דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

אמסטרדם תחבורה

 

 
אמסטרדאם התחנה המרכזית Amsterdam Central Station
התחנה המרכזית באמסטרדם Amsterdam Central Station
כתובת  stationsplein 1
   

התחנה החלה את תפקידה כמחסן סחורות שהגיעו מהמזרח הרחוק, בשנת 1889 מאז עבר המקום משפר שינויים והרחבות עד לצורתו הנוכחית ,התחנה שודרגה בעבודה שהסתיימה בשנת 2015,כיום התחנה עצמה ממוקמת על שלושה איים מלאכותיים שחוברו .

 

התחנה משמשת כנקודת יציאה,מעבר וסיום לתחבורה הציבורית ,בגדה הדרומית של נהר האמסטל , בתחנה ניתן לנסוע : ברכבות,חשמליות,אוטובוסים,מוניות,רכבת תחתית ותחבורה ימית הכוללת מוניות מים וסירות טיולים בתעלות ומעבורות ובקו רכבות לשדה התעופה  .

 

פעילות התחנה מזכירה כוות דבורים פעילה בתוך התחנה 15 רציפים וחלקם מחולקים לרציף א או רציף ב ויש לשם לב בעת היציאה מהרציפים , התחנה משרתת רבע מיליון איש ביום .

 
אמסטרדאם התחנה המרכזית Amsterdam Central Station
 
סוגי התחבורה באמסטרדם
סוגי התחבורה באמסטרדם
חשמלית
בעיר אמסטרדם נחשבת החשמלית - הטראם נחשבת לכלי התעבורה הטוב ביותר להגיע מנקודה לנקודה,למעשה רשת של 17 קווים חשמלית שונים מעבירה את הנוסע ביעילות ובדייקנות ,זמני הנסיעה נוחים למרות שהיא מפסיקה את שרותיה בשעות הלילה.

אוטובוסים
אינם כמעט בשימוש של תיירים ומשמשים בעיקר את תושבי המקום משום שהם נעים בעיקר לפרוורי העיר,חלק מן הקווים משמשים להולכת נוסעים גם בלילה,כמובן שמחיר הנסיעה בלילה שונה ממחיריו בשעות היום.

מטרו באמסטרדם
באמסטרדם 4 קווי מטרו ,אשר מחברים בעיקר את פרוורי העיר למרכזה,חלק ממסלולי הקווים תת קרקעיים וחלק מהנסיעה נערכת על פני הקרקע.

מוניות בעיר 
באמסטרדם המוניות בדרך כלל אינן משוטטות בחיפוש לקוחות, במקרים רבים אין עוצרות המוניות כאשר מסמנים להם, את המוניות הפנויות מזהים באור הדולק על גג המונים,המוניות מסומנות בפס ריבועים לבנים שחורים, מחיר הנסיעה נקבע באמצעות מונה , נסיעות מחוץ לעיר ולשדה התעופה נקבעות מראש.

תעבורה ימית - canal bus
שלושה קווי שרות נעים בתעלות אמסטרדם,לקווי תעבורה אלו 14 תחנות לאיסוף והורדה,תחנות אלו קרובות לאטרקציות ,לקניונים,אזורי קניות,מוסדות תרבות ומוזיאונים,החברה המפעילה, את קווי התעבורה הימיים, מאפשרת רכישה  לכרטיסים המשלבים נסיעה וכניסה לאטרקציות ולמוזיאונים בהנחה ניכרת.
קווי התעבורה הימית מסומנים בצבעים כחול,ירוק ואדום.תחנות עלייה לסירות השרות הפרטיות קיימות מול תחנת הרכבת המרכזית של העיר, או ניתן להשתמש בשרות אוטובוס התעלות  Canal bus  המופעל הן לתיירים והן לתושבי העיר.

חניוני שכירת אופנים
קיימים מספר חניונים לאופנים ברחבי העיר שניתן להשכיר או לחנות אופנים בהם, סוכנויות לשכירת אופנים הם :
סוכנות  MacBike  הכוללת שלושה סניפים במרכז העיר : באזור כיכר ליידספליין  ברחוב  2 Weteringsschans 
באזור התחנה המרכזית ברחוב  12 Stationsplein , באזור כיכר ווטרלו ברחוב  2 Mr. Visserplein , החברה מוציאה גם טיולים מודרכים באופנים 020-6200985, באם שכרתם אופנים ממולץ לרכוש מנעול ושרשרת לסגירתם בעת החנייה.


סירות פדלים -canal bike
החברה המפעילה את קווי התעבורה הימית,מאפשרת לשכור אופני פדלים כמו באגמים בפארקים,לשיטוט בתעלות העיר,סירות אלו ניתן לשכור ב 4 תחנות מרכזיות של התעבורה הימית ולהחזירם בתחנה שונה ממקום ההשכרה,חוויה.
סוגי התחבורה באמסטרדם
 
כרטיסי נסיעה בהסעה הציבורית
כרטיסי נסיעה בהסעה הציבורית
כרטיס הנסיעה לאוטובוס,חשמלית והמטרו משותף,כלומר ניתן להשתמש בו לכולם.
את הכרטיסים רוכשים :באוטומטים,בקופת התחנה המרכזית,בחנויות העיתונים,ואצל הנהג או הכרטיסן המחיר יקר יותר במעט.
 
הכרטיס נקרא ov chipkaart  ניתן לקנות כמו שציינתי מעל  וגם ניתן לרכוש כרטיס נטען שניתן לטעון אותו במכונות אוטומטיות ,המחיר הכללי לנסיעה מוזל בדרך הזאת, אני חוזר שוב לא לשכוח להעביר את הכרטיס סריקה - ניקוב בעליה והירידה או בכניסה וביציאה מהתחנה ,הקנס לנתפסים יקר.
 
כיום אין יותר שיטת חישוב המחיר על פי אזורים אלא על פי זמן או מרחק נסיעה , אך אין אפשרות להשתמש בכרטיס נטען לשני אנשים בניקוב אחד אחר השני ,לצורך האדם השני נדרש כרטיס נוסף, ניתן לרכוש כרטיס חד פעמי מבוסס על זמן הנסיעה מרגע שנוקב הכרטיס במכונה .
כרטיסי נסיעה בהסעה הציבורית
 
כרטיסי הנסיעה באמסטרדם
כללי התחבורה הציבורית באמסטרדם ובשאר המדינה
חברת  GVB בעיר אמסטרדם בעלת 16 קווי חשמליות ,30 קווי אוטובוסים ארבעה קווי מטרו ,חמישי נחפר כרגע וחמשה חיבורים לקווי מעבורות ושרות האוטובוסים הלילי .

דלפק מידע של התחבורה הציבורית ממוקם מול התחנה המרכזית ,בנוסף ניתן לרכוש בתחנת המידע מפות של האוטובוסים,קווי המטרו וקווי החשמליות ,כרטיסים ,וסיורי תיירים.

קווי התחבורה הציבורית באמסטרדם הכוללים את החשמליות ,קווי המטרו והאוטובוסים נוסעים בין השעות 06:00-00:30 בלילה.

בין השעות 00:30-06:00 ניתן לנסוע באוטובוסים בעזרת כרטיסי GVB  גם בשימוש הנסיעה בלילה, באם אין לך כרטיס ניתן לרכוש כרטיס חד פעמי הנקרא  GVB nachtbus  מנהג האוטובוס , קווי הלילה ופריסתם שונה ממסלולם בשעות היום.

קווי הלילה נקראים  Stationspleinועל האוטובוסים ובתחנות ניתן לראות את כל קווי הלילה ולקבל חינם את מפת האוטובוסים הליליים בתחנות ובמרכזי המידע העירוניים .

כרטיס  OV chipkaart ,הינו כרטיס הנראה כמו כרטיס אשראי ובעל תכונות חכמות , הניתן להטענה לשימושים חוזרים , במסגרת הזמן הנתון של שעה לניקוב, ניתן לעבור בכמה סוגי תעבורה עירונית

כיצד משתמשים בכרטיס :
בעת העלייה לאוטובוס או המעבר בשער הכניסה ,מצמידים את הכרטיס לקורא הכרטיסים המכשיר קורא את הנתונים ,בשלב השני בעת היציאה מהתחנה או הירידה מהאוטובוס או החשמלית יש להעביר אותו שוב בקורא הכרטיסים ואז המכשיר מחשב את היתרה לאחר שהפחית את מחיר הנסיעה.

קיימות שתי מערכות בדיקה לקריאת כרטיסים בתחנות הרכבת או המטרו :
1. עמדת כרטיסים עומדת על עמוד,או לפני שער כניסה או יציאה מהתחנה .
2. בנסיעה באוטובוס או חשמלית יש להעביר את הכרטיס החכם בעת העלייה לפני הסורק ובעת הירידה ,קוראי הכרטיסים נמצאים ליד הדלתות .

כאשר מנסים להתחמק מהתשלום הקנס הוא בסביבות 38 יורו ראו הוזהרתם

אין אפשרות להעביר כרטיס חכם פעמיים באותה עת, לאדם ולאדם נוסף באותו כרטיס ,לכל נוסע צריך להיות כרטיס משלו , בעת הירידה בתחנת רכבת או מטרו מהקרונית לאחר הנסיעה  ניתן לשהות בתחומי התחנה 20 דקות שלאחריהם החישוב מתחיל מחדש .

כרטיס נטען אישי    OV chipkaart, שמחירו  ושתוקפו לחמש שנים ניתן לקבל לאחר מילוי טופס ותשלום 7.5 יורו לשנת 2010 הכרטיס מיועד בעיקר לתושבים ותלמידים וסטודנטים  , השימוש יכול להיות שבועי או חודשי , הכרטיס כולל תמונת המשתמש ותאריך הלידה   ואינו ניתן להעברה ולכן אין אפשרות להחתים אות יותר מפעם אחת לנסיעה , רק כרטיס זה ניתן לחסימה בעת גניבה או אובדן.

כרטיסי הנסיעה באמסטרדם
 
חניון אופניים Bicycle parking building
חניון אופניים  Bicycle parking building
חניון אופניים Bicycle parking building
 
 
 
בניית אתרים - שרקור