דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

אמסטרדם טיפים

 

 
 
 
אמסטרדם טיפים
טיפים  באמסטרדם
יש להיזהר מכייסים ולא להשאיר מזוודות או תיקים ללא השגחה.
 
בחר את תחנת היעד בנסיעה והייה ערני לשמות התחנות שבדרך, או שמות תחנות או שרותיים דומים לדוגמא :Den Haag Centraal Station או Den Haag Hollands Spoor,  בעיר כשבע עשר קווי חשמלית טראם,קווי אוטובוסים וארבע קווי רכבת תחתית באם בכוונתכם לנסוע יותר מפעם ביום מומלץ לרכוש את הכרטיס האלקטרוני  ov - chipkaart.
 
ניתן לקבל מפות העיר בחינם בכל התחנות של קווי אוטובוס או חשמלית או מטרו, במיוחד בתחנות מידע לתיירים,כמו בדוכני הכרטיסים GVB בחזית התחנה המרכזית או במרכז המידע הראשי ליד  v v v  בכיכר  Stationsplein.
 
באם נדרשת לך תחבורה או מידע נא להתקשר לטלפון 09009292 , מחיר השיחה זול, תחנות המידע נפתחות בבוקר בכל ימי השבוע ,בשעות 06:00-07:00 עד חצות.
 
החל מהשעה 12:00 בכול יום ניתן לרכוש בחנות הכרטיסים Last Minute Ticket Shop , טלפון  020-7959950 הממוקמת בכיכר  ליידספליין בית מספר 26 כרטיסים בחצי מחיר לחלק הופעות,קונצרטים והצגות  באותו היום.
 
החלפות כספים זולות יותר בסניפי הבנקים מאשר אצל חלפנים.
 
כאשר אתה עוזב את בית המלון ונותר לכם זמן עד הטיסה או המעבורת או הרכבת ניתן לאכסן את המזוודות, בתאי שמירה בתחנת הרכבת, מותנה בגודל המזוודה, אשר פתוחים 24 שעות ביממה.
 
כאשר מבקרים בעיר וחפצים לבקר ביותר משלושה או ארבעה מוזיאונים מומלץ לרכוש את כרטיס המוזיאונים השנתי הנקרא Museum Jaarkaart  שאותו ניתן לרכוש בקופות המוזיאונים או במרכז המידע ב v v v המאפשר בחלק מהמוזיאונים כניסה חופשי ובאחרים הנחה .
 
מוזיקה חינם : בפינת הרחובות   Prinsengracht  עם רחוב  Westermarkt  מתקיימים קונצרטים חינמיים בכנסיית  westkrak לגבי מועדים כדאי לבדוק במודיעין העירוני , בנוסף במבנה הקונצרטים הלאומי  Concertgebouw  מתקיימת חזרה בכול יום רביעי בשעה 12:30 בקונצרט בן חצי שעה בחינם.
 
בפארק  Vondelpark  במרכז העיר נערכך בכל יום ראשון מופעי מוזיקה בימי האביב והקיץ באוויר הפתוח ,מופעים אלו הם של להקות המופיעות בחינם בפארק.
אמסטרדם טיפים
 

כניסה בחינם,לחצר ולכנסייה האנגלית בין השעות 09:00-17:00 ,כתובת Begijnhof 30 , הכניסה דרך רחוב Spui ,החוצה את מדרחוב קאלברסטראט ,להגיע בטראם בקווים 4, 9, 14, 16, 24 ,25 או באוטובוס 355, 357, 359, 361 ,363 ירידה בתחנת ( Spui (Rokin

תייר שרוצה לבקר במתחם נסתר הנחבא מהתייר המצוי יוכל לחזור למאה הארבע עשר שבו נבנה מתחם הבחיינהוף (חיי פרישות) הנחשב למתחם המגורים העתיק שבעיר אמסטרדאם, המתחם נחבא מאחורי שער עץ שמאחורי כיכר Spui   בקרבה לכיכר הדאם,ממש ליד תעלת המים הפנימית Singel  .

אמסטרדאם בחיינהוף פינת חמד נסתרת
 
אמסטרדאם הקדמה לעיר
מעט הקדמה לעיר
 
השילוב בין היבשה המים והתעלות הם הקשר החזק ועוצמתה של העיר,יש הטוענים כי המים היו יותר חשובים בזכות התעלות מהאדמה ,כיוון שחוסנה של העיר היה בקשרי המסחר בהובלת הסחורות למחסנים, וכמובן הסברה היא כי רצף התעלות הקשה על כובשים כמובן שמכלול התעלות בין בתי העיר העניקו לה את יופייה הייחודי.
 
לצורך המעבר בין התעלות הוקמו בעיר מעל 1281 גשרים מסוגים שונים, חלקם מהמאה ה 16 ואף קדומים יותר, תעלות העיר חלקו  ויצרו למעלה מ 90 איים שמהם מורכבת העיר, גשרים אלו מחברים את האיים בינם לבין עצמם ולרצף אדמה היוצרת את שטחה של העיר, רובם של הגשרים מוסיפים נופך לעיר בתאורת הלילה שלהם.
 
בתחילה נבנו הגשרים מקורות עץ וגודלם נקבע על פי הצורך המסחרי של הובלת הסחורות מעבר בני האדם והאזור בעיר, כמובן שגשרים אלו פתרו את הקשר בין התושבים ואיפשרו להם לחיות בחיי קהילה רגילים כמו בכל עיר אחרת בעולם, גשרים אלו הורחבו לאורך השנים על פי הצרכים ,במאות מאוחרות יותר החליפו את גשרי העץ גשרים מלבנים ,ברזל ופלדה בת זמננו, חלקם של הגשרים מתרוממים על מנת לאפשר תעבורת  כלי שייט ימיים שחלקם מחליפה את התחבורה היבשתית.
אמסטרדאם הקדמה לעיר
 
אמסטרדם העיר
אמסטרדם
לב ליבה של העיר אמסטרדם המהווה את המרכז כמו שהוא נקרא הסנטרום הם : כיכר הדאם והתחנה המרכזית ,שני מקומות אלו מחוברים ברחוב הנקרא DAMARK לאחר שהוא עובר את כיכר דאם הרחוב מחליף את שמו לרחוב  ROKIN.

רחוב נוסף במרכז המקביל לרחוב דנמרק הוא המדרחוב  NieuwenDijk,  רחוב להולכי רגל והמלא במקומות בילוי,בתי קפה,חנויות,בוטיקים ואשר משנה את שמו גם כן לאחר שהוא עובר את כיכר הדאם לרחוב  Kalverstraat  .

ארג תעלות גדולות מקיף את המרכז בצורה מעגלית ולכן קל להגיע לכל מקום בהליכה רגלית תוך חציית הגשרים הנטועים מעליהם,ארג תעלות קטנות נוספות מחברות בין התעלות וגם מעליהם גשרונים.

למעשה נהר האמסטל החוצה את העיר הוא המקור היחידי לזרימת המים בתעלות על פלגיו,בעיר ניתן לנוע בתחבורה הציבורית הנחלקת :
חשמליות,מטרו,תחבורה ימית,מוניות ואוטובוסים.והרבה הליכה רגלית, בעיר ניתן להבחין בתעלות העיקריות הישנות שאומנם נוספו להם תעלות חדשות שנחפרו לאורך השנים,אך הם העיקריות ונמתחות בצורה מעגלית אחת אחר השנייה,
התעלות העיקריות על פי קרבתן למרכז הם:

הרובעים העיקריים של העיר הם :
Leidseplein , Nieuwmarkt ,  Rembrandtplein  ,redlight, Jordaan , De Pijp, אזור המוזיאונים Museumplein
אמסטרדם העיר
 
אמסטרדם הקדמה לרובע האורות האדומים
אל הרובע האדום מגיעים מכיכר הדאם לכוון מזרח,ממש ליד התחנה המרכזית,תחבורה לרובע נסיעה בחשמליות קווים 4,9,16, 24, 25 לתחנת Dam, ומשם הכניסה לרובע ,לכניסה מאזור ניומרקט והרובע היהודי נסיעה במטרו (תחתית)  בקווים 51,53,54 ירידה בתחנת Nieuwmarkt.
 
קיימים 3 חלקים לרובע האורות האדומים והם:1 אזור De Wallen הממוקם באזור כנסיית  Oude Kerk ,2  אזור Singelgebied הממוקם  סביב תעלת  Singel ,3 בצפון הרובע באזור כנסיית Nieuwe Kerk, חלק מהחלונות האדומים ,נמצאים לאורכו של רחוב  Ruysdaelkade ברובע  Pijp הסמוך מדרום מערב לשוק Albert Cuypmarkt.
אמסטרדם הקדמה לרובע האורות האדומים
 
אמסטרדם אזור מרכז העיר
אזור מרכז העיר
 
אזור המרכז הצנטרום מהווה את מרכז העיר ,הוא משתרע בין התחנה המרכזית לתעלת סינגל .
 
אזור המרכז, נחלק לשני אזורים הרובע הישן הנקרא אודה זיידה וניו זיידה הרובע החדש הכולל גם את כיכר הדאם ואת האזור הסיני הציינה טאון ,רובע החלונות האדומים.
 
חלק גדול מהמוזיאונים והכנסיות, כאשר ברובם סמטאות צרות רחובות סלולים באבני רחוב,תחבורה רועשת , רחובות אלו סואנים ביותר.
 
את רובע המרכז מקיף אזור החראכטנגרודל שהוא תשלובת מחרוזת של תעלות המקיפות את המרכז ובעיקר הגדולות ההרנחראכט, הקייזרחראכט והפרינסנחראכט. הפנימית ביותר נקראת סינגל.
 
בקטע שבי תעלות הסינגל לתעלת הנסיך, נמצאים בתים גבוהים בתי סירות,גינות וחצרות קטנים החבואים מהעין, כיכרות רבות גשרים ,את השלווה מפירה הכיכר הגדולה ליידספלין בקצה תעלת ליידסחראכט , שמהווה אזור פעלתני ועצמאי משלה כמובן שגם בערבים שאז מתרכזת בכיכר פעילות הבילוי והפנאי.
אמסטרדם אזור מרכז העיר
 
אמסטרדם תעלות
תעלות באמסטרדם
בעיר אמסטרדם 167 תעלות חוצות את העיר,כ 7000 בתים ממוקמים על גדות התעלות,העיר והנמל העתיק נבנו בעומק הנהר הצפוני אמסטל,לאורכה של העיר נמשכות תעלות לאורך 100 קילומטר,לאורך המאה הקודמת ספינות קטנות וסירות העבירו סחורות ישר למעגנים ולמחסנים שניצבו על גדות התעלות במרכז העיר,חלק מן המחסנים היו על פני המים ומשרדיהם על הקרקע לידם,לפעמים בתיהם של הסוחרים השתמשו בקומות התחתונות לאיכסון ובקומות הגבוהות למגורים.
 
כיום התעלות צפופות,ושטות בהם ספינות תיור לתיירים,למעלה מ 2000 גשרים מסוגים שונים נטועים מעל לתעלות,גשרים להולכי רגל,גשרים מתרוממים למעבר תחבורה ,הולכי רגל ואוניות או סירות ,דוברות המעבירות סחורות בנהרות אירופה,הגשרים בנויים מעץ,ברזל.בטון ופלדה.
בשעות הלילה נדלקים הפנסים המותקנים על הגשרים ומספקים מימד חדש לשייט  לילי על התעלות.
השטח העירוני של העיר אמסטרדם כולל 14 אזורים הכוללים יבשה,שהיו בעברם ביצה או יובשו,ב 110 רמות גבהיםשונים,השטחים הללו נשמרים ביובש בזכות 84 תחנות שאיבת מים הפזורים בעיר,תחנות אלו שומרות מפני השתלטות המים על שטחי האדמה ,חלק מתחנות משמונה תחנות הרוח בעיר מפעילות גם משאבות מים במקום עבודתם בעבר לטחינת דגנים.
כיום קבוצת איים מלכותיים שנוצרו בייבוש הים מהוות את החלק האורבאני החדש  IJburg של העיר כולל הטיילת באזור הנמל הישן של העיר,האזור נמוך כ 60 סנטימטר מעל גובה העיר הרגיל,
רב התעלות הראשיות של העיר נחפרו בידיים במאה ה 16, ונועדו לנקז את הביצות ולשמר את האדמה מהצפות,ולתת אפשרות להתרחבות העיר מחוץ לתחום העירוני והחומות של ימי הביניים שהקיפו את העיר,רק לאחר מכן הם שימשו כנתיבי מים לספינות וסירות,לקח 60 שנה לחבר את התעלות המקיפות בטבעת את שטחי האדמה של העיר, במיוחד את שטחי תעלות Herengracht, Keizersgracht,Prinsengracht, למרות שהתעלה לא נחפרה עד המאה ה 18,חלק גדול מהתעלות שהיו  ברובע  Jordaan, נסתמו לאורך השנים והפכו לדרכים יבשתיות עקב הדרישה לכבישים עירוניים,וחלךק מהמקומות שהיו מוצפי מים לאחר שנסתמו הפכו לפארקים,אבל חלק מן התעלות המקוריות שופצו והפכו שוב לנתיבי מים,כיום עיריית העיר מקדמת שימור של ההיסטורי והמבנים מהעבר.
תעלות חשובות בעיר : תעלת  Singel הטבעתית היתה הגבול המבוצר של העיר בעבר,אין להתבלבל עם   Singelgracht  הרחוקה יותר,תעלת  Herengracht  ,תעלת  gentleman s canal ,תעלת  Keizergracht , תעלת  Emperor s canal , תעלת  Prinsengracht , תעלת  Prince s canal ,
אמסטרדם תעלות
 
אמסטרדם שווקים
שווקים באמסטרדם
שוק Albert Cuypmarkt, השוק המפורסם בעיר,חוגג למעלה מחמישים שנה,בשוק נמכרים סחורות מגוונות הכוללות מזון,דגים,בשר,מוצרים יד שנייה,סטוקים פרחים,בגדים,אריגים ,אביזרי אופנה .
 
שוק Albert Cuypmarkt, השוק המפורסם בעיר,חוגג למעלה מחמישים שנה,בשוק נמכרים סחורות מגוונות הכוללות מזון,דגים,בשר,מוצרים יד שנייה,סטוקים של סחורות,פרחים,בגדים,אריגים,אביזרי אופנה ורהיטים.
 
שוק Artplein t Spui, שוק קיץ הפועל בחודשים מרץ-אוקטובר בשעות 10:00-18:00 , בשוק נמכרים ציורים,פסלים,תכשיטים. 
 
שוק עתיקות  Kunst and Antiekcentrum Looier C2, שוק המתקיים תחת גג, בשוק ניתן למצוא עתיקות ודברי אומנות,ממוקם באזורJordaan, בשוק מוצאות סחורות מימי מתושלח, לחובבי סחורות ישנות ולפעמים מוזרות.
 
שוק   Bloemenmarkt, פתוח בימי שני-שבת בשעות 08:00-18:00 , זהו שוק פרחים צף מפורסם המוכר פרחים,פקעות,וצמחים ממוקם בתעלת  Singel, בנוסף בימי שישי בשעות 10:00-18:00 נמכרים בו ספרים הולנדיים והדפסים ישנים .
 
שוק   Boerenmarkt , שוק איכרים ברובע Newmarkt ,במקום נמכרת תוצרת חקלאית טרייה מחוות המגדלות ירקות אורגניים ללא הדברה.  פתוח בשבת בשעות 09:00-17:00.
 
שוק   Biologische markt,ממוקם שוק איכרים ברובע Newmarkt   , למכירת תוצרת חקלאית אורגנית,בשוק נמכרים בשר,גבינות,ירקות,פירות,תבלינים,דוכנים מיוחדים לפטריות,שמן, אפיית לחמים במקום, השוק פתוח ביום שבת בשעות 09:00-16:00
 
שוק  Lapjesmarkt, ממוקם באזור Westerstraat, בשוק נמכרים בגדים וטקסטיל, למדידה ובחירה במקום ,השוק פתוח ביום שני בשעות 09:00-14:00.
 
שוק עתיקות   Antiekmarkt Nieuwmarkt, ממוקם ברובע Newmarkt   בשוק נמכרים חפצים  שונים,ניתן למצוא מציאות שונות, פתוח בחודשים מאי – אוקטובר, בימי ראשון  בשעות  09:00-17:00.
 
שוק  Noordermarkt,השוק ממוקם בצפון העיר,כתובת Nieuwezijds Voorburgwaal 280 שוק פשפשים גדול, המכיל מציאות וחפצים ישנים וחדשים בנושאים שונים, השוק פתוח בימי שני בשעות 09:00-13:00, בימי שני משמש גם כשוק לבולים  Postzegelmarkt,בשוק נמכרים אוספי בולים ומעטפות,עוד בימי שני שוק בדים , יש הרבה מה לראות, השוק פתוח בימים רביעי-שבת בשעות 13:00-16:00.
 
שוק אומנים וציורים  Kunstmarkt  Thorbeckeplein,מתקיים בחודשים מרץ-אוקטובר בשעות 10:30-18:00.
 
אמסטרדם שווקים
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור