקו העליון נבנה בידי האדם שבנה את מצודת הדייגים, המגדל שופץ בשנים 2001-2005, בקומה העליונה של המגדל נערכות תערוכות שונות בקומת הקרקע מתגורר שומר המקום.
 
רכבל   Libego
נסיעה בתשלום
כתובת    Zugligeti  97
תחבורה  עולים בכיכר מוסקווה על אוטובוס 158 ויורדים בתחנה האחרונה .
פתוח בימים שלישי-ראשון 09:00-17:00 בקיץ ובחורף 09:30- 16:00.
מידע
הרכבל מפעיל מושבים דו מושביים ,במהלך נסיעתו עובר הרכבל מעל לחורשות העתיקות של בודה, לכוון גבעת  janos hegy  המהווה נקודת תצפית מעולה מעל גגות העיר.
 
ניתן לעלות על רכבת הילדים שתחנתה העליונה ממוקמת 500 מטר מתחנת הרכבל העליונה   ,בחורף ניתן לגלוש על מזחלות מפסגת הגבעה ובקיץ ניתן לרדת ולעלות ממנה לאחר הסיבוב ברכבת בתחנה הסופית, במשך קרוב לעשרים דקות.
 
ירידה ברכבל מהווה חוויה מיוחדת .
בודפשט מגדל התצפית Erzsebet kilato
 
בודפשט מנהרת Tunnel
מנהרת  Tunnel
 
אורכה של המנהרה 350 מטר ,חצובה מתחת לגבעת המצודה  וליד הרכבל המוליך למצודה,המנהרה נפתחה בסביבות שנת 1850למנהרה נגרם נזק בזמן מלחמת העולם השנייה אך היא חזרה לפעול בשנת 1949, שופצה שוב בשנת 1973,למעשה המבנה הממוקם בתחילת המנהרה שימש שער לגביית כסף לעוברים מגשר השלשלאות, בכל יום עוברים 10.000 מכוניות במנהרה.
בודפשט מנהרת Tunnel
 
בודהפשט בית העירייה של פשט City Hall of Pest
בית העירייה של פשט הקודם   City Hall of Pest
הכניסה
המשיכו בכוון למטה לבית העירייה הישן, ברחוב   Varoshaz   שתחילתו  משמאל לכנסיית    Servite .
מידע
 
בנין העירייה מהמאה ה  17 שולט על הרחוב, נבנה בין השנים  1716 - 1728 ,ארמון בנין העירייה  בנוי בסגנון הברוק, המבנה תוכנן לשמש כבית חולים לפצועי המלחמה .
 
מעל לדלת הכניסה ישנם שני תבליטים,  ביציאה הדרומית של הבניין לרחוב קושט ליוס ישנו פסל של פאלאס אטאן.
הארמון נבנה בשנים 1716-28,האגף הדרומי שוקם לאחר שנפגע במלחמה.
בודהפשט בית העירייה של פשט City Hall of Pest
 
קברו של גול Gul Baba Tomb
קברו של גול Gul Baba Tomb
הכניסה בתשלום 
כתובת  Mecset u 14 רובע 2 בחלק של פשט
פתוח בימי בחודשים מאי- ספטמבר בימים שלישי – ראשון סגור בשני בשעות 10:00-18:00,בחודש ינואר בשעות 10:00-16:00 בימי שלישי-ראשון.
תחבורה  מטרו קו  M2 לתחנת ter Moszkva או תחנת  Batthyany ter
מידע 
קברו של גול בבה שהיה דרוויש תורכי,חכם דת, נחשב כקדוש גם,נבנה בין השנים 1543-1548, והפך למוזיאון גם,קברו של הדרוויש משמש כמקום לעלייה לרגל למאמינים מוסלמים.
 
הקבר עבר שיפוץ כולל בשנת 1990 במימון ממשלת תורכיה ,במהלך השיפוץ נבנה האכסדרה, שתי מזרקות כוסו  בשיש.
 
 
 
קברו של גול Gul Baba Tomb
 
מצודת Citadel
מצודת   Citadel
The Citadel - Citadella
המצודה ממוקמת על גבעת Gellert Hill  רובע 11
תחבורה: חשמלית 47 או 49 , לטפס במדרגות שמובילות מגשר אליזבת ,או לנסוע באוטובוס 27 מ Moricz זיגמונד Korter.
מידע
בימי השלטון האוסטרי Habsburgs, הם יחסו חשיבות אסטרטגית למקום  ולכן בנה השלטון  מצודה בראש הגבעה,לאחר ימי מהפכת העצמאות בשנים 1848-49.
 
מטרת בניית הקתדראלה הייתה להזכיר  למורדים את שלטונם ולכן המקום היה שנוא על תושבי העיר באותה תקופה והיא כונתה הבסטיליה של בודפשט.
 
בסוף המאה ה 19 מסרו האוסטרים את המקום לעיר וחלקים ממנה נהרסו, המקום שימש לכמה מטרות,כמו בית סוהר זמני לחסרי בית,מיקום לתותחים נגד מטוסים,ומשנת 1960 משמש המקום כמקות לתיירים בביקור במצודה,אשר עולים למקומות הגבוהים וצופים בכל מראה העיר.
מצודת Citadel
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור