דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים בית הכרם סיור בשכונה

 

 
 
 
שכונת בית הכרם הקדמה

שכונת בית הכרם הינה שכונת הגנים השלישית שהוקמה בירושלים מתוך השש שתוכננו ונבנו בירושלים ,היא נבנתה על שטח האדמה הסלעית שנרכשה מידי הכנסייה היוונית אורתודוכסית בשנת 1920, ההבדל ברכישת האדמה מידי הכנסייה היה העיקרון כי חברי האגודה הרוכשת שמנו 148 חברים רשומים  ,רכשו את האדמה (מאתיים שמונים דונם ) מכספם האישי ולא קבלו לידם את החלקות ,מידי זרוע הרכישה של הקקל, בתווך לקנייה עזרה חברת הכשרת הישוב.

המבנה הטופוגרפי של השטח שנקנה מידי הכנסייה היוונית האורתודוכסית הלבנה ,כולל סלעים דולימטים בשכבות , אבנים אלו כונו בידי הסתתים בשפה הערבית, מיזי יהואד ( סלע היהודים) ,מסיבה זאת הקימו אנשי גדוד העבודה את אחת ממחצבות האבנים שלהם לצרכי בנייה בשטח השכונה, אחד החוצבים המפורסמים בחציבה בגדוד העבודה היה מרדכי איש שלום ,שנימנה על האנשים שרכשו אדמה ובנו את ביתם בשכונת הפועלים , לימים היה ראש העיר ירושלים.

שכונת בית הכרם הקדמה
 
דוד ולאה ווינדהולץ ז"ל סיפורם מותם של התאומים

רב הנסתר מהנגלה לפרשת הפצצת מסלול התעופה בשכונת גבעת שאול בירושלים  בתאריך 11.7.1948 ,בידי זוג ספיטפיירים מצריים (יש הטוענים למטוס אחד) בתום ההפוגה הראשונה שנמשכה חודש הפוגה שהסתיימה בתאריך 8,7,1948 ומיד לאחריה נערכו הקרבות בארץ ישראל המכונים קרבות עשרת הימים .

הגרסאות השונות להפצצה בקריית משה

בתקופת קרבות עשרת הימים שלאחר ההפוגה הראשונה ,ביום הרביעי של עשרת ימי הקרבות, הופצצה גם ירושלים בידי מטוסים מצרים (יש הטוענים על פי בקשת הצבא הירדני להפציץ את שדה התעופה שבגבעת שאול) ,על פי זקני ירושלים הוטלה פצצה אחת שפגעה פגיעה ישירה במקלט, שהיה בבית הרב משה המאירי ( אוסטרובסקי ) ברחוב שדרות המאירי 11 בקריית משה יש הטוענים כי פצצה נוספת פגעה בבית הסמוך של משפחת פוליטי, או בביתם של משפחת שור.

בזיכרונות זקני ירושלים טוענים שבהפצצה זאת הופצץ גם מושב הזקנים הספרדיים , אך אין עדויות לנפגעים בהפצצה זאת.

דוד ולאה ווינדהולץ ז"ל סיפורם מותם של התאומים
 
בית הכרם ספור רכישת הקרקע בשנת 1920

אבן הפינה להקמת השכונה נטמן בשנת 1923 ,הנציג הבכיר להנחת אבן הפינה היה ראש ארגון המורים יצחק יעקובי ,שהשכיל ליצור איחוד עם אגודת הפקידים להקמת שכונת בית הכרם והיזם העיקרי והראשון קדיש יהודה ליב סילמן .

לאחר איחוד שתי האגודות המורים והפקידים  בני העלייה השנייה ,נרכש השטח בן המאתיים שמונים ושתים דונם לבניית השכונה מידי הכנסייה היוונית במחיר של 26 לירות ישראליות לדונם,איחוד האגודות לאגודה אחת שנקראה בוני בית, את שמה בית הכרם קיבלה רק בשנת 1925, אנשי האגודה כונו מופסים מאיחוד שמם של שלושת סוגי האנשים בקבוצות שרכשו את האדמה  : מורים,פקידים סופרים .

בית הכרם ספור רכישת הקרקע בשנת 1920
 
בית הכרם ספור בניית הבתים

בין השנים 1922-1948 נבנו בשכונה 105 בתים רובם בתי אבן בני קומה אחת ומיעוטם בני שתי קומות, בחלוקה הבאה : 29 בתים נבנו בשנים 1922-4 , עד שנת 1927 נבנו בסך הכול 67 בתים ,חלק מהבתים נבנו בידי אנשים שלא היו רשומים בספר אגודת המייסדים,אך קיבלו רשות לרכישת חלקה ובניית בית מועד השכונה ,כמו המשורר ביאליק שעל אדמתו נטע עצים בפינת רחוב ביאליק 1 ורחוב המייסדים, ואת ביתו בנה בתל אביב בשנת 1926 ברחוב ביאליק 22 , כיום החלקה נקראת חורשת ביאליק.

מאחר ועזב את שכונת בית הכרם לטובת תל אביב , כתב ביאליק פיליטון בספר ועד השכונה, במילים הללו : לבלתי יאמין נתעה בשווא,אני מראש מודיע לכול עובר ושווא,כי החתום בזה חתם בהן ובלוא , חציו אורח וחציו תושב, והותיר על חלקתו את חורשת ביאליק

בית הכרם ספור בניית הבתים
 
בית הכרם מבנים ציבוריים שהוקמו בשכונה

המבנה הציבורי הראשון שנבנה בשנת 1925 היה גן הילדים ברחוב החלוץ , מבנה זה החליף את ייעודו לאורך השנים למבנה ועד השכונה,צרכניה, וכיום לאחר מאבק למניעת הריסתו הפך לחלק ממתנס השכונה.

המבנה השני שנבנה היה סמינר המורים על שם דוד ילין בשנת 1928,לצידו הוקם בית הספר היסודי דוגמא בשנת 1929 ובשנת 1936 הוקם בית הספר התיכון גם כן במתחם הסמינר.

בית הכרם מבנים ציבוריים שהוקמו בשכונה
 
בית הכרם סמינר למורים דוד ילין

 בתקופה המנדטורית פעל דוד ילין לקבלת אישור מהשלטונות התורכיים בישראל להקמת בית ספר למורים בישראל בעיר ירושלים , אישור זה לפתיחת בית הספר למורים ,ניתן בשנת 1913,בית הספר הוקם על מנת להכשיר מורים לבתי הספר היסודיים להקניית השפה העברית והשכלה כללית בארץ ובגולה.

בית המדרש למורים הסמינר ,הוקם בהמשך למלחמת החורמה שניהלו תושבי העלייה הראשונה והשנייה בהקניית והנחלת הלשון העברית לתושביה היהודיים של ארץ ישראל, עד אז לימדו מוסדות הלימוד בארץ ובירושלים את התלמידים ,בשפות היידיש, הצרפתית,הגרמנית .

 

בית הכרם סמינר למורים דוד ילין
 
בית הכרם חוקי ועד השכונה העיקריים

כאשר הוקמה שכונת בוני בית היא הושתתה על מספר עקרונות בספר חוקי ההקמה :

שכונת בוני בית תבנה רק בידי פועלי בנייה יהודיים.

בתי השכונה יבנו רק מאבן ולא מחומרים אחרים, כיוון שלפעמים ניסיון הבנייה של היהודים לא היה במיטבו ,נאלצו לפעמים בעלי הבתים, לכסות בטיח את מראה הפגמים בהנחת האבנים בקירות המבנים.

את רכישת הציוד לבניה וחיי היום יום ,ירכשו תושבי השכונה רק מיהודים.

גודלם של החלקות יהיו בנות דונם וחצי עד שנים, לצורך יצירת מרחב בין הבתים, חלק גדול מהשטח יועד לגינות ועצי נוי ופרי בחלק האחורי או הקדמי.

בשנת 1932 החליט ועד השכונה , להרחיב את השכונה ולהציע לעולים החדשים ולתושבי ירושלים שאינם חברי אגודת בוני בית המקוריים ,למכירת חלקות מיתרת שטחי האדמה שברשותו, באופן שישונו החוקים של מייסדי השכונה וחברי האגודה, לגבי גודלם של החלקות הוותיקות משטח שנע בין שני דונם עד שני דונם וחצי , לחלקות של דונם אחד שבהם יבנו בתים דו משפחתיים של חצי דונם לאדם, המכירה תעשה במחיר של חמישים לירות מצריות לחצי דונם ,כאשר התשלום הראשוני יהיה בן חמש עשר לירות והשאר בתשלומים חודשיים למשך שנתיים וחצי.

 

בית הכרם חוקי ועד השכונה העיקריים
 

בעת שהוקמה השכונה ,חברת המים העירונית בפיקוח ממשלת המנדט ,הסכימה לבקשת ועד השכונה לחברם לקו המים העירוני בחיבור ראשי ,אך לא הסכימה להקמת מערכת הצנרת בתוככי השכונה , אי לכך הקים ועד השכונה את צנרת המים השכונתית לבד, ושלטונות המנדט בעת שהקימו מחנות צבא באזור השכונה  בקשו להשתמש במערכת העירונית לאספקת מים לכוחותיהם , בקשו בכול פעם רשות מועד השכונה וקבלו אותה להשתמש בקו השכונתי לצרכי שלטונות המנדט  בשכונה.

בעת שנגמרה בניית עשרים ותשע הבתים הראשונים בשנת 1924 בשכונה והחל חיבורם הפרטני למערכת השכונתית, התחלפה שליטת הנהלת חברת המים העירונית מידי שלטונות המנדט ונמסרה לרשות המים העירונית בלבד בכפיפות לעירייה.

בית הכרם קו המים השכונתי
 
בית הכרם ספר האורחים של השכונה

בשנת 1965 העביר ועד שכונת בית הכרם בראשות ראש הועד  חנניה מזרחי, את מה שנקרא ספר האורחים של השכונה לידי ארכיון עיריית ירושלים, למרות שמו של הספר כספר האורחים ,שימש הספר להנהלת החשבונות של ועד השכונה.כיוון שהספר קבל את שמו גם כספר אורחי שכונת בית הכרם.

החותם הראשון בספר היה נחום נחמן ביאליק אשר רכש שטח אדמה לבניית בייתו בשכונה,בעקבות חבריו המשוררים, בין 148 חברי אגודת בונה בית בשכונת בית הכרם נימנה חיים נחמן ביאליק ,אלא שלאחר שרכש את חלקתו בשכונה בפינת רחוב ביאליק מספר אחד והמייסדים כיום , לא בנה ביאליק את ביתו ,אלא בנה את ביתו בתל אביב בשנת 1926 ברחוב ביאליק 22, כיוון שמגרש שרכש נותר בשיממונו, נתבקש ביאליק על אדמתו לנטוע עצים, כיוון שלא היה איש אדמה,שכר ביאליק אנשים שיינטעו בעבורו שלושים עצי אורן בחלקתו

בית הכרם ספר האורחים של השכונה
 
בשכונת בית הכרם כדאי להגיע למגרש החניה ההמוקם החלק האחורי של כיכר דניה,לאחר שחונים כדאי אנו פונים לבקר ,בכיכר להביט באנדרטה המציינת את מעשה הגבורה של המחתרת הדנית שהצילה את רוב היהודים ,כאשר העלו אותם על ספינות דייג והעבירו אותם לשוודיה מבעד למיצר הים.
בית הכרם הצעה לסיור יומי בשכונת
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור